Jump to content

Κυκλοφορία νερού


costas21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και τις φίλες.

Χρειάζεται ένας κυκλοφορητής σε ενυδρείο γλυκού; ή δεν είναι άμμεσα απαραίτητο,θα είναι στα σύν ή στα μείων; :thumbup:

:D:buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φίλε costas21 η ερώτησή σου είναι πολύ γενική και θεωρητική.

Η απάντηση είναι σχετική και εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου, το είδος του φίλτρου, το είδος των κατοίκων, τον βιότοπο, τα φυτά κ.α.

Σε γενικές γραμμές σε κανένα ενυδρείο δεν πρέπει να υπάρχουν σημεία με στάσιμο νερό.

Αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος για το τί θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές σε κανένα ενυδρείο δεν πρέπει να υπάρχουν σημεία με στάσιμο νερό.

Νομίζω πως με κάλυψες φίλε 'Salvator_v' ρωτάω περισότερο πληροφοριακά για τον άν θα βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του φίλτρου και πιο συγκεκριμένα έχω ένα 300άρι φυτεμένο με σκαλάρια και παρατηρώ σε κάποια σημεία του ενυδρείου να συσορεύονται τα περιτώματα των ψαριών το φίλτρο είναι της μάνας του το jumbo 1000 l/h αλλά βλέπω ότι το νερό είναι σάν στάσιμο σε κάποια σημεία και σκαιφτόμουν μία αντλία 800/900 l/h να ψιλοανακατέυει τον βυθό (να ψιλοανακατέυει όμως όχι να τα κάνει μαντάρα) ωστε αυτά που ανεβαίνουν προς τα επάνω να τα τραβάει το φίλτρο...λέω εγώ τώρα!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με κάλυψες φίλε 'Salvator_v' ρωτάω περισότερο πληροφοριακά για τον άν θα βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του φίλτρου και πιο συγκεκριμένα έχω ένα 300άρι φυτεμένο με σκαλάρια και παρατηρώ σε κάποια σημεία του ενυδρείου να συσορεύονται τα περιτώματα των ψαριών το φίλτρο είναι της μάνας του το jumbo 1000 l/h αλλά βλέπω ότι το νερό είναι σάν στάσιμο σε κάποια σημεία και σκαιφτόμουν μία αντλία 800/900 l/h να ψιλοανακατέυει τον βυθό (να ψιλοανακατέυει όμως όχι να τα κάνει μαντάρα) ωστε αυτά που ανεβαίνουν προς τα επάνω να τα τραβάει το φίλτρο...λέω εγώ τώρα!!! :thumbup:

Καλημέρα Κώστα.

Συμφωνώ κι εγώ με όσα προείπε ο "Salvator",θα σου πρότεινα όμως να χρησιμοποιήσεις και μία σκούπα βυθού για να καθαρίζεις οτιδήποτε μένει στο βυθό σου τουλάχιστον όπου μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με προσοχή μιας και είναι φυτεμένο.Καλό θα σου κάνει και όχι κακό.Μερικά ψάρια όπως για παράδειγμα οι Δίσκοι

απ' όσο ξέρω δεν τους αρέσουν τα πολλά "ρεύματα".Κι εγώ έχω σχεδόν τα ίδια λίτρα,μερικώς φυτεμένο(αυτή τη στιγμή)στο οποίο θα προσθέσω Δίσκους και έχω συνολική ροή 3900Lt/ώρα.Πρέπει να σου πώ ότι ποτέ δεν

είχα πρόβλημα με μυρωδιές ή αμμωνίες και νιτρικά ή νιτρώδη.Να σου επισημάνω δε ότι λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορώ να ασχοληθώ σχεδόν καθόλου με μοναδικό αντίκτυπο να εμφανιστεί λίγη πράσινη άλγη

στο βυθό εξαιτίας της αύξησης των φοσφωρικών γιατί δεν έκανα αλλαγές νερού.

Πιστεύω πως αν δεν είχα 2500Lt/ώρα μόνο από φίλτρανση τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο δύσκολα.Η φίλτρανση αλλά και η ροή είναι οι πνεύμονες,η καρδιά και τα νεφρά του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα φίλε Δημήτρη :thumbup: δεν την μπορώ άλλο την σκούπα δεν την αντέχω :D πολύ βρωμιά ρε παιδιά, τελικά το φυτεμένο είναι για ανθρώπους με πολύ γερά νεύρα anyway εμένα φίλε Δημήτρη η συνολική μου ροη είναι τα 1000l/h του εσωτερικού φίλτρου και τίποτα άλλο για αυτό τον λόγο λέω να βάλω την αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Κώστα εγώ στο malawi έχω βάλει σε μία πλευρά χαμηλά μία μικρή αντλία

όπως αυτή και σε μία άλλη πλευρά χαμηλά σχεδόν κάτω από το φίλτρο μία koralia nano.

