Jump to content

Neo Discoenudreio


andrikos

Recommended Posts

geia xara re olous tous discopatheis!

stinw to neo mou enidreio me apotero skopo na valw discus!

vasikh erwtish:to juwel rio 180 pou exw kanei?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως μπορείς να διαβάσεις σε πολλά άλλα post η απάντηση ότι είσαι πολύ οριακά...

Γενικά μια ομάδα τεσσάρων δίσκων είναι το minimun σχήμα... άρα προσωπικά θα έλεγα ότι εάν υπάρχει δυνατότητα ένα ενυδρείο 250 lt θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερη επιλογή...

Αν πάλι μείνεις στα 180 φροντισε να δημιουργήσεις πόσο το δυνατόν περισσότερο χώρο για κολύμπι...

Καλή αρχή όπως και να έχει...

Link to comment
Share on other sites

file xronh to exw eidi parei..

to thema einai an valw discus tha niwthoun anta? h na valw alla psaria?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, πιστευω οτι ενα ζευγαρι αν βρεις και βαλεις και 10 καρδιναλιους και 1 ανσιστους

θα εισαι o.k.το θεμα ειναι ομως οτι πρεπει κατα την ταπεινη μου γνωμη να μεινεις με αυτα!καλη προσπαθεια :)

Link to comment
Share on other sites

an egatalipsw to kefalaio discus ti protinete?

Καταρχάς πολύ ωραίο το ενυδρείο (καλορίζικο!) και το ξύλο πανέμορφο από που το πήρες? (αν επιτρέπεται γιατί ψάχνω) :)

όσο αναφορά το σχέδιο "εγκατάλειψη δισκοενυδρείου" έχεις πολλές επιλογές, γιατί έχεις λίτρα (δεν θυμάμαι αλλά νομίζω 180) και θα μπορούσες από κιχλίδες (είτε tanganica είτε malawie) είτε με σκαλάρια (κιχλίδες ν.Αμερικής). Γενικά έχει πολλές επιλογές και για ερωτήσεις εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Kat arxin sorry gia ta greeklish alla grafo apo allo PC.

Opos eipe kai o xronis ta litra einai oriaka OK! Ennoeitai oti oso perissotera ta litra toso to kalytero.

Kane thn arxh me ayta me poly ennoeitai prosoxh.

Bale loipon 4 diskakia kai ola \ok.

Link to comment
Share on other sites

an egatalipsw to kefalaio discus ti protinete?

Καλησπέρα

Κι εγώ έτσι ξεκίνησα με το rio 180 και καημό να κάνω βιοτοπικό για δίσκους. Στην πορεία με έπεισαν όλοι πως τα λίτρα είναι λίγα για να χαρείς την συμπεριφορά αυτών των ψαριών, άσε που μετά το διάβασμα που έριξα είδα πως πρέπει να έχεις νόμπελ χημείας και μεγάλη τσέπη για να τους προσφέρεις σωστές συνθήκες, και τελικά έβαλα Αφρικάνες malawi. Είχα βάλει κι εγώ την άμμο και μια μεγάλη ρίζα και το έστρωνα αλλά τα έβγαλα όλα, πήρα φελιζόλ, 60 κιλά πέτρες, κοραλίτη, σιλικόνη και φτου κι απ' την αρχή. Τώρα έχω ένα σωστό και εύκολο στην συντήρηση ενυδρείο αλλά όπως είπα και πιο πάνω οι δίσκοι είναι καημός... Ίσως το επόμενο να είναι μεγαλύτερο για να μπορέσει να φιλοξενήσει 6 υπέροχους που είναι το μικρότερο κοπάδι που μπορείς να έχεις :)

Φιλικά

Κατερίνα

Υ.Γ. Αν μπορείς γράφε Ελληνικά διαβάζονται πιο εύκολα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το θεμα ειναι να βαλεις κατι κιολας που να σου αρεσει αλλα παραλληλα να δουλευει και σωστα.Και εγω εχω το ριο 180 και εχτες μετα απο 1,5 μηνα στρωσιματος εβαλα τους 2 πρωτους μου δισκους και σκοπευω να βαλω αλλους 2.Βεβαια εχω σκασει τρελα λεφτα για εξοπλισμο (λαμπα UV , A,O , βαρέλι κτλ κτλ κτλ) αλλα ξερω οτι και με τον ανθρωπο που με ενημερωνη (nidalius Discalius) θα πανε ολα καλα.

