Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρολο της 2 αλλαγες το μηνα περιπου 100λ την αλλαγη και παρολο που ταιζω αρκετα λιγοτερο βλεπω το Nitrate μου και παιζει στο 40-50. Το εσωτερικο φιλτρο με την chaeto (Εκτος οτι δεν εχω αρκετη) μου παρουσιαζει και πρακτικα προβληματα και ετσι μεχρι να τα λυσω σκεφτομουν να προσθεσω ενα Sulphur nitrate filter και συγκεκριμενα της Ratz

Εχει κανεις εμπειρια με τετοιου ειδους φιλτρα? Μηπως με την χρηση του εχω αλλα προβληματα ?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω με τον Τάσο, σε ότι αφορά την ωριμότητα του συστήματός σου. Σίγουρα έχει όλα τα προσόντα για να εξελιχθεί σε ένα τέλειο φυσικό σύστημα, που θα ολοκληρώνει τον κύκλο του αζώτου. Ψάξε λίγο το θέμα της κυκλοφορίας μήπως υπάρχει κάποιο λάθος.

Όσον αφορά τη συσκευή του Ratz, την έχω χρησιμοποιήσει, όταν το σύστημά μου ήταν πολύ νέο και από προσωπική μου άγνοια προσπαθούσα να θεραπεύσω το ick με διάφορα γιατροσόφια του εμπορίου, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν τα νιτρικά ενώ είχαν ήδη μηδενιστεί μέσα σε τρεις μήνες λειτουργίας του.

Το αποτέλεσμα ήταν άριστο χωρίς να επηρεάσει το ΡΗ ή να προκαλέσει οποιαδήποτε παρενέργεια. Θέλει μόνο ιδιαίτερη προσοχή και τήρηση των οδηγιών κατά την αρχική ρύθμιση, το οποίο διαρκεί περίπου δύο εβδομάδες.

Μετά από μερικούς μήνες λειτουργίας και με τα νιτρικά μηδενισμένα, διέκοψα τη λειτουργία της συσκευής για περισσότερο από 6 χρόνια, μέχρι που την έβαλα και πάλι σε λειτουργία εχτές, αφού παρατήρησα ότι τα νιτρικά του συστήματός μου δεν έπεφταν κάτω από 15ppm, μετά από ένα μεγάλο στρεσάρισμα που συνέβη πριν μερικούς μήνες.

Να σημειώσω εδώ, ότι η συσκευή από τη στιγμή που θα ρυθμιστεί και θα λειτουργήσει για πρώτη φορά, κατόπιν μπορεί να διακοπεί και να λειτουργήσει άμεσα, χωρίς την αρχική διαδικασία.

Συμφωνώ πως οποιαδήποτε τεχνική μέθοδος δουλεύει σε βάρος της φυσικής μεθόδου, με αποτέλεσμα το φυσικό σύστημα να μην ωριμάσει ποτέ. Τα 40ppm όμως είναι ένα μεγάλο ρίσκο για τους οργανισμούς και ιδιαίτερα για τα κοράλλια. Η προσωπική μου άποψη είναι να τη χρησιμοποιήσεις, χωρίς όμως να επαναπαυτείς σε αυτή. Μόλις τα νιτρικά σου επανέλθουν σε αποδεκτές τιμές, θα πρότεινα να διακόψεις τη λειτουργία της, για τους προαναφερόμενους λόγους. Ταυτόχρονα θα έλεγα να ψάξεις για τα αίτια που προκαλούν την αύξηση των νιτρικών. Σίγουρα κάτι έχεις ή κάνεις λάθος.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον έτσι θα το κάνω παρόλο που αυτό που προτείνει ο Τάσος μακροχρόνια είναι πιο σωστό. Έτσι λοιπον θα κάνω και τα 2 θα διώξω τον Fox και θα βάλω την συσκευή μέχρι να στρώσουν λιγο τα πραγματα. Δεν γνωρίζω αν κάνω κάτι λάθος, όλες οι κινήσεις μου είναι καταγεγραμένες εδώ, νομίζω απλά πως είναι καινούργιο το ενυδρείο ακόμα και γι αυτό συμπεριφέρεται έτσι.

Όσο για την ροη έχω παρατηρήσει ένα σημείο όπου δεν είναι και τόσο μεγάλη με αποτέλεσμα να μαζεύεται μπιχλα στην πίσω δεξιά γωνία αλλά μιλάμε για μια παλάμη επιφάνεια. Μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο?

ΥΣ

Τα αυγα των κλοουν απο κοκκινα εχουν γινει μαυρα ειναι νορμαλ αυτο ?

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΥΣ

Τα αυγα των κλοουν απο κοκκινα εχουν γινει μαυρα ειναι νορμαλ αυτο ?

^_^

Ναι!!

