Jump to content

Πρόβλημα με σκαλάρια, Fin Rot ή άλλο ??


Recommended Posts

Καλημέρα!

Χθες παρατήρησα στο 60 lit φυτεμένο ενυδρείο μου, που έχω 5 μικρά αγγελόψαρα, 1 θηλυκιά μονομάχο, 2 white cloud και 1 SAE, ότι τα θωρακικά πτερύγια στα 3 αγγελόψαρα είχαν μια μικρή αλλοίωση περίπου 0,5 - 1 cm πριν την άκρη τους και κρεμόταν σαν να είχαν σπάσει. Επίσης το εδρικό και το ραχαίο πτερύγιό τους έχει στην άκρη του μια αλλοιώση σαν να έχει καεί. Δεν είναι ξασπρισμένο ούτε είναι σχισμένο.

Την ίδια αλλοίωση φαίνεται να έχει και στην ουρά και η μονομάχος (έχει χάσει το στρογκυλεμένο σχήμα του, χωρίς ξάσπρισμα στην άκρη).

Όλα τα ψάρια φέρονται φυσιολογικά και χωρίς άλλο πρόβλημα.

Το μυαλό μου πάει σε fin rot, σε πρώτο στάδιο.

Ήθελα τη γνώμη σας για τα φάρμακα που μπορώ να βρώ στην πόλη μου μια και έψαξα για Melafix για να μην κάνω ζημιά στο φίλτρο αλλά ήταν αδύνατον.

Τί προτείνετε Tetra General Tonic ή Bactopur της Sera?? (ή κάποια άλλη λύση??)

Έχω κάποιες επιφυλάξεις για το General Tonic γιατί έχω διαβάσει στις οδηγίες του ότι μπορεί να βλάψει τα φυτά και ιδιαίτερα το κερατόφυλλο.

Στο ενυδρείο κάνω τακτικές αλλαγές νερού και οι τιμές του είναι:

NH3 = 0

pH = 7,5 - 8,0

NO2 < 0,3

GH = 14

KH = 10

NO3 = 25

Παρακαλώ περιμένω απάντηση για να μην χειροτερέψει η κατάσταση.

Ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Κανείς...???

Θέλω να πρόλάβω το πρόβλημα πριν μεγαλώσει...

Link to comment
Share on other sites

Kαι βιαζεσε και φωτογραφία δεν βάζεις . :)

Εφ όσον έχεις κάνει τη διάγνωση πληκτρολόγησε στην εύρεση fin rot και θα πάρεις πολλές απαντήσεις άμεσα .

Αυτό που λες pH = 7,5 - 8,0 τι σημαίνει ; το pH είναι 7,5 ή 8,0 ;

Αν έχεις διακυμάνσεις τέτοιες είναι λογικό να χαλάνε τα πτερύγια και να δημιουργούνται προβλήματα .

Δεν μας λες από πότε είναι τα ψάρια στο ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την επιθετικότητα..!!!

Φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό να αγχώνομαι για μια απάντηση όταν βλέπω ότι μια ασθένια εξελίσσεται στο ενδρείο μου.

Αν είναι ενοχλητικό που ρώτησα μπορεί κάλιστα να μην απαντήσει κανείς. Τί να πώ!!!!

Πιστεύω ότι η ερώτησή μου δεν είχε τίποτα προσβλητικό και η απάντηση "αν έχεις κάνει τη διάγνωση ψάξε μόνος σου" δεν είναι στο πνέυμα του forum.

Παρόλα αυτά αν φάνηκα πιεστικός ή αγενής ζητάω συγνώμη.

Απαντώντας στην ερώτηση για φωτογραφία, δεν είναι δυνατόν να φανεί διότι οι αλλοιώσεις διακρίνονται πολύ δύσκολα και δεν μπορούν να φανούν σε φωτογραφία.

Τα ψάρια τα έχω στο ενυδρείο, σε αυτή τη σύνθεση, πάνω απο τέσσερεις μήνες.

Το pH κυμαίνεται στις μετρήσεις, άλλες φορές είναι 8 και άλλες 7,5. Το τεστ είναι υγρό της Tetra. Η τελευταία μέτρηση ήταν 7,5.

Ευχαριστώ εκ των προταίρω σε περίπτωση απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την επιθετικότητα..!!!

Ούτε κι εγώ ....

Φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό να αγχώνομαι για μια απάντηση όταν βλέπω ότι μια ασθένια εξελίσσεται στο ενδρείο μου.

Γι αυτό σου είπα να χρησημοποιησης την αναζήτηση .

