Jump to content

Προβλημα με φωτισμο κ αμμωνια..


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους. Ειχα ξαναπαρουσιασει προσφατα το προβλημα μου αλλα δυστυχως με προλαβε το τεχνικο προβλημα που παρουσιαστηκε κ ετσι δεν καταφερα να δω καποια πιθανη απαντηση στο θεμα μου.

Εχω ενα juwel 120 με 2 pangasius san. (τα γνωριζω κ ως galaher), των 11 cm περιπου. Το ενυδρειο αυτο τοποθετηθηκε πριν 2 μηνες περιπου κ ειναι το πρωτο μου με τετοια ψαρακια. Θα φιλοξενηθουν σε αυτο προσωρινα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο κ να τα μεταφερω σε ενα φιλικο ενυδρειο 400 ltr.

Πρωτα απο ολα παρατηρω οτι τα ψαρακια αυτα δειχνουν να ενοχλουνται απο το εντονο φως. Οταν εχω την λαμπα αναμμενη, (την λευκη που ειχε απο τοτε που το αγορασα η οποια ειναι κ η μοναδικη), κρυβονται στην μια γωνια σχεδον ακινητα. οταν το σβηνω κολυμπουν κανονικα σε καθε χωρο του ενυδρειου. Μειωσα τον χρονο φωτισμου σε 6 ωρες ημερησιως κ κατεληξα να εχω βγαλει τον ανακλαστηρα που ειχε πανω απτην λαμπα για να μειωθει η ενταση του φωτισμου. Επισης συμπληρωσα στα χαλικια μου μια στρωση με πιο σκοτεινα μαυρα σχεδον χαλικια. Εχω δει βελτιωση απο ολα αυτα κ φυσικα ολα εγιναν με στοχο την καλυτερη διαβιωση των ψαριων για οσο παραμεινουν σε αυτον το χωρο. Δεν εχω αλλαξει χρωμα στον φωτισμο καθως το ενυδρειο αυτο δεν διαθετει φυτα. Θα ηθελα παρολαυτα να μου εξηγησει καποιος αν ειναι λογικο αυτο που συμβαινει για τα συγκεκριμενα ψαρια κ ισως καποια προταση.

Το δευτερο θεμα μου εχει να κανει με την παρουσια αμμωνιας. Αμμωνια εστω κ λιγη (0.1) ειχα παντα. παρατηρησα μια περιοδο πριν απο 1 μηνα οτι ειχε αυξηθει ξαφνικα στο 2.5 χωρις να βλεπω καποιον εμφανη λογο. (ευτυχως προλαβα εγκαιρα κ την εριξα στο 0,2). Δεν υπηρχε καποιο ψοφιο ψαρακι, δεν εμενε ποτε ιδιαιτερη τροφη κατω, ουτε μεγαλη αλλαγη νερου σε μικρα χρονικα διαστηματα. Καθως κ ο καθαρισμος του βυθου γινοταν οπως προβλεπεται. Τον τελευταιο μηνα λοιπον η αμμωνια δεν λεει να υποχωρησει απο το 0,2 ενω χρησιμοποιω απο τοτε ενα φιλτρο που μου προτεινε φιλος το οποιο καταπολεμα την αμμωνια. κατα καιρους εκανα κ χρηση αμπουλων οι οποιες παλι δεν με βοηθησαν οριστικα. Κατα τα αλλα ολες οι μετρησεις (ph, σκληροτητες, νιτρικα) του νερου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα με τεστ απο σταγονες της τετρα.

Ελπιζω να μου δωσετε καποια απαντηση οποιος γνωριζει ή οποιος ειχε παρομοια εμπειρια.

Δεκτη καθε βοηθεια, ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες στην παρεα μας!!!!

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?και ποσο?

Έγινε επεξεργασία - akillis
Link to comment
Share on other sites

Και πες μας ποιο φιλτρο εχεις, τι υλικά εχει μεσα και πόσο καιρο το εχεις...

ΥΓ: Καλως Ορισες στην παρεα μας....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου κανω ανα 15 μερες περιπου το 1/3. Τα φιλτρα ειναι juwel compaqt (τα ιδια με τα οποια ειχε απ την αρχη) κ το φιλτρο αμμωνιας ειναι της jbl to ammo ex. Το εχω αντικαταστησει αντι του μαυρου φιλτρου του ανθρακα. Οι αμπουλες που χρησιμοποιησα λεγονται stop ammo.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα.. εχεις το εσωτερικο φιλτρο της juwel και απλα εβγαλες το σφουγγαρακι το μαυρο (ανθρακα) και εβαλες της jbl ammo ex ..σωστα?

