Jump to content

ΕΠΕΙΓΩΝ


Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι επειγώντος βοήθεια..

Χθες το βράδυ αγόρασα μια ωραία ρίζα για το ενυδρείο μου (120Λ φυτεμένο με 2 γκουραμι και 4 νεον)!

Είχα ένα πρόβλημα για αρχή να το οτι δεν καθόταν κάτω η ρίζα... έβαλα μια πέτρα πάνω της και την στερέωσα!

Σήμερα το πρωί κοιτάω το ενυδρείο και ήταν όλο το νερό καφέ... τα ψάρια ανύσηχα... μέχρι στιγμής είχαμε τον θάνατο από έναν neon που από ότι κατάλαβα του επιτέθηκε ένα από τα δυο γκουράμι το οποίο είναι επιθετικό. Δεν βλέπω όμως στο neon κανένα δάγκωμα..

Τι να κάνω τώρα με το νερό? Την ρίζα πριν την βάλω την έβαλα σε μια λεκάνη και την έπλυνα και μετά τις έριξα 5 κατσαρόλες βραστό νερό και την άφησα στο νερό για καμιά ώρα!

Ήθελε τίποτα άλλο?

Μη ξέρωντας τι να κάνω άδεισα το 1/3 του νερού και τώρα βάζω καινούργιο νερό... περνάει κρίση το ενιδρείο μου και δεν ξέρω τι να κάνω!!

Απλά έχω απελπιστεί.

Σήμερα δοκίμασα μια ροζ λάμπα? Καμία σχέση ε?

Τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites

παραμετροι νερου?

εχεις υποστρωμα απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Τι παραμέτρους ζητάς φίλε μου.. εδώ γίνετε μάχη!!

Έχω υπόστρωμα από κάτω της sera και 20κιλά χαλίκι!

Αλλά το ενιδρείο δούλευε 2 μήνες τώρα μια χαρά! Μόλις έβαλά την ρίζα έγινε έτσι!

Θέλετε να κάνω μετρήσεις? Αν και δεν νομίζω να υπάρχει λόγος γιατί κάτι κραχτό συμβαίνει... γιατί έγινε το νερό καφε?!? Πως να το φτιάξω ?!? :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το gourami που ειναι επιθετικο μηπως επιτεθηκε σε καποιο φυτο σου το ξυλωσε και ανεβηκε το υποστρομα στην επιφανεια?(αιτια σκουρηνσης του νερου σου)

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι πως:

1) Δεν χρειαζεται ν ανυσηχεις.

2) Δεν επλυνες καλα την ριζα. (Βγαλτην και βραστην καλα μεχρι που να μην βγαζει αλλη κιτρινιλα)

3) Κανε 2-3 ηπιες αλλαγες (20-30λτ) σε διαστημα μιας εβδομαδας και χρησιμοποιησε ανθρακα να μαζεψει την καφετιλα.

4) Κανε μετρησεις προληπτικα να εισαι σιγουρος οτι εισαι οκ.

5) Το ψαρι δεν νομιζω να το εχασες λογο της ριζας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω έβαλες ενυδρειακή ρίζα δηλαδή κάποια μοπανή η μαγκροβεν.

Αν ναι τότε είναι άκρος φυσιολογικό να έχει το ενυδρείο σου καφέ απόχρωση.

Αν δεν επιθυμείς το έντονο καφέ χρώμα και αν χωρά η ρίζα σε κάποια κατσαρόλα τότε βραστήν όσο περισσότερο μπορείς με συνεχές αλλαγές νερού.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα ψάρια σου δεν ψόφησαν από την ρίζα. Βέβαια μια μικρή πιθανότητα υπάρχει η ρίζα να σου κατέβασε ελαφρός το Ph αλλά όχι σε σημείο που να είναι επικίνδυνο για τα ψάρια σου εκτός και αν το Kh σου ήταν <1.

Για αυτό καλά θα κάνεις να μας δώσεις τουλάχιστον το Ph και το Kh και αν αυτά είναι εντάξει τότε το πρόβλημα σου οφείλετε αλλού και όχι στην ρίζα. Η ρίζα δεν περιέχει τίποτα που να προκαλεί βλάβη στα ψάρια.

Μιλάμε πάντα για καθαρά ενυδρειακή ρίζα και όχι μαζεμένες από την φύση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Harrys ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ... :)

Το νερό σου έγινε καφέ από το ξύλο που έβαλες και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό... Το ξύλο στο ενυδρείο απελευθέρωσε τανίνες οι οποίες καλό κάνουν στα ψάρια σου.

Τώρα ο θάνατος του neon μάλλον σε τίποτα δεν έχει να κάνει με την πρόσθεση του ξύλο (ίσως μόνο με την διαδικασία, αν κατά την εισαγωγή του τους προκάλεσες ταραχή).

Πολλοί πριν βάλουν κάποια ρίζα στο ενυδρείο τους την βράζουν ώστε να μειώσουν το φαινόμενο του χρωματισμού αλλά και την πιθανότητα ύπαρξης κάποιου παθογόνους οργανισμού. Εγώ σε πάρα πολλές ρίζες που έχω προσθέσει στα ενυδρεία μου, απλά τις μούλιασα για μιά - δυό μέρες ώστε να καθίσουν στο πάτο, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γνώμη μου είναι ότι μεγάλες και βιαστικές αλλαγές με μόνο στόχο την μείωση του χρωματισμού του νερού, μάλλον κακό κάνουν.

Ψυχραιμία και πάλι... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :)

Τέλοσπάντων εγώ δεν τα ήξερα όλα αυτά.. τρόμαξα και άλλαζα νερό σαν τρελός! Σίγουρα περισσότερη ζημιά έκανα τώρα γιατί στο νερό το καινούργιο δεν έριξα πάρα πολύ χλώριο..

Έβγαλά την ρίζα τελικά και αφού είναι έτσι τα πράγματα θα την βάλω σε μερικές μέρες...

Παρατήρησα πάρα πολλά σαλιγκάρια τώρα που το νερό έγινε έτσι..

Να ρίξω άνθρακα τελικά στο φίλτρο?

Και όλα αυτά συνέβαιναν κατά την διάρκεια του project τοποθέτησης δεύτερης λάμπας! Νερά... καλώδια... είχαμε γίνει ένα...

Πάντως το neon γιατί πέθανε δεν καταλαβα.. έβλεπα το gurami να το ενοχλέι πάντως! Και μετά από λίγα λεπτά έβλεπα το neon με το κεφάλι ψηλά και να παλεύει μόνο του. Το επιθετικό gurami συνήθως μόνο το άλλο gurami πειράζει και όχι τα neon!

Πάντως σε αυτήν την καφέ κατάσταση τα ψάρια μου βρίσκονται σε περίεργη κατάσταση.. δεν κουνιόυνται δεν κάνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι πως:

2) Δεν επλυνες καλα την ριζα. (Βγαλτην και βραστην καλα μεχρι που να μην βγαζει αλλη κιτρινιλα)

Μην βραζετε τις ριζες.Το ξαναλεω.Μην βραζετε τις ριζες.Απλα μονο ξεπλυμα και αλλαγες νερου σε κουβα και ολα θα ειναι οκ.Εχει ουσιες το ξυλο που χρειαζονται για το ενυδρειο και τις καταστρεφουμε με το βρασιμο

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Το ρισκο για το τι θα ερθει μαζι με το ξυλο αν δεν το βρασεις παρα ειναι μεγαλύτερο απο το καλό που κάνουν οι τανινες του ξύλου και που δεν αρέσουν σε όλους τους κατοικους του ενυδρείου πχ γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...