Jump to content

Epithetikotita Sto Enydreio Mou


Recommended Posts

Geia xara.

Hthela kapia symvoulh ean fysika yparxei gia thn periptosh tou enydreiou mou.

Exo edo kai peripou ena xrono enydreio me afrikanes. Peripou 16-17 psaria mazi me plakostomo kai 2 gatopsara.

Sthn arxh eixa kapious skotomous ospou anagastika kai phga piso to "tsampoukalidiko" psari,me apotelesma siga siga to enydreio mou na vrei thn "isixia tou".

Edo kai mia vdomada exei arxisei kai ginete panikos,hdh to ena psaraki einai thameno se mia glastra pleon,eno to allo se ena enydrei pou exo mesa kai 8 mora,alla den tha thn glytosei dysthxos.

Mesa ginete panikos,plakononte ola mazi,de xero ti na protokano. Eixa ena fadastiko kormo mesa,ton ekopsa komatia kai evala tis plakes apo pano mhpos kai ftiaxo perisoteres krypsones,eftasa se shmeio na ginome tromokratis vazontas mesa xeria,xyla oste na foveriso to agriotero mpas kai hremisoun.

Re paidia ti ginete xerei kaneis? Milame einai polemiko to klima meta apo peripou 8 mhnes,mh po kai parapano (hremias). To vazo se parenthesi giati panda yparxoun kynigita alla oxi skotomoi,vlepeis mia lysa pleon na allhloskotothoun :thumbup:

Exei kapios kapia symvouli,paromoio provlim kai isos kapia lysh????

Eyxaristo.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες.

Κατα δευτερον, καλο ειναι να ανοιγεις τα θεματα σου στην σωστη κατηγορια ωστε να παρεις και απαντησεις.

Τωρα οσον αφορα την επιθετικοτητα, πρεπει να μας δωσεις περισοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο και τα ψαρια σου, αλλα αν μαντευω σωστα εχεις σε 120 λιτρα 16-17 αφρικανες συν πλεκοστομο συν γατοψαρα (τι είδους)?

Αν πραγματι ειναι ετσι τα πραγματα, εχεις σοβαρο προβλημα με το πληθυσμο που φιλοξενεις στο ενυδρειο σου.

Το οτι τα πραγματα δεν ηταν πολυ ασχημα για 8 μηνες απλά σημαινει ότι τα ψαρια σου ειναι πλεον ενηλικα και αρχισαν τις μαχες...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Γιώργος παραπάνω από 16 αφρικάνες (και άραγε τι φυλές???) μαζί με pleco και γατόψαρα (δηλαδή ???) σε 120 λίτρα αποτελούν ΣΟΒΑΡΟ (ΘΑΝΑΤΕΡΟ) πρόβλημα. Ακόμη κι ήταν μόνο kribs (pelvicachromis pulcher) που είναι τα μικρότερα που μπορώ να σκεφτώ μετά τα multifaciatus από Tanganyika πάλι θα είχες σοβαρό πρόβλημα στα 120 λίτρα.

Φαντάσου ότι εγώ σε 350 λίτραέχω 10 αφρικάνες mbuna εκ των οποίων τα μισά είναι ακόμη μωρά.

Υποθέτω ότι και το στήσιμο μάλλον έχει προβλήματα αφού κάπου διάβασα για ξύλο (που γενικά το αποφεύγουμε στα αφρικάνικα) αλλά δεν είναι αυτό το σοβαρότερο θέμα.

Επίσης το να τρομοκρατείς με ξύλα και χέρια δεν κάνεις τίποτα, ψάρια είναι δεν διαπαιδαγωγούνται, ακολουθούν το ένσικτό τους, δηλαδή το ισχυρότερο αρσενικό θα προσπαθήσει να επικρατήσειόλα θέλουν να οριοθετήσουν χώρους και περιοχές, άλλα θέλουν να αναπαραχθούν οπότε κυνηγάνε ό, τι κινείται κλπ κλπ και όταν έχεις αρκετά τέτοια που κάνουν όλα τα παραπάνω προκαλείς πόλεμο μέχρι τελικής πτώσης όταν όλα αυτρά γίνονται σε 100 λίτρα καθαρά (δεν θα είχες πρόβλημα αν είχες ας πούμε 1000 λίτρα και κρυψώνες).

Μάλλον πρέπει να διαβάσεις γενικότερα και αφού το κάνεις αυτό ρίχνοντας μια ματιά στα θέματα του forum για αφρικάνες, να αποφασίσεις τί ψάρια θέλεις τελικά να διατηρήσεις στο ενυδρείο σου και μετά να το αναδιοργανώσεις πλήρως.