Οι δύο αυτοί κυκλοφορητές ενεργοποιούνται μαζί με την αεραντλία το βράδυ μόνο για 8 ώρες περίπου και το αποτέλεσμα είναι ό,τι κατακάθεται σε "νεκρές" - στάσιμες περιοχές να ανασηκώνεται μη ήπιο τρόπο και να απορροφάται από τα φίλτρα. Για σκούπισμα στο malawi λόγω άμμου προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το σκουπάκι της trixie το οποίο λειτουργεί με αέρα (vacuum).

Γενικά συμφωνώ με την άποψη ότι ένας κυκλοφορητής χαμηλά ή ψηλά σε στάσιμες περιοχές κακό δεν κάνει, το αντίθετο μάλιστα βοηθάει να έχεις ακόμη καθαρότερο νερό.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα σε ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ κάτι τέτοιο εννοώ :thumbup::D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με κάλυψες φίλε 'Salvator_v' ρωτάω περισότερο πληροφοριακά για τον άν θα βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του φίλτρου και πιο συγκεκριμένα έχω ένα 300άρι φυτεμένο με σκαλάρια και παρατηρώ σε κάποια σημεία του ενυδρείου να συσορεύονται τα περιτώματα των ψαριών το φίλτρο είναι της μάνας του το jumbo 1000 l/h αλλά βλέπω ότι το νερό είναι σάν στάσιμο σε κάποια σημεία και σκαιφτόμουν μία αντλία 800/900 l/h να ψιλοανακατέυει τον βυθό (να ψιλοανακατέυει όμως όχι να τα κάνει μαντάρα) ωστε αυτά που ανεβαίνουν προς τα επάνω να τα τραβάει το φίλτρο...λέω εγώ τώρα!!! :buttrock:

Καλησπέρα σε όλους,

Τώρα με συγκεκριμένες πληροφορίες έχουμε πιο σαφή εικόνα. :thumbup:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Μια καλή κυκλοφορία νερού βοηθάει και τα ψάρια και τα φυτά.

Στο Rio 300 επειδή το φίλτρο τραβάει περισσότερο από την υπερχείλιση (εμπρός επάνω) και λιγότερο από τις γρίλιες (στο μέσο πίσω) του φίλτρου πρέπει να έχεις νεκρά σημεία στο ενυδρείο εμπρός κάτω δεξιά (μπροστά από το φίλτρο) και στο άκρο αριστερά που η ροή από την έξοδο του φίλτρου μειώνεται αρκετά (Ανάλογα βέβαια πως έχεις τοποθετήσει την γωνία εξόδου του φίλτρου).

Μπορείς να παίξεις λίγο αλλάζοντας την κατεύθυνση της εξόδου του Jambo ώστε να δημιουργήσεις ανακλόμενη ροή πίσω και κάτω (εφόσον έχεις φυτά και σκαλάρια και δεν χρειάζεσαι ανατάραξη της επιφάνειας). Αλλά δεν είναι αρκετό.

Τα σκαλάρια δεν είναι ψάρια για μεγάλη έντονη ροή. Κυκλοφορητές με μεγάλη (800/900 Lt/h) και συγκεντρωμένη ροή εξόδου θα βοηθήσουν στην κυκλοφορά αλλά θα δημιουργήσουν έντονα ρεύματα.

Επίσης δεν συμφωνώ για το ανακάτεμα του βυθού με κυκλοφορητές (έστω και ψιλό :D ) για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν και τα corydoras.

Η πρότασή μου θά ήταν η τοποθέτηση ενός-δύο μικρότερων κυκλοφορητών 350-450 Lt/h (με προφίλτρο σγουγγαράκι στην είσοδο για να μην τραβάνε μέσα βρώμες και μικρά ψάρια), σε σημεία κάτω από το μέσον του ύψους του ενυδρείου. Με κατεύθυνση ώστε να ανακλάται η ροή τους στα τζάμια και να σπάει.

Το έχω δοκιμάσει με σκαλάρια και διάλεξαν ένα σημείο πολύ κοντά για να τοποθετήσουν τα αυγά τους.

Αν χρησιμοποιείς CO2, μπορώ να σου προτείνω άλλη δοκιμασμένη λύση, αντί για άλλο μέσο διάχυσης την χρήση Hydor Ario 3 ή 4 για τα λύτρα σου, που επί πλέον (αν τοποθετηθεί χαμηλά οριζόντια) δημιουργεί ήπιο μη συγκεντρωμένο ρεύμα.

Η λύση της Koralia Nano που προτείνει ο φίλος Andreas301 είναι ωραία ιδέα (γιατί δεν έχει συγκεντρωμένη ροή) Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα στο γλυκό, αλλά προτείνεται σε πολλά Fora περισσότερο απο χομπίστες που φιλοξενούν ψάρια που προέρχονται από ποτάμια με έντονη ροή, γιατί μετακινεί μεγάλη μάζα νερού.

Έχω όμως μια διαφωνία στο άν πρέπει να δημιουργούμε έντονα ρεύματα το βράδυ που τα ψάρια ησυχάζουν, καλύτερα θα ήταν να γίνεται αυτό το πρωί ή όταν είναι αναμένα τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Τώρα με συγκεκριμένες πληροφορίες έχουμε πιο σαφή εικόνα. :thumbup:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Μια καλή κυκλοφορία νερού βοηθάει και τα ψάρια και τα φυτά.

