Jump to content

Προβλημα με φωτισμο κ αμμωνια..


Recommended Posts

καλως ηρθες!

για να ξεδιαλυνουμε λιγο το θεμα με το συγκεκριμενο ψαρακι...

ειναι αληθεια πως γινετε πολυ μεγαλο αλλα και παλι,αυτο το ψαρι ΔΕΝ ειναι για ενυδρεια κατα την γνωμη μου!μονο σε μεγαααλες εσωτερικες λιμνες η και ενυδρεια τεραστια ακομα και για ζωολογικο κηπο,αλλα και παλι..εδω περα στην ταιλανδη ειναι γνωστο πως τρωνε και κουφαρια απο ζωα, μεγαλοσωμα θυλαστικα π.χ σκυλους!

εχω συγγενη που κραταησε αυτο το ψαρι σε εσωτερικη λιμνη 9 τονους νερο !!!εχει ξεπερασει τα 65 εκ. αλλα αυτο μεσα σε 13 χρονια!!!με πολλες δυσκολιες παντα οπως την υπερκινητικοτητα του η οποια μπορει να σπασει και τα μεγαλητερα ενυδρεια μετα απο καποιο μεγεθος..

συμπερασμα για τον φιλο μας:δωστο γρηγορα πριν παρει σοβαρο μεγεθος γιατι ουτε καθαρο νερο θα δεις ουτε αλλα ψαρια σε λιγο..

παντα φιλικα και καλη αρχη

μην νομιζετε πωε θα φτασει τα 130 εκ θπο αιχμαλωσια,αλλα γινετε αρκετα μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξεφυγε καπως το θεμα, εχω να πω στον φιλο delta66 οτι προφανως για να παρω αυτα τα ψαρια τα ειχα ψαξει. Κατ' αρχας τα ψαρια αυτα δεν αναπτυσονται σε κατασταση αιχμαλωσιας περα των 70cm, θελουν τουλαχιστον 3 χρονια για να φτασουν τους 35-40 ποντους, (καθως εχω ηδη φιλο ο οποιος φιλοξενει ενα ιδιο σε ενυδρειο ισως οχι 15 τονων οπως λες εσυ αλλα σιγουρα 3-4, στην καφετερια την οποια διαθετει ο ιδιος.) Απο κει κ περα αν με το καλο περασει ολο αυτο το ευλογο διαστημα σιγουρα εχει βρεθει επομενως το ενυδρειο να μεταφερθει για το υπολοιπο. Προς το παρον λοιπον θα εκτιμουσα αν ηθελες να με βοηθησεις στο προβλημα που εθεσα καθως μπορει να με ενδιαφερει η σωστη αναπτυξη των ψαριων αυτων περισσοτερο απο οσο νομιζεις. Ασε που αν θες να το δουμε τοσο ευαισθητα θα μπορουσαμε να μιλησουμε για πολλα ακομα ψαρακια που δεν θα επρεπε να πωλουνται σε pet shop χωρις να θελω να θιξω κανεναν πιθανο ιδιοκτητη ( pacu, red belly piranhas, parrot fish κ.α). Και αυτα φυσικα σε καμια παριπτωση επειδη απλα το λεω εγω. Δεν νομιζω απλα οτι στην προκειμενη ειναι αυτο το θεμα συζητησης. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ψαξω το δικιο η αδικο. καταλαβαινω αυτο που λες απλα δεν συμφωνω ουτε με τον τροπο ( :thumbup: ) κ ουτε ακριβως με την αποψη αυτη. Να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει η κατάθεση της προσωπικής μου εμπειρίας αλλά και στα 4 ενυδρεία όταν τα έστηνα αλλά και τώρα μετά απο τόσο καιρό δεν είχα ποτέ πρόβλημα αμμωνίας, δεν έβαλα ποτέ άνθρακα, όλα μου τα φίλτρα είναι βιολογικά με μακαρόνια και μπαλάκια, σε κάθε αλλαγή νερού βάζω αντιχλώριο (όταν τα έστηνα έβαζα και βακτήρια) , έχω σε όλα αεραντλίες εκτός απο το φυτεμένο γιατί παρατήρησα αύξηση άλγης και μόλις την έβγαλα λύθηκε το πρόβλημα.Τα φίλτρα πλένονται με νερό του ενυδρείου και αντικαθιστώ λίγο απο το παλιό βιολογικό υλικό με καινούριο τουλάχιστον μετά απο 3-4 μήνες.Μετρήσεις να κάνεις αρκετά συχνά και με την βοήθεια των φίλων εδώ θα βρίσκεις σιγά σιγά λύση στο κάθε σου πρόβλημα.

α και κάτι άλλο στην δουλειά μου έχουν ένα ενυδρείο 2500λτ με παγκάσιους και πλέκο και έχουν πολύ χαμηλό φωτισμό αν αυτό βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ elli. θα ακολουθησω τη συμβουλη σου γυρω απο τα φιλτρα γιατι ετσι και αλλιως σκοπευα να τα αλλαξω. Οσο για τον φωτισμο,ειναι σημαντικη παρατηρηση αυτη του ενυδρειου στη δουλεια σου.

Ελπιζω να βρεθει η ακρη συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...