Αν επιμένεις σε αφρικάνικα τότε υπάρχουν κάποιες επιλογές για το ανυδρείο σου όπως ένα ζευγάρι kribs ή ένας βιότοπος tanganyika με ένα δύο ζευγάρια μόνο (ψάξε στα αφρικάνικα έχει ωραία θέματα πάνω σε αυτό) ή μία μικρή όμάδα (με ένα αρσενικό) από labidochromis. Και φυσικά pleco στα λίτρα αυτά και μάλιστα μαζί με αφρικάνες ούτε λόγος (ακόμη κι αν ο "pleco' είναι synodontis). Τώρα αν τα "γατόψαρα" είναι corys επίσης δεν έχουν θέση με αφρικάνες.

Φιλικά

Ανδρέας

Edit: γράφε ελληνικά παρακαλώ δεν μπορούμε να διαβάσουμε τα μηνύματά σου

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν έχω ψάξει ακόμη καλά το site ώστε να μπορέσω να δω που ακριβός πρέπει να θέτω τις ερωτήσεις μου, εάν έχετε κάποια πρόταση ιδικά για τις αφρικάνες θα ήθελα να την ακούσω.

Λοιπόν κοίταξα στις αποδείξεις (όσες κράτησα) και βρήκα τις ονομασίες από τα περισσότερα ψάρια μου που είναι τα εξής : 2 Γατόψαρα LEOPARD SYNODONTIS,1 PLECO (δυστυχώς δεν γνωρίζω το είδος, είναι ο κλασικός πάντως πολύ μαύρος πλακόστομος με τα καφέ σημαδάκια),1 FIVE BAR CICHLID,1 RUSTY CICHLID(πολύ επιθετικό όμως),1COBALT BLUE ZEBRA,2 κίτρινα που και πάλι προς το παρόν δεν γνωρίζω το είδος(ήταν 4 τα 2 δυστυχώς έπεσαν στη μάχη) 1 πολύχρωμο που ούτε αυτό ακόμη γνωρίζω και 5 τιλάπιες HORNET TILAPIA.

Εδώ θέλω να πω ότι από τα ενυδρειάδικα δεν σου δίνουν τελικά σωστές πληροφορίες..Μόνο εάν είσαι ενημερωμένος από μόνος η από πείρα και κάνεις τις σωστές ερωτήσεις ίσος τότε πάρεις και τίς σωστές συμβουλές/απαντήσεις.

Γιατί το λέω αυτό? Οι τιλάπιες πριν λίγους μήνες ήταν μια σταλιά και όταν τις αγόρασα δεν μου είπε κανείς ότι μην πάρεις τουλάχιστον 5 γιατί θα γίνουν ολόκληρα γαϊδούρια. Σήμερα δεν έχουν καλά καλά που να πάνε αφού έχουν γίνει ίσα με την παλάμη μου. Γενικά τους ενδιαφέρει να πουλάνε και μόνο,αυτό έχω καταλάβει.

Στην παρούσα φάση έχω φτιάξει πολλές κρυψώνες και ελπίζω να ηρεμήσουν κάπως τα πράγματα αλλιώς αναγκαστικά θα περιμένω να δω τι θα μου μείνει. :thumbup:

Εάν ήξερα από την αρχή θα έβαζα πολύ λιγα ψάρια.

Κάτω έχω άμμο ψιλή(παλότερα ειχα χαλίκι αλλά έφτιαχναν διαρκώς βουναλάκια και το άλλαξα). Έχω επίσης πλάκες (σαν Καρύστου) και μέχρι προσφάτος μια μεγάλη ρίζα κατά μήκος του ενυδρείου.

Τώρα έκοψα το χύλο και έβαλα τις πλάκες από πάνω ώστε να μπορουν να κρυφτούν, φυσικά το ενυδρείο έγινε ψιλοαίσχος αλλα τουλάχιστον υπάρχουν πολλές κρυψώνες.

Επίσης τα κίτρινα που δεν ξέρω το είδος μου χάρισαν τον Οκτώβριο μια γέννα που έχω σώσει τα 8 σε ένα μικρό ενυδρειάκι.

