Jump to content

Τιγράκια με το κεφάλι κάτω και την ουρά πάνω


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Αγόρασα προχθές δύο τιγράκια από ένα pet-shop που φαίνονταν ζωηρότατα.

Στο ενυδρείο μου ήταν επίσης ζωηρά αλλά όταν ήρθε η ώρα να κοιμηθούν άρχισαν να αιωρούνται με το κεφάλι κάτω και την ουρά ψηλά.

Τα έχω δύο μέρες και παρατηρώ ότι όταν βρίσκονται σε κίνηση, κολυμπούν κανονικά, κυνηγιούνται και τρώνε με όρεξη. Όταν όμως "αφήνονται" να ξεκουραστούν δείχνει να τα παρασύρει η άνωση και να σηκώνεται η ουρά τους προς τα πάνω.

Είναι αυτό ένδειξη για κάποια ασθένεια; Θα ρωτήσω και στο pet-shop αλλά για ευνόητους λόγους δεν εμπιστεύομαι ότι θα μου απαντήσουν με απόλυτη ειλικρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Αγόρασα προχθές δύο τιγράκια από ένα pet-shop που φαίνονταν ζωηρότατα.

Στο ενυδρείο μου ήταν επίσης ζωηρά αλλά όταν ήρθε η ώρα να κοιμηθούν άρχισαν να αιωρούνται με το κεφάλι κάτω και την ουρά ψηλά.

Τα έχω δύο μέρες και παρατηρώ ότι όταν βρίσκονται σε κίνηση, κολυμπούν κανονικά, κυνηγιούνται και τρώνε με όρεξη. Όταν όμως "αφήνονται" να ξεκουραστούν δείχνει να τα παρασύρει η άνωση και να σηκώνεται η ουρά τους προς τα πάνω.

Είναι αυτό ένδειξη για κάποια ασθένεια; Θα ρωτήσω και στο pet-shop αλλά για ευνόητους λόγους δεν εμπιστεύομαι ότι θα μου απαντήσουν με απόλυτη ειλικρίνεια.

"dinamar"καλημέρα και καλώς όρισες.

Κάνε την αλλαγή το 1/3 του νερού που είπε κι ο Σταμάτης προσθέτοντας το αντίστοιχο αντιχλώριο και λίγα βακτηρίδια και παρακολούθησέ τα για μια-δυό μέρες.Πρόσθεσες ANTI STRESS όταν τα έβαλες στο ενυδρείο;

_________.pdf

Link to comment
Share on other sites

-Φιλη dinamar δε μας ειπες ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,τι αλλα ψαρακια εχεις μεσα,ποσο καιρο δουλευει,αν ειναι φυτεμενο κ.λ.π.

Συνηθως και με νορμαλ συνθηκες σε ενα ενυδρειο η παραπανω συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη για τα τιγρακια κατα τη διαρκεια του υπνου...

Για καλο και για κακο κανε την αλλαγη νερου που σου προτεινε και οΣταματης

ομως.Επισης καλα θα ηταν αν εκανες και μια παρουσιαση εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11.

Και παλι καλως ηρθες..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες στο ΑΖ

μου κανει καπως φυσιολογικη η σταση η οποια τα τιγρακια καθονται

κατα το κλεισιμο του φωτισμου και αφου αμεσως την επομενη μερα κατα την διαρκεια του

φωτισμου κολυμπουν και τρεφονται κανονικα

οποτε πιστευω οτι δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγράκια παρουσίασαν τη συμπεριφορά αυτή το ίδιο βράδυ που τα αγόρασα. Θεώρησα ότι ή τα τιγράκια παρουσιάζουν γενικά αυτή τη συμπεριφορά είτε είχαν κάποια αρρώστια ήδη, οπότε δεν σας είπα λεπτομέρειες για το ενυδρείο για να μη γίνει πολύ μεγάλο το post...

Το ενυδρείο είναι 60lt, με δύο χήρες, έναν κίτρινο γλύφτη και έναν κλόουν. Τον κλόουν τον αγόρασα όταν το ενυδρείο γέμισε μέχρι πάνω με σαλιγκάρια από ένα φυτό που είχα βάλει μέσα. Πλέον, έχω μόνο πλαστικά φυτά:)

Ξεκίνησα πρόσφατα το χόμπυ αυτό και τώρα σιγά σιγά προσθέτω και επιπλέον ψάρια.

