Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

Δεν ενοχλει... μπορεις ομως να κανεις και την αλλη λυση και να τα ανεβαζεις εκει και εδω να βαζεις τον ειδικο κωδικα που τις εμφανιζει μικρες μεσα στην δημοσιευση... Κατω απο καθε φωτο που ανεβαζεις εκει σου δινει ετοιμο των κωδικα για χρηση σε forum...

:) Δεν το ειχα προσεξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το τελευταίο από τα 4 λινκ που βλέπεις κάτω από κάθε φωτογραφία ..( IMG Code )

το κάνεις << αντιγραφή >> και μετα <<επικόλληση >> στο ποστ

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μετα απο μια μικρη ερευνα να βαλω τα ακολουθα ψαρια μεσα.

Τα 2 False Ocellaris και το 6Line απο το Νανο και:

1 x Centropyge bicolor (Bicolor Angelfish)

1 x Centropyge bispinosus (Coralbeauty Angelfish)

1 x Centropyge loriculus (Flame Angelfish)

1 x Acanthurus leucosternon (Powderblue Surgeonfish) ή Acanthurus lineatus (Lined Surgeonfish)

1 x Oxycirrhites typus (Longnose Hawkfish) ή Oxymonacanthus longirostris (Longnose Filefish)

1 x Synchiropus splendidus (Mandarin Dragonet)

1 x Nemateleotris decora (Decorated Firefish)

1 x Pseudochromis paccagnellae (Royal Dottyback)

1 x Pterapogon kauderni (Banggai Cardinalfish)

1 x Salarias fasciatus (Jawelled Blenny) < δεν ειμαι σιγουρος

Σαφως θα εχει τις αναλογες γαριδες, snails, hermits etc.

Σκεφτομαι και για ενα Dwarf Lionfish αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα θα πρεπει να ειναι πολυ μικρο και να μπει στο τελος.

Παρατηρησεις? Μηπως δεν τα εχω ψαξει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μετα απο μια μικρη ερευνα να βαλω τα ακολουθα ψαρια μεσα.

Τα 2 False Ocellaris και το 6Line απο το Νανο και:

1 x Centropyge bicolor (Bicolor Angelfish)

1 x Centropyge bispinosus (Coralbeauty Angelfish)

1 x Centropyge loriculus (Flame Angelfish)

1 x Acanthurus leucosternon (Powderblue Surgeonfish) ή Acanthurus lineatus (Lined Surgeonfish)

1 x Oxycirrhites typus (Longnose Hawkfish) ή Oxymonacanthus longirostris (Longnose Filefish)

1 x Synchiropus splendidus (Mandarin Dragonet)

1 x Nemateleotris decora (Decorated Firefish)

1 x Pseudochromis paccagnellae (Royal Dottyback)

1 x Pterapogon kauderni (Banggai Cardinalfish)

1 x Salarias fasciatus (Jawelled Blenny) < δεν ειμαι σιγουρος

Σαφως θα εχει τις αναλογες γαριδες, snails, hermits etc.

Σκεφτομαι και για ενα Dwarf Lionfish αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα θα πρεπει να ειναι πολυ μικρο και να μπει στο τελος.

Παρατηρησεις? Μηπως δεν τα εχω ψαξει καλα?

Κανεις?

Η φωτοπεριοδο εχει φτασει τις 9 ωρες και δεν εχει σηκωσει αλγη ακομα το ενυδριο σκεφτομαι να μεταφερω το 6line με μερικα σαλιγκαρια και hermit στο μεγαλο ή να περιμενω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

μη βάλεις το six line θα σου τσακίσει ότι μικροοργανισμούς έχει το σύστημα σου , αργότερα , καλυτέρα μόνο σαλιγκάρια

τι μετρήσεις έχεις αμμωνία ΝΟ2 ?

πόσες μέρες έχεις αρχίσει φωτισμό ?

για τα ψάρια που ρωτάς .. άλλοι εδώ ξέρουν καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

ολα καλαμεχρι τα αγγκελοψαρα και τα τανγκ.εναν ακανθουρο (καλυτερα τον λευκοστερνο,αν και πιο εβαιστητος ειναι αρκετα συχνο το lineatus να ΜΗΝ προσαρμοζετε σε συνθηκες ενυδρειο ασε που ειναι και τσαμπουκας,αλλα δυστυχως και πανεμορφος!) .ενα ειδος ανγκελοψαρου σε καθε ενυδρειο νομιζω, γιατι μπορει να υπαρχουν τσακωμοι αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

μη βάλεις το six line θα σου τσακίσει ότι μικροοργανισμούς έχει το σύστημα σου , αργότερα , καλυτέρα μόνο σαλιγκάρια

τι μετρήσεις έχεις αμμωνία ΝΟ2 ?