Αυτά,για να δούμε……

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Γιώργος παραπάνω από 16 αφρικάνες (και άραγε τι φυλές???) μαζί με pleco και γατόψαρα (δηλαδή ???) σε 120 λίτρα αποτελούν ΣΟΒΑΡΟ (ΘΑΝΑΤΕΡΟ) πρόβλημα. Ακόμη κι ήταν μόνο kribs (pelvicachromis pulcher) που είναι τα μικρότερα που μπορώ να σκεφτώ μετά τα multifaciatus από Tanganyika πάλι θα είχες σοβαρό πρόβλημα στα 120 λίτρα.

Φαντάσου ότι εγώ σε 350 λίτραέχω 10 αφρικάνες mbuna εκ των οποίων τα μισά είναι ακόμη μωρά.

Υποθέτω ότι και το στήσιμο μάλλον έχει προβλήματα αφού κάπου διάβασα για ξύλο (που γενικά το αποφεύγουμε στα αφρικάνικα) αλλά δεν είναι αυτό το σοβαρότερο θέμα.

Επίσης το να τρομοκρατείς με ξύλα και χέρια δεν κάνεις τίποτα, ψάρια είναι δεν διαπαιδαγωγούνται, ακολουθούν το ένσικτό τους, δηλαδή το ισχυρότερο αρσενικό θα προσπαθήσει να επικρατήσειόλα θέλουν να οριοθετήσουν χώρους και περιοχές, άλλα θέλουν να αναπαραχθούν οπότε κυνηγάνε ό, τι κινείται κλπ κλπ και όταν έχεις αρκετά τέτοια που κάνουν όλα τα παραπάνω προκαλείς πόλεμο μέχρι τελικής πτώσης όταν όλα αυτρά γίνονται σε 100 λίτρα καθαρά (δεν θα είχες πρόβλημα αν είχες ας πούμε 1000 λίτρα και κρυψώνες).

Μάλλον πρέπει να διαβάσεις γενικότερα και αφού το κάνεις αυτό ρίχνοντας μια ματιά στα θέματα του forum για αφρικάνες, να αποφασίσεις τί ψάρια θέλεις τελικά να διατηρήσεις στο ενυδρείο σου και μετά να το αναδιοργανώσεις πλήρως.

Αν επιμένεις σε αφρικάνικα τότε υπάρχουν κάποιες επιλογές για το ανυδρείο σου όπως ένα ζευγάρι kribs ή ένας βιότοπος tanganyika με ένα δύο ζευγάρια μόνο (ψάξε στα αφρικάνικα έχει ωραία θέματα πάνω σε αυτό) ή μία μικρή όμάδα (με ένα αρσενικό) από labidochromis. Και φυσικά pleco στα λίτρα αυτά και μάλιστα μαζί με αφρικάνες ούτε λόγος (ακόμη κι αν ο "pleco' είναι synodontis). Τώρα αν τα "γατόψαρα" είναι corys επίσης δεν έχουν θέση με αφρικάνες.

Φιλικά

Ανδρέας

Edit: γράφε ελληνικά παρακαλώ δεν μπορούμε να διαβάσουμε τα μηνύματά σου

Να σου πω κι εγω με τη σειρα μου,οτι εκτος του μεγαλου αριθμου,και τα ειδη που εχεις βαλει μεσα ειναι επιθετικα.Ανηκουν ολα στα Mbuna.Τα Haps ειναι λιγοτερο επιθετικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχεις μέσα δύο synodontis και ένα pleco τα οποία ένα μόνο αν ήταν, θα ήθελες ας πούμε 300 λίτρα.

Ta synodontis είναι αφρικάνικα τα pleco είναι Νοτίου Αμερικής.

Τα five bar cichlids, αν είναι αυτά που ονομάζονται γενικά έτσι, τότε αναφέρεσαι σε Neolamprologus tretocephalus τα οποία είναι ψάρια της λίμνης Tanganyika σχετικά μεσαίου τελικού μεγέθους (περίπου 15 εκατοστά).

Η cobalt blue είναι μία pseudotropheus (mbuna) από τη λίμνη malawi. To rusty cichlid είναι iodotropheus sprengerae (malawi) που κατά κανόνα είναι πάντως ήρεμη κιχλίδα αλλά τώρα εκεί μέσα προσπαθεί κι αυτή να σώσει το τομάρι της.

Υποθέτω ότι τα κίτρινα είναι labidochromis που είναι γενικά τα πιο συνηθισμένα κίτρινα που κυκλοφορούν (malawi και αυτά), και φτάνουμε στις tilapia (κιχλίδες Δ. Αφρικής) οι οποίες φτάνουν τους 30 πόντους (!!).

