Jump to content

Μυδια


space

Recommended Posts

ψαχνωντας για να δω κατασκευες καθως και υλικα που χρησιμοποιουν για τα ενυδρεια στο εξωτερικο ειδα στο sump να εχουν μυδια.ξερει κανεις τον λογω?ακουσα οτι τα μυδια φιλτραρουν το νερο και χαμηλωνουν τα ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι όταν πεθαίνουν αυτοί οι οργανισμοί, βγάζουν πολύ αμμωνία πράγμα που τους κάνει πολύ επικίνδυνους. Κάνε μια αναζήτηση στα θέματα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια είχα γνωρίσει χομπίστα, ο οποίος διατηρούσε, με επιτυχία, το f/o του, με ένα μεγάλο sump γεμάτο μύδια.

Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες. Ευκαιρία να τον αναζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα ο τυπος του Video εχει κανει ενα ειδος refugium στο sump του...εχει βαλει και μερικα μυδια μεσα για το λογο που αναφερεις (φιλτραρουν...)... αν μπορεις να το κανεις ειναι ενα καλο πειραμα αλλα εχει και αυτο τα ρισκα του... Κατεληξε που και τι refugium θα κανεις και το συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ψαχνωντας για να δω κατασκευες καθως και υλικα που χρησιμοποιουν για τα ενυδρεια στο εξωτερικο ειδα στο sump να εχουν μυδια.ξερει κανεις τον λογω?ακουσα οτι τα μυδια φιλτραρουν το νερο και χαμηλωνουν τα ΝΟ3

Μετα απο αρκετο καιρο που δημοσιευσα αυτο το θεμα το ξαναφερνω παλι μηπως υπαρχουν τωρα ατομα που γνωριζουν κατι με το συγκεκριμενο θεμα .Το σιγουρο ειναι οτι τα μυδια φιλτραρουν το νερο αλλα ποσο μπορουν να μας βοηθησουν αν τα εχουμε στο sump h σε καποιο μερος μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητέ φίλε Space,

Σε μια πρόσφατη μου εργασία ασχολήθηκα με τις ευεργετικές ιδιότητες των οστρακοειδών και όντως μια από αυτές είναι ότι αποτελούν ένα εξαιρετικό βιολογικό φίλτρο κατακρατώντας σωματίδια μέχρι και 2 μικρά!! Τα βιολογικά αυτά φίλτρα αποτελεσματικά απομακρύνουν ή τουλάχιστον μειώνουν οργανική ύλη, λάσπη, φυτοπλαγκτόν, βακτήρια και ιούς.

Για να μην μακρηγορώ, συνοπτικά τα οστρακοειδή στο περιβάλλον 1) Μειώνουν την θολότητα, 2) Βελτιώνουν την διαπερατότητα του φωτός 3) Αυξάνουν τα επίπεδα του Οξυγόνου 4) Βελτιώνουν την ποιότητα του νερού κ.α. (Αυτά όσο αφορά το περιβάλλον).

Μέσα από την εργασία αυτή έμαθα ότι οι ευεργετικές τους ιδιότητες στην θάλασσα και γενικότερα στο περιβάλλον είναι πέρα για πέρα αναμφισβήτητες. Να σημειώσω ότι είμαι φοιτητής κτηνιατρικής και μέσα από το μάθημα ιχθυοπαθολογία άρχισα να μαθαίνω περισσότερα για τα ψάρια και ήδη έχω ξεκινήσει ένα 60 λιτρο. :D

Όπως και να έχει την ίδια ερώτηση σκεφτόμουν και εγώ τις τελευταίες μέρες. Δηλαδή εάν τα μύδια και γενικότερα τα οστρακοειδή θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε ενυδρείο. Θα ήθελα να ψάξω περισσότερο το θέμα και γιατί όχι να το συζητήσω με το καθηγητή και με τη βοήθεια του να κάνουμε κάποιους πειραματισμούς εάν και πώς δρουν ευεργετικά σε ενυδρείο.

Πάντως θα ήταν πολύ βοηθητικό για μένα εάν κάποιος γνωρίζει το θέμα να με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα οντως ειναι κατι πολλη ενδιαφερων το θεμα :D ξερω παντως οτι τα clums φιλτραρουν το νερο και αποροφουν καποιες ποσότητες νιτρικών και φωσφορικών αυτο εχει παρατηρηθεί σε ενυδρεια που πειραματηστηκανε με μυδια,τωρα καλο θα ηταν να αναλυθεί το ολο θεμα για καλυτερα συμπερασματα και απο αλλους χομπιστες :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...