Αν είναι ενοχλητικό που ρώτησα μπορεί κάλιστα να μην απαντήσει κανείς. Τί να πώ!!!!

Φυσικά και δεν ειναι ενοχλητικό να ρωτάς , το να θέλεις την απάντηση την ώρα που τη θέλεις είναι .

Και εάν δεν το καταλαβαινης να στο εξηγήσω .

Είμαστε ενα φόρουμ που φτιάχτηκε απο χομπιστες και ο κάθε ένας γράφει εδω μέσα σύμφωνα με αυτά που γνωρίζει .

Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να δίνει απαντήσεις .

Νομίζω οτι η γνώση δεν είναι πλήρης σε κανένα , αν δεν γνωρίζει κάποιος πως να δωση απάντηση ;

Και τέλος δεν είναι όλοι συνέχεια μέσα .

Πιστεύω ότι η ερώτησή μου δεν είχε τίποτα προσβλητικό και η απάντηση "αν έχεις κάνει τη διάγνωση ψάξε μόνος σου" δεν είναι στο πνέυμα του forum.

Ισα ίσα που το πνεύμα του φόρουμ ειναι να καταγράφονται τα ερωτήματα και οι απαντήσεις , για να μπορεί κάποιος να τα βρίσκει την ώρα που του χρειάζονται .

Παρόλα αυτά αν φάνηκα πιεστικός ή αγενής ζητάω συγνώμη.

Για το πιεστικός δεκτή η συγγνώμη για το αγενής δεν υπήρξες οπότε δεν εχει νόημα .

Απαντώντας στην ερώτηση για φωτογραφία, δεν είναι δυνατόν να φανεί διότι οι αλλοιώσεις διακρίνονται πολύ δύσκολα και δεν μπορούν να φανούν σε φωτογραφία.

Εσυ μας έγραψες οτι 3 αγγελόψαρα είχαν μια μικρή αλλοίωση περίπου 0,5 - 1 cm αυτό φαίνεται σε μια φωτογραφία . Παρ ολα αυτα η φωτογραφία ειναι πάντα πολύτιμη .

Τα ψάρια τα έχω στο ενυδρείο, σε αυτή τη σύνθεση, πάνω απο τέσσερεις μήνες.

Με τι φίλτρα και κάθε ποτε κανεις αλλαγές νερού .

Το pH κυμαίνεται στις μετρήσεις, άλλες φορές είναι 8 και άλλες 7,5. Το τεστ είναι υγρό της Tetra. Η τελευταία μέτρηση ήταν 7,5.

Προσωπικά πιστεύω οτι εδώ είναι το πρόβλημα και θα πρέπει να ψάξεις να βρεις την αιτία , δεν ειναι φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει .

Ευχαριστώ εκ των προταίρω σε περίπτωση απάντησης.

Εμεις σε ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου . :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για καλύτερη διάγνωση καλό θα ήταν να έβαζες μία φωτό από τα ψάρια.

Μήν αγχώνεσε και κάνε μία αλλαγή νερού και άρχισε την 'θεραπεία' με κάτι ελαφρή π.χ. Melafix,Pimafix και Ectozon.

Άν αρχίσει να χειροτερεύει μετά από αυτά τότε θα πάρουμε πιό δραστικά μέτρα.

Άσχετο αλλά μήπως έχεις προσέξει καθόλου τσακωμούς στα ψάρια σου?

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν όντος είναι fin rot πέρα από την θεραπεία που θα κάνεις κοίταξε λίγο και την ποιότητα του νερού σου. Συνήθως αυτή η ασθένεια εμφανίζεται σε κακής ποιότητας νερό. Πολλές φορές μόνο με την διόρθωση της ποιότητας του νερού η ασθένεια εξαφανίζεται από μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΜΑΤΗ, ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Πιστεύω ότι μια αντιπαράθεση πρόταση προς πρόταση μας αναλώνει και μας απομακρύνει απο το κυρίως θέμα που είναι απο την πλευρά σου ώς moderator η παρακολούθηση του forum και η προσφορά των γνώσεων προς όλους ημάς και απο την πλευρά μου δεν βοηθάω τα ψάρια μου. Οπότε θεωρώ το θέμα της "επιθετικότητας" που ανέφερα προηγουμένως ως λήξαν και ανακαλώ το χαρακτηρισμό. :)

Σχετικά με τη φωτογραφία, ανέφερα ότι η αλλοίωση βρίσκεται 0,5 - 1 cm πριν την άκρη του θωρακικού πτερυγίου, όχι ότι είναι αλλοίωση μισου εκατοστού, γι αυτό δεν μπορεί να φανεί, ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα εγω να βγάλω μια φωτογραφία που να μπορεί να διακρίνεται το πρόβλημα.

