Jump to content

Ξεκινημα θαλασσινου


Recommended Posts

Διαβασα μερικες απο τις αποριες αλλα δεν βρηκα αυτα που ηθελα να μαθω........Εχω ξεκινησει και φτιαχνω ενα θαλασσινο 60λτ και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα..αν φυσικα θα θελατε να με βοηθησετε....καταρχας το εχω δυο βδομαδες..εχω βαλει αραγονιτη και μεχρι στιγμης 2 κιλα ζωντανο βραχο.θα ηθελα να μαθω αν πρεπει να βαλω απο τωρα το ΣΚΙΜΜΕΡ η' σε λιγο καιρο.........δευτερον θελω να μαθω αν πρεπει να εχω οσο καιρο στρωνεται το ενυδρειο ανοιχτες τις λαμπες....ποσο καιρο θελω να βαλω το πρωτο μου ψαρι....Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα μερικες απο τις αποριες αλλα δεν βρηκα αυτα που ηθελα να μαθω........Εχω ξεκινησει και φτιαχνω ενα θαλασσινο 60λτ και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα..αν φυσικα θα θελατε να με βοηθησετε....καταρχας το εχω δυο βδομαδες..εχω βαλει αραγονιτη και μεχρι στιγμης 2 κιλα ζωντανο βραχο.θα ηθελα να μαθω αν πρεπει να βαλω απο τωρα το ΣΚΙΜΜΕΡ η' σε λιγο καιρο.........δευτερον θελω να μαθω αν πρεπει να εχω οσο καιρο στρωνεται το ενυδρειο ανοιχτες τις λαμπες....ποσο καιρο θελω να βαλω το πρωτο μου ψαρι....Ευχαριστω πολυ...

Φιλε καλησπερα,

Οπως θα διαβασες 60 λιτρα ειναι αρκετα δυσκολο για αρχαριο..

Δεν ειμαι ο ειδικος να σου απαντησω αλλα μιας και προσφατα ξεκινησα και εγω θαλασσινο ξερω 5 βασικα πραγματακια..

Το skimmer θα ειναι καλο να μπει απο την αρχη στο παιχνιδι για να καθαρισει το ενυδρειο απο την ''βρωμια'' του νεου βραχου..

Επισης αμα ο βραχος σου δεν ειανι κουραρισμενος θα ειναι καλο να μην χρησιμοποιησεις φωτα για ενα διαστημα..Αλλοι λενε 1 μηνα αλλοι λενε 3 και πανω..

Ψαρι θα μπορεσεις να βαλεις μολις φυγει η αμμωνια και τα πολλα νιτρικα απο το συστημα σου και φυσικα οταν οι μετρησεις σου ειναι σωστες.

Τι μετρησεις εχεις τωρα στο ξεκινημα..και τι τεστ εχεις παρει?

Υ.Γ. Το μεγαλυτερο μερος του βραχου θα ητανε καλο να μπει στην αρχη..πριν προσθεσεις ψαρια..

Φιλικα

Λευτερης

Έγινε επεξεργασία - ins
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν σε καλωσορίζω στο forum μας, αγαπητέ like!

Οι πληροφορίες που σου έδωσε ο Φίλος μας ins, πιστεύω να σε κάλυψαν αρκετά. Πολύ περισσότερο υλικό, θα βρεις στις δημοσιεύσεις μας και στα άρθρα, που πιστεύω να σε βοηθήσουν αρκετά, στο ξεκίνημά σου.

Προσωπικά, θα επιμείνω στην τοποθέτηση, όλης της απαιτούμενης ποσότητας βράχου (περίπου 6 κιλά), από την αρχή, γιατί οποιαδήποτε προσθήκη θα γίνεται αργότερα, θα επιφέρει σοβαρή διατάραξη στην ισορροπία του μικρού σου συστήματος.

Από τη στιγμή που θα ολοκληρώσεις την τοποθέτηση του βράχου και της άμμου, θα πρέπει να αποφεύγεις οποιεσδήποτε αλλαγές και να αφήσεις το σύστημα να ισορροπήσει, με καλή κυκλοφορία νερού, skimmer και χημική φίλτρανση, παρακολουθώντας την εξέλιξη του αμμωνιακού κύκλου, κάνοντας καθημερινές μετρήσεις.

Το διάστημα αυτό, το ενυδρείο θα πρέπει να μένει χωρίς φωτισμό και φυσικά χωρίς οργανισμούς.

Ένα σύνηθες χρονικό διάστημα, που απαιτείται για αυτή τη διαδικασία, είναι των τεσσάρων εβδομάδων, χωρίς να αποτελεί κανόνα, με αποτέλεσμα αρκετές φορές να απαιτείται περισσότερος χρόνος. Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η ποιότητα των ζωντανών βιολογικών υλικών, η σωστή τοποθέτηση κ.α.