Αν χαλασουν τα τρωει ο πατερας... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Geso tnx :buttrock:

Τo Ratz οπως και τον CR ειναι απαραιτητο να τον περασουμε απο ξεχωριστο θαλαμο λογο του χαμηλου PH?

Link to comment
Share on other sites

Geso tnx :buttrock:

Τo Ratz οπως και τον CR ειναι απαραιτητο να τον περασουμε απο ξεχωριστο θαλαμο λογο του χαμηλου PH?

Ο C/R συνήθως έχει δεύτερο στάδιο για αυτή τη δουλειά. Το Ratz μπορείς να το βάλεις να στάζει σε ένα μικρό δοχείο με αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Το V2 δεν εχει δευτερο σταδιο. Βασικα ο μονος C/R που ερχεται με δευτερο σταδιο ειναι της Grotech το οποιο δεν ξερω καν αν συνδεεται. Οποτε σκεφτομουν να περασω και το Ratz αλλα και την εξοδο του V2 απο ενα τετοιο δοχειο. Καμια αλλη προταση?

Επισης πειραζει αν επιμηκυνω λιγο (~20cm) την εισοδο & εξοδο του CR ?

Link to comment
Share on other sites

Επισης πειραζει αν επιμηκυνω λιγο (~20cm) την εισοδο & εξοδο του CR ?

Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβαζα μερικά άρθρα στο Reef Central αλλά και από μερικά thread εδώ στο AZ για το αντί-φωσφόρο πως γενικά δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε αντι-φως με βάση το αλουμίνιο.

Αντιθέτως είναι προτιμότερο το αντί-φωσφόρο με βάση το σίδερο και αλλαγή του μισού κάθε 3 μήνες περίπου. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα της Seachem χωρίς εμφανή προβλήματα και με P04=0

Πήγα να δοκιμάσω γνωστής γερμανικής μάρκας με particle size 2-4mm και διαπίστωσα τα εξής την ώρα που το έπλενα:

1) Τα δυχτακια της Sera δεν κρατάνε κατά 100% το υλικό στην σακούλα, δοκίμασα και καλτσόν και ήταν λίγο καλύτερα αλλά πάλι έχανε.

2) Επίσης παρατήρησα πως το νερό κιτρινίζει από το αντι-φως.

3) Το κουτί έλεγε αν τοποθετείται αποκλειστικά σε σημείο χαμηλής ροής αλλιώς θα ξανά αφήσει στο νερό τα συστατικά που μάζεψε.

4) Δεν αναγράφει πάνω το κουτί τι ποσότητα χρειάζεται ανά λίτρο ή κάτι αντίστοιχο, λέει τάδε ποσότητα αφαιρει τόσο PO4.

Εννοείται πως δεν μπήκε καν στο ενυδρείο και έχω μέσα ακόμα της Seachem.

Είναι νορμάλ τα παραπάνω για αντι-φωσφορο με βάση το σίδηρο?

Πως ξέρω τι ποσότητα πρέπει να βάλω για να μην τα “κάψω” όλα ?

Το “χαμηλή ροη” είναι σχετικό. Ήθελα να το βάλω στο σκιμμερ (MCE600) είναι οκ?

Καμιά καλή μάρκα με βάση το σίδηρο?

:D

ΥΣ

Τα αυγά τον κλόουν εξαφανίστηκαν μετά από μία αλλαγή νερού. 2 μέρες μετά έχουν κάνει άλλα. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω να βελτιώσω τις πιθανότητες να ζήσουν τα μικρά ?

Ευχαρίστω….

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγκατεστησα και το Ratz, ειναι νορμαλ να μην βρεχονται ολες οι μπιλιες με νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγκατεστησα και το Ratz, ειναι νορμαλ να μην βρεχονται ολες οι μπιλιες με νερο ?

Πρέπει να φύγει όλος ο αέρας για να λειτουργεί όλο το υλικό. Μήπως παίρνει φυσαλίδες αέρα??

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φύγει όλος ο αέρας για να λειτουργεί όλο το υλικό. Μήπως παίρνει φυσαλίδες αέρα??

Η σωληνες δεν εχουν αερα, ή μπουκαλα ομως δεν ειναι γεματη νερο, απλα περναει μια ποσοτητα απο μεσα ειναι σωστο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Η σωληνες δεν εχουν αερα, ή μπουκαλα ομως δεν ειναι γεματη νερο, απλα περναει μια ποσοτητα απο μεσα ειναι σωστο αυτο ?

Αυτό λέω. Να φύγει ο αέρας από τη μπουκάλα.

Μήπως μπαίνουν φυσαλίδες από την παροχή??

Link to comment
Share on other sites

Νικο σ ευχαριστω το ειχα συνδεση αναποδα. :D

Μηπως ξερει κανεις να μου απαντησει σχετικα με τις παραπανω ερωτησεις για το αντι-φως?

