Jump to content

Flοurish Excel


Recommended Posts

Flοurish Excel ???

Το ερώτημα που θέτω απευθύνεται σε αυτούς που συστηματικά χρησιμοποιούν ή χρησιμοποιούσαν το Flοurish Excel.

Θα ήθελα να καταθέσετε της εμπειρίες σας για αυτό το προϊών.

Βασικά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι:

Αν είδατε μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξη των φυτών.

Αν έχετε κάνει μετρήσεις ΝΗ, ΝΟ2, ΝΟ3 προτού την χρήση του προϊόντος και αν κάνατε μετρήσεις μετά την χρήση του προϊόντος και τη παρατηρήσατε. Αυξήθηκαν ή μειώθηκαν;

Αν είδατε αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών σας;

Αν αυξήθηκαν ή μειώθηκαν η ασθένειες ή οι θάνατοι στο ενυδρείο σας;

Αν μετά από υπερβολική χρίση του Flοurish Excel παρατηρήσατε τίποτα το αξιοπερίεργο;

Και γενικά αν παρατηρήσατε κάτι που αξίζει να αναφερθεί, ή οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει για αυτό το προϊόν.

Η λόγοι που ρωτώ αυτά τα ερωτήματα είναι διότι θέλω να προσπαθήσουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα για αυτό το προϊών. Το συμπέρασμα που θα βγει θέλω να είναι όσο γίνεται αντικειμενικό χωρίς προκαταλήψεις βασισμένο πάνω στην εμπειρία που κατέχει ο κάθε ένας που χρησιμοποίησε αυτό το προϊόν

Καταρχήν λίγο προϊστορία. Το προϊόν αυτό το γνωρίζω ποτέ όμως δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Από αυτά που άκουσα και διάβασα φαίνεται να κάνει θαύματα πάνω στην ανάπτυξη των φυτών. Άκουσα πολλά θετικά και βάση αυτών το συστήνω και εγώ.

Το ερώτημα όμως που μου δημιουργήθηκε ήταν το εξής:

Κάποιοι από λάθος χειρισμό έβαλαν το μισώ ή και ολόκληρο το μπουκάλι μέσα στο ενυδρείο τους. Αποτέλεσμα ήταν να ψoφησουν τα ψάρια, τι ήταν όμως αυτό που έκανε τα ψάρια να ψοφησουν;

Μετά από έρευνα και από σχετικές ερωτήσεις διαπίστωσα ότι υπάρχει μια σύγχυση για αυτό το προϊόν πού όμως λιγοι την ξέρουν.

Ας το δούμε αναλυτικά

Το Flοurish Excel περιέχει σαν βασικό ενεργό συστατικό το polycycloglutaracetal και στοιχεία που βοηθούν να μετατραπεί το FeIII σε FeII. Με απλά λόγια περιέχει ένα είδους οργανικού άνθρακα τον οποίο μπορεί να τον χρησιμοποιήσει το φυτό για της ανάγκες του.

Τη είναι όμως το polycycloglutaracetal;

Είναι ένα πολυμερισμένο ισομερές του Glutaraldehyde (C5H8O2)

Δεν θα κάνω αναλυτική αναφορά απλός επιγραμματικά αναφέρω που χρησιμοποιείται.

Χημικό συντηρητικό, χρησιμοποιείται για το βαλσάμωμα και στην επεξεργασία του δέρματος.

Στην βιομηχανία σε πολλούς τομής μεταξύ αυτών την στείρωση του νερού, και αποστείρωση των εργαλείων στης πετρελαιοπηγές κτλ. γενικά έχει πολλές εφαρμογές και η περισσότερες αφορούν την αποστείρωση και τον καθαρισμό εργαλείων και χώρων.

Στην ιατρική χρησιμοποιείτε για την αποστείρωση των διάφορων αντικειμένων, και σε τομεις της μικροβιολογίας.

