Jump to content

Φυτεμένο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Μετά από πολλές εβδομάδες διάβασμα θα αρχίσω τις ερωτήσεις. Θέλω να κάνω έναν υποβρύχιο κήπο με λίγα ψαράκια που να τους αρέσει τέτοιο περιβάλλον. Μιας και είναι η πρώτη μου προσπάθεια λέω να ξεκινήσω με κάτι μικρό γύρω στα 60-80 λίτρα. Σκέφτομαι να το κάνω ανοιχτό (για να το βλέπω κι από πάνω) και θα ήθελα να μπορώ να βάλω ακόμα και δύσκολα φυτά. Ας τα βάλουμε όμως σε μια σειρά για να τα εφαρμόζω παράλληλα.

Αγοράζω πρώτα πρώτα την γυάλα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο θέμα φίλτρο. Θα ήθελα να πάρω ένα μικρό εξωτερικό για θέμα αισθητικής αλλά και χώρου. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου!εγω εχω το fluval 204 και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.απο τιμη ,το ειχα παρει πριν 2 -3 χρονια γυρω στα 75 ευρω.δεν ξερω αν σε καλυπτει η' ειναι ακριβο....αν εχει καποιος φιλος καμια αλλη προταση...

Link to comment
Share on other sites

EHEIM 2213 :thumbup:

:thumbup::D:buttrock:

συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα έγινε. :thumbup: Αγόρασα μια γυάλα 60x30x35 και ένα φίλτρο Eheim 2213 με τα υλικά του.

Ακόμη αγόρασα ένα μπουκάλι Prime και ένα Stress zyme (ελπίζω να είναι καλά)

Πάμε για το δεύτερο. Διάβασα πως πρέπει να βάλω υπόστρωμα και από πάνω χαλίκι. Ποιό υπόστρωμα μου προτείνετε? Βρήκα ένα χαλικάκι που μου άρεσε 1.5-2.5mm. κάνει αυτό το μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα έγινε. :thumbup: Αγόρασα μια γυάλα 60x30x35 και ένα φίλτρο Eheim 2213 με τα υλικά του.

Ακόμη αγόρασα ένα μπουκάλι Prime και ένα Stress zyme (ελπίζω να είναι καλά)

Πάμε για το δεύτερο. Διάβασα πως πρέπει να βάλω υπόστρωμα και από πάνω χαλίκι. Ποιό υπόστρωμα μου προτείνετε? Βρήκα ένα χαλικάκι που μου άρεσε 1.5-2.5mm. κάνει αυτό το μέγεθος?

Κανείς? :D

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις αγοραζεις ενα ετοιμο υποστρωμα απο τα ετοιμα που κυκλοφορουνε στο εμποριο,και συνηθως τα βρισκεις σε κουβαδακια...

απο εκει και μετα το χαλικακι που θα βρεις θα πρεπει να ειναι αρκετα ψιλοκκοκο,και ουδετερο χαλαζιακο κατα προτιμηση.

αυτος ο συνδιασμος ειναι ο ιδανικος για να εχχεις ενα πολυ καλο φυτεμενο ενυδρειο,σε συνδιασμο παντα με τον καταλληλο φωτισμο και λιπανση.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις αγοραζεις ενα ετοιμο υποστρωμα απο τα ετοιμα που κυκλοφορουνε στο εμποριο,και συνηθως τα βρισκεις σε κουβαδακια...

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, απλά επειδή βρήκα πολλές μάρκες για υπόστρωμα, έλεγα μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, απλά επειδή βρήκα πολλές μάρκες για υπόστρωμα, έλεγα μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο.

οποιο και να διαλεξεις θα εχει διαρκεια περιπου για κανα 6μηνο......
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα το Flourite της Seachem. Λίγο ακριβό αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θέλεις μάρκες εγώ προτείνω το DeponitMix Professional από την Dennerle

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά πήρα το DeponitMix Professional της Dennerle, και ψιλό χαλικάκι που μου είπαν πως δεν είναι ασβεστολιθικό. Πήρα και ένα φωτιστικό Τ5 2x24w με μια ροζ και μια λευκή λάμπα. Τώρα για να ξεκινήσω ξεπλένω με νερό την γυάλα, βάζω το υπόστρωμα και από πάνω το χαλικάκι καλά πλυμένο? Μετά γεμίζω νερό με prime και stress zyme και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία? Στο φίλτρο τι βάζω τα σφουγγάρια που είχε μέσα ή τα μπαλάκια που πήρα ( substrat pro )?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά πήρα το DeponitMix Professional της Dennerle, και ψιλό χαλικάκι που μου είπαν πως δεν είναι ασβεστολιθικό. Πήρα και ένα φωτιστικό Τ5 2x24w με μια ροζ και μια λευκή λάμπα. Τώρα για να ξεκινήσω ξεπλένω με νερό την γυάλα, βάζω το υπόστρωμα και από πάνω το χαλικάκι καλά πλυμένο? Μετά γεμίζω νερό με prime και stress zyme και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία? Στο φίλτρο τι βάζω τα σφουγγάρια που είχε μέσα ή τα μπαλάκια που πήρα ( substrat pro )?

