Jump to content

Ειδος αμμου σε ενυδρειο για κιχλιδες...


konchrist

Recommended Posts

Καλημερα παιδια και συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια σας!

Ειστε μια αστειρευτη πηγη γνωσεων.

Ειμαι νεος στο χωρο των ενυδρειων γενικα και αυτες τις ημερες "εστησα" το 1ο μου ενυδρειο.

Σκοπος ειναι μετα το στρωσιμο να μπουνε καποιες κιχλιδες μεσα. (Διαστασεις 80*33*50)

Το μαγαζι που πηρα τα εξαρτηματα για το ενυδρειο μου εδωσε το χαλικι το μαυρο και οχι αμμο λευκη!

Θα εχω προβλημα με τις κιχλιδες?

Εαν ειναι να κανω αλλαγη τωρα που βρισκομαι στο στρωσιμο!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες στην παρεα μας.

Οταν λες κιχλιδες, ποιες ακριβως εννοείς?

Γιατι πχ και οι δισκοι κιχλίδες ειναι...

(βεβαια δισκοι δεν μπαινουν ετσι και αλλιως στο ενυδρειο σου)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αφρικανικες κιχλιδες.

Βεβαιως απο οτι ειδα το ενυδρειο μου δεν εχει τοσες πολλες κρυψωνες που ειδα σε ενυδρεια των μελων, οποτε μαλλον αρχικα θα βαλω λιγες και βλεποντας...

Παντως τωρα περιμενω να δημιουργηθουν οι καταλληλες συνθηκες (κυκλος αζωτου κ.λ.π.)

Τι να κανω με την αμμο?

Επισης οι μετα απο τεστ που εκανα οι τιμες χαρακτηριστικων στο ενυδρειο μου ειναι:

Θερμοκρασια: 27 βαθμοι

ph: 7,6

NO2 : 0

ΝΟ3: 10

ΚΗ: 12 dKH

GH: 14 dGH

Τα πηγαινω καλα?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου καλες ειναι, να φτασει και το ph στο 8-8,2 και ειναι super.

Το χαλικι δεν ειναι καταλληλο για αφρικανες γιατι σκαβουν και δεν θα μπορουν να το κανουν αν δεν βαλεις αμμο. Καλα θα ηταν να εβαζες αραγωνιτη ή χαλαζιακη ανακατεμενη με αραγωνιτη για να σου ανεβασει το ph.

Link to comment
Share on other sites

Αν έριξες μια ματιά στο φόρουμ θα διαπίστωσες ότι η συντριπτική πλειοψηφία που έχει κιχλίδες Αφρικής έχει λευκή άμμο.

Τα προβλήματα που μπορείς να αντιμετωπίσεις είναι ότι το χαλίκι ανάλογα με την ποιότητα του μπορεί να τραυματίσει τα ψάρια.

Οι κιχλίδες σκάβουν πάρα πολύ το γουστάρουν πολύ, αν το χαλίκι είναι χοντρό το σκάψιμο αυτό δεν μπορούν να το κάνουν άνετα έως καθόλου.

Αφαιρείς από τα ψάρια με τον τρόπο αυτό κάτι που το έχουν μέσα τους και τα προκαλεί χαρά.

Με την άμμο αισθάνονται πιο άνετα και η συμπεριφορά τους είναι πιο άρτια για εμένα οτιδήποτε άλλο εκτός από αμμο δεν κάνει για της κιχλίδες Αφρικής.

Αν είναι να προβείς σε αλλαγή κάντο τώρα που είναι νωρίς και αν αποφασίσεις να βάλεις άμμο διάλεξε μια καλή ποιότητα άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Το θεμα ειναι οτι ξεκινησα καλα αλλα ΛΑΘΟΣ!!!

Διοτι δεν εχω πολλες σπηλιες και λαθος αμμο!!! :thumbup:

Μηπως τελικα θα πρεπει να αλλαξω ειδος ψαριων που θα βαλω στο ενυδρειο?

