Jump to content

Προτασεις για γρασιδι


Recommended Posts

Τι προτεινετε για γρασίδι σε ενα 60λιτρο με υποστρωμα και ψιλη αμμο απο επανω με DIY CO2.Java θα υπαρχει δεμενο σε ριζα..γινεται να μπει για γρασιδι??περιπου σε ποσο καιρο θα απλωσει και ποσε ριζες θα χρειαστω??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα επιβιώσει 100% είναι ο Echinodorus tenellus. Τώρα αν βάλεις και έναν ανακλαστήρα θα μπορέσει να επιβίωση και το Hemianthus callitrichoides τουλάχιστον στα σημεία που υπάρχει έντονος φωτισμός και δεν δημιουργούνται σκιές από άλλα φυτά. Το ίδιο ισχύει και για το Pogostemon helferi.

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα ομως πιασει το Hemianthus callitrichoides θα σου δωσει καταπληκτικο αποτελεσμα

πιστευω οτι αξιζει η προσπαθεια να δοκιμασεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν εχεις τιποτα κορυς, θα δυσκολευτει να πιασει οποιοδηποτε γρασιδι...

Εγώ γιατί λες δεν το έχω στο ενυδρείο μου μέχρι και τεχνικό φράχτη έκανα, έπιασε όλα καλά και ωραία και μόλις έβγαλα το φράχτη πεσαν σαν καρτάλια τα κόρυ προς εξερεύνηση, και άρχισαν από της άκρες να το βγάζουν ώσπου τα τσακάλια το έβγαλαν όλο τώρα επιπλέει και αναπτύσσεται σαν φυτό επιφάνειας σε χίλια δυο κομμάτια. Βλέπεις τα σκαλάρια ότι επιπλέει το δοκιμάζουν. Πάντως σκληρό φυτό αν και κομματιασμένο αυτό δεν παύει να αναπτύσσεται στην επιφάνια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις !Αλλα δεν μου απαντησε κανεις για το java moss μπαινει φυτεμενο στο υποστρωμα?θα απλωσει κατω??αντι για coridoras τι προτεινεται??platydoras costatus??κατι λιγοτερο ανησυχο??εκτος απο πλεκο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να την βάλεις την Ιάβα θα πιάσει είτε να την δέσης σε κάποιο διακοσμητικό είτε την αφήσεις χίμα κάτω δεν έχει πρόβλημα. Γούστα είναι αυτά εμένα προσωπικά με αρέσουν και η δυο τρόποι. Πάντως δεν την φυτεύουμε και μην περιμένεις να πιάσει πάνω στην άμμο θα είναι χύμα. Αν την αφήσεις κάτω πάνω στην άμμο δεν πρέπει να έχεις καθόλου ψάρια βυθού αλλιώς θα στην ανακατεύουν συνέχεια και θα φαίνεται σαν μπερδεμένο μαλλί.

Όσο για τον platydoras costatus ξέχασε το για τα λίτρα σου, είναι ψάρι που φτάνει τα 30cm και θέλει μπόλικα λίτρα.

Όταν στρώση καλά το ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις μερικούς οτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το echinodorus που ανέφερε ο Χρηστος, επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έχει ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες να σε καλυψει.

Πράγματι αν έχεις cory, θα σε κουράσουν λίγο γιατί θα σου ξεριζώνουν μερικές φουντίτσες κάθε τόσο, αλλά νομίζω ότι τελικά θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

Εγώ, παρά το ότι έχω και είχα ένα κάρο cory, το χαλί από echinodorus , δεν προλαβαίνω να το αραιώνω. Εχω βάλει και φωτό.

Γενικά είναι πολύ όμορφο γρασσίδι, γιατί εκτός από πράσσινο στα φυλλαράκια του, κάνει και κόκκινες αποχρώσεις σε μερικά σημεία.

