Jump to content

Hi!


kristina

Recommended Posts

Γεια σε ολους!!!

Κ καλη χρονια!! Δυστηχως ειχα προβλημα με το ιντερνετ κ δεν ειχα για παραπανω απο 1 μηνα,ετσι δεν μπορεσα να ερθω στη συναντηση... :D

Οσο αφορα για το ενυδρειο μου ολα ειναι μια χαρα!

Εχει να μου ψοφησει Ψαρακι σχεδον 9 μηνες! Ειμαι πολυ περηφανη γιαυτο.. :thumbup:

Βεβαια πιστευω οτι οφελεται στη διαθεση που ειχα για αυτο το χομπι, στο διαβασμα και φυσικα στη αγαπη μου για τους μικρους μου φιλους!

Εχω ομως ενα προβλημα... Μετα το φαι σχεδον παντα τα ψαρακια θα ανοιγοκλεινουν γρηγορα το στομα σαν να μην εχουν οξυγονο. Αυτο που μπορει να οφειλεται?

Και κατι ακομα ενω ολες οι αλλες μετρησεις μου ειναι στα φυσιολογικα πλαισια το PH σχεδον παντα ειναι 6.5 Ενω εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι 7 με 7.5 τι μπορω να κανω?

Τα λεμε συντομα με μια νεα παρουσιαση του ενυδρειου μου καληνυχτα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χριστίνα και καλή Χρονιά!!!

Κρίμα που δεν μπόρεσες να έρθεις στην κοπή της πίτας μας. Περάσαμε πολύ ωραία.

Τα ψαράκια, μετά το φαγητό, συνήθως έχουν γρήγορες αναπνοές για λίγη ώρα. Το χαμηλό όμως ΡΗ που αναφέρεις, εφόσον δεν ρίχνεις τίποτα για να το κατεβάσεις αλλά κατεβαίνει από μόνο του, μπορεί να δηλώνει χαμηλά επίπεδα οξυγόνου και αυξημένα CO2.

Πρόσεξες κάποια παράξενη συμπεριφορά των βυθόψαρων? Όπως να ανεβαίνουν συχνά στην επιφάνεια?

Θα πρότεινα να αυξήσεις την οξυγόνωση του ενυδρείου σου ή να φροντίσεις τον καλύτερο αερισμό του δωματίου, που βρίσκεται.

Παρατηρείς και βλέπεις αν υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα. Αν όχι ψάχνουμε να βρούμε άλλες αιτίες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα περασατε πολυ ωραια!!! Δεν πειραζει.. θα βρεθουμε σε μηναια συναντηση.

Οσο αφορα για τα ψαρακια πολυ συχνα τα γατοψαρα μου κ κατι αλλα βυθου ψαρια αναβαινουν σε πυκνα διαστηματα συνεχεια στην επιφανεια. τωρα τους εχω συνεχεια το οξυγονο ανοιχτο..

Μηπως φταει που εχω βαλει πολλα φυτα?

Γιατι ξερω οτι το βραδυ ρουφανε οξυγονο τα φυτα..

Μην βρω κανενα ψαρακι μου τεζα....

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα πριν λιγο 8 με 10 βγαζει περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα πριν λιγο 8 με 10 βγαζει περιπου.

Συμφωνα με CO2 calculator:

pH 6.5

kH 9

----> Estimated CO2 level: 85.38149682454623 ppm

Good CO2 levels: 15-35ppm

High CO2 levels: Over 35ppm

Low CO2 levels: Less than 15ppm

Μάλλον έχεις πολύ διοξείδιο στο νερό σου, με μπουκάλα το χορηγείς ή με αυτοσχέδιο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hello!! Εδω κ 3 μηνες μου εκαναν δωρο ενα μικρο ενυδρειο 5 λιτρων κ 1 μονομαχο. Το θεμα ειναι οτι εδω κ 2 εβδομαδες το ψαρακι δεν τρωει καθολου κ ειναι συνεχεια αναποδα!!!! Δεν ξερω γιατι το κανει αυτο.. Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Χριστίνα, το ενυδρείο που σου δώσανε παραείναι μικρό και λογικά δεν χωράνε θερμοστάτης και φίλτρο που όπως έχεις μάθει ως τροπικό ψάρι θέλει 25 βαθμούς θερμοκρασία και φυσικά κατάλληλη βιολογία. :)

Για να περνάει καλά και να έχει όρεξη για φαί, πάρ' του ένα φτηνό ενυδρειάκι 20 + λίτρων, εξόπλισέ το και αν θες βάλε και κανένα ξύλο με μια anubia, θα το εκτιμήσει αμέσως. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

tou exo parei k filtro k thermostath.. Το θεμα ειναι οτι ειναι αναποδα συνεχεια τι αρρωστια εχει??? Αφου δεν τρωει τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...