Επισης δεν εχω βαλει το φελιζολ στον πατο του ενυδρειου.

Πρεπει δηλαδη να αλλαξω ριζικα καποια πραγματα!

Και πως θα πρεπει να κανω τις αλλαγες? Να αδιασω το ενυδρειο?!!! :D

Ωχ !!!!

Καθε αρχη και δυσκολη αλλα αυτη μου φαινεται πολυ δυσκολη.

Θα σας στειλω φωτο για τις παρατηρησεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθουν φωτογραφιες....

Επιθυμητα οποιαδηποτε σχολια

Οσα περισσοτερα τοσο καλυτερα!!!

Το ψαρι αυτο ξερει κανεις ποια ειναι η ονομασια του? Η φωτο βγηκε με φλας γι αυτο φαινεται χρυσο ενω ειναι κιτρινο.

post-6963-1205166629_thumb.jpg

post-6963-1205166670_thumb.jpg

post-6963-1205166710_thumb.jpg

post-6963-1205166792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα δεν τα ξερω αλλα σα να βλεπω εναν ροδοστομο μεσα στο ενυδρειο σου! Δεν ταιριαζει, θελει μαλακο νερο. Μετα τα ψεφτικα διακοσμητικα περα απο το οτι πολυς κοσμος θα θεωρει ακαλαισθητα πιθανον να ειναι και επικινδυνα γιατι αν και λενε οτι ειναι ασφαλη καποιες φορες αφηνουν στο νερο ουσιες βλαβερες. Επισης δεν ειναι αντιπροσωπευτικα καποιου βιοτοπου οποτε το περιβαλλον που δημιουργεις δεν ειναι φυσικο.. καθε αλλο.

Κατσε να μας πουν ομως πρωτα τι ψαρια ειναι αυτα και βλεπουμε..

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την αφαίρεση των ψεύτικων αντικειμένων, για τις κιχλίδες, θα σου πουν αυτοί που γνωρίζουν, αλλά το ψαράκι που φαίνεται με την μαύρη ουρίτσα, δεν είναι ροδόστομος αλλά redeye tetra.

u.gifm.gifb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε σε παραπέμπω στο εξής http://www.cichlid-forum.com/articles/rift_lake_setup.php όπου εκεί θα βρείς πλούσιες πληροφορίες για τους αφρικάνους.

Καλώς ήλθες και καλή επιτυχία

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι το εσωτερικο...πρεπει να ειναι HYDOR απο οτι βλεπω καλα στην φωτο

θελει λιγο πιο πανω να το βαλεις ωστε το πανω μερος του να ειναι λιγο εξω απο την επιφανεια

τωρα στο θεμα διακοσμηση ...βαλε οτι σ'αρεσει αν και συμφωνω με τον φιλο Stelios_Rjk

βγαλε τα πλαστικα και βαλε φυσικα (πχ πετρες)

να προτεινω επισης και μια μπλε αφισα στο πισω μερος για μια καλυτερη εικονα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αντι να κανω ολες αυτες τις αλλαγες ειναι "προτιμοτερο" να αλλαξω ειδος ψαριων που θα βαλω στο συγκεκριμενο ενυδρειο?

Αρχιζω να απογοητευομαι!!!

Οχι τιποτα αλλο, αλλα τα πληρωσα αλμυρα τα παλιοπλαστικα!!!

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ..... :D

Υπαρχει καποιο ειδος ψαριου που να ταιριαζει τελικα με αυτο που εχω κανει?

Υ.Γ. Αχ και να σας ειχα γνωρισει νωριτερα..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι εχεις 2 MOENKHAUSIA ( TETRA - AMERICA ) και 3 PUNTIUS ( BARB - ASIA ). Aυτα τα ψαρια δεν κανουν με αφρικανες !

