Jump to content

Ενυδρείο από το Carrefour


Recommended Posts

Γεια σας,

αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ! Καλώς σας βρήκα.

Αγόρασα πριν λίγο καιρό ένα ενυδρείο από το Careefour. Είναι ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο χαμηλού κόστους, αλλά αρκετό για να κατανοήσει κανείς πως λειτουργεί ένα ενυδρείο. Έχει μια αεραντλία για να σηκώνει νερό και να το ρίχνει σε μια ταμπλέτα-φίλτρο που βρίσκεται στο πάνω μέρος. Από 'τι έχω διαβάσει η αεραντλία έχει δυο ρόλους. Ανακυκλώνει το νερό ώστε αυτό να περνάει από το φίλτρο, αλλά ταυτόχρονα βοηθά και στον εμπλουτισμό του με οξυγόνο.

Έχω δυο ερωτήσεις:

1) Η αντλία αυτή κάνει πολύ θόρυβο. Ξέρω ότι αθόρυβη αντλία δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως τρόπος να γίνει το φιλτράρισμα με άλλο τρόπο που τελικά να κάνει το ενυδρείο πιο ήσυχο;

2) Έχω πρόβλημα να βρω ανταλλακτικά φίλτρα. Είναι της Penn-Plax (ClearFree QCF1) και τα έχω βρει μόνο στο e-bay και σε κάποια αμερικάνικά ή βρετανικά e-shops. Φυσικά το σούπερ μάρκετ σημασία δεν γίνει τι πουλάει και αν κάποιος θέλει σωστό ενυδρείο δεν πάει εκεί, όπως εγώ! Τώρα όμως τι κάνω; Τα παραγγέλνω από εξωτερικό; Ή βρίσκω άλλη λύση που θα βοηθήσει να μειώσω λίγο και τον θόρυβο;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Δώσε μας περισσότερα στόιχεία για αυτό και τους κατοίκους του!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ! Καλώς σας βρήκα.

Αγόρασα πριν λίγο καιρό ένα ενυδρείο από το Careefour. Είναι ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο χαμηλού κόστους, αλλά αρκετό για να κατανοήσει κανείς πως λειτουργεί ένα ενυδρείο. Έχει μια αεραντλία για να σηκώνει νερό και να το ρίχνει σε μια ταμπλέτα-φίλτρο που βρίσκεται στο πάνω μέρος. Από 'τι έχω διαβάσει η αεραντλία έχει δυο ρόλους. Ανακυκλώνει το νερό ώστε αυτό να περνάει από το φίλτρο, αλλά ταυτόχρονα βοηθά και στον εμπλουτισμό του με οξυγόνο.

Έχω δυο ερωτήσεις:

1) Η αντλία αυτή κάνει πολύ θόρυβο. Ξέρω ότι αθόρυβη αντλία δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως τρόπος να γίνει το φιλτράρισμα με άλλο τρόπο που τελικά να κάνει το ενυδρείο πιο ήσυχο;

2) Έχω πρόβλημα να βρω ανταλλακτικά φίλτρα. Είναι της Penn-Plax (ClearFree QCF1) και τα έχω βρει μόνο στο e-bay και σε κάποια αμερικάνικά ή βρετανικά e-shops. Φυσικά το σούπερ μάρκετ σημασία δεν γίνει τι πουλάει και αν κάποιος θέλει σωστό ενυδρείο δεν πάει εκεί, όπως εγώ! Τώρα όμως τι κάνω; Τα παραγγέλνω από εξωτερικό; Ή βρίσκω άλλη λύση που θα βοηθήσει να μειώσω λίγο και τον θόρυβο;

Ευχαριστώ πολύ!

Αεραντλία λέμε αυτή που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες, αυτό που ανεβάζει το νερο λέγεται κυκλοφορητής.

Χωρίς να γνωρίζω το ενυδρείο παρά μόνο να το φανταστώ, θα σου πρότεινα 2 λύσεις.

1. δές αν μπορεί να μπεί άλλος κυκλοφορητής επωνυμος = αθορυβος.

