Jump to content

ειναι ασθενεια?


zapetros

Recommended Posts

εδω και 3 μερες ο ενας δισκος μου κανει λευκα περιτωματα και ανεβαινει στην επιφανεια σαν να του λειπει οξυγονο.στο ενυδρειο εχω βαλει αεραντλια και εχω διακοψει το co2.τι συμβαινει ειναι αρωστια?και αν ναι ποιο φαρμακο προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ξερει να μου απαντησει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zapetros,

συνήθως όταν κάποιος δικός μου απομονώνεται και κάνει άσπρα κόπρανα που μοιάζουν με μακρύ άσπρο σκοινι και κάποιες φορές με ενδιάμεσα διαφανή τμήματα.....είναι χεξαμιτα και τον ξεκινώ θεραπεία με xexamita.

Στην περίπτωση σου αν δεν είναι κάποια δυσκοιλιότητα τότε μάλλον …

(Χεξαμιτα είναι ένα παράσιτο που ζει μέσα στους Δίσκους και όταν αυτοί εξασθενίσουν για διάφορους λόγους…συνθήκες νερού ,στρες…τότε το ανοσοποιητικό τους δεν μπορεί να το καταστείλει και εκδηλώνεται .)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε south.ο δισκος αυτος εχει στρεσαριστει γιατι τον κυνηγανε.αλλα συμπτωματα αυτης της ασθενειας υπαρχουν ?εξωτερικα δεν εχω παρατηρησει κατι.ειναι φυσιολογικοτατος εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το σημαντικότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι οι σταθερά καλές συνθήκες που πρέπει να προσφέρεις στους δίσκους σου (με την σταθερότητα ph, θερμοκρασίας ως το πιο βασικό). Η έλειψη τους είναι η βασική πηγή για οποιοδήποτε κακό, καθώς και η βελτίωση τους πολλές φορές λίνει το πρόβλημα εάν δεν μιλάμε για κάτι προχωρημένο.

Τώρα για την περίπτωση λευκών περιτωμάτων (ίνες), συμφωνώ με τον south, και εάν συνοδέυετε από άρνηση του δίσκου σου για κάποιες μέρες να φάει, τότε πρέπει να αρχίσεις θεραπεία με haxamita (esha) ίσως και σε διπλή δόση από την αναγραφώμενη στις οδηγίες χρήσης.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η γρήγορη αναπνοή του στην επιφάνεια (στα αρχικά στάδια της ασθένειας δεν το έχω παρατηρήσει...)

Καλό είναι να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία σχετικά με ph, kh και εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην οξυγόνωση του νερού, ίσως μια μικρή αύξηση της θερμοκρασίας (στους 30 - 31 οC) να βοηθήσει.

Παρακολούθησε προσεκτικά τους υπόλοιπους δίσκους σου...

Ερώτηση: χρησιμοποιείς καθόλου blood worms ως τροφή????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nai einai arrostia mallon hexamita kane 8erapia me to hexamita ths esha k an sou stamathsei na trwei pare enan kouba gemato me nero apo to enudreio sou k kantou danio me allati enudreiou 3 fores thn hmera.keep going :)

Link to comment
Share on other sites

απομωνοσα τα 2 δισκακια στο ενυδρειο 100 λιτρων .εκανα θεραπεια με furan 2 και g.cure στην αρχη.μετα αλλαγη νερου 60 % αλλα δυστηχως ο ενας δισκος εξακολουθει να ειναι χαλια.σημερα ξεκινησα θεραπεια με hexamita .ελπιζω να καταφερω να το σωσω αν και δυσκολο.το κυριοτερο που με απασχολει ειναι οτι δεν τρωνε(τουλαχιστον εγω δεν το εχω δει).

Link to comment
Share on other sites

οι συνθηκες ειναι σταθερες τωρα πια.

Link to comment
Share on other sites

απομωνοσα τα 2 δισκακια στο ενυδρειο 100 λιτρων .εκανα θεραπεια με furan 2 και g.cure στην αρχη.μετα αλλαγη νερου 60 % αλλα δυστηχως ο ενας δισκος εξακολουθει να ειναι χαλια.σημερα ξεκινησα θεραπεια με hexamita .ελπιζω να καταφερω να το σωσω αν και δυσκολο.το κυριοτερο που με απασχολει ειναι οτι δεν τρωνε(τουλαχιστον εγω δεν το εχω δει).

1 τρωνε αλλα δεν το βλεπεις ετσι γινεται παντα μονο προς το τελος σταματανε να τρωνε.αφου ο ενας ειναι ετσικανε την θεραπια για 5-10 μερες κ αν δεν ειναι οκ κουβα αλατι μπανιο κ προσεχε την συμπεριφορα του :)

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι την τροφη την βλεπω πανω στα χαλικια.θα τους κανω την θεραπεια και αν δεν τοτε θα κανω αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι την τροφη την βλεπω πανω στα χαλικια.θα τους κανω την θεραπεια και αν δεν τοτε θα κανω αυτο που λες.

μπορει αφου κλεινεις τα φωτα να βοσκαει λιγο κοιτα τον χωρις φακο

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κανω να δω τι γινεται.παντως θα κανω οτι μπορω να το σωσω.μετα το τελος της θεραπειας αν ολα πανε καλα θα κανω παλί 60% αλλαγη νερου και θα προσθεσω ιχνοστοιχεια και βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να σου γινει καλα το δισκακι γιατι εγω εχω χασει 3 δισκους απο hexamita βεβαια δεν ηξερα κ ετσι τελειω σαν,τωρα ολα καλα εχω ενα μικρο προβληματακι αλλα ολα οκ αμα θες να το δεις πηγαινε στην spiroulinopwrosh ειναι λιγο πιο κατω αλλα στην πρωτη σελιδα :)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να σου γινει καλα το δισκακι γιατι εγω εχω χασει 3 δισκους απο hexamita βεβαια δεν ηξερα κ ετσι τελειω σαν,τωρα ολα καλα εχω ενα μικρο προβληματακι αλλα ολα οκ αμα θες να το δεις πηγαινε στην spiroulinopwrosh ειναι λιγο πιο κατω αλλα στην πρωτη σελιδα :)

ευχαριστω φιλε οσο για την σπιρουλινα τους ριχνω σε bits με tetra prima ,astacolor,d-allo plus,και εξτρα φιλαρακια της ocean nutrition που εχουν μεσα σκορδο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε οσο για την σπιρουλινα τους ριχνω σε bits με tetra prima ,astacolor,d-allo plus,και εξτρα φιλαρακια της ocean nutrition που εχουν μεσα σκορδο

etsi,mia xara eisai alla mhn thn pathseis me thn spiroulina san emena k sou trwei mono auth san emena steile foto tou diskou sto foroum.Keep going :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...