Jump to content

Test νερού


Guest Ερόικα Δημογεροντάκη

Recommended Posts

Guest Ερόικα Δημογεροντάκη

:busted_cop: Εχμ, έκανα σήμερα το πρώτο test με τα sticks JBL. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

pH -> 8, KH -> 7, GH -> 18, NO2 -> 0 & NO3 -> 0. Το ενυδρείο μου διανύει την δεύτερη εβδομάδα ζωής. Είναι αναμενόμενα αυτά τα αποτελέσματα;

Χρειάζονται διορθώσεις; Αν ναί, τότε πώς;;

Ευχαριστώ! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο στρώσιμο έτσι; Με ποιο τρόπο στρώνεις, αμμωνία;

Διάβασες σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100;

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει διάβασε και τα υπόλοιπα άρθρα σχετικά με το στήσιμο του ενυδρείου και για όποια απορία εδώ είμαστε.

Ακόμα δεν χρειάζεται διορθώσεις τίποτα στις μετρήσεις εφόσον δεν υπάρχουν κάτοικοι στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: Εχμ, έκανα σήμερα το πρώτο test με τα sticks JBL. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

pH -> 8, KH -> 7, GH -> 18, NO2 -> 0 & NO3 -> 0. Το ενυδρείο μου διανύει την δεύτερη εβδομάδα ζωής. Είναι αναμενόμενα αυτά τα αποτελέσματα;

Χρειάζονται διορθώσεις; Αν ναί, τότε πώς;;

Ευχαριστώ!    :busted_cop:

9147[/snapback]

Eροικα, τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις στο ενυδρειο? (ερωτηση συμπληρωματικη σε αυτη του neon).

Link to comment
Share on other sites

Guest Ερόικα Δημογεροντάκη

Καλημέρα!

Βασικά για το στρώσιμο "δανείστηκα" ότι μου χρειαζόταν από έναν φίλο που είναι στο επάγγελμα με τα ενυδρεία... μέχρι και χαλίκι κουβάλησα!

Προς το παρόν δεν ξέρω τί να κάνω εκτός από υπομονή....

όσο για ψαράκια, μου άρεσε ο "πλατύστομος" και το "αγγελόψαρο". Δεν σκέφτομαι για αρχή να βάλω παραπάνω από 3 - 4 ψάρια, ούτε ξέρω πόσα θα πρέπει να έχει τελικά, αφού ο χώρος δεν είναι μεγάλος. Μου είπαν πώς καλό είναι να βάλω και ένα από αυτά που κολλάνε στα τζάμια, αλλά δεν ξέρω τί είδη αυτών υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βασικά για το στρώσιμο "δανείστηκα" ότι μου χρειαζόταν από έναν φίλο που είναι στο επάγγελμα με τα ενυδρεία... μέχρι και χαλίκι κουβάλησα!

Προς το παρόν δεν ξέρω τί να κάνω εκτός από υπομονή....

όσο για ψαράκια, μου άρεσε ο "πλατύστομος" και το "αγγελόψαρο". Δεν σκέφτομαι για αρχή να βάλω παραπάνω από 3 - 4 ψάρια, ούτε ξέρω πόσα θα πρέπει να έχει τελικά, αφού ο χώρος δεν είναι μεγάλος. Μου είπαν πώς καλό είναι να βάλω και ένα από αυτά που κολλάνε στα τζάμια, αλλά δεν ξέρω τί είδη αυτών υπάρχουν.

9191[/snapback]

Kαλη σου μερα,

για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

1. Αν εχεις στρωσει το ενυδρειο με ετοιμα υλικα (δηλαδη βακτηριδια φιλτρου) απο φιλο, δεν χρειαζεται να περιμενεις. Επρεπε ηδη να εχεις βαλει ψαρια μεσα γιατι εφοσον δεν υπαρχει αμμωνια στο συστημα τα βακτηριδια θα πεθανουν λογω πεινας και θα πρεπει να ξαναστρωσεις. Αν ειναι δυνατον πες μας τι ακριβως πηρες απο το φιλο σου και ποτε εγινε αυτο.

2. Τα σκαλαρια (φανταζομαι οτι αυτα εννοεις ως αγγελοψαρα) και τα πλεκοστομα (δηλαδη αυτα που κολλανε στο τζαμι) θελουν πολυ χαμηλοτερο pH (γυρω στο 6,5-7) οπως επισης και kH και gH (προτιμουν το μαλακο νερο). Αυτο βεβαια, οπως σου ειπε και ο neon, μπορεις να το ρυθμισεις μετα το στρωσιμο, με μονη τη διαφορα οτι πρεπει να ξεκινησεις λιγο πριν ολοκληρωθει το στρωσιμο ωστε να μην μεινει το ενυδρειο στρωμενο μεν χωρις ψαρια δε.

Οποτε: διευκρινησε μας τι ακριβως διαδικασια ακολουθησες με το στρωσιμο και ποτε, και προχωραμε απο κει.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και με τον μιχαλη και την μαρινα......

δωσε μασ πληροφοριεσ..για να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...