Jump to content

Ερώτηση για τάισμα των cory


Recommended Posts

'Εχω στο ενυδρείο μου 3 γατοψαράκια (στη φωτογραφία τράβηξα το ένα) και έχω κάποι πρόβλημα με το τάισμά τους... τους δίνω μικρές κάψουλες στο βυθό αλλά πάνε και τα άλλα ψαράκια (πλάτυ, μόλλυ) και τις τσιμπολογάνε με αποτέλεσμα να διώχνουν τα γατοψαράκια και ανησυχώ μήπως δεν τρώνε αρκετά... τι να κάνω; ρίχνω και στο σκοτάδι αυτή την τροφή αλλά πάλι τα ίδια... Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; πρέπει να ανησυχώ ή κάτι θα περισσέψει και για τα γατοψαράκια μου;

Επίσης πήρα και έναν μικρό Ancistrus και πρέπει κι αυτός να φάει... μου είπαν οτι τρώει και βρασμένα φύλλα απο σπανάκι, αληθεύει;

Και μια τελευταία ερώτηση: Τα γατόψαρα είναι εντάξει νάναι 3 ή πρέπει να προσθέσω κι άλλα για να νιώθουν καλύτερα;

Ευχαριστώ!

post-126-1136914371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

'Εχω στο ενυδρείο μου 3 γατοψαράκια (στη φωτογραφία τράβηξα το ένα) και έχω κάποι πρόβλημα με το τάισμά τους... τους δίνω μικρές κάψουλες στο βυθό αλλά πάνε και τα άλλα ψαράκια (πλάτυ, μόλλυ) και τις τσιμπολογάνε με αποτέλεσμα να διώχνουν τα γατοψαράκια και ανησυχώ μήπως δεν τρώνε αρκετά... τι να κάνω; ρίχνω και στο σκοτάδι αυτή την τροφή αλλά πάλι τα ίδια... Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; πρέπει να ανησυχώ ή κάτι θα περισσέψει και για τα γατοψαράκια μου;

Επίσης πήρα και έναν μικρό Ancistrus και πρέπει κι αυτός να φάει... μου είπαν οτι τρώει και βρασμένα φύλλα απο σπανάκι, αληθεύει;

Και μια τελευταία ερώτηση: Τα γατόψαρα είναι εντάξει νάναι 3 ή πρέπει να προσθέσω κι άλλα για να νιώθουν καλύτερα;

Ευχαριστώ!

8997[/snapback]

Τα γατοψαρακια σου θα επιστρεψουν στο φαγητο οταν φυγουν οι αλλοι, οποτε μη φοβασαι. Ενα κολπακι που μπορεις να κανεις ειναι να ριχνεις το φαγητο σε διαφορα μερη του ενυδρειου (και οχι σε ενα σημειο) οποτε τα ψαρια να μη μαζευονται ολα μαζι εκει. Επισης προσπαθησε να ριχνεις λιγο φαγητο κοντα στα μερη που συχναζουν τα γατοψαρα σε ωρες εκτος φαγητου.

Ο Ancistrus θα το φαει το σπανακι, αλλα μην το βρασεις, καταστρεφεις τις βιταμινες. Πλυνε ενα φυλλαρακι και βαλτου το ωμο. Επισης γλυκοπατατα και αγγουρακι.

Εισαι μια χαρα με 3 γατοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...