Jump to content

ΑΝΕΜΩΝΗ


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. έχω ένα πρόβλημα πιστεύω & θα ήθελα τη βοήθειά σας. έχω μία ανεμώνη στο ενυδρείο μου που ενώ ήταν μια χαρά, ξαφνικά εδώ & κάμποσο καιρό δεν τρώει. οι μετρήσεις που κάνω στο νερό είναι μια χαρά, δοκίμασα να της δώσω & φαί σε χαπάκια που μου πρότιναν σε ένα κατάστημα, αλλά πάλι τίποτα. μέχρι πρότινος ηταν όλα εντάξει πάντως. τώρα εχει συρικνωθεί & έχει ξεθωριάσει & το χρώμα της. δεν ξέρω αν αυτό είναι αποτέλεσμα πείνας, αλλά & πάλι της βάζω φαί & δεν το τραβάει στο στόμα της όπως πρίν.μπορεί κάποιος να μου πεί τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τι την ταιζεις εκτος απο χαπακια :thumbup: Οπως καταλαβαινεις και εσυ δεν ειναι οτι καλυτερο να ταιζουμε τα ζωντανα με χαπι.... ειδικα την ανεμωνη... Θα ελεγα να δοκιμασεις κατεψυγμενες τροφες οπως κοματακια γαριδας, mysis, silversides κτλ.... Τι την ταιζες οταν ετρωγε ?

Επισης θα ηταν πολυ σημαντικο να μας πεις τι ανεμωνη ειναι ή ακομα καλυτερα να μας βαλεις μια φωτογραφια... η κατασταση που περιγραφεις δεν ακουγεται καθολου καλη...ειδικα το χασιμο του χρωματος...

Link to comment
Share on other sites

Την τάιζα πάντα κατεψυγμένο καλαμάρι. Ξαφνικά σταμάτησε να το τρώει. Μετά απο αυτό, μου είπαν για χαπάκια, προσπάθησα να της δώσω μόνο 1 αλλά ούτε αυτο δέχτηκε & πάλι καλά απ ότι κατάλαβα.

φωτογραφία δεν έχω, θα προσπαθήσω να βγάλω αν & δύσκολο γιατί είναι κρυμμένη πίσω απο βράχο. Το είδος της ακριβώς δεν το ξέρω, μοιάζει πάντως μτ την heractika. ίσως αν ήξερες κάποιο site Που να έχει ανεμώνες να με βοηθούσες...

σε ευχαριστώ για την απάντηση, απ ότι κατάλαβα πρέπει να την απομακρύνω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ειναι μια δυσκολη αποφαση... και αν την απομακρυνεις ενω μπορει να σωθει ? :thumbup: Η φωτογραφια δεν ειναι μονο για αναγνωριση αλλα και για να δω την κατασταση της....

Αν δεν ειναι κρυμενη και βλεπεις το στομα της τοτε μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι καταδικασμενη αν αρχισει να βγαζει απο το στομα της κατι που μοιαζει με κινεζικα μακαρονια noodles...λεπτες ινες περιπου... αυτα ειναι τα εντοσθια της...τοτε μπορω να σου πω με σιγουρια να την βγαλεις....

Δες εδω http://melevsreef.com/id/anem.html μηπως την βρεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω προσέξει όλο αυτό το καιρό να βγάζει κάτι τέτοιο απο το στόμα της. είναι συρικνωμένη ενώ ήταν ανοιχτή & είχε ζωντανές κινήσεις.Απο το site που έδωσες δεν βρήκα κάποια συμβατή.Πάντως μοιάζει με αυτές τις photo που βρήκα στο internet. τουλάχιστον στις καλές της μέρες. μου φαίνεται πως κάπου διάβασα ότι αν αρχίσει να μυρίζει τότε είναι για απομάκρυνση.Ισχύει αυτό?

post-5195-1203107592_thumb.jpg

post-5195-1203107609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...