Jump to content

Λαικη εντολη-Μεταρυθμισεις


Recommended Posts

Αναρωτιεμαι......λαικη εντολη για μεταρυθμισεις σημαινει ξεπουλημα ολου του κρατικου πλουτου?Μαλλον μας περνανε για χαζους!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα και τα Ματ ρε παιδια.Ο σιγουρος τροπος καταστολης κινητοποιησεων.Οπως βαρουσαν καποτε τους συνταξιουχους,τωρα βαρανε τους υπαλληλους στην καθαριοτητα

]

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο αλλα και εμεις τι κανουμε για αυτο τπτ :)

αν θελουμε να αλαξει κατι σε αυτη τη χωρα πρεπει να βαλουμε στην ακρη τον εγωισμομας και να γινουμε ολοι μια γροθια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι......λαικη εντολη για μεταρυθμισεις σημαινει ξεπουλημα ολου του κρατικου πλουτου?Μαλλον μας περνανε για χαζους!!!!!!!! :)

Ξεπούλημα ειναι κατα τη γνώμη σου.

Ευτυχως στις δημοκρατιες γινονται εκλογες και ο λαός εξουσιοδοτει την εκάστοτε κυβερνηση να εφαρμοσει το πρόγραμμα της.

Και η εντολή στην παρουσα κυβερνηση ειναι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΗ.

Εξάλλου ειδες εσυ κανεναν ΙΔΙΩΤΙΚΟ υπάλληλο να διαμαρτυρεται???

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για προβληματισμό...

Αυτοί που δουλεύουν στα λιμάνια (λιμενεργάτες που έχουν δημιουργήσει λόμπι) ενδιαφέρονται για τον κρατικό πλούτο???? Για την λειτουργία της αγοράς??? Λειτουργούν προς το συμφέρον του λιμανιού???

Οι υπάλληλοι της Ολυμπιακής (που όλο και κάποιο μέσο είχαν για να μπούνε μέσα) ενδιαφέρονται για το μέλλον του 'εθνικού αερομεταφορέα'???

Οι διάφοροι δημόσιοι υπάλληλοι (που συχνά πυκνά απεργούν για διάφορους λόγους), απεργούν για το κοινό συμφέρον???, για την πρόοδο της πατρίδας???, έχουν ιδέα των μισθών και συνθηκών που επικρατούν στον ιδιωτικό τομέα???

Όλοι αυτοί που κάνουν συντεχνιακά απεργίες ενάντια των μεταρρυθμίσεων για το ασφαλιστικό (κοιτόντας μόνο το συμφέρον της συντεχνίας τους) έχουν σκεφτεί για το τι πρόκειται να γίνει στην συνέχεια (σε βάθος 20 ετών, που αφορά τα παιδιά τους)???

Η ΓΣΕΕ έχει τα ίδια συμφέροντα με την ΑΔΕΔΥ???

Στην χώρα παράγεται πλούτος??? αν ναι από ποιούς και που πάει???

Όλα τα παραπάνω είναι ερωτήσεις και όχι απόψεις…

Η άποψη μου είναι ότι έχουμε χωριστεί σε αυτούς που παράγουν και σε αυτούς που καταναλώνουν την παραγωγή των άλλων… (όσοι εργάζονται χωρίς ωράριο και λέπουν τα παιδιά τους μια ώρα την ημέρα με το ζόρι, καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ).

Στην τελική όλοι μας συντηρούμε αυτό που ζούμε εδώ και χρόνια…

Υ.Γ. Φίλε ZORBA η ερώτηση σου για το γιατί δεν διαμαρτήρονται οι ιδιωτικοί υπάλληλοι θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να απαντηθεί από όλους τους δημόσιους....

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Ξεπούλημα ειναι κατα τη γνώμη σου.

Ευτυχως στις δημοκρατιες γινονται εκλογες και ο λαός εξουσιοδοτει την εκάστοτε κυβερνηση να εφαρμοσει το πρόγραμμα της.

Και η εντολή στην παρουσα κυβερνηση ειναι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΗ.

Εξάλλου ειδες εσυ κανεναν ΙΔΙΩΤΙΚΟ υπάλληλο να διαμαρτυρεται???

δεν ειναι ετσι.οταν ψηφιζεις δεν του λες κανε οτι γουσταρεις.ΔΕΝ ειναι ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα είναι λεπτό και μπορεί να εξελιχτεί σε πολιτική αντιπαράθεση να ήμαστε λίγο προσεκτική δεν λέω να μην μιλάμε αλλά απλός προσεκτική.

Η δικιά μου γνωμη είναι ότι όλοι νοιάζονται για την τσέπη τους και κανένας δεν νοιάζεται για την πατρίδα και τον συνάνθρωπο του.

