Jump to content

Nio,s Mini Reef


nidal

Recommended Posts

Καλησπερα!Μετα απο αρκετο καιρο σας κανω μια μινι-παρουσιαση του mini-reef μου χωρητικοτητας 130λιτ.Δυστυχως λογω ελλειψης χωρου δεν υπαρχει sumb και αναγκαστικά ολος ο εξοπλισμος ειναι μεσα στο ενυδρειο.Υπομονη μεχρι την κατασκευη μεγαλυτερου.Το μονο που εχω να πω σε ολους ειναι οτι η υπομονη μου με εχει ανταμοιψει.Το συστημα δουλευε μονο με νερο,βραχο,αραγωνιτη και σκιμερ για περιπου 5 μηνες χωρις ουτε να αναψουν φωτα αλλα ουτε να επιβαρυνθει και η βιολογικη ισορροπια του.Αποτελεσμα αυτου ειναι μετα απο τρεις μηνες λειτουργιας του με φωτισμο,ψαρια και ασπονδυλα να εχω μηδαμινη ποσοτητα αλγης και πολυ καλη αναπτυξη των ασπονδυλων αλλα και της κοραλινης!

post-22-1136988445_thumb.jpg

post-22-1136988497_thumb.jpg

post-22-1136988538_thumb.jpg

post-22-1136988579_thumb.jpg

post-22-1136988640_thumb.jpg

post-22-1136988673_thumb.jpg

post-22-1136988700_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο reef μπράβο :busted_cop::busted_cop: .

Τη διαστάσεις έχει???

Και τη έχεις από ψαριά ,ασπόνδυλα και κοράλλια ??

Πάρα πολύ ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχο. Τα κοράλλια σου δείχνουν υγιέστατα και η κοραλλίνη κάνει πάρτη. Η photo με τους clown και την ανεμώνη είναι όλα τα λεφτά.

:busted_cop::thumbup::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Nidal!!! Πολύ όμορφο!

Αναμένουμε και αναλυτική περιγραφή ζωντανών εξοπλισμού κλπ.

:busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Nidal ειναι super!!!!! Μπραβοοοοοοοο!! Η κοραλλινη εχει σαλταρει και τα ζωντανα σου δειχνουν μια χαρα..

Μπραβο και παλι !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Nidal....

Τέτοια ενυδρεία πάντα, όλο υγεία και χρώμα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Nidal ειναι πραγματικα πολυ ομορφο :busted_cop::thumbup::lmao::busted_cop:Ο βραχος απο ποια περιοχη ειναι και τι συνολικη κυκλοφορια εχεις;Και παλι μπραβο φιλε

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βλέπω και είμαι έτοιμος να πάρω το Κάλας και να το ρίξω στα ramirezi. :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Μπράβο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο NIDAL :lmao:

τέτοια να βλέπουμε

....και με την συχνότητα που τα βλέπουμε ... :lmao: βλέπω να κάνω μια ώρα νωρίτερα το θαλασσινό :busted_cop::thumbup::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!

Ξεκιναω τις λεπτομερειες.Στο ενυδρειο(Διαστασεων 75χ38χ50) εχω βαλει 5 σακια αραγωνιτη (2 ζωντανο-3 νεκρο) ουτως ωστε να δημιουργησω υποστρωμα παχους περιπου 10 ποντους και περι τα 23 κιλα ζωντανο βραχο Ινδονησιας.Χρησιμοποιω ενα εξωτερικο φιλτρο 2000λιτ/ωρα στο οποιο εχω 2 κουτια βιολογικο υλικο και αρκετο ανθρακα και αντιφωσφορο.Εσωτερικα την κυκλοφορια την εχουν αναλαβει 4 κυκλοφορητες συνολικης ροης 2400 λιτρων/ωρα στην οποια προστιθεται και η επιστροφη του φιλτρου η οποια διακλαδιζεται ουτως ωστε να επιτγχανω και αναταραξη της επιφανειας αλλα και καλυτερη ροη πισω απο το βραχο.Τελος το σκιμερ που εχω ειναι το Turboflotor 1000 Multi της Aquamedic.

Παμε τωρα στα ζωντανα.

1 Yellow Tang

1 Blue Tang

1 Fire Goby

1 Mandarin

2 Percula

1 Eibli

1 Cleaner

1 Stenopus

1 Debelius

1 Goniopora

1 Xenia

1 Ephilia

1 Brain

1 Star Polyps

1 Yellow Polyps

2 Acropora

1 Modipora (Fragment)

Οι μετρησεις μου εχουν ως εξης:

NH3/NH4=0

N02=0

NO3=5

PO4=0

Ca=450

Alcalinity=1.8-3.0

Salinity=1024

Τελος οσον αφορα στην υπομονη που αναφερεται ο φιλος μου ο Παναγιωτης(tkap),σιγουρα ηταν αρκετα σπαστικο να βλεπεις το ενυδρειο μονο με ενα κλοουν να βολταρει στους βραχους(μεσα στα σκοταδια) αλλα το αποτελεσμα με αποζημιωσε.Αν προσεξετε στο πισω τζαμι του ενυδρειου,σημειο που δεν καθαριζεται,δεν υπαρχει ιχνος αλγης παρα μονο πιτσιλιες κοραλινης. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ ένα τέτοιο. Λες αν βάλω ένα skimmer και ρίξω αλάτι στους δίσκους να γίνουν έτσι;;;;;;;;;;;;; Μάλλον όχι..............

