Jump to content

6 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΕ 90 ΛΙΤΡΑ


Recommended Posts

Γεία σας ..λόγω αγνοίας από τις αρχές Ιανουαρίου έβαλα σε 90 άρι ενυδρείο(CARREFOUR) 6 μικρά χρυσόψαρα..πρόσθεσα φυτά(εχυνόδορους) τάιζω 1 φορά κάθε πρώι και όλα δείχνουν καλά..τα αγόρασα σταδιακά τα χρυσόψαρα..ιδιαίτερο χώρο για νέο μεγάλο ενυδρείο δεν έχω και από τα οικονομικά μου έχω ξεφύγει..τί λύση θα μου προτείνατε για να ζούνε ευχαριστημένα τα ψαράκια?Στο μαγαζί που τα πήρα δεν σκέφτομαι να τα γυρίσω!!!οι συνθήκες ήταν πολύ ασχημες με αρκετά νεκρά χρυσόψαρα..Για τον επόμενο χρόνο έτσι έιμαι εντάξη?Τί θα μου προτείνατε να κάνω για να τα κρατήσω και τα 6 με το μικρότερο κόστος και στις μικρότερες απαιτήσεις σε χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μηκος εχουν τωρα?

Στα λιτρα αυτα βλεπω δυο χρυσοψαρα. Τα αλλα αν δεν σκεφτεσαι να βαλεις αλλο ενυδρειο και μαλιστα μεγαλο... Ξερεις, να μη στα λεω...

Οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις.

Το γεγονος οτι στο καταστημα τα εχουν σε ασχημες συνθηκες δεν ειναι λογος για να αγοραζεις ψαρια. Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να πεταξουμε τα επιπλα απο τα σπιτια μας και να βαλουμε ενυδρεια. Στεκει? Δε στεκει.

Επισης οτι οι συνθηκες που τους παρεχεις εαν ειναι καλυτερες απο το μαγαζι αλλα παλι οχι σωστες ουτε αυτο αποτελει λογο για να τα κρατησεις. Σκεψου, εχουν 20 ψαρια σε 30 λιτρα, παιρνεις τα 10 και τα βαζεις σε 30 λιτρα. Καλυτερα δεν ειναι? Ποιο το αποτελεσμα ομως? Παλι τα λιτρα λιγα ειναι, πιστωση χρονου ουσιαστικα δινεις, μετα απο καποιο συντομο διαστημα σχετικα παλι προβληματα θα εχεις.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Stelios_Rjk Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί δεν τρεχει τίποτα να τα κρατήσει ένα χρόνο στο ενυδρείο του .

Φιλε praetoriankostas εγώ θα σου έλεγα οτι με καλό φίλτρο και συχνές αλλαγές νερού (κάθε 20 ημέρες το 1/3 ) δεν έχεις πρόβλημα ωστόσο εσύ κοιτάζεις ένα ένα τα ψαράκια να τα δίνεις .

Οσο για το μέγεθος των ψαριών πιστεύω οτι αυτή τη στιγμή είναι γύρω στους 7 πόντους .

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε μικρο μεγεθος οκ. Απλα μεγαλωνοντας θα πρεπει να δωσει καποια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε μικρο μεγεθος οκ. Απλα μεγαλωνοντας θα πρεπει να δωσει καποια.

Το κακο ειναι οτι οσο πιο πολυ τα κρατας τοσο πιο πολυ στενοχωριεσαι οταν τα δινεις.