Επιδράσεις στον άνθρωπο

Είναι δηλητηριώδες και αν το εισπνεύσουμε προκαλεί ερεθισμούς στα μάτια μύτη λαιμό και πνευμόνια.

Συμπτώματα, κεφαλαλγίες και ζαλάδες. Υπάρχουν υποψίες ότι είναι καρκινογόνο.

Επιδράσεις στην φύση

Έχει μεγάλη τοξικότητα σε όλους τους υδρόβιους οργανισμούς και ιδιαίτερα στα βακτηρίδια και στους ιούς.

Επίσης είναι ύποπτο για μεταλλάξεις στον γενετικό κώδικα τον οργανισμών που έρχονται σε επαφή μαζί του.

Από τους διεθνής οργανισμούς έχει καταγραφή σαν RL 67/548/EWG

Δεν σας κρύβω διαβάζοντας και εγώ αυτά στην αρχή σοκαρίστηκα.

Αλλά η ποσότητα που περιέχει μέσα το Flοurish Excel είναι μικρή και κατά την εταιρεία δεν δημιουργεί το παραμικρό πρόβλημα. Παρόλο αυτά η εταιρία συστήνει να μην αυξάνουμε της δοσεις διότι θα έχουμε πρόβλημα!

Οι απόψεις αυτών που το μάχονται πολύ συνοπτικά είναι:

Λένε λοιπόν πως είναι δυνατόν ένα τέτοιο δηλητήριο να μην προκαλεί χρόνιες παθήσεις στα ψάρια μας με αποτέλεσμα να τα χάνουμε νωρίς από ανεξήγητους λόγους. Πως είναι δυνατόν να μην επηρεάζει αρνητικά τους μικροοργανισμούς και τα βακτηρίδια που έχουμε μέσα στο ενυδρείο μας με αποτέλεσμα να έχουμε αυξημένο πχ ΝΟ2 ή ΝΗ. Επίσης ισχυρίζονται ότι τα ψάρια που γεννιούνται έχουν μεγάλη θνησιμότητα λόγου της επίδρασης του στο DAN.

Ο αντίλογος είναι:

Όλα είναι θέμα ποσότητας ότι δηλαδή σε μικρές ποσότητες δεν προκαλεί βλάβη στα ψάρια, και ότι η υποψίες για μετάλλαξης δεν είναι αποδειγμένες. Επίσης ότι ένα μέρος του απορροφάται από τα φυτά και δεν προλαμβάνει να δράσει ενώ το άλλο μέρος προκαλεί τόσο μικρή ζημιά (αν προκαλεί) στον μικρόκοσμο του ενυδρείου μας που είναι άνευ σημασίας. Κάποιοι άλλοι ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πολυκαιρισμένο ισομερές δεν έχει της ίδιες ιδιότητες με το Glutaraldehyde και ας έχουν της ίδιες βάσης.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τη να πιστέψω διότι όλα ακούγονται λογικά. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνουμε εμείς την δικιά μας έρευνα που θα βασίζεται στης άμεσες εμπειρίες των χομπίστων.

Μην με παρεξηγείτε δεν τα έγραψα αυτά και να μας πιάσει υστερία και να μην αγοράζουμε το προϊόν ούτε κάνω δυσφήμηση του προϊόντος απλός θέτω κάποιες απορίες που ελπίζω να μου λυθούν μέσω αυτού του φόρουμ.

Όσοι λοιπόν γνωρίζεται το προϊόν και έχετε εμπειρίες παρακαλώ γράψτε τες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο με σοκαρες .

Απο τη μερα που τα λεγαμε για το Excel ,

εδω και 15 μερες το χρησιμοποιω .

1) Στις παραμετρους του νερου δεν εχω δει καμια αλλαγη

2) Τα φυτα μαζι με λιπασμα της ιδιας εταιριας ειναι σε παρα πολυ καλη

κατασταση , ακομα και ευαισθητα φυτα οπως

( Alternanthera reineckii ''roseafolia', Alternanthera reineckii ''lilacina'') .