Το σφουγγαρακι του ανθρακα το ειχες απο την αρχη που το εστεισες το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Απλα στο εσωτερικο φιλτρο εβαλα αντι του ανθρακα αυτο της JBL εδω κ ενα μηνα. Κατα τα αλλα το ενυδρειο το εστησα με ολα τα δικα του σφουγγαρακια. Μαζι κ το μαυρο του ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο πιστευω πως ειναι η αμμονια ανεβασμενη,...απτο μαυρο σφουγγαρακι.......!!!βιολογια 0 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ουτε με τη βιολογια ουτε κ με τη χημεια στην προκειμενη δεν ημουν τελειος.. Αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις. Δηλαδη επρεπε να εχω στρωσει το ενυδρειο χωρις τον ανθρακα? Τι επρεπε να εχω κανει, κ τι προτεινεις να κανω τωρα? Ο ανθρακας μου προκαλεσε την αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο πιστευω πως ειναι η αμμονια ανεβασμενη,...απτο μαυρο σφουγγαρακι.......!!!βιολογια 0 :thumbup:

Σε τι φταιει το μαυρο σφουγγαρακι (ανθρακα) στη βιολογια???????Καμια σχεση!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε βιολογια 0 ..ναι γιατι οταν ενα ενυδρειο οταν ειναι καινουργιο και εχουμε ανθρακα τα νεαρα βακτηρια

δεν μπορουν να μεγαλωσουν ολα !!πιστευω πως ο ανθρακας δεν πρεπει να μπαινει στο στρωσιμο...απλα,,!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να προσεχουμε λιγο τι συμβουλες δίνουμε...

Εγω τουλάχιστον, δεν εχω διαβασει πουθενα οτι ο ανθρακας κανει κακο στη βιολογία.

Το οτι δεν χρειαζεται ειναι άλλη ιστορία.

Απο τι στιγμή που μεσα στο φίλτρο υπαρχουν σφουγγάρια, επρεπε να εχουμε βιολογία.

Στις αλλαγές νερού βάζεις αντιχλώριο?

Μήπως ξεπλυνες τα σφουγγαρια με νερό βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε για να ανταλασουμε αποψεις απο τις εμπειριες μας και το τι εχουμε διαβαση και ξερουμε στα δικαμας ενυδρεια...μαθαινουμε και μαθαινουν απο τον καθενα μας!δεν το εχω διαβαση καπου απλα οταν εστρωνα καποιο απο τα ενυδρεια μου και ειχα ανθρακα απο την αρχη το στρωσιμο και η βιολογια "αργουσε" ..και οταν ξεκινουσα χωρις ανθρακα οι μερες ηταν στανταρ!!απο δικιες μου εμπειριες και οχι επειδη θα το διαβαζα καπου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα και τη χρήση "μακαρονιού" στύλ biopur ή siporax, αντί για τα κλασσικά σφουγγάρια. Νομίζω ότι είναι πολύ πιό αποτελεσματικά απο τα απλά σφουγγάρια...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα και τη χρήση "μακαρονιού" στύλ biopur ή siporax, αντί για τα κλασσικά σφουγγάρια. Νομίζω ότι είναι πολύ πιό αποτελεσματικά απο τα απλά σφουγγάρια...

Θα συμφωνησω μονο για το siporax καθως το biopur δεν εχει πορους και συνισταται κατα κυριο λογο για μηχανικο καθαρισμο!

Απο εκει και περα στο θεμα του ανθρακα κατα τη φαση του στρωσιματος εχω να πω το εξης:

Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει τιποτα ουτε και εχω ακουσει ή διαβασει κατι σχετικο. Θα παρακαλουσα ολους μας λοιπον καποιες μεμονωμενες προσωπικες τους εμπειριες να μην τις παρουσιαζουν ως κανονα. Οποιος θελει αναφερεται σε δικες του εμπειριες αλλα παντα παρακαλω να αναφερεται αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να προσεχουμε λιγο τι συμβουλες δίνουμε...

Εγω τουλάχιστον, δεν εχω διαβασει πουθενα οτι ο ανθρακας κανει κακο στη βιολογία.

Το οτι δεν χρειαζεται ειναι άλλη ιστορία.

Απο τι στιγμή που μεσα στο φίλτρο υπαρχουν σφουγγάρια, επρεπε να εχουμε βιολογία.

Στις αλλαγές νερού βάζεις αντιχλώριο?

Μήπως ξεπλυνες τα σφουγγαρια με νερό βρύσης?

[/quote

Σε καθε αλλαγη νερου βαζω αντιχλωριο (της sera) οσο αναγραφεται στη συσκευασια.

Παντως θελω να πω οτι σεβομαι την προταση απο τον καθε ενα που προσπαθει να βοηθησει (τον φιλο akillis) χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα οτι θα επιρρεασει τις προσωπικες μου αποψεις. Αλλωστε γιαυτο ειμαστε εδω να συζηταμε.

Το siporax που αναφερατε βοηθα στην προκειμενη για την αμμωνια? Περα απτα φιλτρα μπορει να φταιει κατι αλλο που δεν υποχωρει με τιποτα? Η τιμη της ειναι στο 0,2 ακομα, θα επρεπε να ειναι 0 απαραιτητα?

Παντως ευχαριστω πολυ ολους σας για τη βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να προσεχουμε λιγο τι συμβουλες δίνουμε...