Μιλω εκ πειρας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για το καλοπροαίρετο ταρακούνημα παιδία..σκέφτομαι να κρατήσω τα 4 με την προσθήκη κάποιου πολύ καλού φιλτρού.Εχω φυτέψει και το ενυδρίο και πιστεύω πως με αλλαγές νερού 50 τοις 100 ανά εβδομάδα να είμαι οκ!!Ποιά η γνώμη σας σε αυτό?..Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά αν έβαζα τροπικα στήν θέση των χρυσόψαρων μεγέθους όσο είναι τώρα τα χρύσόψαρα θα μπορούσα να βάλω περισσότερα?περίπου πόσα?εσείς γιατί επιλέξατε τροπικά αν επιλέξατε από χρυσόψαρα πέρα απο το υποκειμενικό της ομορφίας?(Η ερώτηση περί τροπικών ειναι καθαρά θεωρητική,δεν σκέφτομαι να τα αποχοριστώ τα ψαράκια μου..και τα 2 με μαύρη καρδία θα το κανω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το βλεπεις διαφορετικα το πραγμα. Σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο το να ειχες 6. Τωρα δεν προλαβαινω να σου απαντησω σε αυτα που ρωτας, οταν βρω χρονο θα το κανω.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά αν έβαζα τροπικα στήν θέση των χρυσόψαρων μεγέθους όσο είναι τώρα τα χρύσόψαρα θα μπορούσα να βάλω περισσότερα?περίπου πόσα?εσείς γιατί επιλέξατε τροπικά αν επιλέξατε από χρυσόψαρα πέρα απο το υποκειμενικό της ομορφίας?(Η ερώτηση περί τροπικών ειναι καθαρά θεωρητική,δεν σκέφτομαι να τα αποχοριστώ τα ψαράκια μου..και τα 2 με μαύρη καρδία θα το κανω.. :D

Τα τροπικα ειναι πιο δυσκολο να τα διατηρησεις απο τα χρυσοψαρα.

Καλυτερα να ασχοληθεις με χρυσοψαρα για κανα χρονο, να δεις τα προβληματα που ισως συναντησεις και να μαθεις να τα αντιπετωπιζεις, γιατι τα τροπικα δεν σου χαριζουν "μπαλακι" και θα δεις πολυ πιο ευκολα το Game Over. (Ακομα πιο δυσκολα ειναι τα θαλασσινα ενυδρεια.)

Να δεις και το καλοκαιρι πως θα αντιμετωπισεις τους καυσωνες που θα βλεπεις το θερμομετρο του ενυδρειου να ανεβαινει και να τρεχεις με ανεμιστηρες να το κρυωσεις, (εκτος και αν καταφυγεις στη λυση του elliwell που ρυθμιζει αυτο ποτε θα ανοιγουν ανεμηστηρακια απο πισι που εχει εφαρμοσει στο καπακι του ενυδρειου), οταν φυγεις διακοπες ποιος θα προσεχει το ενυδρειο και θα κανει τις αλλαγες νερου και θα συμπληρωνει νερο που θα χανεται απο την εξατμιση, αν λειψεις πανω απο 15 μερες κλπ.

Ταυτοχρονα οσο εχεις τα χρυσοψαρακια και αποκτας εμπειρια, θα διαβαζεις και θα μαθαινεις για ολα τα τροπικα ψαρια και τις απαιτησεις τους, θα διαλεξεις προς ποια κατευθυνση θα πας :

Ζωοτοκα (guppies κλπ) που δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις και τα καταφερνουν με το νερο της βρυσης και αντιχλωριο στη σωστη θερμοκρασια (θελουν προσοχη μονο στη συνθεση να μη βαλεις αρσενικα και θυληκα μαζι γιατι θα γεμισεις ψαρια που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις, γεννανε αβερτα)

Αφρικανες και σκληρα νερα ή (μην πω δισκοι που ειναι πολυ δυσκολα ψαρια αλλα)

γενικα ψαρια που θελουν μαλακο νερο,

εκτος και αν εισαι "κακος" και θελεις θηρευτες.

Και διαφορα πιο εξειδικευμενες περιπτωσεις.

Ολ αυτα τα ψαρια θελουν ειδικες συνθηκες νερου, δεν μπορεις να βαζεις νερο απο την βρυση με αντιχλωριο μονο.

Θελει να εχει δεξαμενη που θα προετοιμαζεις νερο καταλληλο (αναλογα σκληρο για αφρικανες, μαλακο για τα αλλα), ισως και συσκευες (ακριβουτσικες στην αγορα και στην συντηρηση, για την προετοιμασια του νερου).