:D Ακριβώς απλά άσε να κατακάτσει λίγο η θολούρα και μετά βάλε μπρός το φίλτρο όσο για τα substrat pro να σου πεί κάποιος που έχει το ίδιο φίλτρο (πόσα σουγκάρια έχει μέσα και τί:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στο φίλτρο τι βάζω τα σφουγγάρια που είχε μέσα ή τα μπαλάκια που πήρα ( substrat pro )?

??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ,αυτό που σε ρώτησα είναι τελικά πως θα το χρησιμοποιήσεις σαν μηχανικό ή σαν βιολογικό;γιατί ρωτάς τι από τα δύο να κρατήσεις ;σουγγάρια ή substrat pro; εάν το θές για βιολογικό τότε εάν έχεις χώρο κάτω απο τα σουγγάρια βάλε substrat pro δήλ. απο πάνω πρός τα κάτω υαλοβάμβακας μπλέ σουγγάρι-α και τέλος substrat pro...εάν το θές μηχανικό τότε αφαίρεσε τα πάντα και γεμισέτο με μπιλάκια...σε ζάλισα; :thumbup:

Το βιολογικό φιλτράρισμα είναι απαραίτητο σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού, μια και με αυτόν τον τρόπο κρατάμε τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών σε μηδενικά επίπεδα. Συνήθως πρόκειται για υλικά με μεγάλη επιφάνεια (σφουγγάρια, Substrat pro κ.α.) που βάζουμε στο φίλτρο, πάνω στα οποία δημιουργούνται οι κατάλληλες αποικίες βακτηριδίων, υπεύθυνες για τη σωστή βιολογία του ενυδρείου και για την πραγματοποίηση του κύκλου του αζώτου. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το βιολογικό φιλτράρισμα είναι το βασικότερο σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού, αφού δεν υπάρχουν φυσικά μέσα για τον βιολογικό καθαρισμό του. Ο καθαρισμός των βιολογικών υλικών θα πρέπει να γίνεται σε περιόδους μεγαλύτερους των τριών μηνών ώστε να μην αναταράσσουμε τις διάφορες αποικίες βακτηριδίων, και πάντα το ξέπλυμά τους θα πρέπει να γίνεται σε νερό ενυδρείου και όχι σε νερό που περιέχει χλώριο (βρύσης), γιατί το χλώριο σκοτώνει τις αποικίες βακτηριδίων.

Το μηχανικό φιλτράρισμα συνήθως επιτυγχάνεται με τη χρήση κάποιων σφουγγαριών πριν από όλα τα υλικά του φίλτρου, με σκοπό την φίλτρανση του νερού από μεγάλα σωμάτια και αντικείμενα όπως σάπια φύλλα από φυτά, πετραδάκια ή ακόμα και ακαθαρσίες από τα ψάρια. Το μηχανικό φίλτρο έχει σαν αποτέλεσμα να κρατάμε πιο καθαρό το βιολογικό μας υλικό, άρα να έχουμε και καλύτερη βιολογία. Τα υλικά του μηχανικού φίλτρου θα πρέπει να καθαρίζονται τακτικά ώστε να μην έχουμε "μπούκωμα" του φίλτρου, δηλ. να έχουμε τη βέλτιστη ροή που μπορεί να αποδώσει το φίλτρο.

