Jump to content

Υπόστρωμα απορίες


Recommended Posts

Θέλω τα φώτα σας επάνω σε ένα θέμα που με τρώει: Όταν έφτιαξα το ενυδρείο, κι επειδή τσιγκουνεύτηκα (το ομολογώ) να αγοράσω υπόστρωμα, αγόρασα κηπευτική τύρφη (καθαρή απο χημικά και λιπάσματα) και απο πάνω έβαλα ψιλό χαλίκι να την κρατάει. Ενώ έχω διαβάσει ότι δεν κάνει κακό να βάλεις λίγη τύρφη ως υπόστρωμα, η αλήθεια είναι ότι το παράκανα και έβαλα μπόλικη. Το υπόστρωμα είναι περίπου 7-8 cm μαζί με το χαλίκι (πίσω γιατί μπροστά είναι πιο χαμηλό). Το αποτέλεσμα ήταν στην αρχή το νερό να μην φαίνεται απο την κιτρινίλα της τύρφης και μετά απο καθημερινές αλλαγές και διάστημα 2 μήνων το νερό καθάρισε. Τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα με φυτά, αφού αναπτύσσονται κανονικά (έχω βέβαια χάσει 2 cryptocorine αλλά υποπτεύομαι λόγω κακής ποιότητας φυτού και έλλειψης σιδήρου), αλλά διάβαζα για σάπισματα βυθού κλπ κλπ και είμαι λίγο ανήσυχος!! Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα γενικά? Κι αν ναι τι μπορώ να κάνω, πέρα απο το να αδειάσω το ενυδρείο και να το ξαναστήσω με νέο υπόστρωμα???

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIS K.
Link to comment
Share on other sites

H τύρφη δεν θα καλύψει τις απαιτήσεις των φυτών σε θρεπτικά αλλά θα δημιουργήσει καλές συνθήκες για την απορρόφησή των θρεπτικών που θε προσφέρεις από κάποιο άλλο θρεπτικό υλικό, νομίζω οτι μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις μια ποσότητα τύρφης με κάποιο θρεπτικά ενεργό υλικο και από πάνω πάλι χαλίκι.

Βάλε σε ένα δοχείο μπόλικη τύρφη με νερό, σούρωσέ την και κάνε τεστ pH, έτσι θα τσεκάρεις αν είναι υπερβολικά όξινη για τα φυτά σου.

Αλήθεια, που βρήκες εγγυημένα καθαρή τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

H τύρφη δεν θα καλύψει τις απαιτήσεις των φυτών σε θρεπτικά αλλά θα δημιουργήσει καλές συνθήκες για την απορρόφησή των θρεπτικών που θε προσφέρεις από κάποιο άλλο θρεπτικό υλικό, νομίζω οτι μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις μια ποσότητα τύρφης με κάποιο θρεπτικά ενεργό υλικο και από πάνω πάλι χαλίκι.

Βάλε σε ένα δοχείο μπόλικη τύρφη με νερό, σούρωσέ την και κάνε τεστ pH, έτσι θα τσεκάρεις αν είναι υπερβολικά όξινη για τα φυτά σου.

Αλήθεια, που βρήκες εγγυημένα καθαρή τύρφη?

Έχουμε ένα μαγαζί εκεί που μένω με κηπευτικά και γνωρίζω πολλούς που έχουν αγοράσει την ίδια τύρφη για τα ενυδρεία τους. Την έχουν κανα χρόνο με 2 χρόνια και δεν έχουν παρατηρήσει το παραμικρό!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...