Jump to content

Ξήλωμα μετά από 3,5 χρόνια και πάλι από την αρχή


Recommended Posts

Τελικά πως τα πάει ο βυθός ala viciouscircle :bowdown: παραμένουν η άμμο και το fluorite ξεχωριστά ή έχουν ψηλοανακατευτεί;

Στείλε καμιά πρόσφατη φωτογραφία να δούμε πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός είναι αρκετά καλά διαχωρισμένος με μικρές παρεμβάσεις με την απόχη, μου είχαν πάρει η φωτογραφική και δεν μπόρεσα να κάνω up-date από αύριο μάλλον...

Ορίστε το "Ημερολόγιο καταστρώματος μέρος 2" : diary_2.txt

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! :bowdown: βρήκα λίγη ώρα για φωτο- update:

3/5/08

post-3972-1212445058_thumb.jpg

30/5/08

post-3972-1212445363_thumb.jpg

post-3972-1212445499_thumb.jpg

3/6/08

post-3972-1212445753_thumb.jpg

post-3972-1212445894_thumb.jpg

άλγη

post-3972-1212445971_thumb.jpg

post-3972-1212446066_thumb.jpg

η γνώμη ενός black neon για την άλγη

post-3972-1212446173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά και να λύθηκαν και τα προβλήματα με τη bga. Η Rotala επίσης έχει όμορφο και διακριτικό ροζ χρώμα. Για την άλγη στη moss νομίζω θα βοηθούσαν μερικοί οτόκυκλοι καθώς αυτή η άλγη είναι η αγαπημένη τους. Αυτό που μένει τώρα είναι να γεμίσει σιγά σιγά o βυθός με το cuba και να το διαμορφώσεις με το κατάλληλο κλάδεμα στη Rotala και το micranthemoides.

Link to comment
Share on other sites

Εξελίξεις:

Έκοψα με πριόνι το "κεφάλι" από το μεγάλο ξύλο που σκίαζε την αριστερή πλευρά και γενικά προχωράω σε πιό αφαιρετικό στύλ. Η εμφάνιση του ενυδρείο αυτή τη στιγμή δεν αντιπροσωπεύει τα σχέδιά μου απλά βοηθάω τα φυτά να μεγαλώσουν και να πιάσει η moss στα ξύλα.

post-3972-1212798012_thumb.jpg ...ναι, ξέρω...πρέπει κάτι να κάνω με άλατα στο πίσω τζάμι... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προτεινω για δεσιμο φυτων πανω σε ξηλα καφε πετονια .

Ειναι 100% αορατη . Την επομενη φορα δοκιμασε το .

Φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω για δεσιμο φυτων πανω σε ξηλα καφε πετονια .

Ειναι 100% αορατη . Την επομενη φορα δοκιμασε το .

Φιλικα Κωστας

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ σε τέτοιες περιπτώσεις λευκή κλωστή... Σιγά σιγά "λιώνει" και φεύγει από μόνη της χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ... Εντάξει τις πρώτες μέρες "χτυπάει" στο μάτι αλλά... Εξάλλου η πετονιά θέλει κόψιμο και αφαίρεση με το χέρι... :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιαστικό up-date (sorry για την κακή ποιότητα... :) )

post-3972-1214245564_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κάνεις με τον φωτισμό απο δεξιά γιατί θα έχεις μόνιμο το πρόβλημα του κενού και τα φυτά σου θα εχουν μια μόνιμη κλίση.

Το τριγωνικό σχήμα που υπήρχε δεξιά στην φωτογραφία 7/6 άρχισε να στρογγυλεύει και θέλει ενα σωστό κλάδεμα για να επανέλθει.

Το σωστό κλάδεμα κάνει τον τεχνίτη

Το aquascape στις 7/6 ειχε πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες για να γίνει κάτι πραγματικά πολύ όμορφο και να ξεφύγει απο το συνηθισμένο.

Ακόμα και οι κλίσεις της άμμου ήταν ωραιότερες.

post-46-1214298556_thumb.jpg

post-46-1214298569_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση

Δες πως θα μπορούσε να γίνει απο το πριν στο μετά.

post-46-1214301303_thumb.jpg

post-46-1214301313_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις κάτι για να κλήσης το άσχημο κενό που υπάρχει πίσω όπως επίσης και την φλογέρα.

