Jump to content

Διακοπή Ρεύματος Και Ενυδρείο


Recommended Posts

Λογο επικαιρότητας να το διαβασεται τωρα που εχεται ρευμα
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4391

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μας εχει αλλαξει τα φωτα η Δεη τις τελευταιες μερες.Σε εσωτερικο φιλτρο λογικα ειναι καλυτερα γιατι ερχεται σε επαφη με το συνολο του νερου.Οταν ομως εχουμε εξωτερικο που συνηθως ο καδος εχει 4-5 λιτρα τι κανουμε για να μη χασουμε τη βιολογια??Οι 24 ωρες ισχυουν για το εξωτερικο φιλτρο???

Link to comment
Share on other sites

Aν αδειασεις το φιλτρο απο νερο δεν χαλαει το βιολογικο μας οσο και να μείνει .

Link to comment
Share on other sites

Aν αδειασεις το φιλτρο απο νερο δεν χαλαει το βιολογικο μας οσο και να μείνει .

Σταματη το αναλύεις οταν μπορέσεις λίγο παραπάνω αυτό για να το καταλάβουμε?

Δεν πρεπει να εχουμε κινουμενο νερό ωστε να περνουν οξυγονο τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να προσέξουμε και τις αυξομειώσεις τις τάσης μην μας καεί τίποτε,

καλό είναι να βάλουμε ένα προστατευτικό τάσης πριν το πολλαπλό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το αναλύεις οταν μπορέσεις λίγο παραπάνω αυτό για να το καταλάβουμε?

Δεν πρεπει να εχουμε κινουμενο νερό ωστε να περνουν οξυγονο τα βακτηρια?

Οχι δεν παθαίνουν τίποτα τα βακτήρια απλά να μην έχει νερό και σαπίσει .

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παθαίνουν τίποτα τα βακτήρια απλά να μην έχει νερό και σαπίσει .

Ομολογω δε το ειχα ξανακουσει αυτο.Μεχρι σημερα υπεθετα οτι ηταν καλυτερα να ειναι γεματος ο καδος με νερο.(Παρεπιμπτοντως πηρα ups και ησυχασε το κεφαλι μου)

Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση: "αν έχουμε το σωστό αριθμό ψαριών σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου ,τουλάχιστον για ένα 24ωρο δεν χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά να γίνουν .Όλα αυτά ξεκινάνε να γίνονται από τις 24 ώρες και μετά."

Πηγή: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4391

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπενθύμιση: "αν έχουμε το σωστό αριθμό ψαριών σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου ,τουλάχιστον για ένα 24ωρο δεν χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά να γίνουν .Όλα αυτά ξεκινάνε να γίνονται από τις 24 ώρες και μετά."

Πηγή: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4391

Ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχει παρατηρηθει τοσο μεγαλη διακοπη.Δεν θυμαμαι εγω τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Dias αν εχουμε το σωστο αριθμο ψαριων .

Διότι αν δεν έχουμε το σωστό αριθμό ψαριών και έχουμε περισσότερα οι κινήσεις αυτές θα πρέπει να γίνουν ποιο σύντομα και ίσως και απο τη πρώτη ώρα .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το αναλύεις οταν μπορέσεις λίγο παραπάνω αυτό για να το καταλάβουμε?

Δεν πρεπει να εχουμε κινουμενο νερό ωστε να περνουν οξυγονο τα βακτηρια?

Και εγω αυτο ξερω και γι' αυτο χρειαζεται αεραντλια με μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για το φιλτρο φιλε stav .

Ειναι ποιο εύκολο να αδειασουμε το φιλτρο απο νερό παρά να το ανοίξουμε και να του βάλουμε αεραντλία .

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για το φιλτρο φιλε stav .

Ειναι ποιο εύκολο να αδειασουμε το φιλτρο απο νερό παρά να το ανοίξουμε και να του βάλουμε αεραντλία .

Φιλε Σταματη οταν ειναι πολλες ωρες η διακοπη ρευματος 'η οταν προκειται να μετακομισουμε και θα

χρειασθουν πολλες ωρες βαζουμε τα υλικα του φιλτρου μας σ' ενα κουβα με νερο απο το ενυδρειο

και μια αεραντλια με μπαταρια για να μην χασουμε την βιολογια μας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stav

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πεθαίνουν τα βακτήρια όταν υπάρχει οξυγόνο .