Λοιπόν..... Ξεκίνα από την αρχή. ΔΩΣΕ ΟΛΑ τα ψάρια εκτός από τα κίτρινα σου αν είναι labidochromis caeruleus. Κι όταν λέω δώσε εννοώ είτε σε συνχομπίστες είτε πίσω στο κατάστημα έστω και χωρίς να πάρεις κάτι για ανταλλαγή. Δεν έχει νόημα να τα κρατάς όλα αυτά. Πέρα από το γεγονός ότι έχεις ψάρια από τέσσερις διαφορετικές περιοχές με διαφορετικές ανάγκες (νερό, διατροφή κλπ) και απαιτήσεις, ακόμη κι αν τα είχες μαζί όλα αυτά, θα χρειαζόσουνα τουλάχιστον 1000 λίτρα (λίγα είναι μάλιστα).

Εναλλακτικά, κράτα μόνο τα Neolamprologus tretocephalus και φτιάξε ένα όμορφο βιοτοπικό Tanganyika αφού μελετήσεις τςι συνθήκες που απαιτούν τα ψάρια αυτά.

Κάνε ένα ψάξιμο σχετικά για τα ψάρια αυτά και στο google.

Και πάλι πολλά είναι για τα 120 λίτρα για να τα κρατήσεις όλα, απλά θα περιμένεις μήπως κρατήσεις ζευγάρι για να έχεις και καμιά γέννα.

Κατά τα άλλα λυπάμαι αλλά το ενυδρείο όπως είναι τώρα είναι δεν είναι απλώς στο παρά πέντε, έχει περάσει στην κόκκινη περιοχή ήδη.

Μετρήσεις κάνεις ??? Ξέρεις που βρίσκεσαι σε αμμωνία και νιτρικά - νιτρώδη ??

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα καλησπέρα και σε ευχαριστώ

Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει να κάνω τεστ με τα sticks και αυτό γιατί όσο τα έκανα παλιότερα και έβλεπα κάποιες μικρό αποκλίσεις πήγαινα αγόραζα τα αντίστοιχα να τις φέρω και ουσιαστικά είχα τα ίδια αποτελέσματα.

Έτσι σταμάτησα να μπαίνω διαρκώς στη διαδικασία και να γίνομαι σπαστικός με τις τιμές, έχοντας ίσος λανθασμένα καταλάβει ότι τα ψάρια έχουν προσαρμοστεί στο νερό της περιοχής μου.

Άλλωστε μέχρι τώρα δεν μου έχει εμφανιστεί εκτός από μια φορά σε ένα γατόψαρο και αυτό στις πολύ αρχές ασθένεια και ήταν αυτή με τα άσπρα στίγματα.(έκανα την θεραπεία, φάνηκε να πάει καλά το ψάρι αλλά δεν…).

Αλλάζω όμως νερό κάθε βδομάδα η 10 μέρες και βάζω aquatan,nitrivec ένα μπαφεράκι για το PH και το αλάτι για αφρικάνες. Νομίζω ότι αυτά είναι σωστά που κάνω.

Τα ταΐζω καλά μια φορά την ημέρα ώστε να μη «χτυπιούνται» και τους έχω σταθερό φωτισμό με χρονοδιακόπτη.

Επίσης «πέταξα» το εσωτερικό φίλτρο και έβαλα ένα εξωτερικό για καλύτερο καθαρισμό (είναι για 250 λίτρα). Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι πριν 2 εβδομάδες έβγαλα από το εξωτερικό φίλτρο όλα τα μακαρόνια και έβαλα σφουγγάρι ,αυτό δεν ξέρω εάν έχει επηρεάσει σε κάτι το ενυδρείο μου….. ?

Μήπως να ξαναβάλω τα μακαρόνια?

Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα να χαρίσω η να πάω πίσω κάποιο ψάρι χωρίς ανταλλάγματα (άλλωστε το έκανα και στην αρχή) αν και είμαι από τους τύπους που έχω «δεθεί» μα τα ψάρια και δεν μου αρέσει αυτό το πέρα δώθε.

Από την άλλη φυσικά με στεναχωρεί να βλέπω ψάρια που μήνες τα "zώ" και τα φροντίζω να «φεύγουν».

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Για τον χρόνο σου και για τα ζωντανά που έχεις μέσα.