Οταν κοιταζεις για νεο ενυδρειο το πρωτο που θα ψαχνεις θα ειναι ποιο ειδος ψαριων θελεις (καλο ειναι να κρατας 1 το πολυ 2 ειδη συμβατα σε καθε ενυδρειο για να βλεπεις την αληθινη συμπεριφορα τους και οχι να κρυβονται απο το στρες της "πολυκοσμιας" το οποιο στρεσ σκοτωνει και ευκολα τα ψαρια.

Μετα θα διαβαζεις τις απαιτησεις τους και αν σε παιρνει οικονομικα και απο θεμα χρονου φορντιδας, προχωρας.

ΘΑ τους φτιαχνεις το περιβαλλον που χρειαζονται (πχ αν παρεις γατοψαρα corydoras δεν μπορεις να βαλεις στο βυθο χαλικι χοντρο, γιατι αυτα τα βυθοψαρα χρειαζονται αμμο η πολυ ψιλο χαλικι διαμετρου 0,2 - 0,8 mm για να μη χασουν τα μουστακια τους που ειναι απο τα σημαντικα οργανα αναζητησης της τροφης τους.)

Θα πρεπει λοιπον να κοιταξεις σε περιπτωση κοινωνικου ενυδρειου (δλδ διαφορετικα ειδη ψαριων μαζι) να εχουν τις ιδιες απαιτησεις στη χημεια του νερου και τη περιβαλον ολα τα ψαρια.

Κατι σαν σταυρολεξο.

Να χρησιμοποιεις την "Αναζητηση" με λεξεις κλειδια για να βρισκεις τα σχετικα θεματα με τα δικα σου που εχουν ξανασυζητηθει και υπαρχουν μεσα στα ποστ οι λυσεις.

Να αποφυγεις τα ψευτικα "διακοσμητικα", πλαστικα φυτα, καραβακια, δυτες, ουρανοξυστες, οικογενειακες πιτσες και δεν ξερω τι αλλο εχουν βγαλει, και να κοιτας να βαζεις υλικα που υπαρχουν στους αληθινους χωρους διαβιωσης των ψαριων που εχεις.

Πχ στα νερα που ζουν οι δισκοι εχει ξυλα. Θα βαλεις ξυλα τα οποια εκτος οτι ειναι φυσικο ντεκορ για αυτα τα ψαρια βοηθανε να μαλακωσει το νερο που ετσι το χρειαζονται.

Αντιθετα στις αφρικανες βαζεις πετρες (κατα προτιμηση ασβεστολιθικες) και δημιουργεις σπηλιες και στο βυθο αμμο ασβεστολιθικη και αυτη.

Αυτα μπαινουν γιατι οι σπηλιες ειναι το σπιτι τους και τα "ασβεστολιθικα" σκληραινουν το νερο που ετσι το θελουν αυτα τα ψαρια.

Στα λεω οσο πιο απλα γινεται για να αρχισεις να μπαινεις στο νοημα και οταν αρχισεις το σοβαρο διαβασμα στα αρθρα που δημοσιευονται στο ιντερνετ για τη διατηρηση των ψαριων, να εχεις παρει μια ιδεα.

Και το σημαντικοτερο ολων η χημεια του νερου. (οι ποιοτητα του δηλαδη, αν εχει θανατηφορα αποβλητα ή ειναι καθαρο, αν ειναι σκληρο ή μαλακο, ποσο ειναι το pH πεχα του κλπ)

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ : εινα σημαντικο να καταλαβεις το κυκλο αυτο.

Ο κύκλος του Αζώτου εχει τρεις φάσεις:

Στην πρώτη φάση, τα αποβλητα (από τροφές, υπολείμματα φυτών, κακακια των ψαριων κλπ) μετατρέπονται από συγκεκριμένη ομαδα βακτηριων σε αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) θανατηφορο δηλητηριο για τα ψαρια . Άλλα βακτηρια, από την αμμωνία δημιουργούν τα νιτρώδη (ΝΟ2) επισης θανατηφορο δηλητηριο για τα ψαρια. Τέλος μια τρίτη ομάδα βακτηρίων μετατρέπει τα νιτρώδη σε νιτρικά άλατα (ΝΟ3), τα οποία μπορούν να απομακρυνθούν από το νερό με τακτικες αλλαγές νερού και με την βοηθεια των φυτων που το χρησιμοποιουν για τροφη.

