Jump to content

Διακοπή Ρεύματος Και Ενυδρείο


Recommended Posts

ωραια ολ'αυτα,αλλα με τη θερμοκρασια τι γινεται?μου εχει τυχει διακοπη με χιονια απ'εξω!τα σκαλαρακια π ειχα τοτε εγιναν σχεδον κατεψυγμενα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραια ολ'αυτα,αλλα με τη θερμοκρασια τι γινεται?μου εχει τυχει διακοπη με χιονια απ'εξω!τα σκαλαρακια π ειχα τοτε εγιναν σχεδον κατεψυγμενα!!

Εάν μιλάμε για ένα σπίτι που έχει το ενυδρείο χρειάζονται πάρα πολλές ώρες για να γίνει "κατεψυγμένο".

Και σαφώς θα πρέπει να βρεις μία λύση που να σου κρατήσει τη θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα για τα είδη των ψαριών που έχεις μέσα .

Δεν ξέρω στη περίπτωση τη δικιά σου πόσο χαμηλά έπεσε η θερμοκρασία και τί συνέβη στο ενυδρείο και τα ψαράκια με αυτή τη θερμοκρασία .

Υ.Γ. θα σε παρακαλούσα πολύ να χρησιμοποιείς τα Ελληνικά για τους τίτλους στα θέματα που ανοίγεις και στη κατάλληλη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολ'αυτα,αλλα με τη θερμοκρασια τι γινεται?μου εχει τυχει διακοπη με χιονια απ'εξω!τα σκαλαρακια π ειχα τοτε εγιναν σχεδον κατεψυγμενα!!

Δεν ξέρω στη περίπτωση τη δικιά σου πόσο χαμηλά έπεσε η θερμοκρασία και τί συνέβη στο ενυδρείο και τα ψαράκια με αυτή τη θερμοκρασία .

Αν μας ενημέρωνες .... :(

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα αφου ανοιχτηκε παλι το θεμα.

Σε ενυδρειο μου που ειχε στρωσει ουτε 10 μερες πριν, με καλη ομως φιλτρανση και νορμαλ ιχθυοφορτωση εμεινε 11 ωρες χωρις ρευμα τελος Νοεμβριου, χωρις να ανοιξω ή να αερισω κλπ το φιλτρο γενικα δεν εκανα τπτ οσο ειχε διακοπη.

Δεν ειχα ταισει μια μερα πριν και οταν επανηρθε το ρευμα εκανα μια νορμαλ αλλαγη νερου και δεν ταισα παλι για μια μερα.

Μετρησεις για τις επομενες μερες

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0

ΝΟ2 : 0

ΝΟ3 : 0-10

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

σε λιγη ωρα θα εχω διακοπη ρευματος για 10ωρες περιπου...το ενυδρειο ειναι 350 λιτρα ,καθαρα περιπου 250 με 8 ψαρια μεσα(και καμια 10ρια νεογεννητα)...κανω ενεργειες οι δεν εινα ιπαρα πολλες οι ωρες?σκεφτομουνα να κανω αλλαγη νερου 1/3 καθε 4 ωρες...τα ψαρια δεν ταιστηκαν χτες μετα το μεσημερι..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να έχεις έτοιμη μία καλή αλλαγή νερού καθώς επίσης να αδειάσεις και το φίλτρο από νερό. Άστο μόνο με την υγρασία που έχουν τα υλικά του. Αν έχεις UPS θα σου πρότεινα να βάλεις μία αεραντλία να δουλέψει. Κάνε μία αλλαγή νερού μετά από 5-6 ώρες και μία όταν επανέλθει το ρεύμα.

Φυσικά δεν ταΐζεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αντιμετωπισα προβλημασε 11ωρη διακοπη.

Πρεπει ομως να υπολογισει ο καθενας τις παραμετρους που λειτουργει το δικο του ενυδρειο.

Εμενα ετυχε να ηταν χειμωνας, δεν ειχα προβλημα οξυγονωσης (οσο μεγαλυτερη η θερμοκρασια τοσο λιγοστευει το οξυγονο) ειχα το νου μου να μη πεσει πολυ η θερμοκρασια.

Το φιλτρο το αφησα οπως ηταν (δεν το αδειασα δλδ).