Στο Rio 300 επειδή το φίλτρο τραβάει περισσότερο από την υπερχείλιση (εμπρός επάνω) και λιγότερο από τις γρίλιες (στο μέσο πίσω) του φίλτρου πρέπει να έχεις νεκρά σημεία στο ενυδρείο εμπρός κάτω δεξιά (μπροστά από το φίλτρο) και στο άκρο αριστερά που η ροή από την έξοδο του φίλτρου μειώνεται αρκετά (Ανάλογα βέβαια πως έχεις τοποθετήσει την γωνία εξόδου του φίλτρου).

Μπορείς να παίξεις λίγο αλλάζοντας την κατεύθυνση της εξόδου του Jambo ώστε να δημιουργήσεις ανακλόμενη ροή πίσω και κάτω (εφόσον έχεις φυτά και σκαλάρια και δεν χρειάζεσαι ανατάραξη της επιφάνειας). Αλλά δεν είναι αρκετό.

Τα σκαλάρια δεν είναι ψάρια για μεγάλη έντονη ροή. Κυκλοφορητές με μεγάλη (800/900 Lt/h) και συγκεντρωμένη ροή εξόδου θα βοηθήσουν στην κυκλοφορά αλλά θα δημιουργήσουν έντονα ρεύματα.

Επίσης δεν συμφωνώ για το ανακάτεμα του βυθού με κυκλοφορητές (έστω και ψιλό :D ) για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν και τα corydoras.

Η πρότασή μου θά ήταν η τοποθέτηση ενός-δύο μικρότερων κυκλοφορητών 350-450 Lt/h (με προφίλτρο σγουγγαράκι στην είσοδο για να μην τραβάνε μέσα βρώμες και μικρά ψάρια), σε σημεία κάτω από το μέσον του ύψους του ενυδρείου. Με κατεύθυνση ώστε να ανακλάται η ροή τους στα τζάμια και να σπάει.

Το έχω δοκιμάσει με σκαλάρια και διάλεξαν ένα σημείο πολύ κοντά για να τοποθετήσουν τα αυγά τους.

Αν χρησιμοποιείς CO2, μπορώ να σου προτείνω άλλη δοκιμασμένη λύση, αντί για άλλο μέσο διάχυσης την χρήση Hydor Ario 3 ή 4 για τα λύτρα σου, που επί πλέον (αν τοποθετηθεί χαμηλά οριζόντια) δημιουργεί ήπιο μη συγκεντρωμένο ρεύμα.

Η λύση της Koralia Nano που προτείνει ο φίλος Andreas301 είναι ωραία ιδέα (γιατί δεν έχει συγκεντρωμένη ροή) Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα στο γλυκό, αλλά προτείνεται σε πολλά Fora περισσότερο απο χομπίστες που φιλοξενούν ψάρια που προέρχονται από ποτάμια με έντονη ροή, γιατί μετακινεί μεγάλη μάζα νερού.

Έχω όμως μια διαφωνία στο άν πρέπει να δημιουργούμε έντονα ρεύματα το βράδυ που τα ψάρια ησυχάζουν, καλύτερα θα ήταν να γίνεται αυτό το πρωί ή όταν είναι αναμένα τα φώτα.

:buttrock::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως μια διαφωνία στο άν πρέπει να δημιουργούμε έντονα ρεύματα το βράδυ που τα ψάρια ησυχάζουν, καλύτερα θα ήταν να γίνεται αυτό το πρωί ή όταν είναι αναμένα τα φώτα.

Πολύ εύλογη παρατήρηση Salvator, άλλαξα λοιπόν χρονοπρογραμματισμό για τους κυκλοφορητές για να μην παραμένουν ανοιχτοί πολλές ώρες το βράδυ.

Thanks !

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν φίλε Κώστα εγώ στο malawi έχω βάλει σε μία πλευρά χαμηλά μία μικρή αντλία

όπως αυτή και σε μία άλλη πλευρά χαμηλά σχεδόν κάτω από το φίλτρο μία koralia nano.

Οι δύο αυτοί κυκλοφορητές ενεργοποιούνται μαζί με την αεραντλία το βράδυ μόνο για 8 ώρες περίπου και το αποτέλεσμα είναι ό,τι κατακάθεται σε "νεκρές" - στάσιμες περιοχές να ανασηκώνεται μη ήπιο τρόπο και να απορροφάται από τα φίλτρα. Για σκούπισμα στο malawi λόγω άμμου προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το σκουπάκι της trixie το οποίο λειτουργεί με αέρα (vacuum).

Γενικά συμφωνώ με την άποψη ότι ένας κυκλοφορητής χαμηλά ή ψηλά σε στάσιμες περιοχές κακό δεν κάνει, το αντίθετο μάλιστα βοηθάει να έχεις ακόμη καθαρότερο νερό.

Φιλικά

Ανδρέας

Μηπως θα ηταν ευκολο να μου εδειχνες μια φωτο απο το ενυδρειο σου ,να δω πως ακριβως τις εχεις τοποθετησει.

Θα με βοηθαγε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...