Jump to content

Ξανά από την αρχή


confucius

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Δυστυχως λογο μετακομισης αναγκαστικα να διαλυσω τελείως το ενυδρείο και θα πρέπει να το στίσω απο την αρχή.

Το χειρότερο ειναι οτι εχω στρεσαρει πολυ τα ψαρια μου τα εχω στριμοξει σε ενα 75λιτρο και εχασα και ενα blue diamond.

Θα ήθελα να σας κανω μια ερωτηση πριν το διαλυσω ειχα λαβα κατω. Τωρα που θα το ξαναστισω απο την αρχη τη προτεινετε λαβα ή λευκη αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως θα βαλεις λευκη αμμο!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου ...ισα ισα

θα δεις οτι το φυτεμα και η αναπτυξη των φυτων θα ειναι ακομα καλυτερη με την αμμο

ασπρη αμμο και μην μασας τιποτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιά απορία πάνω στην άμμο:Τόσο καιρό χρησιμοποιούσα ποταμίσια, που τη θεωρούσα ό,τι καλύτερο. Τον τελευταίο καιρό διαβάζω, όχι μόνο εδώ, αλλά και γενικά το πόσο καλή είναι η λευκή άμμος για τα φυτά. Επειδή δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ:

1)Μιλάμε για λεπτόκοκκη ή χοντρή?

2)Μιλάμε για κοινή άμμο παραλίας ή ειδική

3)Αν είναι λεπτόκοκκη, δεν υπάρχει πρόβλημα να κινδυνεύουν να σαπίσουν οι ρίζες? Δεν γίνεται μία μάζα με τον καιρό, με αποτέλεσμα να έχουμε σάπισμα βυθού? Γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βάλω, γνωρίζοντας ότι σε κανα χρόνο πρέπει να λύσω όλο το ενυδρείο για να αλλάξω το υπόστρωμα!

4)Την πουλάνε και στα petshops, ή πρέπει να κάνω εξόρμηση σε καμιά παραλία?

5)Συνδιάζεται με υποστρώματα τύπου Floredepot, ή πρέπει να μπαίνει μόνη της?

Ίσως ορισμένα έχουν συζητηθεί εδώ. Συγχωρέστε με, αν τα επαναλαμβάνω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το τι προτιμούν οι δίσκοι σου, η απάντηση είναι λεπτόκοκκη λευκή χαλαζιακή άμμο.

Την βρίσκεις σε petshop, και όχι σε παραλίες...

Σχετικά με τα φυτά καλύτερα να περιμένεις απαντήσεις από τους γνωστούς μποστανάδες του forum....

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ!!!!

Συγνωμη κιολας και χωρις παρεξηγηση αλλα αυτα κολλανε καπου ή κολλησε το κεφαλι μου?! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιά απορία πάνω στην άμμο:Τόσο καιρό χρησιμοποιούσα ποταμίσια, που τη θεωρούσα ό,τι καλύτερο. Τον τελευταίο καιρό διαβάζω, όχι μόνο εδώ, αλλά και γενικά το πόσο καλή είναι η λευκή άμμος για τα φυτά. Επειδή δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ:

1)Μιλάμε για λεπτόκοκκη ή χοντρή?

Πάντα για λεπτή άμμο

2)Μιλάμε για κοινή άμμο παραλίας ή ειδική

Μιλάμε για ειδική διότι δεν γνωρίζουμε την ποιότητα της κοινής άμμου και δεν έχει σταθερή κοκκομετρία (είναι βασικό αυτό)

3)Αν είναι λεπτόκοκκη, δεν υπάρχει πρόβλημα να κινδυνεύουν να σαπίσουν οι ρίζες? Δεν γίνεται μία μάζα με τον καιρό, με αποτέλεσμα να έχουμε σάπισμα βυθού? Γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βάλω, γνωρίζοντας ότι σε κανα χρόνο πρέπει να λύσω όλο το ενυδρείο για να αλλάξω το υπόστρωμα!

Η ρίζες των φυτών ευδοκιμούν σε περιοχές με λίγο οξυγόνο το πολύ οξυγόνο στης ρίζες των φυτών βλάπτει. Δυστυχώς επικρατή το άκρος αντίθετο ότι δηλαδή τα φυτά χρειάζονται οξυγόνο στης ρίζες. Στην άμμο εξαιτίας της μεγάλης αναερόβιας περιοχής και μέσω της χειλικής ένωση, δημιουργούνται άριστες συνθήκες για τα φυτά. Μια άμμο πετρώνει μόνο αν είναι κακής ποιότητας και την ανακατέψουμε με υπόστροφα κτλ. Με απλά λόγια την άμμο την χρησιμοποιούμε μόνη της.

4)Την πουλάνε και στα petshops, ή πρέπει να κάνω εξόρμηση σε καμιά παραλία?

Την πωλούν σε πετ σοπ άλλη και εκεί υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες. Επέλεξε ένα κάλο κατάστημα με γνώσης στον τομέα αυτό.

5)Συνδιάζεται με υποστρώματα τύπου Floredepot, ή πρέπει να μπαίνει μόνη της?

Απάντησα ποιο πάνω μπαίνει μόνο μόνη της.

Ίσως ορισμένα έχουν συζητηθεί εδώ. Συγχωρέστε με, αν τα επαναλαμβάνω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο blackghost7

εδώ είναι το σωστό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry127819

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα σιγουρα σε ενυδρειο που θελουμε να βαλουμε φυτα δε χρεισιμοποιουμε υποστρομα?

Μονο λευκη άμμο?

Και πως θα διατηρηθουν τα φυτα μας?

Χρηστο σημερα ρωτησα το καταστημα που προμιθευομαι σχεδον τα παντα και του φανηκε πολυ περιεργο αυτο.

Μολις ειχε στησει ενα δισκοενυδρει με λευκη αμμο και μου εδειξε οτι οντως ειχε βαλει πρωτα υποστρομα.

Link to comment
Share on other sites

διάβασε εδώ.

και αν δεν σε αρκή αυτο μπωρώ να σου στήλω πολές φωτογραφίες απο εμένα και απο αλλους χομπίστες.

και αν θελείς να καταλαβεις γιατί διαβασε και αυτό αν εχεις κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

λευκη αμμο χωρις δευτερη κουβεντα.και για να πειστεις ο ιδιος μια βολτα στο μαγαζι το μαιτρ(nidal) θα σε πεισει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...