Μπράβο Nidal πολύ όμορφο

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο τι εχεις?

9318[/snapback]

4 Τ5 24watt εκαστη.1 ακτινικη και 3 λευκες 14000kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε Nidal. :busted_cop:

O αχινός ποιο είδος είναι? Μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολύ καλή δουλειά .. καλομελετημένη

σιγουρα ηταν αρκετα σπαστικο να βλεπεις το ενυδρειο μονο με ενα κλοουν να βολταρει στους βραχους(μεσα στα σκοταδια) αλλα το αποτελεσμα με αποζημιωσε.Αν προσεξετε στο πισω τζαμι του ενυδρειου,σημειο που δεν καθαριζεται,δεν υπαρχει ιχνος αλγης παρα μονο πιτσιλιες κοραλινης.  :D

9174[/snapback]

μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός? ,

το πρόγραμμα που ακολούθησες μέχρι να φτάσεις στο τελικό ωράριο φωτισμού είναι η αιτία ?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά .. καλομελετημένη

μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός? ,

το πρόγραμμα που ακολούθησες μέχρι να φτάσεις στο τελικό ωράριο φωτισμού είναι η αιτία ?

12857[/snapback]

Το αργο στρωσιμο του βραχου και μετεπητα τις προσαρμογης στο ενυδρειο με αργη και σταδιακη αυξηση του φωτισμου ειναι ενα απο τα κλειδια για σωστο reef ενυδρειο χωρις απροσμενα φαινομενα οπως αλγες κτλ. :D

Νινταλ το ενυδρειο σου ειναι κουκλι και χαιρομαι παρα πολυ που συμμετηχα και εγω στο στησιμο του. Μονη μου αναφορα το μεγεθος. Αφου εχεις το τροπο...φτειαξε ενα τονο να το χαιρεσε!! :D :D :hysterical::D

Καλα ενταξει μην βριζεις... :D πλακα κανω. Αλλα μηπως εαν.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Nα συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου το πολύ ωραίο αποτέλεσμα του Φίλου nidal και να του ευχηθώ καλή ανάπτυξη των κοραλλιών του.

Θα ήθελα να υπογραμμίσω την πολύ ωραία τοποθέτηση του βράχου σε στυλ lagoon.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρκετά καθυστερημένος να πώ και εγώ με την σειρά μου ένα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον Nidal για το τόσο όμορφο αποτέλεσμα.

Τελικά σιγά σιγά νομίζω ότι ο μύθος του reef αρχίζει να καταρίπτετε !!!

ΕΥΓΕ Αγαπητέ μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σιγά σιγά νομίζω ότι ο μύθος του reef αρχίζει να καταρίπτετε !!!

12932[/snapback]

Μα δεν υπαρχει μυθος. Οταν εχεις μελετησει πρωτα, πας προσεχτικα και εισαι προσεχτικος και ευλαβικος στην συντηρηση και στις αλλαγες νερου τοτε σιγουρα εχεις τις βασεις για ενα καλο και σωστο θαλλασινο ενυδρειο. Οπως εκανες και εσυ Γιαννη. :D

Ειναι σιγουρα καλο που τοσα ενυδρεια reef εχουν ετοιμαστει ή ετοιμαζονται ηδη. Τα καλυτερα επονται...! :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους σας και παλι!!! :rockon:

Μεσα στις επομενες μερες θα στειλω νεες φωτο μετα την προσθηκη των νεων κοραλλιων που εφερα απο Ρωμη!!!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι παρα πολυ που συμμετηχα και εγω στο στησιμο του.  :hysterical: :hysterical:  :hysterical:  :hysterical: 

Και ακομα συμμετεχεις,συμβουλευεις και εμπλουτιζεις.......!

Thanks φιλε :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα ενα ταξιδακι στη Ρωμη και αντι οπως ολος ο φυσιολογικος κοσμος να εκμεταλευτω τις εκπτωσεις και να εμπλουτισω την γκαρνταρομπα μου,προτιμησα να κανω γυρα στα μαγαζια τις πολης και να εμπλουτισω την εικονα του ενυδρειου μου.Πλεον εχω αφησει χωρο μονο για ενα clam.Για ριξτε μια ματια..... :rockon:

post-22-1141828013_thumb.jpg

post-22-1141828038_thumb.jpg

post-22-1141828070_thumb.jpg

post-22-1141828109_thumb.jpg

post-22-1141828150_thumb.jpg

post-22-1141828171_thumb.jpg

post-22-1141828196_thumb.jpg

post-22-1141828230_thumb.jpg

post-22-1141828253_thumb.jpg

post-22-1141828279_thumb.jpg

post-22-1141828308_thumb.jpg

post-22-1141828334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο!! Τρομερη δουλεια...απλα --> :rockon:

:welcome::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...