Ειχα φυτα (παραγωγη καποιου οξυγονου εστω και με λιγοτερο φως), υπερφιλτρανση (πολλα και καλα υλικα) και νορμαλ ιχυθοφορτωση.

Ειχα κανει αλλαγη την προηγουμενη της διακοπης και νηστεια την επομενη.

Δεν μετρησα ιχνος αμμωνιας.

Τωρα θα εκανα τα ιδια με την προσθηκη ομως μιας αεραντλιας με μπαταρια (καταλληλης για τα λιτρα μου) και αν δεν ημουν σιγουρος για τη αντοχη της βιολογιας στα βιολογικα υλικα του φιλτρου, θα τα εβαζα σε ενα ενυδρειακο δυχτακι και θα τα τοποθετουσα πανω απο την αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι μια απλη και οραια λυση . εγω που εχω sump λεω να οξυγονωνω

τα διαφορετικα διαμερισματα του sump με αεραντλια. οπως και μεσα στο κυριος ενυδριο.μια αεραντλια ειναι μικρη σε καταναλωση και με ενα νορμαλ ups (για pc πχ ) να μου οξυγωνονει το νερο για ωρες. δεν ακουγεται καλο σαν ιδεα? εχω ακουσει πολλους που εχουν χασει πολλα ψαρακια απο διακοπες ρευματος... θα ειμαι οκ θεωριτικα?

Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι μια απλη και οραια λυση . εγω που εχω sump λεω να οξυγονωνω

τα διαφορετικα διαμερισματα του sump με αεραντλια. οπως και μεσα στο κυριος ενυδριο.μια αεραντλια ειναι μικρη σε καταναλωση και με ενα νορμαλ ups (για pc πχ ) να μου οξυγωνονει το νερο για ωρες. δεν ακουγεται καλο σαν ιδεα? εχω ακουσει πολλους που εχουν χασει πολλα ψαρακια απο διακοπες ρευματος... θα ειμαι οκ θεωριτικα?

Χωρις κυκλοφορια του νερου απο το σαμπ στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις κυκλοφορια του νερου απο το σαμπ στο ενυδρειο?

η κεντρικη αντλια εχει μεγαλη καταναλωση δεν μπενει ups. οταν γινει διακοπη θα δουλευει μονο αεραντλια που εχει 2 εξοδους. 1 εξοδος στο κυριος ενυδριο και 2 εξοδος που θα διακλαδιζεται στα μερη του σαμπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! :) (μετά από 3 χρόνια στο θέμα...)

Αύριο θα έχουμε διακοπή ρεύματος για 2 ώρες από τις 10:30 μέχρι τις 14:30. Εγώ θα λείπω από το σπίτι από τις 13:00 μέχρι τις 19:00 οπότε αν δεν έχει επανέλθει το ρεύμα μέχρι τις 13:00 θα πρέπει να φύγω και να το αφήσω χωρίς επίβλεψη για τις υπόλοιπες ώρες.

Διάβασα το άρθρο αλλά και όλη την συζήτηση "Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο", ωστόσο θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί μπερδεύτηκα μεταξύ του "μετά από 3 ώρες αδειάστε το νερό από το φίλτρο" και του "όλα αυτά ισχύουν για διακοπή 24 ωρών και άνω".

Λογικά με μία 2ωρη διακοπή δεν έχω πρόβλημα, αλλά επειδή θα λείπω δεν ξέρω αν θα είναι όντως 2ωρη ή αν θα κρατήσει παραπάνω. Στο 110λιτρο ενυδρείο έχω 2 χρυσόψαρα, στο 25λιτρο ένα μονομάχο. Είναι ψαράκια ανθεκτικά και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις όσο π.χ. κάποια τροπικά ή θαλασσινά, αλλά ανησυχώ για την βιολογία γιατί και τα δύο ενυδρεία δεν είναι ακόμα ώριμα, πριν μία εβδομάδα μέτρησα για πρώτη φορά νιτρικά.

Εδώ είναι οι απορίες μου:

α. να μην κάνω τίποτα ή να βάλω αεραντλία μπαταρίας στο φίλτρο καλού κακού;

β. να ταΐσω κανονικά ή να κάνω νηστεία;

γ. κανονικά κάνω αλλαγή σήμερα, να την αφήσω για αύριο μετά την διακοπή;

Ευχαριστώ... (προκαταβολικά :bigemo_harabe_net-62: )

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! :) (μετά από 3 χρόνια στο θέμα...)