http://www.istellas.gr/aquarium/general_choose_filter.html

Φιλικά Κώστας

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Κώστα καταρχήν σ' ευχαριστώ για την αναλυτική ενημέρωση. Όχι απλώς δεν με ζάλισες, αντιθέτως φοβάμαι πως εγώ γίνομαι κουραστική με τις ερωτήσεις μου. Για να σου πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα τις διαφορές :thumbup: Επάνω μου λες πως το μηχανικό φίλτρο έχει μόνο substrat και κάτω πως το μηχανικό φιλτράρισμα συνήθως επιτυγχάνεται με τη χρήση κάποιων σφουγγαριών πριν από όλα τα υλικά του φίλτρου. Τώρα ναι μπορώ να πω πως :D:buttrock: . Πες μου σε παρακαλώ εσύ τι προτείνεις και δεν θα σε ξαναζαλίσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν ζαλίζεις κανέναν είμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε ότι ξέρουμε για αυτό που αγαπάμε αλλιώς θα καθόμασταν στον καναπέ και θα βλέπαμε τηλεόραση,έχεις απόλυτο δίκιο να μπερδέυτηκες γιατί απλά εγώ έκανα λάθος στην διατύποση :thumbup: αλλά ξέχνα τα όλα, λοιπόν μιάς και θα βάλεις ορισμένα φυτά εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα σουγγαρια που έχει το φίλτρο σου και άν έχεις χώρο κάτω κάτω βάλε και μερικά μπιλάκια με την σειρά που σου είπα και πρίν ,πάνω ό υαλοβάμβακας (άσπρο)ποιό κάτω τα μπλέ σουγγάρι-α και κάτω κάτω τα μπιλάκια με αυτόν τον τρόπο θα πετύχεις την σωστή φίλτρανση του ενυδρείου σου γιατί εκτός από τα ζωντανά φυτά που θα φιλτράρουν ότι μπορούν το σύστημα έχει ανάγκη απο βοήθεια και έτσι θα είσαι οκ

Και μήν σκαίφτεσαι ότι ζαλίζεις κάποιον ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :D:buttrock::thumbup:

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φίλε Costas21 πολύ σωστά τα έθεσες με μία μικροδιαφορά ότι στο Eheim 2213 η κυκλοφορία γίνεται από κάτω προς τα πάνω (όπως στα περισσότερα εξωτερικά φίλτρα) και έτσι το μηχανικό φιλτράρισμα για να προηγείται πρέπει να μπεί κάτω κάτω.

Επειδή τυγχάνει να έχω και αυτό το φίλτρο και για να βοηθήσουμε περισσότερο την φίλη Filitsa παραθέτω μια φωτό με τον τρόπο που προτείνει η κατασκευάστρια εταιρία την φόρτωση του φίλτρου με υλικά, για βέλτιστα αποτελέσματα τα οποία σημειώνω από Α - Δ. (Η φωτό αφορά και τα μεγαλύτερα 2215 & 2217 και έτσι δεν ανταποκρίνεται πλήρως αναλογικά για τα 3 Lt περιεχόμενο του 2213)

post-5311-1205200282_thumb.jpg

Α. Κάτω κάτω μέσα στο καλάθι του 2213 μπαίνει 1 Lt EfiMech (Κεραμικό υλικό - μακαρόνι) για πρώτο στάδιο μηχανικού φιλτραρίσματος, περιδίνηση του νερού και αποίκηση από βακτηρίδια που δεν χρειάζονται πορώδεις επιφάνειες και δημιουργούν βλένα για επικόληση.

Β. Αμέσως μετά 1-2 μπλέ σφουγγάρια που υπάρχουν στην συσκευασία, για παραπέρα μηχανικό φιλτράρισμα και αποίκηση από βακτηρίδια.

Γ. Πάνω από το/τα σφουγγάρι/α μπάινει 1 - 1,5 Lt Substrat Pro (Συνθετικές πορώδεις Μπίλιες) για καθαρά βιολογικό καθαρισμό γιατί αποικούνται από αερόβια και αναερόβια βακτηρίδια.

Δ. Πάνω πάνω στο καλάθι αφού κλείσει με το καπάκι του μπάινει το Filter Pad (ο υαλοβάμβακας ) για κατακράτηση μικροσωματιδίων και για ευκολία πλυσίματος ή αντικατάστασης του πιο συχνά.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι υλικά και σε τι ποσότητα έχουν αγοραστεί από την φίλη Filitsa, πού μόνο τα σφουγγάρια και το Substrat Pro έχει αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι υλικά και σε τι ποσότητα έχουν αγοραστεί από την φίλη Filitsa, πού μόνο τα σφουγγάρια και το Substrat Pro έχει αναφέρει.

Καλησπέρα.