πόσες μέρες έχεις αρχίσει φωτισμό ?

για τα ψάρια που ρωτάς .. άλλοι εδώ ξέρουν καλύτερα

post-2233-1206593393_thumb.jpg

Ο φωτισμος εχει αρχισει εδω και 9 μερες περιπου. Μπορω να βαλω τους κλοουν αντι για το 6line αλλα φοβαμαι πως 2 μικρα μαζι ειναι πολυ για αρχη.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

To 6line οχι ακομα.... δεν θα μεινει τιποτα τωρα που ειναι αρχη... ξεκινα με τα σαλλιγκαρια, ταιζε και λιγο και θα σιγουρεψεις τον κυκλο σου!

Οσο αφορα τη λιστα παραπανω με προβληματιζουν τα πολλα αγγελοψαρακια....ακομα και ενα μπορει να ειναι ρισκο για τα κοραλλια (μπορει! εγω εχω χωρις προβλημα)...το να βαλεις τοσα ισως ειναι υπερβολη!

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά φιλε Manogr.

Link to comment
Share on other sites

To 6line οχι ακομα.... δεν θα μεινει τιποτα τωρα που ειναι αρχη... ξεκινα με τα σαλλιγκαρια, ταιζε και λιγο και θα σιγουρεψεις τον κυκλο σου!

Οσο αφορα τη λιστα παραπανω με προβληματιζουν τα πολλα αγγελοψαρακια....ακομα και ενα μπορει να ειναι ρισκο για τα κοραλλια (μπορει! εγω εχω χωρις προβλημα)...το να βαλεις τοσα ισως ειναι υπερβολη!

μπα νομιζω τα συγκεκριμενα τα πανε καλα οσο και να το κανουμε με τα κοραλια.η επιθετικοτητα αναμεταξη τους δεν αποτελει πιο μεγαλο προβλημα?

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

μπα νομιζω τα συγκεκριμενα τα πανε καλα οσο και να το κανουμε με τα κοραλια.η επιθετικοτητα αναμεταξη τους δεν αποτελει πιο μεγαλο προβλημα?

Τι εννοεις τα πανε καλα ? Ειναι ρισκο και το αναφερουν ολοι...μα ολοι.... πολλα ατομα ενωχλουν ακροπορες και αλλα κοραλλια...δεν τα τρωνε αλλα τους δημιουργουν προβλημα...Αυτο μπορει να μην συμβει ποτε ή να συμβει για μια περιοδο ή και συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω πως δεν ειναι και το ιδανικο στοκ αλλα αμα δεν εχει και λιγο ενδιαφερον τοτε τι να το κανουμε. Πιο πολυ ρωτουσα για τους τσακωμους. Νομιζω πως ειναι λιγο Λοττο. Εχω δει flame να μην πειραζει τιποτα και flame να τσιμπαει κοραλλια απο δω και απο κει. Ισως να ειναι ρισκο τοσα πολλα αλλα bi color και flame θα μπουνε οπωςδηποτε. Δεν ειμαι σιγουρος για το Blenny αν κανει που ανακατευει την αμμο συνεχεια.

Παρομοιες δυσκολιες παρουσιαζουν και ο λευκοστερνος αλλα και ο μανδαρινος με τις διατροφικες του ιδιαιτεροτητες. Ηλπιζα πως θα επερνα τιπς απο χομπιστες που τα εχουν ηδη σε Reef οπως ο μανος.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Για τα αγγελοψαρα ειναι οπως ακριβως το λες αλλα πολλοι εχουν παρει το ρισκο.... ειναι εντελως πανω σου η αποφαση αφου εχεις ενημερωθει :bowdown: (Εγω το πηρα το ρισκο και εχω flame εδω και αρκετο καιρο...καποια περιοδο "εγλυφε" τις ακροπορες αλλα μαλλον το ξεπερασε :) )

Salaria να βαλεις οπωσδηποτε!! Ειναι απο τα πρωτα που βαζουμε γιατι ειναι πολυ καλο αλγοβορο...κανενα προβλημα με την αμμο... το θεωρω οτι ειναι απαραιτητο σε ενα ενυδρειο οποτε να σιγουρευτεις <_<

Ο Μανδαρινος μπορει να μπει αλλο πολυ αργοτερα και ΜΟΝΟ αν δεν εχεις μεσα 6line! Ανταγωνιζονται για την ιδια τροφη και σιγουρα θα εχεις τεραστιο προβλημα...αποφασισε για ενα απο τα δυο!!!

