Jump to content

Μπορώ να φτιάξω μπόλια από Εχυνόδορους?


Recommended Posts

Καλημέρα!

Είμαι νέος στο άθλημα και έχω 90 άρι ενυδείο με 2 Εχυνόδορους και 4 χρυσόψαρα..

Το ενυδρειο ειναι του Carrefour, το χρησιμοποιό 2 μήνες.Τοσο εχώ και τα φυτά..το ερωτημά μου είναι αν και πώς μπορώ να πολλαπλασιάσω τα φυτά(αφορά φύτεμα μονομαχοενυδρείου και ενός 60 λίτρων που σκέφτομαι να αγοράσω μέσα στον μήνα!)..έχουν μεγαλώσει πολύ!Δίχως προσθήκη CO 2 και με λίγο φωτισμο και με χρησόψαρα!! μπορώ να βάλω αλλα φυτα και ποια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι νέος στο άθλημα και έχω 90 άρι ενυδείο με 2 Εχυνόδορους και 4 χρυσόψαρα..

Το ενυδρειο ειναι του Carrefour, το χρησιμοποιό 2 μήνες.Τοσο εχώ και τα φυτά..το ερωτημά μου είναι αν και πώς μπορώ να πολλαπλασιάσω τα φυτά(αφορά φύτεμα μονομαχοενυδρείου και ενός 60 λίτρων που σκέφτομαι να αγοράσω μέσα στον μήνα!)..έχουν μεγαλώσει πολύ!Δίχως προσθήκη CO 2 και με λίγο φωτισμο και με χρησόψαρα!! μπορώ να βάλω αλλα φυτα και ποια?

Κώστα καλησπέρα.

Φυτά μπορείς να βάλεις όσα θέλεις δηλ. όσα χωράει μέσα το ενυδρείο σου.

Το θέμα είναι με τα χρυσόψαρα που έχεις,δεν σου χαλάνε το βυθό και δεν σου ξεστήνουν τα φυτά;Επίσης ξέρω ότι βρωμίζουν το νερό πάρα πολύ και πολύ γρήγορα.

Τώρα για το ποιά φυτά που ρωτάς,τα πιο σκληρά και χωρίς απαιτήσεις είναι οι anubies είτε είναι νάνοι είτε είναι

οι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Το εχινόδορο είτε διαχωρίζεται από το ρίζωμα (αν είναι εφικτό) ή αν έχει πετάξει νέο φυτό...

Αν είναι όλο μονοκόμματο τότε δεν μπορείς να το διαχωρίσεις, απλά καλό είναι να το κλαδεύεις για να μην σου γίνει θηρίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα.

Φυτά μπορείς να βάλεις όσα θέλεις δηλ. όσα χωράει μέσα το ενυδρείο σου.

Το θέμα είναι με τα χρυσόψαρα που έχεις,δεν σου χαλάνε το βυθό και δεν σου ξεστήνουν τα φυτά;Επίσης ξέρω ότι βρωμίζουν το νερό πάρα πολύ και πολύ γρήγορα.

Τώρα για το ποιά φυτά που ρωτάς,τα πιο σκληρά και χωρίς απαιτήσεις είναι οι anubies είτε είναι νάνοι είτε είναι

οι μεγάλες.

Μεχρι τωρα Δημήτρη δεν μου εχουν κανει μεγαλη ζημια περα απο λιγο φαγωμα στον 1 εχυνοδορο..δεν ταιζω πολυ..μονο 1 φορα την ημερα και δεν βρωμιζουν πολυ το νερο..κανω αλλαγες 30 τοισ 100 καθε$ εβδομαδα..τα επελεξα λογω ευκολιας σαν ψαρια..τωρα αν εκανα καλα δεν ξερω!!κατα την γνωμη σου εναλλακτικα αν εβαζα ψαρακια 5 εκατοστον το καθενα τροπικα και να μην μεγαλωνουν πολυ θα μπορουσα να εβαζα περισσοτερα στα 90 λιτρα που εχω?ποια ψαρια θεωρεις καλα για αρχαριο(5 εκ το μηκος τουσ περιπου να ειναι!?)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!

Το εχινόδορο είτε διαχωρίζεται από το ρίζωμα (αν είναι εφικτό) ή αν έχει πετάξει νέο φυτό...

Αν είναι όλο μονοκόμματο τότε δεν μπορείς να το διαχωρίσεις, απλά καλό είναι να το κλαδεύεις για να μην σου γίνει θηρίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...