Τα βακτηρια αυτα ζουν μεσα στο φιλτρο και πανω στο χαλικι και τα διακοσμητικα.

Ειναι ζωντανη μορφη ζωης και εχει και αυτη τις απιτησεις της οπως τα ψαρια.

Θερμοκρασια (οπως και τα ψαρι) και τροφη.

Δεν τους αρεσουν οι αποτομεε αλλαγες θερμοκρασιας και η τροφη τους ειναι τα αποβλητα που ειπαμε πριν.

Googlαρε οτι δεν καταλαβαινεις και αρχισε σιγα σιγα το διαβασμα

Καλη τυχη και να χαιρεσαι εσυ και ο μπομπιρας σου (και η γυναικα αντε :thumbup: ) τα ψαρακια σας ολοι με υγεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για το καλοπροαίρετο ταρακούνημα παιδία..σκέφτομαι να κρατήσω τα 4 με την προσθήκη κάποιου πολύ καλού φιλτρού.Εχω φυτέψει και το ενυδρίο και πιστεύω πως με αλλαγές νερού 50 τοις 100 ανά εβδομάδα να είμαι οκ!!Ποιά η γνώμη σας σε αυτό?..Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά αν έβαζα τροπικα στήν θέση των χρυσόψαρων μεγέθους όσο είναι τώρα τα χρύσόψαρα θα μπορούσα να βάλω περισσότερα?περίπου πόσα?εσείς γιατί επιλέξατε τροπικά αν επιλέξατε από χρυσόψαρα πέρα απο το υποκειμενικό της ομορφίας?(Η ερώτηση περί τροπικών ειναι καθαρά θεωρητική,δεν σκέφτομαι να τα αποχοριστώ τα ψαράκια μου..και τα 2 με μαύρη καρδία θα το κανω.. :thumbup:

Τις μεγαλες αλλαγες να τις αποφευγεις. Δεν διορθωνουμε ενα λαθος με ενα αλλο. Κανε αλλαγες 1/3 ή 1/4 των λιτρων σου καθε 15 και εισαι οκ. Απλα μονο προσεξε το ταισμα, οχι υπερβολες. Και εννοειται οτι ολα αυτα θα μπορουν να συμβουν μονο με την υπαρξη ενος καλου φιλτρου κατα προτιμηση εκσωτερικου.

Keep walking....! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα τροπικα ειναι πιο δυσκολο να τα διατηρησεις απο τα χρυσοψαρα.

Καλυτερα να ασχοληθεις με χρυσοψαρα για κανα χρονο, να δεις τα προβληματα που ισως συναντησεις και να μαθεις να τα αντιπετωπιζεις, γιατι τα τροπικα δεν σου χαριζουν "μπαλακι" και θα δεις πολυ πιο ευκολα το Game Over. (Ακομα πιο δυσκολα ειναι τα θαλασσινα ενυδρεια.)

Να δεις και το καλοκαιρι πως θα αντιμετωπισεις τους καυσωνες που θα βλεπεις το θερμομετρο του ενυδρειου να ανεβαινει και να τρεχεις με ανεμιστηρες να το κρυωσεις, (εκτος και αν καταφυγεις στη λυση του elliwell που ρυθμιζει αυτο ποτε θα ανοιγουν ανεμηστηρακια απο πισι που εχει εφαρμοσει στο καπακι του ενυδρειου), οταν φυγεις διακοπες ποιος θα προσεχει το ενυδρειο και θα κανει τις αλλαγες νερου και θα συμπληρωνει νερο που θα χανεται απο την εξατμιση, αν λειψεις πανω απο 15 μερες κλπ.