2. Δές την λυση εξωτερικό φίλτρου, και πιο καλό και σίγουρα αθόρυβο

καλη συνέχεια , καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Αγόρασα κι εγώ για την κόρη μου το ίδιο ενυδρείο και οφείλω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Είναι 15λιτρο και φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο (και μάλλον σύντομα θα βάλουμε ακόμα ένα για παρέα :wub: ) Το νερό του παραμένει καθαρό για τουλάχιστον 2 εβδομάδες (έχει εξωτερικό φίλτρο) και είναι ότι πρέπει για πιτσιρίκια μιας και το κουμπωτό του καπάκι τα εμποδίζει από το να βάζουν τα χεράκια τους μέσα (ή να ταΐζουν τα ψάρια στα κρυφά!!!). Μόλις πριν από λίγο μου ήρθαν ανταλλακτικά για το φίλτρο τα οποία παρήγγειλα από το ebay (σύνολο για 2 πακέτα, δηλαδή 4 ανταλλακτικά, με μεταφορικά κάτι λιγότερο από 10 ευρώ).

Έφαγα τέτοιο κόλλημα με το ενυδρείο που περιμένω αυτές τις μέρες να μου έρθει ένα BiOrb baby (15λιτρο και αυτό) για το γραφείο.

Υγεία σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

Αγόρασα κι εγώ για την κόρη μου το ίδιο ενυδρείο και οφείλω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Είναι 15λιτρο και φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο (και μάλλον σύντομα θα βάλουμε ακόμα ένα για παρέα :thumbup: ) Το νερό του παραμένει καθαρό για τουλάχιστον 2 εβδομάδες (έχει εξωτερικό φίλτρο) και είναι ότι πρέπει για πιτσιρίκια μιας και το κουμπωτό του καπάκι τα εμποδίζει από το να βάζουν τα χεράκια τους μέσα (ή να ταΐζουν τα ψάρια στα κρυφά!!!). Μόλις πριν από λίγο μου ήρθαν ανταλλακτικά για το φίλτρο τα οποία παρήγγειλα από το ebay (σύνολο για 2 πακέτα, δηλαδή 4 ανταλλακτικά, με μεταφορικά κάτι λιγότερο από 10 ευρώ).

Έφαγα τέτοιο κόλλημα με το ενυδρείο που περιμένω αυτές τις μέρες να μου έρθει ένα BiOrb baby (15λιτρο και αυτό) για το γραφείο.

Υγεία σε όλους

Δε νομίζω να χαρούν τα ψαράκια σου σ' αυτά τα λίτρα.

Ακόμη και για ένα χρυσόψαρο, τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 15λιτρο και φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο (και μάλλον σύντομα θα βάλουμε ακόμα ένα για παρέα :thumbup: )...

40 λιτρα για καθε χρυσοψαρο θες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2) Έχω πρόβλημα να βρω ανταλλακτικά φίλτρα. Είναι της Penn-Plax (ClearFree QCF1) και τα έχω βρει μόνο στο e-bay και σε κάποια αμερικάνικά ή βρετανικά e-shops. Φυσικά το σούπερ μάρκετ σημασία δεν γίνει τι πουλάει και αν κάποιος θέλει σωστό ενυδρείο δεν πάει εκεί, όπως εγώ! Τώρα όμως τι κάνω; Τα παραγγέλνω από εξωτερικό; Ή βρίσκω άλλη λύση που θα βοηθήσει να μειώσω λίγο και τον θόρυβο;

Ευχαριστώ πολύ!

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να βρεις ανταλακτικά για το φιλτρο αυτό στα 2 καταστήματα στην οδό Αθηνάς.

Πριν απο λίγο καιρό είχα δει οτι υπήρχαν.

Καλή αρχή και όπως σου επισήμαναν και οι υπόλοιποι το ενυδρειο ειναι μικρο ακόμη και για 1 χρυσόψαρο. Μην βάλεις και δεύτερο!!

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...