Εγω τουλάχιστον, δεν εχω διαβασει πουθενα οτι ο ανθρακας κανει κακο στη βιολογία.

Το οτι δεν χρειαζεται ειναι άλλη ιστορία.

Απο τι στιγμή που μεσα στο φίλτρο υπαρχουν σφουγγάρια, επρεπε να εχουμε βιολογία.

Στις αλλαγές νερού βάζεις αντιχλώριο?

Μήπως ξεπλυνες τα σφουγγαρια με νερό βρύσης?

Σε καθε αλλαγη νερου βαζω αντιχλωριο (της sera) οσο αναγραφεται στη συσκευασια.

Παντως θελω να πω οτι σεβομαι την προταση απο τον καθε ενα που προσπαθει να βοηθησει (τον φιλο akillis) χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα οτι θα επιρρεασει τις προσωπικες μου αποψεις. Αλλωστε γιαυτο ειμαστε εδω να συζηταμε.

Το siporax που αναφερατε βοηθα στην προκειμενη για την αμμωνια? Περα απτα φιλτρα μπορει να φταιει κατι αλλο που δεν υποχωρει με τιποτα? Η τιμη της ειναι στο 0,2 ακομα, θα επρεπε να ειναι 0 απαραιτητα?

Παντως ευχαριστω πολυ ολους σας για τη βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Το siporax είναι ένα υλικό με πολλούς πόρους και κατ' επέκταση με μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια για την αποίκηση βακτηριδίων. Σίγουρα είναι πιο αποτελεσματικό απο τα σφουγγάρια, αφού ένα δυχτάκι siporax σου προσφέρει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης απο τα σφουγγάρια. Επιπλέον στουμπώνει και πιο δύσκολα απο ακαθαρσίες.. Φτιάχνοντας λοιπόν καλύτερο βιολογικό φίλτρο, θα σου μειωθεί και το πρόβλημα με την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Περα απτα φιλτρα μπορει να φταιει κατι αλλο που δεν υποχωρει με τιποτα? Η τιμη της ειναι στο 0,2 ακομα, θα επρεπε να ειναι 0 απαραιτητα?

Ναι η αμμωνια πρεπει να ειναι 0.

Τωρα τι αλλο μπορεί να φταιει? Ενας υποπτος μπορει να ειναι το τεστ που χρησιμοποιείς.

Έχεις δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις καποιο διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην δινει σωστες τιμες το τεστ? Ναι,αν παζει αυτο θα δοκιμασω να βρω ενα τεστ αλλης εταιρειας. Εχεις να προτεινεις καποιο? αυτο που χρησιμοποιω εγω ειναι της jbl.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::D

Διαβασα και γω τον τιτλο "Προβλημα με φωτισμο κ αμμωνια.." και λεω ας δω τι παιζει.

Και πειτε οτι φτιαχτηκαν τα φωτα, τα φιλτρα, σφουγγαρια κλπ.

Τα ψαρια αυτα για το οποια γινεται αυτος ο πανικος, μπηκα στο Aquazone Fish & Plant Index να δω περι τινος προκειται.

Και ειδα ποσο μεγαλα γινονται? 130 cm!!!!!!!!!!

Το προβλημα σου φιλε δεν ειναι η αμμωνια και τα φωτα.

Ξερεις ποσο μεγαλο ενυδρειο χρειαζονται?

Λεει 2500 λιτρα.

Και παλι μικρο μου φαινεται. 2500 ειναι ενα 2,5 Χ 1 Χ 1 ισα που θα χωρανε μεσα ακινητα.

Τα ψαρια αυτα θα θελουν να κινηθουν και λιγο.

Θα θελουν καμια 10αρια μετρα μακρος και 3 πλατος για να μπορουν και να στριψουν.

Πες και 2 υψος μας κανει 60,000 λιτρα !!!!!!!!!!!! Εχεις πισινα?

Αντε να το κανουμε μικροτερο 5 Χ 2 Χ 1,5=15000 λιτρα

Τι 400αρι "φιλικο ενυδρειο" λεμε τοτε?

Τα ηξερε ο φιλος αυτα πριν τα αγορασει?

Του το ειπανε στο πετσοπ?

Επιτρεπεται να πωλουνται τετοια ψαρια?

Εκτος και αν ειναι λαθος το προφιλ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=649

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αμαν κι εσυ βρε delta66.. Τα παραλες, ακους εκει 15τονους ενυδρειο. Εγω νομιζω οτι με ενα 7-10 τονων ενυδρειο για αρχη ειναι καλα, μετα περναει σε κατι μεγαλυτερο... :D:thumbup:

Περα απο την πλακα φιλε μου να προσεχεις. Αυτα τα ψαρια κακως πωλουνται. Αν φτασουν στο αλλο ενυδρειο σε μεγεθος που θα ζοριστουν τοτε αυτοκτονουν και το κανουν χτυποντας στα τζαμια του ενυδρειου. Αν δεν αντεξει το ενυδρειο τα βρισκεις ολα μουσκεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...