Έκανα την αλλαγή νερού και βλέπουμε. Πάντως υπάρχει και περίπτωση να είναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή για τα τιγράκια από ότι είπε και ο lmaikl. Ενδιαφέροντα ψάρια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τιγρακια για 1,5 χρονο.Σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αν δε το κανουν συνεχεια.Προσωπικα πιστευω οτι ειναι λιγο στρεσαρισμενα.Αλλαγη νερου θα εκανα μονο αν δεν ειχα καλες μετρησεις για να μη τα στρεσαρει περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown:
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα για τα τιγράκια έτσι κάνουν συνήθως όταν κοιμούνται ή όταν κάτι δεν τους αρέσει και είναι στρεσσαρισμένα παρατήρησέ τα μήπως βγάλουν ick αν και σπάνιο για τα τιγράκια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Τα τιγράκια μου εμφανίζουν πλέον ελάχιστα αυτή τη συμπεριφορά, ακόμα και το βράδυ.

Άρα υπήρχε κάποιο πρόβλημα, ίσως απλά έχουν διαφορετικές προτιμήσεις στο νερό από τους υπόλοιπους κάτοικους του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Εκανες κάτι και άλλαξε η συμπεριφορά τους ;

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο κανει και ενα τιγρακι δικο μου εχω 3 αρχισε να τοκανει μετα απο αλλαγη νερου τι να συμβαινη

Link to comment
Share on other sites

george21 ανοιξε νεο θεμα και δώσε λεπτομέρειες ετσι δεν μπορουμε να σε βοηθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά τα ψαράκια μου χαίρουν άκρας υγείας.

Εντελώς πληροφοριακά παραθέτω τα παρακάτω που βρήκα τυχαία σήμερα και πιθανόν να ενδιαφέρουν κάποιον που αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα.

Όταν κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου, λέει: They choose a part of the tank and hide and lean on plants leaves; their colours become lighter (it is easier to notice this change for a dark coloured barbus like green ones) and usually have a 45° position with head down and tail up.

πηγή: http://www.aqua-fish.net/show.php?h=tigerbarb

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μας ειπες πως εγιναν καλα τα ψαρακια σου .

Και κανε μας και μια μεταφραση να το καταλαβουμε και εμεις . :wub:

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια λεει οτι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα οταν παρουσιαζουν αυτη τη συμπεριφορα!!Διαλεγουν ενα σημειο αναμεσα στα φυτα για να αραξουν,ανοιγει το χρωμα τους (προσωπικα δε το εχω παρατηρησει)

και συνηθως εχουν μια κλιση με το κεφαλι προς τα κατω.]

Οποτε οταν δουμε τετοια συμπεριφορα δεν κανουμε ουτε αλλαγες νερου ουτε ριχνουμε φαρμακα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι ξέρω απο της εισαγωγές ψαριών ότι όταν βλέπουμε το τιγράκι με το κεφάλι κάτω , αν δεν του κάνουμε ολική αλλαγή νερού σε 2-5 ημέρες ξεκεινανε οι απώλειες και τότε πολύ δύσκολα θα το σταματήσουμε .

Για εμάς τους πρακτικούς είναι δείκτης το τιγράκι που μας λέει αν κάτι δεν πάει καλά με το νερό .

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυ ιδιαίτερα ψαρια...εγω εχω 5.

Τα δικά μου τη μέρα (ηλιακό φως) είναι πολύ δραστήρια και με έντονα χρώματα.

Οταν ανάψουν τα φωτιστικά αμέσως τρέχουν να κρυφτούν σε τρύπες και φυτά χάνουν τα χρώματα τους και παιρνουν τη στάση αυτή (dinamar) .

Ειναι τρελά αυτα τα τιγράκια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, το κειμενάκι που παρέθεσα πρόλαβε και το μετέφρασε ο stebra2!

Με λίγα λόγια έλεγε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για τα τιγράκια να παρουσιάζουν αυτή τη συμπεριφορά όταν κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου, γιατί είναι ο τρόπος που κοιμούνται.

Επειδή το είχα ψάξει, για άλλα ψάρια είναι άκρως ανησυχητική συμπερίφορά καθώς μπορεί να είναι από απλή δυσκοιλιότητα μέχρι swim bladder. (έχω την αίσθηση ότι εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα αυτά :wub: )

Αυτό που λες εσύ για τα τιγράκια που κάθονταν με το κεφάλι κάτω και έπειτα παρουσίαζαν προβλήματα, ίσως να έχει να κάνει με το ότι το έκαναν συνέχεια και όχι μόνο την ώρα του ύπνου.

Την ώρα του ύπνου όμως τα τιγράκια όλου του κόσμου κάνουν κατακόρυφο!

Link to comment
Share on other sites

τα τιγράκια να παρουσιάζουν αυτή τη συμπεριφορά όταν κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου, γιατί είναι ο τρόπος που κοιμούνται.

Την ώρα του ύπνου όμως τα τιγράκια όλου του κόσμου κάνουν κατακόρυφο!

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...