Θα έλεγα λοιπόν, να δώσεις μεγαλύτερη σημασία σε αυτήν την περίοδο ωρίμανσης του συστήματός σου, η οποία θα σε απαλλάξει από διάφορα μελλοντικά προβλήματα.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω τακτικά νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.....εχω μονο δυο τεστ οπου το ενα ειναι για ph και το αλλο ειναι για NO3...θα ηθελα να μαθω τι αλλα τεστακια πρεπει παρω.....

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή !

ένα τεστ αμμωνίας ένα για νιτρώδη ( ΝΟ2 ) για να παρακολουθείς το <στρώσιμο> του ενυδρείου

σε επόμενη φάση τεστ για ΚΗ , ασβέστιο , μαγνήσιο ..

καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

simera evala to skimmer tis red sea.....episis mou eipan oti prepei na valo duo garides kai 10 saligaria giati mou eipan oti voithane tous vraxous.....alla meta skeftika oti o Kos ψαλτης μου ειπε να μιν βαλω μεσα κανενα οργανισμο για ενα μηνα....ποια η γνωμη σας???

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά σου έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου???

Έχεις κάνει μετρήσεις??? Ποιες είναι οι τιμές???

Link to comment
Share on other sites

γαρίδες μη βάλεις τώρα .. άσε να περάσουν μερικοι μηνες ..

σαλιγκάρια turbo , trochus , astrea . .. όχι nasarius

Link to comment
Share on other sites

loipon molis teleiosa tis metriseis mou kai to

ph =8

no2=5.0mg/l

no3=0-0.5

nh3=0mg/l

Ποια γνωμη σας??????

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να μηδενιστούν τα νιτρώδη και μετά σκέφτεσαι για οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε μου στο Aquazone!!!

Οι πληροφοριες που έχεις παρει μεχρι τώρα ειναι πολύ σημαντικές για την επιτυχια του στησιματος. Με προσοχή και υπομονη να μην ανησυχεις!!!

ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

loipon nomizo oti me voithisate poli kathos simera oi metriseis mou itan teleies kathos eixa

ph:8

n02:0

n03:0

nh3:0-0.5

sal:1028

Nomizo oti tin alli vdomada tha mporeso na valo ena psaraki....ti lete?

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να κατεβασεις την αλατοτητα σε 1025 αν πας για reef kai σε 1022 για ψαρια μονο.παντως και στις δυο περιπτωσεις εισαιπαρα πολυ ψηλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι δικιο εχεις...η τιμη που εχω στο αλατι ειναι 1.020 που σημαινει οτι πρεπει να συμπληρωσω Η μονη ερωτηση που μου εχει μεινει ειναι τι ειδη φυτων μπορω να βαλω,τι ποσοτητα,και μετα απο ποσο καιρο πρεπει να τα βαλω και τι υγρα χρειαζομαι γι αυτα????????

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την αλατότητά σου, περίπου στο 1025.

Εφόσον οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων παραμένουν σταθερές, μπορείς να ανάψεις τα φώτα. Όταν αρχίσει να σχηματίζεται διατομική άλγη, μπορείς να βάλεις τους πρώτους οργανισμούς, που είναι σαλιγκάρια και ερημίτες.

Το πρώτο σου ψαράκι ή τα πρώτα σου κοράλλια θα ακολουθήσουν, εφόσον το σύστημά σου δείχνει σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια βδομαδα και αφου ειδα οτι οι τιμες ειναι σταθερες αναψα σημερα τα φωτα...το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι η τιμη του αλατιου που την μετραω πε ενα πυκνομετρο, μου δειχνει 1.019..Τωρα θα συμπληρωσω αλατι αλλα δεν ξερω αν θα ανεβει η τιμη...Αν δεν ανεβει υπαρχει καποια λυση?????το αλατι που χρησιμοποιω ειναι απο ενα κουβα της RED SEA.... :D

To ευχαριστω ειναι οτι οι σημερινες μετρησες ηταν τελειες καθως μηδενισαν ολα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα και απο εμενα,μιας και εγω κανω τωρα τα πρωτα βηματα,αυτο που θα σου πουν και αλλοι,ειναι πως θα πρεπει να προμηθετεις ρεφρακτομετρο για την ακριβη μετρηση της αλατοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το απλό πυκνόμετρο δείχνει λιγότερο από την πραγματική αλατότητα, ανέβασέ την περίπου στο 1023.

Με την πρώτη ευκαιρία προμηθεύσου ρεφρακτόμετρο ή δανείσου ένα από κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια φέρε την αλατοτητα σου στο 1025. Προσεξε η τιμη αυτη΄να ειναι μετρημενη με ρεφρακτόμετρο για να εχεις ακριβεια. Προσοχή, δεν ριχνουμε κατευθειαν αλατι στο ενυδρειο. Το διαλυουμε εκτος και το προσθετουμε στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...