Το ενυδρείο είναι το Jewel Record 60 και λειτουργεί με το δικό του εσωτερικό φίλτρο (χωρίς σφουγγαράκι άνθρακα και στη θέση του τύρφη). Αλλαγές νερού κάνω 25% εβδομαδιαία.

Το pH και οι διακυμάνσεις του είναι ένα πρόβλημα το γνωρίζω (και πολύ περισσότερο για τα σκαλάρια) αλλά το νερό του δικτύου είναι πολύ σκληρό και πιθανόν η τύρφη σε συνδυασμό με τις αλλαγές νερού μου δίνουν εβδομαδιαία τις διακυμάνσεις αυτές.

Αν μπορέσεις πάντως να με κατατοπίσεις σχετικά με τα δύο φάρμακα που αναφέρω στο #1 post θα ήμουν υπόχρεος γιατί δεν υπάρχουν άλλα στην αγορά της πόλης μου.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Husky_Jim και Χρήστο,

αλλαγή νερού (πάνω απο 25%) έκανα το απόγευμα και περιμένω να δώ αύριο τυχόν αλλαγή της κατάστασης.

Την περίπτωση των τσακωμών τη σκέφτηκα όταν είδα αρχικά το πρόβλημα στα θωρακικά πτερύγια αλλά με ανησύχησε περισσότερο όταν είδα τις αλλοιώσεις και τις ελαφρά συρρικνωμένες (σαν να είναι καμμένες) άκρες των εδρικών πτερυγίων.

Δυστηχώς τα φάρμακα που αναφέρεις Husky_Jim δεν υπάρχουν στις Σέρρες, θα πρέπει να δημιουργήσω ένα απόθεμα σε επόμενή μου επίσκεψη στη Θεσ/νικη, αλλά βρέθηκα απροετοίμαστος κι εγώ και τα ενυδρεία μου μετά τη μετακόμισή μου απο την Αθήνα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κι απο μένα .

:)

Εγω θα έβαζα το Bactopur της Sera .

Επιμένω όμως για τη φωτογραφία και για τον εντοπισμό της διακύμανσης του ΡΗ .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, ευχαριστώ.

Σε περίπτωση που αύριο μετά την αλλάγη νερού που έκανα το απόγευμα η κατάσταση είναι η ίδια ή χειρότερη, θα πάρω το Bactopur (ελπίζω να μην κάνει ζημιά σε φίλτρο ή φυτά).

Για φωτογραφία θα ξαναπροσπαθήσω αύριο και ελπίζω να ανεβάσω κάποιες.

Το pH σήμερα ήταν 7,5 θα ξανακάνω κι άλλη μέτρηση αύριο και θα την αναφέρω.

Ευχαριστώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι "60 lit φυτεμένο ενυδρείο μου, που έχω 5 μικρά αγγελόψαρα, 1 θηλυκιά μονομάχο, 2 white cloud και 1 SAE" είναι κατα τη γνώμη μου ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλα ψαρια για τα λίτρα σου.

Ευχομαι να κανω λάθος αλλά τα προβλήματά σου μόλις αρχίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι "60 lit φυτεμένο ενυδρείο μου, που έχω 5 μικρά αγγελόψαρα, 1 θηλυκιά μονομάχο, 2 white cloud και 1 SAE" είναι κατα τη γνώμη μου ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλα ψαρια για τα λίτρα σου.

Ευχομαι να κανω λάθος αλλά τα προβλήματά σου μόλις αρχίζουν...

Δυστυχώς θα συμφωνήσω... άσε που τα 5 μικρά αγγελόψαρα θέλουν και να μεγαλώσουν...

Πέρα από αυτό κατά την γνώμη μου η λύση είναι πάντα στην ποιότητα του νερού και στην σταθρότητα των συνθηκών... άρα δες τι συμβαίνει με το ph (8 είναι ψηλά για τα αγγελόψαρα σου έχω την εντύπωση, καθώς και η μεταβολή 7,5-8 μεγάλη), και τέσταρε τιμές ΝΗ4/ΝΗ3 και ΝΟ2...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γνωρίζω ότι τα ψάρια είναι πολλά για το ενυδρείο, αλλά δυστηχώς μου προέκυψε αυτή η σύνθεση μετα τη μετακόμιση απο την Αθήνα κσι σκόμη τα δεν έχω καταφέρει να βρώ πώς θα τα διανείμω σε κάποιο ή σε κάποια άλλα ενυδρεία. Τα υπόλοιπα διαθέσιμα ενυδρεία και ιδίως τα μεγαλύτερα είναι κατειλημμένα με άλλα μεγαλύτερα ψάρια.