Οτι αλλο θελεις...ρωτας :)

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου flame είναι αγγελούδι.. 2 χρόνια τώρα …

παρόλα αυτά στο επόμενο ενυδρείο δεν θα το βάλω .. και λυπάμαι πολύ

όχι μανδαρίνο και six line όπως λέει ο Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε να βγαζει αλγη το ενυδρειο.

http://s158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01127.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01128.jpg

Μπηκε το πρωτο μικρο φραγκακι απο το Νανο

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01129.jpg

Αυτα ειναι απταισια?

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01082.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01079.jpg

Αυτο το βρηκα πανω στην αντλια και δεν εχω ιδεα τι ειναι

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01075.jpg

Μαλλον βρηκα πως θα βγαλω τα καβουρια ο συγκεκριμενος εχει σκοτωσει ηδη 2 και τον βλεπω παντα να βγαινει το βραδυ οποτε θα τον αφησω λιγο ακομα να κανει δουλεια πριν τον βγαλω.

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01076.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC01078.jpg

Σημερα εκανα μια μικρη αλλαγη νερου (50λτ).

Χτες εβαλα το πρωτο hermit & σαλιγκαρι ποσα θα πρεπει να εχω συνολο για 400λτ?

Αυριο σκεφτομαι να μεταφερω τους 2 κλοουν και τα μανιταρια.

Μου προτειναν αντι για σαλιαρα να βαλω γκομπι δεν ξερω τελικα ποιο να βαλω.

Υ.Σ

Δοκιμασα το IMG Code αλλα βγαινανε τεραστιες η φωτο και χωρις λινκ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν αυτά που νομίζεις πως είναι aptaisia μοιάζουν με αυτό Myrionema

κάνε κάτι τώρα που είναι αρχή!!Υπάρχουν συνχομπίστες που διέλυσαν ώριμα ενυδρεία γιαυτά.Πολλοί υποστηρίζουν πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξολοθρευτουν και η μόνη λύση είναι να πετάξεις τον βράχο που τα έχει επάνω του. Έυχομαι μόνο να με παραπλανεί η φωτό που έβαλες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζουν αρκετα, αν ειναι ετσι ειμαι τυχερος γιατι ειναι μονο πανω σε ενα βραχο. Πως μπορω να τα αφερεσω? Δεν θα ηθελα να πεταξω το κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Το goby δεν κανει την δουλεια της Σαλαριας! Μπορει να καθαριζει την αμμο αλλα δεν τρωει τις αλγες οπως η σαλαρια... κανεις οτι θελεις... υπαρχουν και πολυ μικρα goby...ισως να βαλεις και τα δυο :bowdown:

Για τις απταιζιες δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι η οχι...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες σου, δεν βοηθάνε και πολύ.

Μόνο το κυανοβακτήριο ξεχωρίζω καλά.

Θα πρότεινα και gobby και σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να τα παρω με αλλη καμερα γιατι ειναι πολυ μικρα και ισα ισα που τα βλεπεις. Ειναι καφε με 8 πλοκαμια και στο κομματι βραχου που τα διακρινω (Που ειναι αρκετα μεγαλος) ειναι γυρω στα 15 σε διαφορα σημεια. Τα συγκεκριμενα ηταν απο την αρχη εκει.

Διαβασα λιγο για τα Myrionema και εχω αγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και αγχώθηκες με αυτά!Λίγο πιό κάτω στο link που σου έδωσα έχει μια φωτό της aptaisia , δές την και σύγκρινε!!Αυτό πάντως με τα 8 πλοκάμια περισσότερο στο myrionema μου κάνει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη εψαξα λιγο στα φορα καπου ειδα πως αν τα ακουμπησεις και μαζευονται τοτε δεν ειναι myriorema. Εκανα το πειραμα και οταν τα ακουμπησα με ενα καλαμακι μαζευτικαν τελιος.

Μονο με μια καλη φωτο θα βγαλουμε ακρη.

Υπαρχει καμια αλλη φρικαλεα επιδημια που πρεπει να εχω στο νου μου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει αυτό!!Πάλευω και εγώ με αυτά σε ένα βράχο που δεν μπορώ να βγάλω και μόλις τα ακουμπήσεις ή πέσει πάνω τους ζουμάκι (Joe's juice ή kalk) μαζεύονται αμέσως!Μόνο η οπτική αναγνώριση απο σένα θα βοηθήσει!Οπτικά τα hydroids απο τις aptaisia δεν εχουν καμία ομοιότητα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...