Jump to content

African Aquarium


dartman

Recommended Posts

Ενω καθομασταν ενα πρωινο και πιναμε το καφεδακι μας ( Dartman - katerinaki1402) λεμε δε ξαναστηνουμε ενα 60αρακι ενυδρειο που ειχαμε και ητανε παροπλισμενο ?

Καταπληκτικη ιδεα , αλλα τι θα το κανουμε ?? Το μινι συμβουλιο ξεκινησε και καταληξαμε !!! Ηρθε η ωρα να ανεβασουμε PH !! :blink: ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ .... :bowdown:

Φοραμε τα καλα μας :blink: , πεταγομαστε αμεσως εξω και και η πρωτη αγορα ξεκινησε , τι αλλο ? λευκη ψιλη αμμο ....

Σειρα ειχαν οι πετρες !!! Μετα απο αρκετο ψαξιμο 20 κιλα πετρες ειχαν μπει στο πορτ παγκαζ !!!

Κατοπιν η ευρεση απαραιτητης σιλικονης ηταν αναγκαια , παει και αυτο !!!

Φελιζολ ?? Ευκολο ... αγοραστηκε και αυτο ...

ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΙ !!!! :bowdown:

Συνεχεια στο δρομο της επιστροφης σκεφτομουνα οτι θα πρεπει να κανω αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου απο τη πρωτη κιολλας πετρα που θα τοποθετηθει με πλουσιο φωτογραφικο υλικο αλλα δυστηχως η χαρα της δημιουργιας με συνεπηρε και το ξεχασα εντελως :hysterical:

Με λιγα λογια κοπηκε φελιζολ 2cm στις διαστασεις του ενυδρειου το οποιο καταρχας χρησιμοιποιηθηκε σα πλανο για να τοποθετηθουν οι πετρες . Υστερα απο πολλες αλλαγες η μια πετρα ετσι η αλλη αλλιως , καταληξαμε πως θα τις βαλουμε ... Αρχισε το κολημα και οικοδομημα ηταν ΕΤΟΙΜΟ :)

Μπηκε το φελιζολ στο πατο του ενυδρειου και κατοπιν το οικοδομημα , ριξαμε τη λευκη ψιλη αμμο και ξεκινησε το γεμισμα ...

Φιλτρα θερμοσταστες θερμομετρα ολα κομπλε ... ΕΤΟΙΜΟ !!!

Παρτε και καμια φωτο με και χωρις νερο να μου πειτε τη γνωμη σας :blink:

Υ.Γ. Φοντο θα μπει απλα νομιζα οτι ειχα αυτο που ηθελα σπιτι αλλα τελικα τζιφος ...

IMG_1348.jpg

IMG_1350.jpg

IMG_1351.jpg

IMG_1354.jpg

IMG_1358.jpg

IMG_1359.jpg

IMG_1360.jpg

IMG_1362.jpg

IMG_1363.jpg

IMG_1364.jpg

IMG_1365.jpg

Τελοσ πιθανοτατα να μπει και κανα crinum θα δειξει !!!

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο το ενυδρεια σας.Φαινεται οτι το εφτιαξαν ατομα με γνωση.αυτο το λεω για το στυσιμο της πετρας.Λιγο ομως μικρο για αφρικανες???Καλο στρωσιμο.Οτι ψαρια και αν μπουν θα ειναι σε καλα χερια το μονο σιγουρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μικρο ειναι αλλα δε θα μπει τπτ τρομερο μη φανταστεις 3-4 ψαρακια μαλλον demasoni ...

Θα τη παλεψουν με καλη φιλτρανση φροντιδα και προδερμ ... :bowdown::bowdown:

Σευχαριστω για τα καλα σου λογια ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το aquascaping ,αγαπητέ Αντώνη.Λίγα νερά βέβαια , αλλά για ένα είδος ( όπως είπες demasoni ) , πιστεύω θα πάει μια χαρά.

Καλή επιτυχία ,Ζήτω η Αφρική

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομορφο, αλλα θα προτεινα μικρες ταγκανικες σε αυτα τα λιτρα. Να προσεχετε με τα demasoni...

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το ενυδρειο dartman ! Συγουρα θα το εκτιμισουν τα ψαρακια ! Η γνωμη μου ειναι να βαλεις οπως ειπες η crinum η vallisneria ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργο ...

Αγορασμενες ειναι, αλλα επιλεγμενες μια μια μεσα απο αρκετους τονους πετρας :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια ... ειστε τυποι βγαλμενοι ολοι μεσα απο τα Αφρικανικα νερα και η γνωμη σας μετραει παρα πολυ :bowdown::blink::blink:

Σκεφτηκα και για ταγκανικες αλλα δε ξερω θα δω ...