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορεις να κανεις ενα φυτεμενο με τα ψαρακια που εχεις. Ψαξε πληροφοριες για τα συγκεκριμενα ψαρια που εχεις κι αν ταιριαζουν μεταξυ τους, τι περιβαλλον θελει το καθε ενα και πανε με φυτα. Που με μια πρωτη αναζητηση που εκανα μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.

Δες τα παρακατω λινκ:

Tiger barb: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=655

Και το αλλο για το οποιο ομως δεν ειμαι σιγουρος για το αν ειναι το ψαρι που εχεις: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=742

Το χαλικι που εχεις κανει για φυτεμενο, οποτε με μερικα ευκολα φυτα και λιγο ψαξιμο για τα ψαρια σου μπορει να μη χρειαστει να κανεις τα πανω κατω με το ενυδρειο σου. Για τα διακοσμητικα βεβαια σου ειπα τι πιστευω. Αν εσενα ομως σου καθονται στο ματι τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλη αρχη και απο μενα....

δεν ξερω ποιος σου ειπε οτι τα ψαρακια που εχεις ειναι αφρικανικες κιχλιδες,ή γενικοτερα κιχλιδες,παντως δεν ισχυει κατι τετοιο...σε καλυψαν τα παιδια για το τι ψαρια εχεις,οποτε πας για ενα setup που καμια σχεση δεν εχει με αφρικανικες κιχλιδες... :thumbup:

καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπαν απο το καταστημα οτι ειναι αφρικανικες κιχλιδες αλλα οτι ταιριαζουν με αυτες που θα βαλω στην συνεχεια!!!

Μαλλον βλεπω να προβαινω αμεσα σε ριζικες αλλαγες!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!

Το θεμα ειναι απο που να ξεκινησω....

Να αλλαξω διακοσμηση - χαλικι?

Μαλλον απο αυτο θα ξεκινησω σιγα - σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Μην τα περιπλέκεις τα πράγματα και πράξε ένα ένα βήμα

Πρώτων ρίξε μια ματιά στο εδώ και γενικά ψάξου λιγάκι και κοίταξε τη ψάρια σε αρέσουν.

Κάνε μια πρώτη επιλογή και την αναφέρεις μετά εδώ ώστε να συζητήσουμε τα περεταίρω πχ αν κάνουν για τα λίτρα σου, νερό, συμβατότητα, κτλ.

Αφού καταλήξεις και αποφασίσεις τη ψάρια θέλεις τότε θα αρχίσουμε τα υπόλοιπα, βυθός φυτά, διακοσμητικά κτλ.

Πάνω από όλα μην βιάζεσαι δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την βοηθεια.

Θα δυστυχως μαλλον ημουν ατυχος διοτι ετυχα σε αντιεπαγγελματια καταστηματαρχη που προσπαθησε να πουλησει και οχι να ενημερωσει σχετικα με αυτο που ηθελα να κανω.

Παντως ευτυχως που εστω και σχετικα νωρις ανακαλυψα το site σας και βρισκω βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι το εσωτερικο...πρεπει να ειναι HYDOR απο οτι βλεπω καλα στην φωτο

θελει λιγο πιο πανω να το βαλεις ωστε το πανω μερος του να ειναι λιγο εξω απο την επιφανεια

τωρα στο θεμα διακοσμηση ...βαλε οτι σ'αρεσει αν και συμφωνω με τον φιλο Stelios_Rjk

βγαλε τα πλαστικα και βαλε φυσικα (πχ πετρες)

να προτεινω επισης και μια μπλε αφισα στο πισω μερος για μια καλυτερη εικονα :thumbup:

Γιατι Σωκρατη να βαλω το φιλτρο πιο πανω?

Απο το καταστηματα μου το ειπαν και το εβαλα ετσι...

Ειναι HYDOR Crystal Filter

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Konchrist η ερώτηση σου για το φίλτρο αφορά τον φίλο yiapasdiscus όχι εμένα :D

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...