Ακόμα και εάν στεγνώσουν τα υλικά μας (πράγμα το οποίο δεν θα γίνει ούτε σε 10μερες ) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Το πρόβλημα το έχουν όταν είναι μέσα σε νερό και δημιουργηθεί έλλειψη οξυγόνου .

Και εγώ όταν το άκουσα για πρώτη φορά εξεπλάγην .

Οσοι ήταν στα σεμινάρια των Shimek και Bleher το γνωρίζουν αυτό στις ερωτήσεις μας που έγιναν μετά και στους δυο .

Στις απαντήσεις τους ήταν απόλυτοι ακόμα και πολλά χρόνια να περάσουν και παραμείνουν στεγνά τα υλικά μας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Και συγκεκριμένα ο Shimek μας είπε οτι βρέθηκαν ζωντανά βακτήρια 20.000.000 ετών .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αναφερεσε στα βιολογικα υλικα του φιλτρου;

δηλαδη εαν αφαιρεσω τα υλικα απο το φιλτρο και τα στεγνωσω τα βακτηρια θα μεινουν εκει ετοιμα για να κανουν την δουλεια τους οποτε θελησω; θα εχουν τον ιδιο πληθυσμο;

Φιλε stav

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πεθαίνουν τα βακτήρια όταν υπάρχει οξυγόνο .

Ακόμα και εάν στεγνώσουν τα υλικά μας (πράγμα το οποίο δεν θα γίνει ούτε σε 10μερες ) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Το πρόβλημα το έχουν όταν είναι μέσα σε νερό και δημιουργηθεί έλλειψη οξυγόνου .

Και εγώ όταν το άκουσα για πρώτη φορά εξεπλάγην .

Οσοι ήταν στα σεμινάρια των Shimek και Bleher το γνωρίζουν αυτό στις ερωτήσεις μας που έγιναν μετά και στους δυο .

Στις απαντήσεις τους ήταν απόλυτοι ακόμα και πολλά χρόνια να περάσουν και παραμείνουν στεγνά τα υλικά μας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Και συγκεκριμένα ο Shimek μας είπε οτι βρέθηκαν ζωντανά βακτήρια 20.000.000 ετών .

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο θα τα στεγνώσεις ;

Αν τα αφήσεις στη θερμοκρασία περιβάλλοντος και στεγνώσουν απο μόνα τους ναι ακριβώς αυτό θέλω να πω .

Τα βακτήρια ενθυλακώνονται και ενεργοποιούνται μόλις βρεθούν στις κατάλληλες συνθήκες περίπου σε 3 ημέρες έχουν ενεργοποιηθεί όλα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ακουω διαφορα τωρα τελευταια απο καποιους που υποστηριζουν οτι αν γινει διακοπη ρευματος χανουμε την βιολογια μας μεσα σε 30 λεπτα, αυτο μου φαινεται υπερβολικο...

Τι λετε εσεις?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ακουω διαφορα τωρα τελευταια απο καποιους που υποστηριζουν οτι αν γινει διακοπη ρευματος χανουμε την βιολογια μας μεσα σε 30 λεπτα, αυτο μου φαινεται υπερβολικο...

Τι λετε εσεις?

Μην τρελλαθουμε,με τοσες διακοπες ρευματος το καλοκαιρι τετραωρες και πενταωρες δεν ειχα

κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παραμύθια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ρε σεις παιδια, κι ομως υπαρχουν ατομα που βγαινουν σε αλλα (ευτυχως) φορουμ και δινουν οδηγιες...

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ρε σεις παιδια, κι ομως υπαρχουν ατομα που βγαινουν σε αλλα (ευτυχως) φορουμ και δινουν οδηγιες...

Τι να πω...

Ξερω,απλα δεν ειχα διαθεση να μαλωσω.

Link to comment
Share on other sites

Κριμας.... :rolleyes:

Λες; :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Αφησες τον φιλο σου τον sarevock μονο του ......?

:rolleyes:

:rolleyes::rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - imichal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...