Jump to content

Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα....


Vega

Recommended Posts

Επιτέλους

Από τις 25 Δεκεμβρίου που έβαλα το νερό με δυο ανθεκτικά Damsel Domino σήμερα οι μετρήσεις είναι στα επιθυμητά επίπεδα, (εκτός του Ca που θέλει ανέβασμα, είναι στα 260 καθώς και το Kh)

Ph- 7,9 – 8,1

Κh- 8

Ca- 260

Μg- 1360

PO4- 0

ΝΟ3- 0

ΝΟ2- 0

ΝΗ4- 0

Cu- 0

Cl- 0

Αλατότητα 1023

Θερμοκρασία 26 (+/- 0,2)

Τα τεστ έγιναν με API, Salifert και Sera

Τώρα σιγά-σιγά ψαράκια, λίγα και μικρά (200 λίτρα είναι) και αργότερα κάποιο ανθεκτικό κοράλλι.

Και όπως λέει και η Μαρινέλλα: Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τα αγόρι μου !!! στον καναπέ να απολαμβάνουμε το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά.

Μη ξεχάσεις να ανεβάσεις την αλατότητα πρωτού βάλεις κοράλλι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκο ευχαριστώ, το είχα στο μυαλό μου.. αλλά μπορεί να το παραμελούσα στα 1026 νομίζω πρέπει να είναι.

Από .. «ζουμάκια» για την συντήρηση του νερού θα ήθελα και κάποιες συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ γενικές συμβουλές , τι συντηρητικά πρέπει για το νερό και τέτοια… αργότερα που θα βάλω και κάποια κοράλλια,, θα ξαναρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα που πρεπει να κανεις ειναι αλλαγες νερου και να κρατας σε ικανοποιητικα επιπεδα την αλκαλικοτητα, το ασβεστιο και το μαγνησιο. Το pH καλο ειναι να μην το κρατας με προσθετα αλλα με καλη οξυγονωση και υψηλη αλκαλικοτητα. Για παραδειγμα στις παραπανω τιμες που βλεπω η αλκαλικοτητα ειναι οκ αλλα θα μπορουσε να παει στο 9-10, το ασβεστιο καλο θα ειναι να ανεβει κοντα στο 380 ενω το μαγνησιο σου ειναι μια χαρα.

Επισης μην ξεχνας να προσθετεις γλυκο νερο (χωρις αλατι) για την εξατμιση.

Ολα τα αλλα μαγικα ζουμακια που κυκλοφορουν απλα τα ξεχνας :thumbup:

Τα παραπανω αφορουν βασικα ενυδρειο reef αλλα καλο θα ειναι να εχεις σωστες τιμες και να βρεις μια ρουτινα πριν βαλεις τα κοραλια σου μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...