Αύριο θα έχουμε διακοπή ρεύματος για 2 ώρες από τις 10:30 μέχρι τις 14:30. Εγώ θα λείπω από το σπίτι από τις 13:00 μέχρι τις 19:00 οπότε αν δεν έχει επανέλθει το ρεύμα μέχρι τις 13:00 θα πρέπει να φύγω και να το αφήσω χωρίς επίβλεψη για τις υπόλοιπες ώρες.

Διάβασα το άρθρο αλλά και όλη την συζήτηση "Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο", ωστόσο θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί μπερδεύτηκα μεταξύ του "μετά από 3 ώρες αδειάστε το νερό από το φίλτρο" και του "όλα αυτά ισχύουν για διακοπή 24 ωρών και άνω".

Λογικά με μία 2ωρη διακοπή δεν έχω πρόβλημα, αλλά επειδή θα λείπω δεν ξέρω αν θα είναι όντως 2ωρη ή αν θα κρατήσει παραπάνω. Στο 110λιτρο ενυδρείο έχω 2 χρυσόψαρα, στο 25λιτρο ένα μονομάχο. Είναι ψαράκια ανθεκτικά και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις όσο π.χ. κάποια τροπικά ή θαλασσινά, αλλά ανησυχώ για την βιολογία γιατί και τα δύο ενυδρεία δεν είναι ακόμα ώριμα, πριν μία εβδομάδα μέτρησα για πρώτη φορά νιτρικά.

Εδώ είναι οι απορίες μου:

α. να μην κάνω τίποτα ή να βάλω αεραντλία μπαταρίας στο φίλτρο καλού κακού;

β. να ταΐσω κανονικά ή να κάνω νηστεία;

γ. κανονικά κάνω αλλαγή σήμερα, να την αφήσω για αύριο μετά την διακοπή;

Ευχαριστώ... (προκαταβολικά :bigemo_harabe_net-62: )

Δυο ώρες διακοπή ή τέσσερις; Απο 10:30 εώς 14:30 που αναφέρεις ειναι 4ωρο. Εγω πάντως μια αεραντλία με μπαταρίες θα έβαζα και δε θα έκανα τίποτα άλλο μέχρι να έρθει το ρεύμα. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δυο ώρες διακοπή ή τέσσερις; Απο 10:30 εώς 14:30 που αναφέρεις ειναι 4ωρο. Εγω πάντως μια αεραντλία με μπαταρίες θα έβαζα και δε θα έκανα τίποτα άλλο μέχρι να έρθει το ρεύμα.

Τέσσερις ήθελα να γράψω. :bigemo_harabe_net-134:

Οπότε θα βάλω μία αεραντλία μπαταρίας στο φίλτρο του ενυδρείου με τα χρυσόψαρα. Στον μονομάχο τι να κάνω που δεν μπορώ να βάλω αεραντλία μέσα στο φίλτρο; Αν του βάλω αεραντλία δίπλα από το φίλτρο μέσα στο ενυδρείο δεν θα τον ενοχλεί; Μήπως να συνδέσω το φιλτράκι με ένα ups που έχω; Απλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις ήθελα να γράψω. :bigemo_harabe_net-134:

Οπότε θα βάλω μία αεραντλία μπαταρίας στο φίλτρο του ενυδρείου με τα χρυσόψαρα. Στον μονομάχο τι να κάνω που δεν μπορώ να βάλω αεραντλία μέσα στο φίλτρο; Αν του βάλω αεραντλία δίπλα από το φίλτρο μέσα στο ενυδρείο δεν θα τον ενοχλεί; Μήπως να συνδέσω το φιλτράκι με ένα ups που έχω; Απλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει...