Υποθέτω όπως αναφέρεις Zorba_The_Freak, ότι τα προβλήματα μάλλον τώρα αρχίζουν! :)

Σχετικά με το pH σημερινή τιμή 7,5. Η τιμή 8 είχε εμφανιστεί επανειλημμένα πριν απο 2 εβδομάδες. Το θέμα είναι ότι και το 7,5 γνωρίζω ότι είναι υψηλό για τα σκαλάρια, σε συνδυασμό με την υψηλή σκληρότητα, αλλά το νερό του δικτύου είναι σκληρό, όπως προανέφερα.

Δεν ξέρω αν βοηθούν οι φωτογραφίες, αλλά φαίνεται κάπως η αλλοίωση που αναφέρω στα θωρακικά και λίγο στο ραχαίο πτερύγιο. Γεγονός είναι πως 3η μέρα σήμερα και δεν έχουν παρουσιάσει κάποια μεγάλη επιδείνωση, που λογικά αν ήταν fin rot, απ' ότι έχω διαβάσει θα έπρεπε να να είχε γίνει.

Ευχαριστώ, αναμένω γνώμες και συμβουλές.

post-3936-1205489550_thumb.jpg

post-3936-1205489566_thumb.jpg

post-3936-1205489587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφίες δεν είναι καλές πάντως αν είχες fin rot σε προχωρημένο στάδιο θα φαινόταν. Εγώ επιμένω με καλή ποιότητα νερού θα φύγει από μόνο του.

Η άσπρες αποθέσεις πάνω στα φύλα της ανουμπιας τη είναι άμμο η εμφανίστηκαν από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, οι φωτογραφίες ήταν οι καλύτερες απο πολλές που προσπάθησα να βγάλω απο το ένα σκαλάρι (το άσπρο) που πλέον φαίνεται η ζημιά στο θωρακικό πτερύγιο. Από τα υπόλοιπα έχει σχεδόν εξαφανιστεί και έχουν μείνει μόνο οι μικρές αλλοιώσεις στις άκρες των ραχιαίων και εδρικών.

Θα φροντίσω όπως λές την ποιότητα νερού. Το πρώι καθάριζα επι μια ώρα με σκούπα τον βυθό και πράγματι βγήκε πολύ ίζημα. Το κακό με τα φυτά είναι ότι δεν μπορώ να καθαρίσω τον βυθό σχολαστικά όπως κάνω με τά άλλα ενυδρεία που είναι χωρίς φυτά. Τώρα χρησιμοποίσα μια καινούρια μικρή σκούπα με αεραντλία που μπορούσε να φτάσει σε σημεία που δεν έφτανε η μεγαλύτερη.

Τις αποθέσεις καλά τις παρατήρησες. Ειναι αποθέσεις ασβεστίου που εμφανίστηκαν όταν το ενυδρείο μετακόμισε στις Σέρρες.

Είχα ανοίξει θέμα παλαιότερα για αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=15975

Προσπάθησα με CO2 της Sera, για λίγο μειώθηκαν αλλά μετά συνέχισαν να εμφανίζονται.

Τα φυτά δεν φαίνεται να "ενοχλούνται". Βγάζουν καινούρια φύλλα κανονικά. Είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα και το έχω αποδεχθεί.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν φαίνεται να "ενοχλούνται". Βγάζουν καινούρια φύλλα κανονικά. Είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα και το έχω αποδεχθεί.

Το πρόβλημα με της αποθέσεις δεν είναι μόνο αισθητικό αλλά εγκυμονεί κινδύνους. Η υπερβολική έλλειψη του CO2 αναγκάζει τα φυτά να διασπούν το Kh για να πάρουν το απαραίτητο άνθρακα. Η συνέπειες, αύξηση του Gh πτώση του Kh και λόγο του αυξημένου Gh αυξάνεται και το Ph ενώ το Kh μπορεί να μηδενιστή και ξαφνικά να δεις να ανεβαίνει το ph στο 8,5+ και τα ψάρια θα τα βρεις ανάποδα. Για αυτό είδη έχεις αυτές της διακυμάνσεις του Ph.