Αν δεν κάνεις κάτι άμεσα δε θα μείνει υγιές ψάρι στο ενυδρείο σου. Ο Ανδρέας σου είπε πως μπορείς να κρατήσεις ικανοποιητικά κάποια από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα κάνω αναγκαστικά,αρχικά θα δώσω τις τιλάπιες που είναι και τα μεγαλύτερα ψάρια και μετά εάν τα πράγματα δεν αλλάξουν καθόλου θα δώσω και απο τα άλλα,ενα-ένα.

Πάντως εχω διαβάσει για ενυδρεία όπου τα πολλά ψάρια κάπως αποσυντονίζουν την επιθετικότητα.

Στις 2 φωτογραφίες θα δείτε τα 2 μεταβατικά στάδια απο το ενυδρείο μου.

post-6861-1204571210_thumb.jpg

post-6861-1204571240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.

Στις φωτογραφίες (δεν ξέρω ποια ισχύει τώρα) βλέπω δύο όμορφα στησίματα (ειδικά το πρώτο)

τα οποία "χαραμίζεις" -και μην παρεξηγείς τη φράση μου- με τα προβλήματα της ασυμβατότητας και του υπερπληθυσμού.

Είναι αλήθεια ότι υπάρχει και η προσέγγιση της αυξημένης ιχθυοφόρτισης για μείωση της επιθετικότητας όμως αυτό απαιτεί ΜΕΓΑΛΗ προσοχή και φροντίδα με τις παραμέτρους του νερού αλλά και πάλι σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων είναι κάπως...

Προσωπικά δεν τη θεωρώ ορθή την προσέγγιση αυτή γιατί πέρα από τα πιθανά προβλήματα στις παραμέτρους του νερού, στην πραγματικότητα δεν πρόκειται ποτέ να παρατηρήσεις μαι ρεαλιστική συμπεριφορά των ψαριών σου που να πλησιάζει και τη συμπεριφορά τους στο βιότοπό τους.

Καλό είναι που πήρες απόφαση να αρχίσεις να δίνεις ψάρια, το "δέσιμο" με αυτά στην προκειμένη περίπτωση "βλάπτει σοβαρά την υγεία τους".

Φοβάμαι ότι η αλλαγή του μακαρονιού με σφουγγάρι

(σημαντική ερώτηση: το μακαρόνι ήταν μόνο μηχανικό ή και βιολογικό υλικό???)

σου αφαίρεσε ένα σημαντικό κομμάτι της βιολογίας σου, που σημαίνει ότι τα πράγματα πιθανώς δεν είναι τόσο καλά με το νερό. Ευτυχώς που κάνεις αλλαγές αλλά πάρε και υγρά NH3-NH4, NO2 και NO3 για να δεις τι γίνεται.

Μην κρατήσεις με τίποτα τα synodontis kai τον pleco.

Καλή συνέχεια

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το στήσιμο του ενυδρείου ήταν στην πρώτη φωτογραφία και ήταν πραγματικά πολύ ωραίο.

Τώρα φυσικά δεν ισχύει μια και όπως είπα έκοψα τη ρίζα στα πλαίσια του να δημιουργήσω καμιά κρυψώνα μήπως και σωθεί κάνα ψαράκι.

Σήμερα έδωσα και 2 τιλάπιες στο pet city (να πω την αμαρτία μου ζήτησα μήπως και πάρω καμία τροφή αλλά δεν συμφωνεί η πολιτική του καταστήματος, πάντως μια χαρά θα πουληθούν φαντάζομαι και το κατάστημα θα έχει standard κέρδος) και τώρα βλέπουμε και για τις άλλες 3.

Εάν ενδιαφέρετε κάποιος (περιοχή Αθηνά) μπορώ να του δώσω, φυσικά δωρεάν.

Είναι γύρω στα 10 με 12 εκατοστά, αυτές είναι πιο μικρές από αυτές που έδωσα στο pet city.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

1o βήμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Ένα παιδί από το aqua zone ανταποκρίθηκε σε μια αγγελία που έβαλα για τις τιλάπιες.

Έχει 300 Λίτρα ενυδρείο και μέσα φιλοξενεί κάποιες κιχλίδες που λέγονται «ΚΡΙΜΠΕΝΣΙΣ» και ρωτά εάν ταιριάζουν με τις τιλάπιες ώστε αν είναι να πάρει κάποια.

Διάβασα στο ίντερνετ ότι είναι μικρόσωμα και ήσυχα ψαράκια.

Το παιδί μου είπε ότι είναι μεγάλες, προφανώς εννοεί ενήλικες.

Μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα, πια είναι η γνώμη σας, μπορώ να δώσω? :thumbup:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω όμως νερό κάθε βδομάδα η 10 μέρες και βάζω aquatan,nitrivec ένα μπαφεράκι για το PH και το αλάτι για αφρικάνες. Νομίζω ότι αυτά είναι σωστά που κάνω.

Τα ταΐζω καλά μια φορά την ημέρα ώστε να μη «χτυπιούνται» και τους έχω σταθερό φωτισμό με χρονοδιακόπτη.

Επίσης «πέταξα» το εσωτερικό φίλτρο και έβαλα ένα εξωτερικό για καλύτερο καθαρισμό (είναι για 250 λίτρα). Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι πριν 2 εβδομάδες έβγαλα από το εξωτερικό φίλτρο όλα τα μακαρόνια και έβαλα σφουγγάρι ,αυτό δεν ξέρω εάν έχει επηρεάσει σε κάτι το ενυδρείο μου….. ?

Μήπως να ξαναβάλω τα μακαρόνια?

Φίλε καλημέρα,

σου έχω ένα ευχάριστο και ένα δυσάρεστο νέο.

Ξεκινώ από το δυσάρεστο.

α)ΠΟΤΕ δεν αλλάζουμε ΟΛΟ το υλικό φιλτραρίζματος ΜΑΖΕΜΕΝΟ (συμφωνήτε οι πιο έμπειροι?) διότι ένα μεγάλο για να μην πώ το μεγαλύτερο μέρος αποικιών βακτηριδίων βρίσκετε εκεί μέσα (αν διαθέτουμε σωστά βιολογικά υλικά) :thumbup:

β) κανένας μας δεν νομίζω να θεωρεί το ΒΟΒ σφουγγάρακι καλύτερο υλικό φίλτρανσης από τον κ. Σπαγγέτι μακαρόνι (ως βιολογικό φίλτρο). :buttrock:

γ) νομίζω πως το φίλτρο σου αν και είναι για ενυδρείο διπλάσιο από το δικό σου λόγο της μεγάλης ροής φίλτρανσης που θέλουν οι αφρικάνες (λίτρα Χ 5,5 φορές ανα ώρα περίπου) είναι οριακό. :blink:

Το ευχάριστο τώρα είναι πως βάζοντας ένα σίγουρα μεγαλύτερο φίλτρο από το "μαμίσιο" βοηθάς το ενυδρείο σου με μεγαλύτερο αριθμό αποικιών βακτηριδίων που συνεπάγετε μαζί με την μείωση του αριθμού των ψαριών ένα αξιοπρεπές περιβάλλον διαβίωσης όποιων ψαριών κρατήσεις. :D

Επίσης θα πρέπει να σου πώ πως 8 - 12 μήνες υπήρχε ηρεμία ΜΑΛΛΟΝ διότι δεν ήταν αρκετά ψαράκια ενήλικα ώστε να θέλουν να ζευγαρώσουν, πράγμα που τα κάνει πολύ επιθετικά. :thumbup:

Παρακαλώ για τυχόν λάθη μου να κριθώ με επιοίκια ως σχεδόν αρχάριος. :thumbup:

Φιλικά

Χρήστος

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το μέτωπο.

Από την στιγμή που έδωσα τις 2 μεγαλύτερες τιλάπιες στο pet city τα πράγματα έχουν αλλάξει στο ενυδρείο.

Μια από τις τρεις που έμεινε την έχει δει αρχηγός αλλά πολύ κακός,με αποτέλεσμα να κυνηγά ότι ψάρι βρίσκει και μία τιλάπια την έχει στριμώξει στο τζάμι με κίνδυνο να τη σκοτώσει.

Βγήκαν προφανώς κόμπλεξ.

Δεν λέω ότι πριν τα πράγματα ήταν καλύτερα αλλά ότι τώρα είναι κάπως πιο επικίνδυνα και για ψάρια που δεν «είχαν πρόβλημα».

Η μία από τις τιλάπιες που πήγα στο P.C την είδα σήμερα και ήταν χτυπημένη ,ενώ η άλλη (η μικρότερη και η λιγότερο επιθετική» στο ενυδρείο μου έλειπε.

Ρώτησα και μου είπαν ότι η μικρότερη είχε στριμώξει την μεγάλη (Δύσκολο

) και για αυτό ήταν χτυπημένη.

Όταν τους ρώτησα ου είναι τώρα η μικρή? Και μου είπαν την πήρε ένας πελάτης…..

Πολλά ερωτηματικά ρε παιδιά…….. :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...