Ασε, μόλις έμαθα ότι εμείς εδώ θα έχουμε αύριο 8ωρη διακοπή ρεύματος. Εγω δεν έχω ούτε αεραντλία με μπαταρίες ούτε τίποτα. Εσυ με τις τέσσερις ώρες δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν σκεφτείς ότι τους μονομάχους στο πετ σοπ τους έχουν για μέρες μέσα σε ποτηρακια. Το UPS άντε να κρατήσει κανά 15λεπτο. Εγω για 4 ώρες δε θα έκανα τίποτα. Μπορει και με τις 8 να ειναι εντάξει, δε ξέρω. Λίγες μου φαίνονται!.....λες;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι κάνουν σε όλη την Ελλάδα! :P Καλή τύχη και σε σένα!

Για την βιολογία ανησυχώ, μην χαλάσει και φτου από την αρχή. Λες να επαρκούν τα φυτά για την οξυγόνωση ή να βγάλω το μακαρόνι από το φίλτρο; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι κάνουν σε όλη την Ελλάδα! :P Καλή τύχη και σε σένα!

Για την βιολογία ανησυχώ, μην χαλάσει και φτου από την αρχή. Λες να επαρκούν τα φυτά για την οξυγόνωση ή να βγάλω το μακαρόνι από το φίλτρο; :umm:

Αυτό γιατί να το κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί να το κάνεις ;

Αν κατάλαβα καλά, διαβάζοντας το θέμα από την αρχή, τα βακτήρια στο φίλτρο πεθαίνουν από έλλειψη οξυγόνου στο νερό. Γι'αυτό χρειάζονται την κυκλοφορία του νερού και όχι στάσιμο νερό. Διαφορετικά, τα βγάζουμε από το φίλτρο αλλά τα διατηρούμε υγρά. Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχεις θεμα με 4 ώρες διακοπή. Τίποτα δε χρειάζεται να κάνεις. Να σου πέσει η θερμοκρασία τόσο πολυ σε αυτο το διάστημα δε νομίζω. Το μακαρόνι όντως, γιατι να το βγάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος όντως δε νομίζω να πάθει τίποτα, για την βιολογία ανησύχησα περισσότερο τώρα έφτασα στο τέλος του στρωσίματος. Εντάξει, θα το αφήσω έτσι, μόνο στα χρυσόψαρα θα βάλω αεραντλία με μπαταρία και δεν τρελαίνομαι άλλο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος όντως δε νομίζω να πάθει τίποτα, για την βιολογία ανησύχησα περισσότερο τώρα έφτασα στο τέλος του στρωσίματος. Εντάξει, θα το αφήσω έτσι, μόνο στα χρυσόψαρα θα βάλω αεραντλία με μπαταρία και δεν τρελαίνομαι άλλο. :blush:

Με το χόμπι που διάλεξες ... δύσκολο ! :)

Οι κινήσεις σου είναι σωστές όμως, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Με το χόμπι που διάλεξες ... δύσκολο ! :)

Οι κινήσεις σου είναι σωστές όμως, μην ανησυχείς.

Αν ήμουν παρούσα καθ'όλη τη διάρκεια της διακοπής θα ήταν διαφορετικά, ανησυχώ επειδή από ένα σημείο και μετά θα λείπω και θα επιστρέψω μετά από μερικές ώρες. Σκέφτηκα να ακυρώσω την υποχρέωσή μου για να μείνω στο σπίτι με τα... παιδιά μου αλλά είπα να μην το παρακάνω. :whistling: Πάντως έχεις δίκιο, πως να μην τρελαίνομαι; Όσο θα λείπω θα σκέφτομαι τα ψάρια! :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχεις άλλη αεραντλια με μπαταρία για το μονομάχο, ακύρωσε τα ραντεβού σου, κάθησε στο σπίτι και πάρε μια κουτάλα και κάτσε να ανακατεύεις το νερο του ενυδρειου και πάρ'το αγκαλιά οσο μπορείς φορώντας μάλλινη μπλούζα, για να κρατήσεις τη θερμοκρασία μέχρι να έρθει το ρεύμα.....απλα, αν μπορείς, τράβα κι ενα βίντεο και ανέβασέ το εδώ σε παρακαλω!

Χαχαχαχαχα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη μου βάζεις ιδέες! :hysterical:

Από χτες πάντως με απασχολεί τι θα γίνει με την θερμοκρασία αν γίνει διακοπή ρεύματος π.χ. με τα χιόνια. Θα φορέσω μπουφάν στο ενυδρείο! :cold:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...