Jump to content

Neon & Cardinall Tetra ασθένεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, τις τελευταίες ημέρες 1 neon και 2 cardinall tetra από τα παλαιότερα που έχω παρουσιάζουν αποχρωματισμό (διατηρώντας το μπλε χρώμα ενώ το υπόλοιπο σώμα τους είναι προς το γκρι), το neon κολυμπά διαγώνια (με το κεφάλι επάνω και την ουρά προς τα κάτω).

Έχουν την ασθένεια των Neon tetra? Και αυτή είναι μεταδοτική? δηλαδή θα επηρεάσει και τα υπόλοιπα tetra (μόνο) ή και τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου μου?

Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι μόνες μετρήσεις που έχω είναι NO2 = 0, NO3 = 10, Θερμοκρασία 26. Πάντως από την ώρα που έγραψα το post ένα από τα Corydoras aeneus το βρήκα ανάποδα χωρίς να μπορεί να επανέλθει στην κανονική του θέση και ακίνητο με δυσκολία κινούνταν. Σήμερα το μεσημέρι έβαλα CO2 με DIY καθώς ήμουν χαμηλά στο CO2 μήπως φταίει αυτό? Συνδέονται τα δύο αυτά γεγονότα?

Νερό άλλαξα το Σάββατο και βιταμίνες έβαλα το μεσημέρι.

Έγινε επεξεργασία - stsou98
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού και βιταμίνες .

Καθώς έκανα αλλαγή νερού πριν δυο μέρες δεν το δοκίμασα απλά έβαλα TetraVital που είχα πρόχειρο, ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι κάτι μεταδοτικό αν και στα υπόλοιπα tetra δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό. Από όρεξη όλα πάνε καλά.

Δυστυχώς σήμερα το πρωί το Corydoras aeneus απεβίωσε :)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να ανεβασεις σταδιακα την θερμοκρασια στους 28 .τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

επισης πρεπει απαραιτητα να κανεις και τα αλλα τεστ για να εχεις μια εικονα του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχω guppies (μικρά), Corydoras aeneus, Τετρα Mπουενος Αϊρες, SAE, Midget Sucker Catfish, Harlequin. Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο. Αυτό που πρόσεξα σε ένα ακόμη tetra είναι ότι ενώ τα χρώματά του είναι κανονικά έχει ένα μικρό εξόγκωμα(άσπρο) λίγο πριν την ουρά....

Στο σπίτι δεν έχω τώρα άλλα τεστ θα πάρω το συντομότερο μήπως μπορείς να μου προτείνεις τα αναγκαία???

Ανεβάζω και φωτογραφίες από τα δύο tetra συγνώμη για την ποιότητα αλλά είναι από κινητό

post-3303-1205833071_thumb.jpg

post-3303-1205833096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ ειναι NH3/NH4,Ph,gh,kh.αυτα για αρχη .απο τις φωτο δεν φαινεται τπτ.ειναι πολυ θολες.ζωοτοκα με ωοτοκα δεν πανε μαζι.αλλες συνθηκες νερου.το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει?τα τεστ παντα υγρης μορφης.

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ ειναι NH3/NH4,Ph,gh,kh.αυτα για αρχη .απο τις φωτο δεν φαινεται τπτ.ειναι πολυ θολες.ζωοτοκα με ωοτοκα δεν πανε μαζι.αλλες συνθηκες νερου.το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει?τα τεστ παντα υγρης μορφης.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τα τεστ θα φροντίσω να τα πάρω το συντομότερο δυνατόν. Το ενυδρείο τρέχει περίπου 1,5 χρόνια και περίπου 1 χρόνο με αυτήν την σύνθεση μάλιστα τουλάχιστον όσον αφορά τα guppies πήγα πάρα πολύ καλά καθώς γεννούσαν συνέχεια για αυτό το λόγω και με το φόβο του υπερπληθυσμού έχω χαρίσει τα περισσότερα guppies (τώρα έχω περίπου 5 μικρά έως πολύ μικρά καθώς έδωσα όλα τα "ενήλικα") και μόλις μεγαλώσουν και αυτά θα τα χαρίσω και αυτά ώστε να μην έχω guppies.