Τα σφουγγάρια και το Substrat Pro έχω αναφέρει, γιατί αυτά αγόρασα. Μου έδωσε όμως σήμερα μακαρόνι η κόρη μου περίπου 1 λίτρο και το έφτιαξα όπως μου είπες Salvator. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι μιας και έχεις το ίδιο φίλτρο. Υπάρχει τρόπος να περιοριστεί η ροή του ή τέλος πάντων να μην γίνεται τσουνάμι μέσα στο ενυδρείο? Αν μεγαλώσω τις τρύπες στην έξοδο μήπως πέσει λίγο? Κοτσάνα είπα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φίλε Costas21 πολύ σωστά τα έθεσες με μία μικροδιαφορά ότι στο Eheim 2213 η κυκλοφορία γίνεται από κάτω προς τα πάνω (όπως στα περισσότερα εξωτερικά φίλτρα) και έτσι το μηχανικό φιλτράρισμα για να προηγείται πρέπει να μπεί κάτω κάτω.

Επειδή τυγχάνει να έχω και αυτό το φίλτρο και για να βοηθήσουμε περισσότερο την φίλη Filitsa παραθέτω μια φωτό με τον τρόπο που προτείνει η κατασκευάστρια εταιρία την φόρτωση του φίλτρου με υλικά, για βέλτιστα αποτελέσματα τα οποία σημειώνω από Α - Δ. (Η φωτό αφορά και τα μεγαλύτερα 2215 & 2217 και έτσι δεν ανταποκρίνεται πλήρως αναλογικά για τα 3 Lt περιεχόμενο του 2213)

post-5311-1205200282_thumb.jpg

Α. Κάτω κάτω μέσα στο καλάθι του 2213 μπαίνει 1 Lt EfiMech (Κεραμικό υλικό - μακαρόνι) για πρώτο στάδιο μηχανικού φιλτραρίσματος, περιδίνηση του νερού και αποίκηση από βακτηρίδια που δεν χρειάζονται πορώδεις επιφάνειες και δημιουργούν βλένα για επικόληση.

Β. Αμέσως μετά 1-2 μπλέ σφουγγάρια που υπάρχουν στην συσκευασία, για παραπέρα μηχανικό φιλτράρισμα και αποίκηση από βακτηρίδια.

Γ. Πάνω από το/τα σφουγγάρι/α μπάινει 1 - 1,5 Lt Substrat Pro (Συνθετικές πορώδεις Μπίλιες) για καθαρά βιολογικό καθαρισμό γιατί αποικούνται από αερόβια και αναερόβια βακτηρίδια.

Δ. Πάνω πάνω στο καλάθι αφού κλείσει με το καπάκι του μπάινει το Filter Pad (ο υαλοβάμβακας ) για κατακράτηση μικροσωματιδίων και για ευκολία πλυσίματος ή αντικατάστασης του πιο συχνά.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι υλικά και σε τι ποσότητα έχουν αγοραστεί από την φίλη Filitsa, πού μόνο τα σφουγγάρια και το Substrat Pro έχει αναφέρει.

:thumbup::D:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τα σφουγγάρια και το Substrat Pro έχω αναφέρει, γιατί αυτά αγόρασα. Μου έδωσε όμως σήμερα μακαρόνι η κόρη μου περίπου 1 λίτρο και το έφτιαξα όπως μου είπες Salvator. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι μιας και έχεις το ίδιο φίλτρο. Υπάρχει τρόπος να περιοριστεί η ροή του ή τέλος πάντων να μην γίνεται τσουνάμι μέσα στο ενυδρείο? Αν μεγαλώσω τις τρύπες στην έξοδο μήπως πέσει λίγο? Κοτσάνα είπα?

Καλημέρα,

Υποθέτω ότι εννοείς να μεγαλώσεις τις τρύπες στο Spray Bar (σκληρό ευθύ σωλήνα) της εξόδου. Μάλον θα την αυξήσεις την ροή αν τις μεγαλώσεις.

Κανονικά αν αγόρασες το φίλτρο πρόσφατα πρέπει να έχει στην συσκευασία 2 διπλά βανάκια όπως αυτά στην φωτό (παλαιότερα ήταν έξτρα).

post-5311-1205275596_thumb.jpg

Τα βανάκια τοποθετούνται στις σωλήνες εισόδου και εξόδου, κάπου στο μέσον και βοηθούν :

α. Στην ευκολία αποσύνδεσης του φίλτρου χωρίς να χύνονται νερά είτε από το ενυδρείο είτε από το φίλτρο ώστε να μην χρείαζεται κάθε φορά συφωνάρισμα και

β. Κλείνοντας λίγο τα βανάκια εξόδου μπορούμε να ρυθμίζουμε την ροή στο επιθυμητό επίπεδο.

Αν δεν τα είχε μέσα το φίλτρο μπορείς να ζητήσεις βανάκια EHEIM για σωλήνα 12-16 που είναι του 2213 με περίπου 12€ το ένα ή μονά βανάκια EHEIM 12-16 με περίπου 6 € το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...