Διαβασα πως Rowaphos ειναι απο της καλυτερες ξερει κανεις που μπορω να βρω στην Ελλαδα?

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και εγκατέστησα στον ρεάκτορα μετά από ένα μικρό πρόβλημα που είχα με ένα ανταλλακτικό. Ρύθμισα τον ρεάκτορα με βάση της οδηγίες της TMC.

Μετά από 30 ώρες λειτουργίας έχω τις εξής μετρήσεις:

Μετρήσεις (Salifert) λίγο πριν βάλω τον ρεάκτορα:

CA: 415

MG: 1425

KH: 9

Στην έξοδο του ρεάκτορα:

CA:400

MG: 1500

KH: 13.1

CO2: 1 bubble / 4 sec

Output: 1 drop / sec

Αυξάνουμε την ροή ή το CO2 ή να περιμένω άλλη μια μέρα πριν κάνω αλλαγές?

Επίσης αν παρατηρήσω πτώση του PH μπορώ στο εσωτερικό φίλτρο να βάλω αεραντλία αντί για δοχείο με αραγωνίτη?

:D

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το ΚΗ στην έξοδο του ρηάκτορα, θα πρέπει να φτάσει τουλάχιστον στο 30.

Η αερόπετρα, πιθανά να σου γεμίσει το νερό με φυσαλίδες. Το υψηλό ΡΗ θα πρέπει να το ξεχάσεις, από τη στιγμή που λειτουργεί η συσκευή. Μια διακύμανση μεταξύ 7,9-8,2, θεωρείται αποδεκτή όταν έχεις υψηλό ΚΗ γύρω στο 10,5 και τιμές ασβεστίου περίπου 400ppm.

Link to comment
Share on other sites

Νικο ευχαριστω, δηλαδη να αυξησω την ροη στην εξοδο ή της φυσαλιδες CO2 ?

Καλημέρα

Κατέβασε το ph του ριακτορα. Τι ph έχεις τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα να αυξησω τις φυσαλιδες. Στην εξοδο αν θυμαμαι καλα ηταν 7,2

Δυστηχος δεν εχω probe μεσα στον ρεακτορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα να αυξησω τις φυσαλιδες. Στην εξοδο αν θυμαμαι καλα ηταν 7,2

Δυστηχος δεν εχω probe μεσα στον ρεακτορα.

Ναι ανέβασε φυσαλίδες co2, και κάνε μετρήσεις μέχρι το kh είναι πάνω από 30.

Το 7,2 στην έξοδο είναι πολύ υψηλό για να έχεις σωστό λιώσιμο του υλικού στο ρεακτορα πρέπει να πας περίπου στο 6,2 με 6,4. :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το παω 1 bubble / 2 sec

Περα απο τις φυσαλιδες μεσα στο νερο υπαρχει καποιος αλλος λογος να μην βαλω αεραντλια θα βοηθουσε καθολου η τσαμπα θα το κανω ?

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια ερωτηση γιατι με παιδευει λιγο ο C/R. Ρυθμιζω τις φυσαλιδες σε 1 ανα 2 δευτερα και μετα απο κανενα 30αλεπτο βλεπω οτι η φυσαλιδες εχουν μειωθει (Χωρις να το πειραξω) σε σχεδον 1 ανα 6-7 δευτερα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο.

Το δοχειο Bubble counter (σελιδα 4, διαγραμμα 2) πρεπει να ειναι γεματο με φρεσκο νερο? Γιατι εμενα ειναι μεχρι την μεση. Μηπως φταει αυτο.

http://www.tmc-ltd.co.uk/downloads/instruc...t-calcium-e.pdf

Ευχαριστω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Εχω και reactor της TMC. συγκεκριμενα το 1000. Ο bubble counter ειναι οκ. Και σε εμενα εχει νερο μεχρι τη μέση. Όσο αφορα τις φυσαλιδες νομιζο συμβαίνει λογο αστάθειας της παρεχομενης πίεσης CO2. Προσπάθησε να ρυθμίσεις τις φυσαλίδες σύμφωνα με την τελικη μέτρηση

Link to comment
Share on other sites

Εχω και reactor της TMC. συγκεκριμενα το 1000. Ο bubble counter ειναι οκ. Και σε εμενα εχει νερο μεχρι τη μέση. Όσο αφορα τις φυσαλιδες νομιζο συμβαίνει λογο αστάθειας της παρεχομενης πίεσης CO2. Προσπάθησε να ρυθμίσεις τις φυσαλίδες σύμφωνα με την τελικη μέτρηση

Με τι το "τρεχεις" το C/R ?

Γιατι μου ειπαν αν δεν βαλω, needle valve, μαγνητικη βαλβιδα, ανεπιστροφη και PH controller δεν θα κανω σωστη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...