Προς το παρων μου αρεσει τοσο πολυ να το βλεπω και ετσι οπως ειναι που τα ψαρια δε τα σκεφτομε καν !!! :):bowdown::blink::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι μικρές Ταγγανίκες είναι οτι πρέπει για το συγκερκιμένο ενυδρείο.Εσύ αποφασίζεις.

Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου γνωμη ειναι να βαλεις αδεια σαληγγαρια με μικρες ταγκανικες , θα ειναι υπεροχο !

Link to comment
Share on other sites

Θα συνηγορήσω υπέρ της Tanganyika, μάλλον ίσως γιατί σιγά σιγά πάω κι εγώ προς τα κει (εννοώ χαλώντας το φυτεμένο). Brichardi ίσως ή multifaciatus. Κατά τα άλλα όμορφο το στήσιμο, τις ξέρω αυτές τις πέτρες (έχω πληρώσει κι εγώ) είναι ωραίες. Πολλές σπηλιές δεν έχει, αλλά αν βάλεις Tanganyika πιθανόν να χρειαστείς κελύφη σαλιγκαριών παρά σπηλιές (ανάλογα με το είδος).

Το αποτέλεσμα πάντως μου αρέσει. Αναμένουμε τελικά την απόφασή σας με τα ψάρια. :)

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αμα πω στη Κατερινα να βαλει μεσα κελυφη απο σαλιγκαρια το λιγοτερο που θα με κυνηγαει ειναι με κανα σκουποξυλο στη χειροτερη θα παρει το TEFAL !!! :blink::blink::blink:

Εχω κεφια σημερα :):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κοχυλάκια αντί σαλιγκάρια

Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη κοίτα αυτό http://www.youtube.com/watch?v=2nRa8r4QUqA

με τα κοχύλια

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλο !!! :bowdown:

Εχουμε χρονο ακομα παντως θα κανουμε και ενα συνεδριο και θα αποφασισουμε .. :)

THX ALL !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο χτίσιμο βελάνθρωπε! Υποδειγματικό! :bowdown:

Ψήνεσαι για καμιά vallisneria στο κενό πίσω από τη στοίβα? (έχω αρκετή americana για δώσιμο)

Επίσης δες αυτούς τους τυπάδες και ίσως πείσεις και το έταιρον ήμισυ. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το στησιμο παιδια μπραβο!!! :bowdown:

φιλε dartman θα σε απογοητευσω,αλλα γνωμη μου ειναι να ξεχασετε οτι αφορα mbuna σε αυτα τα λιτρα..

60λιτρα ενυδρειο μειον πετρες και αμμο ποσα λιτρακαι μενουν??μην ξεχνατε οτι ιδιως τα demasoni που αναφερατε ειναι απο τα πιο επιθετικα και συνισταται να τα κραταμε σε μεγαλα γκρουπ...

για ενα species tank με κατι απο malawi νομιζω το ελαχιστο οριο ειναι 100-120λιτρα ενυδρειο..που και παλι ειναι οριακο..

αντιθετως απο tanganyika εχετε πολλες επιλογες...

καλη συνεχεια σε οτι αποφασισετε...και καλως ηρθατε στην αφρικη!!! :)

Υ.Γ.ειμαστε και γειτονες...αν χρειαστειτε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Ενω καθομασταν ενα πρωινο και πιναμε το καφεδακι μας ( Dartman - katerinaki1402) λεμε δε ξαναστηνουμε ενα 60αρακι ενυδρειο που ειχαμε και ητανε παροπλισμενο ?

Καταπληκτικη ιδεα , αλλα τι θα το κανουμε ?? Το μινι συμβουλιο ξεκινησε και καταληξαμε !!! Ηρθε η ωρα να ανεβασουμε PH !! :blink: ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ .... :bowdown:

Φοραμε τα καλα μας :blink: , πεταγομαστε αμεσως εξω και και η πρωτη αγορα ξεκινησε , τι αλλο ? λευκη ψιλη αμμο ....

Σειρα ειχαν οι πετρες !!! Μετα απο αρκετο ψαξιμο 20 κιλα πετρες ειχαν μπει στο πορτ παγκαζ !!!

Κατοπιν η ευρεση απαραιτητης σιλικονης ηταν αναγκαια , παει και αυτο !!!

Φελιζολ ?? Ευκολο ... αγοραστηκε και αυτο ...

ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΙ !!!! :bowdown:

Συνεχεια στο δρομο της επιστροφης σκεφτομουνα οτι θα πρεπει να κανω αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου απο τη πρωτη κιολλας πετρα που θα τοποθετηθει με πλουσιο φωτογραφικο υλικο αλλα δυστηχως η χαρα της δημιουργιας με συνεπηρε και το ξεχασα εντελως :hysterical:

Με λιγα λογια κοπηκε φελιζολ 2cm στις διαστασεις του ενυδρειου το οποιο καταρχας χρησιμοιποιηθηκε σα πλανο για να τοποθετηθουν οι πετρες . Υστερα απο πολλες αλλαγες η μια πετρα ετσι η αλλη αλλιως , καταληξαμε πως θα τις βαλουμε ... Αρχισε το κολημα και οικοδομημα ηταν ΕΤΟΙΜΟ :)

Μπηκε το φελιζολ στο πατο του ενυδρειου και κατοπιν το οικοδομημα , ριξαμε τη λευκη ψιλη αμμο και ξεκινησε το γεμισμα ...

Φιλτρα θερμοσταστες θερμομετρα ολα κομπλε ... ΕΤΟΙΜΟ !!!

Παρτε και καμια φωτο με και χωρις νερο να μου πειτε τη γνωμη σας :blink:

Υ.Γ. Φοντο θα μπει απλα νομιζα οτι ειχα αυτο που ηθελα σπιτι αλλα τελικα τζιφος ...

IMG_1348.jpg

IMG_1350.jpg

IMG_1351.jpg

IMG_1354.jpg

IMG_1358.jpg

IMG_1359.jpg

IMG_1360.jpg

IMG_1362.jpg

IMG_1363.jpg

IMG_1364.jpg

IMG_1365.jpg

Τελοσ πιθανοτατα να μπει και κανα crinum θα δειξει !!!

Kαλο στησιμο και ομορφες πετρες.Σιγουρα το τελικο αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο στησημο !και νομιζα πως δεν θα ερχοσουν ποτε αφρικη μερια!!!

και εγω θα συμφωνησω με τανγκανικα και συγκεκριμενα lamprologus occelatus τα οποια και πανεμορφα ειναι αλλα και φοβερο χαρακτηρα εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω κι εγω πως θα ηταν καλη επιλογη τα Tanganyika

Link to comment
Share on other sites

Dartman μια συμβουλή(μια και ξεκινας με αφρικανες).

Πρώτα διαλέγεις το ψαρι και μετα μελετώντας το φτιάχνεις την διακόσμηση.

Στα 60 λίτρα δεν εχεις πολλές επιλογες.

Εισαι για κιχλίδες των κοχυλιών που σαν βάση εχουν τα κοχύλια με λίγη πέτρα.

Αρα το στήσιμο που εχεις κάνει δεν σε βολευει γιατι δεν ειναι λειτουργικο.

Αν λέγαμε οτι πάς για demasoni(ας πουμε)και το ειχες μελετήσει θα ειχες δει οτι χρειάζεται κρυψώνες γιατι ειναι πολυ επιθετικα ψαράκια,αρα πάλι δεν ειναι λειτουργικο το στήσιμο με συνέπεια σε λιγο καιρο το ενυδρείο να γίνει μπάχαλο.

Με καλη διαθεση στα λέω,

και αν χρειαστεις κατι ειμαστε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο στησημο !και νομιζα πως δεν θα ερχοσουν ποτε αφρικη μερια!!!

και εγω θα συμφωνησω με τανγκανικα και συγκεκριμενα lamprologus occelatus τα οποια και πανεμορφα ειναι αλλα και φοβερο χαρακτηρα εχουν!

Χεχεχε ειπαμε σε ενα ενυδρειακι να ανεβασουμε PH ... :)

Τα ψαρακια που προτινεις ειναι οντως παρα πολυ ωραια ... αρκει να τα δει η αμμεσα ενδιαφερομενη και να αποφασισει ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφες πέτρες και κατάλευκη άμμος, πολύ ωραίο το ενυδρείο που θα στήσεις.

Εγω ξεκίνησα σε ένα 60άρι με κιχλίδες εδώ και λίγους μήνες αλλά αντιμετωπίζω πολύ επιθετικότητα και κυνήγι και επειδή είναι λίγα τα λίτρα δεν μπορώ να προσθέσω κοπαδάκι. Τρελλαίνομαι όμως όταν σκάβουν στην άμμο και κάνουν κόλπα.προσπαθώ να μην απογοητευτώ που το τόλμησα...

Ελπίζω στο δικό σου να πάει καλύτερα και χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο και φυσικό στήσιμο αλλά σε λίγα λίτρα. Κατά την γνώμη μου βάζεις Tanganyika για να μην έχεις προβλήματα και παίρνεις ένα μεγαλύτερο, το στήνεις πάλι έτσι όμορφα και βάζεις ότι malawi θέλεις :) Μπράβο πάντως πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...