Με την βελτίωση της ποιότητας του νερού εννοώ και αυτό, δηλαδή να υπάρχει ένα σταθερό Ph γείρω στο 7 ιδανικά κάτω από το 7. Ειδάλλως η αυξομείωσης στρεσάρουν τα ψάρια και γίνονται επιρρεπείς σε πάσης φύσεως ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με της αποθέσεις δεν είναι μόνο αισθητικό αλλά εγκυμονεί κινδύνους. Η υπερβολική έλλειψη του CO2 αναγκάζει τα φυτά να διασπούν το Kh για να πάρουν το απαραίτητο άνθρακα. Η συνέπειες, αύξηση του Gh πτώση του Kh και λόγο του αυξημένου Gh αυξάνεται και το Ph ενώ το Kh μπορεί να μηδενιστή και ξαφνικά να δεις να ανεβαίνει το ph στο 8,5+ και τα ψάρια θα τα βρεις ανάποδα. Για αυτό είδη έχεις αυτές της διακυμάνσεις του Ph.

Με την βελτίωση της ποιότητας του νερού εννοώ και αυτό, δηλαδή να υπάρχει ένα σταθερό Ph γείρω στο 7 ιδανικά κάτω από το 7. Ειδάλλως η αυξομείωσης στρεσάρουν τα ψάρια και γίνονται επιρρεπείς σε πάσης φύσεως ασθένειες.

Σ' ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες!!

Αν δεν κάνω λάθος η διαδικασία που περιγράφεις είναι κατα κάποιο τρόπο το αντίστροφο απο την ξαφνική πτώση του pH λόγω χαμηλού KH. Ή δεν κατάλαβα καλά...?

Εγώ θεωρούσα ότι λόγω υψηλού ΚΗ στο ενυδρείο δεν κινδύνευα απο το pH αλλά δεν είχα φανταστεί ότι το pH θα μπορούσε να ανέβει λόγω της "κατανάλωσης" απο τα φυτά του ΚΗ!!!

Με λίγα λόγια είναι επιβεβλημένη η χρήση CO2, πιθανόν με DIY μπουκάλα κατα τη γνώμη σου???

Μπορεί να κάνει κάτι το Tetra Easy Balance που σταθεροποεί το KH και παράλληλα, απ΄ ότι λέει δεσμεύει τα φωσφορικά και τα νιτρικά, οπότε περιορίζει την δημιουργία άλγης, που είναι και το παράλληλο πρόβλημα που έχω, όχι σε μεγάλο βέβαια βαθμό???

Ευχαριστώ και περιμένω τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφω λέγεται biogenous decarbonization και είναι ένα φυσικό φαινόμενο συνήθως συμβαίνει σε ενυδρεία με υψηλό Ph με ταυτόχρονη έλλειψη CO2. Είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί σε ενυδρεία με χαμηλό Ph.

Θα έλεγα στην περίπτωση σου επιβάλλεται το CO2, ή μειώνεις την μάζα των φυτών, ή αν έχεις πολλά φυτά και ταυτόχρονα αεραντλία την απομακρύνεις τουλάχιστον την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφω λέγεται biogenous decarbonization και είναι ένα φυσικό φαινόμενο συνήθως συμβαίνει σε ενυδρεία με υψηλό Ph με ταυτόχρονη έλλειψη CO2. Είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί σε ενυδρεία με χαμηλό Ph.

Θα έλεγα στην περίπτωση σου επιβάλλεται το CO2, ή μειώνεις την μάζα των φυτών, ή αν έχεις πολλά φυτά και ταυτόχρονα αεραντλία την απομακρύνεις τουλάχιστον την ημέρα.

Αεραντλία δεν έχω και όταν προσπάθησα να μειώσω την κίνηση του νερού (αφαιρώντας το έξτρα σωληνάκι που έχει το εσωτερικό φίλτρο του Juwel) για να μην χάνω το CO2, μου δημιουργήθηκε πολύ γρήγορα καφέ άλγη. Υπέθεσα ότι ήταν απο τη μειωμένη ροή νερού και το επενέφερα (ίσως η άλγη να ήταν απο επιβαρυμένο πυθμένα, δεν ξέρω).

Για την περίπτωση του Tetra Easy Balance τι γνώμη έχεις???

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση του Tetra Easy Balance τι γνώμη έχεις???

Δεν το έχω δοκιμάσει το προϊών αυτό και δεν γνωρίζω πολλά παρά μόνο αυτά που λέει η ίδια ή εταιρία εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει το προϊών αυτό και δεν γνωρίζω πολλά παρά μόνο αυτά που λέει η ίδια ή εταιρία εδώ.

ΟΚ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...