Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ 180 ΛΙΤΡΟΥ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ


fake_gio

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ :thumbup:

ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 180 ΛΙΤΡΑ

PH=8,2

KH=14

GH=13

ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΑΘΩ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ

ΨΑΡΙΑ=

2 LABIDOCHROMIS C.

2 ALTOLAMPROLOGUS COMP.

1 FRONTOSA

3 PSEUDOTROPHEUS DEMASONI

ΑΝ ΔΕΙΤΑΙ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΗΝ PHOTO ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ 400 ΛΙΤΡΟ Μ

TA ΣΧΟΛΙΑ ΔΕΚΤΑ

post-6787-1204636610_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπεροχο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι 16 μονο και εχεις κανει αυτο το ενυδρειο?φιλαρακο ειναι παρα πολυ καλη προσπαθεια ,αντε και περιμενουμε τα 400 λτ. :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Βακη συγνωμη που στο λεω αλλα ριχνεις το επιπεδο.

Τι τελειο? Κατι τετοια βλεπουν οι νεοι και πανε και κανουν οτι να'ναι. Για εμενα το ενυδρειο αυτο θελει δουλεια. Οπτικα δε λεω ισως να ειναι ομορφο αλλα αυτο ειναι γουστο.

Φιλε μου fake_gio.. Επειδη υποθετω οτι τωρα ξεκινας τωρα να σου πω δυο πραγματα για να μαθαινεις. Στα λεω με εκπαιδευτικο τονο και χωρις να θελω να σε προσβαλω, πιστευω να με καταλαβαινεις.

Λοιπον,

τα labs (απο malawi) που εχεις μεσα καλυτερα να ειχαν αναλογια 1αρσενικο προς 3θυληκα.

Η φροντοζα (απο τανγκανικα) δεν ειναι για τα λιτρα σου, γινεται 30εκ. και πρεπει να ειναι μαζι με αλλες 3-4 τουλαχιστον. Επισης μεγαλωνοντας θα επιτεθει στα μικροτερα ειδη.

Τα demasoni (απο malawi) ειναι απο τα πιο επιθετικα ειδη μεταξυ τους. Σκοτωνονται δλδ το ενα με το αλλο και επιτιθονται σε οτιδηποτε εχει παρομοιους χρωματισμους. Ειναι παρα πολυ πιθανο συντομα να μεινεις με ενα εως κανενα demasoni. Σε 180 λιτρα θα εβαζα 8 demasoni ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ αλλα παλι ειναι ρισκο. Για να μην αλληλοσκοτωθουν πρεπει να ειναι ομαδα των 12 καλυτερα. Προσωπικα θα εβαζα σε 250-300 λιτρα 12-15 demasoni αλλα παλι με το αγχος οτι θα σκοτωθουνε. Σε μια κοινωνια demasoni να ξερεις οτι μπορουν να συνυπαρξουν εως το ΠΟΛΥ 2 αρσενικα. Τα υπολοιπα θα τα σκοτωσουν.

Για τα ALTOLAMPROLOGUS COMP (απο τανγκανικα) δεν ξερω.

Λαθος επισης ειναι οτι εχεις μπλεξει κιχλιδες απο τη λιμνη malawi με αλλες απο την λιμνη τανγκανικα. Πιθανον να εχουν διαφορτικες διατροφικες αναγκες με αποτελεσμα καποια απο τα ψαρια αυτα να αρρωστησουν απο λαθος διατροφη.

Τελος η πετρες σου ειναι λιγο αιχμηρες, ενταξει αυτο δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα αλλα αν θες να εχεις ενα σωστο ενυδρειο καλυτερα να επιλεγεις πιο λειες για να μην τραυματιζονται τα ψαρια σου.

Εναλακτικα θα σου προτεινα να αλλαζες το παρον στησιμο με δυο χαρεμακια απο ηρεμα ειδη. Χαρεμακι παει να πει 1αρσενικο με 3 θυληκα.

Ηρεμα ειδη απο τη λιμνη malawi ειναι τα labidos, τα maingano, τα ps. acei αν και γινονται λιγο μεγαλα, τα ps.socolofi αν και λιγο επιθετικα αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Μπορεις να ψαξεις περαιτέρω και για αλλα ειδη που πιθανον να μου διαφευγουν. Επιλεγεις 2 ειδη απο τα παραπανω, βαζεις 2 τετραδες και εισαι ωραιος!