Προσωπικά στην φλογερά έδεσα γιαβα μος και έπιασε μια χαρά (η φωτογραφία δεν μου βγήκε καθαρή) όταν έφτασε η μος στην επιφάνια έριξα και λίγα κλαδάκια Hemianthus micranthemoides.

Ιδού το αποτέλεσμα...μένει να αναπτυχτεί η μος στο τελευταίο κομμάτι της φλογέρας για να κλίσει τελείως.

post-2663-1214303874_thumb.jpg

post-2663-1214303891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κάνεις με τον φωτισμό απο δεξιά γιατί θα έχεις μόνιμο το πρόβλημα του κενού και τα φυτά σου θα εχουν μια μόνιμη κλίση.

Το τριγωνικό σχήμα που υπήρχε δεξιά στην φωτογραφία 7/6 άρχισε να στρογγυλεύει και θέλει ενα σωστό κλάδεμα για να επανέλθει.

Το σωστό κλάδεμα κάνει τον τεχνίτη

Το aquascape στις 7/6 ειχε πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες για να γίνει κάτι πραγματικά πολύ όμορφο και να ξεφύγει απο το συνηθισμένο.

Ακόμα και οι κλίσεις της άμμου ήταν ωραιότερες.

Σε ευχαριστώ πολύ lasal για τον χρόνο σου και την προσοχή σου! :)

Με ενδιαφέρει να μου πείς τις σκέψεις σου για το οτι πιστεύεις οτι θα ήταν πιό ωραίο το παλιότερο setup, έχω άφθονη άμμο και μπορώ να προσθέσω για να γίνουν οι κλίσεις, επίσης η τελευταία επέμβαση έγινε για να μην φαίνεται καθόλου το flourite που πιστεύω τα χαλάει όλα...

Επίσης όταν τελειώνω με το κλάδεμα, μένουν κοτσάνια χωρίς κορυφή και φαίνεται άσχημο, και όταν πετάει νέο βλαστό κάτω από το κόψιμο, φαίνεται οτι έχει κλαδευτεί και χάνει πάλι σε ομορφιά. Κάποιες συμβουλές πάνω σε αυτό?

Γνώμωνας για τις θέσεις των κάθετων ξύλων κατά μήκος του ενυδρείου, είναι η αναλογίες της "χρυσής τομής"

που όμως δεν έχω ακόμα εφαρμόσει στο τελευταίο setup, ίσως και για αυτό φαίνεται το παλιότερο πιό ισορροπημένο...

Μια πρόταση

Δες πως θα μπορούσε να γίνει απο το πριν στο μετά.

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου, μου έδωσες καλές ιδέες! :thumbup:

Πρέπει να κάνεις κάτι για να κλήσης το άσχημο κενό που υπάρχει πίσω όπως επίσης και την φλογέρα.

Προσωπικά στην φλογερά έδεσα γιαβα μος και έπιασε μια χαρά (η φωτογραφία δεν μου βγήκε καθαρή) όταν έφτασε η μος στην επιφάνια έριξα και λίγα κλαδάκια Hemianthus micranthemoides.

Ιδού το αποτέλεσμα...μένει να αναπτυχτεί η μος στο τελευταίο κομμάτι της φλογέρας για να κλίσει τελείως.

post-2663-1214303874_thumb.jpg

post-2663-1214303891_thumb.jpg

Αν κλείσω το κενό με φυτά, θα χαλάσω το τριγωνικό μοτίβο που θέλω, πιστεύω οτι όταν φύγει από ΄κεί η σκάλα co2, θα τονίζεται λιγότερο το κενό και δεν θα τραβάει το μάτι...

Καλή η ιδέα με τη γιάβα, την σκεφτόμουν αλλά τώρα που είδαι οτι φαίνεται συμπαθητική, θα το κάνω, άλλωστε έχω πολύ stock...

Ευχαριστώ πολύ και τους 2! Θα έχετε νέες φώτο σύντομα! ;)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...