Ας δώ μια φορά δημόσιο υπάλληλο να κάνει απεργία όχι για τον εαυτό του αλλά για την κατάσταση που υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα που δουλεύουν οι άνθρωποι 10 ώρες και πληρώνονται για 8. Που ο νόμος λέει για σηλογηκες συμβάσεις, μισθούς τριετίες κτλ και σχεδόν κανένας δεν τα παίρνει. Στην ουσία ο ιδιώτης δεν έχει δικαίωμα στην απεργία γιατί αν κάνει θα βρεθεί σε λίγο καιρό στον δρόμο. Για δέστε πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι κάνουν απεργία και πόση ιδιωτική. θα μπορούσα να πω πάρα πολλά για τον ιδιωτικό τομέα αλλά τα ξέρεται και μόνη σας.

Αν κάποτε λοιπόν η κύριοι δημόσιοι υπάλληλοι η οι υπάλληλοι δημοσίου δικαίου βγουν στους δρόμους μόνο για αυτούς τους ανθρώπους τότε θα πιστέψω ότι νοιάζονται για τους άλλους.

Δηλαδή ζήσε Μάι μου να φας τριφήλη.

Πιστεύεται δηλαδή ότι το ασφαλιστικό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από το πρόβλημα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρεται πόση ιδιώτες λένε ας γνώριζα ότι δεν θα μείνω ποτέ στον δρόμο ότι θα έχω δουλειά και θα μπορώ να βάλω την ζωή μου σε μια τάξη και ας βγω στην σύνταξη δυο χρόνια πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα είναι λεπτό και μπορεί να εξελιχτεί σε πολιτική αντιπαράθεση να ήμαστε λίγο προσεκτική δεν λέω να μην μιλάμε αλλά απλός προσεκτική.

Η δικιά μου γνωμη είναι ότι όλοι νοιάζονται για την τσέπη τους και κανένας δεν νοιάζεται για την πατρίδα και τον συνάνθρωπο του.

Ας δώ μια φορά δημόσιο υπάλληλο να κάνει απεργία όχι για τον εαυτό του αλλά για την κατάσταση που υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα που δουλεύουν οι άνθρωποι 10 ώρες και πληρώνονται για 8. Που ο νόμος λέει για σηλογηκες συμβάσεις, μισθούς τριετίες κτλ και σχεδόν κανένας δεν τα παίρνει. Στην ουσία ο ιδιώτης δεν έχει δικαίωμα στην απεργία γιατί αν κάνει θα βρεθεί σε λίγο καιρό στον δρόμο. Για δέστε πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι κάνουν απεργία και πόση ιδιωτική. θα μπορούσα να πω πάρα πολλά για τον ιδιωτικό τομέα αλλά τα ξέρεται και μόνη σας.

Αν κάποτε λοιπόν η κύριοι δημόσιοι υπάλληλοι η οι υπάλληλοι δημοσίου δικαίου βγουν στους δρόμους μόνο για αυτούς τους ανθρώπους τότε θα πιστέψω ότι νοιάζονται για τους άλλους.

Δηλαδή ζήσε Μάι μου να φας τριφήλη.

Πιστεύεται δηλαδή ότι το ασφαλιστικό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από το πρόβλημα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρεται πόση ιδιώτες λένε ας γνώριζα ότι δεν θα μείνω ποτέ στον δρόμο ότι θα έχω δουλειά και θα μπορώ να βάλω την ζωή μου σε μια τάξη και ας βγω στην σύνταξη δυο χρόνια πιο αργά.

:):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

[Εμενα μου φαινεται οτι αντι να ζηταμε να φτασουμε σε προνομια και αμοιβη αυτους που τα εχουν,ζηταμε να τους τα μειωσουν.Μιζερια.............

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αυτή και παρόμοιες πολιτικές συζητήσεις επί ώρες και θα φτάσω κατευθείαν στην τελευταία ερώτηση που καταλήγουμε ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ:

"Ρε συνάνθρωποι (το "ρε" σε φιλικό τόνο), πάλι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν θα ψηφίσετε;" και ακολουθεί η μόνιμη απάντηση:

"ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ψηφίζω τάδε ή δείνα μικρό κόμμα"

Η παραπάνω στιχομυθία είναι πραγματικός και έχει επαναληφθεί άπειρες φορές

κι εδώ ρωτάω όλους μας

"ΠΩΣ ΡΕ ****** ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΟΣΟΣΤΑ 70-80%; Είναι στατιστικά αδύνατον να μιλάω πολιτικά ΜΟΝΟ με αυτό το 20-30% !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αυτή και παρόμοιες πολιτικές συζητήσεις επί ώρες και θα φτάσω κατευθείαν στην τελευταία ερώτηση που καταλήγουμε ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ:

"Ρε συνάνθρωποι (το "ρε" σε φιλικό τόνο), πάλι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν θα ψηφίσετε;" και ακολουθεί η μόνιμη απάντηση:

"ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ψηφίζω τάδε ή δείνα μικρό κόμμα"

Η παραπάνω στιχομυθία είναι πραγματικός και έχει επαναληφθεί άπειρες φορές

κι εδώ ρωτάω όλους μας

"ΠΩΣ ΡΕ ****** ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΟΣΟΣΤΑ 70-80%; Είναι στατιστικά αδύνατον να μιλάω πολιτικά ΜΟΝΟ με αυτό το 20-30% !!!

