Jump to content

στησιμο ενυδρειου


banik

Recommended Posts

εχω διαβασει αρκετα περι στησιματος, στρωσιματος αλλα ως ασχετος εχω χασει την μπαλα κανονικα

προς το παρων εχω μονο το χαλικι το υποστρωμα κ το φιλτρο σε λειτουργεια ομως απο τις επομενες

μερες θα αρχισω να βαζω κ τα φυτα κ αργοτερα τα ψαρια, το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.

εχω παρει τα εξης:

1) ph test (api)

2) kh test (api)

3) gh test (api)

4) ph + (api)

5) ph - (api)

6) sera frorena

7) sera morena

σε ποια φαση της προετοιμασιας θα πρεπει να χρησιμοποιησω το καθενα καθως και τι ακομα θα πρεπει

να παρω ωστε ολα να ειναι οκ για την συνεχεια, τα φωτα σας παρακαλω :thumbup::D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πίσω τα ph+,ph- και πάρε:

τέστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών, όπως και βακτήρια σε ζουμί

Τα πρώτα δεν θα σου χρειαστούν και με τα δεύτερα θα στρώσεις το φίλτρο σου, επίσης μην παίρνεις ότι σου πουλάνε (καλοπροαίρετα στο λέω) αλλά ρώτα εδώ τι χρειάζεσαι για να τη βγάλεις και καθαρή και φτηνή :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειται εχεις δικιο το ph + % - ηταν μεσα στην συσκευασια της api με τα υπολοιπα βασικα

αυτα που αναφερεις πως ειναι ακριβως σε τυπους (δηλαδη NO, NA πως) ???

Link to comment
Share on other sites

NH3-NH4=αμμωνια,NO2=νιτρωδη,NO3=νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις ειδα οτι το ph test ειναι απο 6,0-7,6 (υπαρχει προβλημα) ?

επισης μεσα εχει κ τα stress coat & stress zyme τι ακριβως ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι αντιχλωριο και το δευτερο ετοιμα βακτηριδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το stress coat είναι αντιχλώριο πλήρες και το zyme είναι βακτήρια για το στρώσιμο του ενυδρείου, άρα, βάζεις αντιχλώριο όσο λέει για όλα τα λίτρα σου (αν δεν έχεις βάλλει είδη) και θα το χρησιμοποιείς όταν κάνεις αλλαγή νερού, βάζοντας στα λίτρα που θα αλλάξεις και πρίν αυτά μπούν στο ενυδρείο.

Το zyme θα το χρησιμοποιείς βάζοντας καθημερινά τη δόση που προτείνει και ρίχνοντας καθημερινά μερικά φυλλαράκια ψαροτροφής για να αναπτυχθεί η αποικία(η αμμωνία και σε κάποιες μέρες τα νιτρώδη θα αυξηθούν), μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά κάθε 2-3 μέρες, όταν αυξηθούν αισθητά τα νιτρικά και όταν η αμμωνία και νιτρώδη πάνε στο 0, κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού (πάντα με αντιχλώριο ) και αρχίζεις να βάζεις ψάρια, αργάααα, μετρώντας πάλι κάθε 2-3 μέρες στην αρχή.

Δές και το σχετικό άρθρο, εμένα δεν μου το εμφανίζει για να σου στείλω link (:thumbup::D:buttrock:) ο τρόπος που θα χρησιμοποιήσεις είναι συνδυασμός στρωσίματος με τροφή και έτοιμα βακτήρια.

Τέλος θα χρειαστείς pH test για μετρήσεις σε μεγαλύτερη ζώνη αφού η βρύση μπορεί να βγάζει και 8.3, αλλά αν θέλεις να φτιάξεις νερό στο εύρος που ανέφερες, μπορείς να κρατήσεις και το test που πήρες αν είναι πιο ακριβές, για μεγαλύτερο έλεγχο.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...