Όσο για τις φωτό δυστυχώς έχω μόνο το κινητό που μάλλον είναι ακατάλληλο για αυτήν την χρήση αλλά νομίζω τουλάχιστον ότι η κατάσταση σχετικά με το περίεργο κολύμπι του tetra μπορεί να διακριθεί στην μια φωτό στην άλλη το σημάδι είναι δύσκολο για αυτό και το κύκλωσα..

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλη.μην λυπηθεις τα χρηματα των τεστ .οσο αξιοπιτσα ειναι τοσο καλυτερα για σενα.τα νεον και καρντιναλ ειναι ευαισθητα σε μεταβολες συνθηκων του νερου.θελουν πολυ καλη ποιοτητα νερου.αν εχεις ενα μικρο ενυδρειακη βαλε τα αρωστα ψαρακια εκει αλλα προσοχη με τις ιδιες παραμετρους νεου -θερμοκρασιας του ενυδρειου σου.τωρα χωρις καλη φωτο δεν μπωρο να διακρινω κατι.επισης να συμβουλευεσαι πρωτα το fish &plant index για οτι ψαρια επιθυμεις να εχεις στο ενυδρειο σου.Παντα να ειναι συμβατα μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, πάντως πριν τα αγοράσω είχα συμβουλευθεί το Pet shop αλλά και τις συνθήκες που ζουν ώστε να είναι παρόμοιες. Τα τεστ θα τα πάρω σίγουρα ώστε να μπορώ να μετρώ και το CO2, αλλά δυστυχώς μικρό ενυδρειάκι δεν έχω και δεν μπορώ να βάλω καθώς δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι μου :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσπαθησε να φτιαξεις τις παραμετρους που σου ειπαν περαπανω και προσωπικα παντα για να σωσεις τα τετρα σου θεραπεια 1 μερας με esha 2000,, 25 σταγονες ανα 100 λιτρα ,για την ασθενεια των neon tetra και το συνδρομο εξασθενησης..(προσωπικα το εχω δοκιμασει και ειδα αποτελεσματα!!) :)

Έγινε επεξεργασία - akillis
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις:

pH = 8

kH = 7

gH = 12

NH4 = 0.5

NH3 μεταξύ 0 και 0,03

Ξεκίνησα και την θεραπεία με το eSHa 2000. Προσευχή και αναμονή για καλά αποτελέσματα........ :)

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και τισ συμβουλές :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολυ υψηλο ph για τα ψαρακια σου....

Link to comment
Share on other sites

πολυ υψηλο ph για τα ψαρακια σου....

συμφωνω.πρεπει να κατεβει τουλαχιστον στο 7

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό είδα πώς θα μπορούσα να το κατεβάσω??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό είδα πώς θα μπορούσα να το κατεβάσω??

Αυτη τη στιγμή να μην κανείς τίποτα με το ΡΗ .

Ξεκίνησε ένα ψάξιμο με την αναζήτηση σχετικά , και όταν τελειώσεις με τη θεραπεία προχωράς .

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται λιγο περιεργο να εχεις απο μονο του τοσο υψηλο ph.Αλλοι για να το φτασουν τοσο πεδευονται!!!!!

Εισαι σιγουρος οτι μετρας σωστα?

Πια προιοντα χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Ok με το ψάξιμο βρήκα την απάντηση σχετικά με το pH. Όσον αφορά την θεραπεία είδα πιο δραστήριο το neon που κολυμπάει υπό κλίση, και το ίδιο ισχύει και για τα cardinall.

Όσο για τα τεστ χρησιμοποίησα στις παραπάνω μετρήσεις της SERA σε υγρή μορφή (όχι sticks).

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το ph σου "διαβαζωντας" και ρωτοντας και να παρακολουθεις το kh,gh σου και ολα θα πανε καλα..!!! :):bowdown:

Έγινε επεξεργασία - akillis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τα cardinall είναι αρκετά καλύτερα και έχουν αρχίσει να βγάζουν ξανά το κόκκινο χρώμα τους. :)

Το tetra όμως δεν βλέπω να ανακάμπτει παρότι χθες ήταν καλύτερα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...