Καλη συνεχεια σε οτι κι αν κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος επισης ειναι οτι εχεις μπλεξει κιχλιδες απο τη λιμνη malawi με αλλες απο την λιμνη τανγκανικα. Πιθανον να εχουν διαφορτικες διατροφικες αναγκες με αποτελεσμα καποια απο τα ψαρια αυτα να αρρωστησουν απο λαθος διατροφη.

Σε αυτο δεν συμφωνω μαζι σου Stelios_Rjk .

Μπορεί να μην θέλει να έχει βιοτοπικο ενυδρείο .

Αν προσεξη το τελικό μέγεθος των ψαριών και τον αριθμό δεν έχει πρόβλημα .

Οσο για τη διατροφή , ούτως η άλλως δεν υπάρχει τροφή που μπορουμε να ταΐζουμε αποκλειστικά τα ψάρια μας και μόνο με αυτή , γι αυτό και χρησιμοποιούμε ποικιλία απο τροφές και συστήνουμε μικρές συσκευασίες και αλλαγή τροφής κάθε φορά που μας τελειώνει ένα κουτί .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το δεχομαι αλλα σιγουρα ενα βιοτοπικο ενυδρειο εχει αλλη χαρη, ποσο μαλλον εναν species tank (μονο ενα ειδος) αλλα αυτα τα βλεπει κανεις στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο φαινετε αλλα εχει λιγη δουλεια οπως σωστα παρατηρησε ο φιλος μας πιο πριν μας,oσο για to altolamprologus comprescisceps ειναι συμβατο με αλλα ειδη απο τανγκανικα αλλα και μαλαουι,δεν μεγαλωνει πολυ και μπαινει ανετα σε 200-250 λιτρα+

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μαζέψει όλη την αφρική σε 180 λίτρα μικρέ(λίμνες,ποτάμια).

Εχεις απο όλα τα μεγέθη(μεγαλύτερο 30m,μικρότερο 8cm)

Διάβασε..

Μπορεις και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώ το ενυδρείο σου αλλά όπως προανέφεραν και οι υπόλοιποι θέλει ακόμη δουλειά. Συνέχυσε ακάθεκτος και σε κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πέρα των όσων ανέφεραν τα προηγούμενα παιδιά για το μέγεθος - αριθμό ψαριών - συμπεριφορά, θα συμφωνήσω με τον Στέλιο όσον αφορά τις διατροφικές συνήθειες διότι κατά την άποψη μου το να έχεις στο ίδιο ενυδρείο ψάρια που είναι σαρκοφάγα και ψάρια που είναι φυτοφάγα, μεσοπρόθεσμα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να είμαστε πιο προσεκτικοί με τους νέους και να μην τους αποθαρρύνουμε αλλά να τους δίνουμε συμβουλές. Ο νεαρός έχει κάνει σίγουρα πολύ λιγότερα λάθη απο ότι εμείς στο ξεκίνημά μας άρα σημαίνει ότι το ψάχνει και σίγουρα θα ανακαλύψει το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ :)

ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 180 ΛΙΤΡΑ

PH=8,2

KH=14

GH=13

ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΑΘΩ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ

ΨΑΡΙΑ=

2 LABIDOCHROMIS C.

2 ALTOLAMPROLOGUS COMP.

1 FRONTOSA

3 PSEUDOTROPHEUS DEMASONI

ΑΝ ΔΕΙΤΑΙ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΗΝ PHOTO ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ 400 ΛΙΤΡΟ Μ

TA ΣΧΟΛΙΑ ΔΕΚΤΑ

Το στησιμο που εκανες στα βραχακια μου αρεσει.Γιατι αναμειξες ομως Malawi και Tanganyika?Θα ηταν καλυτερο να αποφασισεις ποιας λιμνης ψαρια προτιμας και μετα να συνεχισεις.Κι εγω με αφρικανες μονο ασχολουμαι και εχω και απο τις δυο λιμνες σε ξεχωριστα ομως ενυδρεια.Συνεχισε την καλη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...