Ταυτοχρονα οσο εχεις τα χρυσοψαρακια και αποκτας εμπειρια, θα διαβαζεις και θα μαθαινεις για ολα τα τροπικα ψαρια και τις απαιτησεις τους, θα διαλεξεις προς ποια κατευθυνση θα πας :

Ζωοτοκα (guppies κλπ) που δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις και τα καταφερνουν με το νερο της βρυσης και αντιχλωριο στη σωστη θερμοκρασια (θελουν προσοχη μονο στη συνθεση να μη βαλεις αρσενικα και θυληκα μαζι γιατι θα γεμισεις ψαρια που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις, γεννανε αβερτα)

Αφρικανες και σκληρα νερα ή (μην πω δισκοι που ειναι πολυ δυσκολα ψαρια αλλα)

γενικα ψαρια που θελουν μαλακο νερο,

εκτος και αν εισαι "κακος" και θελεις θηρευτες.

Και διαφορα πιο εξειδικευμενες περιπτωσεις.

Ολ αυτα τα ψαρια θελουν ειδικες συνθηκες νερου, δεν μπορεις να βαζεις νερο απο την βρυση με αντιχλωριο μονο.

Θελει να εχει δεξαμενη που θα προετοιμαζεις νερο καταλληλο (αναλογα σκληρο για αφρικανες, μαλακο για τα αλλα), ισως και συσκευες (ακριβουτσικες στην αγορα και στην συντηρηση, για την προετοιμασια του νερου).

Οταν κοιταζεις για νεο ενυδρειο το πρωτο που θα ψαχνεις θα ειναι ποιο ειδος ψαριων θελεις (καλο ειναι να κρατας 1 το πολυ 2 ειδη συμβατα σε καθε ενυδρειο για να βλεπεις την αληθινη συμπεριφορα τους και οχι να κρυβονται απο το στρες της "πολυκοσμιας" το οποιο στρεσ σκοτωνει και ευκολα τα ψαρια.

Μετα θα διαβαζεις τις απαιτησεις τους και αν σε παιρνει οικονομικα και απο θεμα χρονου φορντιδας, προχωρας.

ΘΑ τους φτιαχνεις το περιβαλλον που χρειαζονται (πχ αν παρεις γατοψαρα corydoras δεν μπορεις να βαλεις στο βυθο χαλικι χοντρο, γιατι αυτα τα βυθοψαρα χρειαζονται αμμο η πολυ ψιλο χαλικι διαμετρου 0,2 - 0,8 mm για να μη χασουν τα μουστακια τους που ειναι απο τα σημαντικα οργανα αναζητησης της τροφης τους.)

Θα πρεπει λοιπον να κοιταξεις σε περιπτωση κοινωνικου ενυδρειου (δλδ διαφορετικα ειδη ψαριων μαζι) να εχουν τις ιδιες απαιτησεις στη χημεια του νερου και τη περιβαλον ολα τα ψαρια.

Κατι σαν σταυρολεξο.

Να χρησιμοποιεις την "Αναζητηση" με λεξεις κλειδια για να βρισκεις τα σχετικα θεματα με τα δικα σου που εχουν ξανασυζητηθει και υπαρχουν μεσα στα ποστ οι λυσεις.

Να αποφυγεις τα ψευτικα "διακοσμητικα", πλαστικα φυτα, καραβακια, δυτες, ουρανοξυστες, οικογενειακες πιτσες και δεν ξερω τι αλλο εχουν βγαλει, και να κοιτας να βαζεις υλικα που υπαρχουν στους αληθινους χωρους διαβιωσης των ψαριων που εχεις.

Πχ στα νερα που ζουν οι δισκοι εχει ξυλα. Θα βαλεις ξυλα τα οποια εκτος οτι ειναι φυσικο ντεκορ για αυτα τα ψαρια βοηθανε να μαλακωσει το νερο που ετσι το χρειαζονται.

Αντιθετα στις αφρικανες βαζεις πετρες (κατα προτιμηση ασβεστολιθικες) και δημιουργεις σπηλιες και στο βυθο αμμο ασβεστολιθικη και αυτη.

Αυτα μπαινουν γιατι οι σπηλιες ειναι το σπιτι τους και τα "ασβεστολιθικα" σκληραινουν το νερο που ετσι το θελουν αυτα τα ψαρια.