Οσο για τη Java moss, είναι πράγματι υπέροχη σαν θέαμα, αλλά κατά την καθαρά προσωπική μου άποψη, είναι ΠΑΡΑ πολύ κουραστική. Εχω βγάλει εδώ και μήνες , όλη τη java που είχα (γιατί μου έσπασε τα νεύρα), και ακόμα ψαρεύω υπόλοιπά της κάθε τρεις και λίγο απο το ενυδρείο.

post-99-1206382648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ζορμπα στο λινκ που μου εδωσες ο τυπος έβαλε ενα πλαστικο για να φυτεψει το γκαζονακι του..τι ακριβως παιζει με αυτο??δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο??εχει καποια εταιρεια καποιο τετοιο προιον??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις και εσύ με οποιοδήποτε υλικό και λίγη φαντασία αρκεί να είναι ουδέτερο στο νερό και να βουλιάζει.

Το ιδανικό υλικό είναι το ανοξείδωτο πλέγμα. Δες το παρακάτω λινκ μόνο από της φωτογραφίες θα καταλάβεις

http://www.ricciafluitans.com/grow.html

http://www.aquariaplants.com/plantingtips.htm

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1696

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, παρά το ότι έχω και είχα ένα κάρο cory, το χαλί από echinodorus , δεν προλαβαίνω να το αραιώνω. Εχω βάλει και φωτό.

Γενικά είναι πολύ όμορφο γρασσίδι, γιατί εκτός από πράσσινο στα φυλλαράκια του, κάνει και κόκκινες αποχρώσεις σε μερικά σημεία.

Είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης...?στο site της tropica το αναφέρει σαν "μεσαίας" ανάπτυξης.

Με 0.5w/lt και flourish excel λέτε να πιάσει σε εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να το συναντήσω και 'γω αυτό το λινκ παλιότερα, πως λέγεται αυτό το υλικό και που το ζητάμε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ζορμπα στο λινκ που μου εδωσες ο τυπος έβαλε ενα πλαστικο για να φυτεψει το γκαζονακι του..τι ακριβως παιζει με αυτο??δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο??εχει καποια εταιρεια καποιο τετοιο προιον??

Εγω εχω χρησιμοποιησει πλαστικη σιτα με μικρο ματι 1 mm που βρηκα στο χρωματοπωλειο της γειτονιας μου.

Επειδη δεν βυθιζοταν καλά, απλα το πιεσα πανω στο χαλικακι που εχω στο βυθο και έμεινε...

Link to comment
Share on other sites

Eίχα κάνει και εγώ μια τέτοια κατασκευή με moos.

Πηγαίνεις στα αρμόδια μαγαζιά και ζητάς συρμάτινο πλέγμα από ευγενές μέταλλο, πιο συγκεκριμένα τύπου 1.4301

post-2663-1206473372_thumb.jpg

Τοποθετείς πάνω την ριτσια ή την ιαβα μος την δένεις με πετονιά και την βάζεις στο ενυδρείο μέσα είτε κάτω είτε πίσω με βεντούζες.

post-2663-1206473413_thumb.jpg

Αλλιώς παραγγέλλεις από το ιντερνέτ

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης...?στο site της tropica το αναφέρει σαν "μεσαίας" ανάπτυξης.

Με 0.5w/lt και flourish excel λέτε να πιάσει σε εμένα?

Πράγματι, μεσαίας είναι.

Εγώ πιθανολογώ ότι θα σου πιάσει. Μπορείς να βάζεις και flourish εκτός από excel.

Link to comment
Share on other sites

Για eleocharis parvula παιδία τι λέτε...?

Καμιά εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Για πές...γρασιδάκι δεν είναι και αυτό...?

Γενικά με τι θα μπορούσα να "παιξω" με 0,5w/lt και flourish excel...?

Έγινε επεξεργασία - alexinio
Link to comment
Share on other sites

εχω μια μικρη εμπειρια απο eleocharis..χρειαζεται καλο φως για να βγαλει δρομεις και αναπτυχθει σωστα..υποστρωμα (η ταμπλετες) καλη λιπανση και co2 σιγουρα θα βοηθησουν στην διαμορφωση "γκαζον" αλλα χρειαζεται χρονο..πιστευω καλυτερα να πας σε tenellus..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ με αυτό θα προσπαθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας λεβεντης απο εδω που θα μπορεσω να βρω το Hemianthus callitrichoides γιατι δεν σταθηκα τυχερος μεχρι στιγμης...καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...