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλε μου.Οταν λοιπον σταματησουμε να υποστηριζουμε τα ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ τοτε θα την ακουσουν για τα καλα.Κανενα ΠΑΣΟΚ και Καμμια ΝΔ δεν ενδιαφερεται αν λειπει κατι απο τα παιδια μας..................Εδω κλεινει το θεμα αυτο για μενα.Ξαναγυρνω στις ψαροκουβεντες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπαμε να εκφράσουμε κάποιους προβληματισμούς και κάποιες κανονικές ανησυχίες που υπήρχαν και θα υπάρχουν σε όλα τα κράτη του κόσμου μακριά από κόμματα, και πολιτικούς χρωματισμούς. Αλλά τώρα βλέπω να αναφέρονται και ονόματα κομμάτων αφήνοντας υπονοούμενα πχ αφού τα δυο μεγάλα κόμματα δεν είναι εντάξει ψηφήστε το τρίτο ή το τέταρτο. Αυτό δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο για αυτό λέω να σταματήσουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κλεινει το θεμα αυτο για μενα.Ξαναγυρνω στις ψαροκουβεντες.

:):bowdown::bowdown:

Οταν το Aquazone φτιαξη το δικό του κόμμα να ξαναεπανελθουμε .

:blink::blink::blink::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν είπα να ψηφίσουμε το ένα ή το άλλο. Αλλά νομίζω θα ήταν τελείως υποκριτικό εκ μέρους μου να απέφευγα να πω ΝΔ και να το τριγυρίζω λέγοντας "η κυβέρνηση" κτλ και αντί ΠΑΣΟΚ να λέω "οι προηγούμενοι" κτλ. Έχουμε δικομματισμό και δεν είναι δυνατόν να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να εκφράζουμε τους προβληματισμούς μας ελεύθερα. Δεν χρωματίζω-ομαι ούτε κάνω προπαγάνδα. Αλλά να εθελοτυφλούμε δεν είναι και ότι πιο υγιές. Αυτοί είναι στην εξουσία, αυτούς θα κρίνουμε για την πολιτική που εφαρμόζουν πάνω μας.

ΥΓ. Αν θεωρείτε "αμαρτωλές" τις λέξεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ βάλτε ***

Link to comment
Share on other sites

Αμαρτωλές δεν είναι αλλά μπορεί κάποιο μέλος να είναι πχ οπαδός του ενός ή του άλλου κόματος και να θιχτεί και το ένα να φέρει το άλλο και στο τέλος να γίνουμε εδώ κουλουβάχατα. Αυτό φοβάμαι τίποτε άλλο.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις εσύ ή εγώ πως θα αντιδράσει ο ένας και ο άλλος για αυτό φιλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ξέρω και δεν καταφέρθηκα με χαρακτηρισμούς προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Αυτά που ανέφερα είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ στιχομυθίες που έχουν επαναληφθεί πολλάκις. Για να μην μακρηγορώ υπάρχει μια γενική αγανάκτηση και απλά ανέφερα τους κυρίους υπεύθυνους γι αυτό. Δεν νομίζω να φταίει ο πολίτης που πεινάει!

Και με όλο το θάρρος ΑΝ κάποιος οπαδός κάποιου κόμματος από αυτά αναφέρει ότι είναι υπεύθυνη άλλη πολιτική παράταξη από τις 2 προαναφερθείσες να με συγχωρεί αλλά θα είναι τουλάχιστον ανόητος (τώρα χαρακτήρισα)

Link to comment
Share on other sites

Το Internet ειναι τεραστιο...

Το Internet εχει fora και sites για καθε αποψη...

Πιστευετε οτι εδω ειναι το καταλληλο μερος για τετοιες συζητησεις? Υπαρχει το cafe μεν για καποια ασχετα θεματα αλλα το να γινονται τετοιου ειδους συζητησεις ειναι πραγματικα εκτος τοπου και μπορει να εξελιχθει ασχημα χωρις λογο...

Και αν θελετε να ερθω και στο τυπικο, οπως μπορειτε να δειτε στους κανονες του Aquazone που ολοι αποδεχτηκατε οταν γινατε μελη:

1.Διαγραφή «Θεματικής Ενότητας» ή Δημοσίευσης

Διαγραφή Θεματικής Ενότητας ή Δημοσίευσης γίνεται μόνον από τους διαχειριστές ή τους συντονιστές της κατηγορίας.

Για να πραγματοποιηθεί διαγραφή πρέπει να συντελεί έστω ένας από τους κάτωθι λόγους :

• Να είναι εκτός θέματος

• Το δημοσίευμα να είναι προσβλητικό / υβριστικό

• Να θίγονται ιερά

Μέσω του δημοσιεύματος να συντελεί έμμεση ή άμεση διακίνηση ή διαφήμιση πορνογραφικού υλικού, διαφημίσεων, πολιτικού περιεχομένου.

Και απο καποια απο τα παραπανω μηνυματα διακρινω ξεκαθαρες πολιτικες αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

OK. Λάθος μου που συνέχισα πολιτική κουβέντα σε ενυδρειακό φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...