3) Τα ψαρια δειχνουν να ειναι οπως πριν το Excel

4) Τα ασπονδυλα 4(2) amano shrimp και 2 red nose shrimp

καλα ειναι εκτος απο τις 2 amano που εχασα πανω στην αλλαγη κελυφους

που προσωπικα χρεωσα την απωλεια στα 2 zebra danio που επιτεθηκαν

στις απροστατευτες γαριδες τη 2η φορα και μαλον και τη πρωτη .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο επειδή έκανες μια πολύ εμπεριστατομένη κάλυψη, με βάζεις σε σκέψεις για να ψάξω περισσότερο για τις παρατηρήσεις που είχα μέχρι τώρα για τα αποτελέσματα της χρήσης του Excel.

Οι παρατηρήσεις μου από την χρήση του, είναι και θετικές και αρνητικές.

Σε φυτά με σκληρό φύλλωμα είδα μια ανάπτυξη εμφανή αλλά όμως παρουσιάστηκε εκφυλισμός με σπάσιμο του μίσχου σε κάποια φυτά με λεπτό φύλλωμα όπως η Limniphilla sessiliflora. Τα φυτά καταστράφηκαν και δεν επανήλθαν σαν να έλιωσαν.

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και με Hygrophila corymbosa "angustifolia" με πολύ ταχεία ανάπτυξη και μετά εκφυλισμό... αλλά τότε δεν το είχα συνδέσει με το Excel.

Να σημειώσω ότι δεν έκανα καθημερινή χρήση του σκευάσματος αλλά συμπληρωματική μαζί με την λίπανση 1-2 φορές την εβδομάδα.

Οι δημοσιεύσεις σε ξένα Fora με οδήγησαν να αιτιολογήσω αυτήν την συμπεριφορά των φυτών στην χρήση Excel.

Όμως θέλω να το ψάξω κι άλλο παραθέτοντας και αναφορές για να αιτιολογήσω σωστά τις παρατηρήσεις μου και να κρατήσω το επίπεδο του θέματός σου ψηλά.

Σκεφτομαι να εξομοιώσω τις παλαιότερες συνθήκες για δοκιμές και παρατήρηση (κατά προσέγγιση γιατί δεν θα υπάρχουν ψάρια), σε ξεχωριστό ενυδρείο για να μην την πληρώσουν κάποια ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

egw paidia otan to xrisimopoiw ta fyta ginontai terata den prolavainw na kladeyw...

otan den o xrisimopoiw exw argh anaptyksi

Link to comment
Share on other sites

Λόγω προβλημάτων με εμμένουσα άλγη, σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω. Το διάβασα στο: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/NewTank.htm

Έχει κανείς εμπειρία σ΄αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Χρηστο αν και αρχαιο το θεμα σου δεν παυει να ειναι πολυ ενδιαφερων και με μια πολυ καλη αναλυση απο μερος σου που πιστευω πως πρεπει να ξαναβγει παλι λιγο στη φορα.

Εγω κανω χρηση του Easy Carbon εδω και 5 μηνες και επειδη τους τελευταιους 1 με 2 μηνες εχω αραιωσει την προσθηκη του στο ενυδρειο αυτο που μπορω να δηλωσω με σιγουρια ειναι μια ποιο ηπια αναπτυξει των φυτων αλλα σαν να μου φαινοντε και ποιο γεματα και υγειες, δηλαδη σαν να εχουν μεν ποιο ηπια αναπτυξη αλλα οχι λαχανιαζοντας στο να μεγαλωσουν. Το μονο θεμα που ειχα ηταν με την Alternanthera Lilacina που μετα απο τους 2 πρωτους μηνες επαιρνε συνεχεια την κατω βολτα, αν και δινω την ευθηνη και σε εμενα που κατα την γνωμη μου δεν την ειχα τοποθετησει σε σωστο και φωτινο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...