Στα λεω οσο πιο απλα γινεται για να αρχισεις να μπαινεις στο νοημα και οταν αρχισεις το σοβαρο διαβασμα στα αρθρα που δημοσιευονται στο ιντερνετ για τη διατηρηση των ψαριων, να εχεις παρει μια ιδεα.

Και το σημαντικοτερο ολων η χημεια του νερου. (οι ποιοτητα του δηλαδη, αν εχει θανατηφορα αποβλητα ή ειναι καθαρο, αν ειναι σκληρο ή μαλακο, ποσο ειναι το pH πεχα του κλπ)

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ : εινα σημαντικο να καταλαβεις το κυκλο αυτο.

Ο κύκλος του Αζώτου εχει τρεις φάσεις:

Στην πρώτη φάση, τα αποβλητα (από τροφές, υπολείμματα φυτών, κακακια των ψαριων κλπ) μετατρέπονται από συγκεκριμένη ομαδα βακτηριων σε αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) θανατηφορο δηλητηριο για τα ψαρια . Άλλα βακτηρια, από την αμμωνία δημιουργούν τα νιτρώδη (ΝΟ2) επισης θανατηφορο δηλητηριο για τα ψαρια. Τέλος μια τρίτη ομάδα βακτηρίων μετατρέπει τα νιτρώδη σε νιτρικά άλατα (ΝΟ3), τα οποία μπορούν να απομακρυνθούν από το νερό με τακτικες αλλαγές νερού και με την βοηθεια των φυτων που το χρησιμοποιουν για τροφη.

Τα βακτηρια αυτα ζουν μεσα στο φιλτρο και πανω στο χαλικι και τα διακοσμητικα.

Ειναι ζωντανη μορφη ζωης και εχει και αυτη τις απιτησεις της οπως τα ψαρια.

Θερμοκρασια (οπως και τα ψαρι) και τροφη.

Δεν τους αρεσουν οι αποτομεε αλλαγες θερμοκρασιας και η τροφη τους ειναι τα αποβλητα που ειπαμε πριν.

Googlαρε οτι δεν καταλαβαινεις και αρχισε σιγα σιγα το διαβασμα

Καλη τυχη και να χαιρεσαι εσυ και ο μπομπιρας σου (και η γυναικα αντε :thumbup: ) τα ψαρακια σας ολοι με υγεια.

Ευχαριστώ για όσα εγραψες φίλε Σπυρο.Έχω αρχίσει και ψάχνομαι!!Ανακαλύπτω σιγά σιγά την μαγεία των ενυδρείων!!!Ασχετο δεν ειμαι παντρεμενος και κατα συνέπεια δεν εχω μπόμπιράκο ακόμα!!27 είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο δεν ειμαι παντρεμενος και κατα συνέπεια δεν εχω μπόμπιράκο ακόμα!!27 είμαι!

Χαχαχ διαβασα και το ποστ ενος αλλου φιλου (παντρεμενου με μπομπιρα) και οταν τελειωσα το κατεβατο :thumbup: ειχα ξεχασει σε ποιον απαντουσα :thumbup::D:buttrock:

Τι σημασια εχει ομως που εισαι 27?

Εγω στην ηλικα σου ειχα 10 χρονων γιο. :thumbup::blink:

ΥΓ οσο για τις αλλαγες δεν υπαρχει ενας κλασσικος κανονας που λεει καθε ποτε ή ποσο νερο θα αλλαζεις.

Αυτο στο λενε τα τεστ του νερου.

Αν εχεις καλα φυτεμενο ενυδρειο με καλη βιολογια λιγα ψαρια και ταιζεις λιγο, τοτε ναι θα το δειξουν και τα τεστ σου οτι δεν χρειαζεται καθε εβδομαδα.

Αν ομως δεν συμβαινουν αυτα και δεν ξερω και τι αλλα, και ταυτοχρονα τα τεστ σου δειχνουν ανεβασμενο Νο3 (το τελικο προιον του κυκλου του αζωτου) σημαινει οτι θελει αλλαγη το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...