Μια ερωτηση.Εβγαλες το εσωτερικο το φιλτρο????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα επαναλάβω ότι είσαι οριακά μέσα... αρκεί να διαθέτεις το μεράκι για να τους προσφέρεις τις συνθήκες που χρειάζονται.

Βέβαια δεν θα χρειαστείς nobel χημείας :):bowdown::bowdown: όπως λέει η Κατερίνα, αλλά αρκετή προσοχή ειδικά στα πρώτα βήματα.

Νομίζω ότι το γενικό μυστικό σε όλα τα ενυδρεία, και όχι μόνο στους δίσκους, είναι πριν κάνεις κάτι να ξέρεις γιατί το κάνεις...

Όσο για τον εξοπλισμό μία α/ο σίγουρα θα είναι χρήσιμη για αρχή.

Ρίζα και άμμος πολύ ωραία, η μόνη παρατήρηση είναι ότι θα μπορούσες να βάλεις εισαγωγή και εξαγωγή του φίλτρου στις δύο άκρες του ενυδρείου και όχι δίπλα.

Πάρε την απόφαση και εδώ είμαστε όλοι για όση βοήθεια χρειαστείς...

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

καλημερα οπως ειπαν και οι φιλοι παραπανω ενα ενυδρειο με δισκους ειναι και ενα ενυδρειο που κατατασετε και στα πιο ομορφα ενυδρεια. οσο για την ποιοτητα του νερου ειναι ολα σχετικα....εγω μετα απο 5 χρονια περιπου εχω 1 ζευγος και εχω καταφερει και γενα :bowdown: οι δισκοι (ειχα και απωλειες) ειναι περιεργα ψαρια αλλα γενικος γιατι και εγω στην αρχη ειχα τρελαθει με αυτα που ελεγε ο καθενας κατεληξα οτι ειναι και καθαρα στο ψαρι αν θα σου κατσει..στο δικο μου αυτη την στιγμη και εδω και 3 χρονια που εχω το ζευγαρι εχω εκτος απο 2 φιλτρα εξωτερικα φιλτρα και 1 λαμπα uv 5watt η οποια δουλευει επι 24ωρου και κανω καθε 15 μερες αλλαγη νερου 40 λιτρα βρυσης αφου πρωτα το αφηνω να σπασει το χλωριο προσθετω buffer για να εχω ph6.5 και ειναι ολα ο.κ.αν σου αρεσουν οι δισκοι μην τα παρατας εξαλου στοforum ολοι θα σε στηριξουν :bowdown: φιλικα ΚΩΣΤΑΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!

Το forum είναι super και αμέσως σε κάνει να νοιώθεις οικία!

Οσο για το ενυδρείο προχωράει κανονικά και σύντομα θα φιλοξενίσει τα πρώτα μου δισκάκια!

Σ' αυτό εχετε βάλει όλοι το χεράκι σας (με την καλή ένοια) αλλά ιδιαίτερα ο γνωστος μας Νidal!!

To βραδάκι θα περάσω καινούργες foto απο το πλέον φυτεμένο μου ενυδρείο! :)

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά λοιπόν σας παρουσιάζω τη "δενδροφύτευση" !!!

Περιμένω σχόλια-διορθώσεις-συμβουλές :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει ανα 15εκ ταμπλετες της Flourish και ρίχνω στο νέρο αντίστοιχο σε υγρή μορφή! :)

Link to comment
Share on other sites

να προσεχεις τωρα και στο εξης της τιμες στις παραμετρους του νερου.ελπιζω ολα τα φυτα να σου πανε καλα και να μην χρειαστης προσθηκη διοξειδιου.τιμες εχεις μετρηση στο ενυδρειο?ph,kh,n κ.τ.λ.??

Link to comment
Share on other sites

τιμες εχεις μετρηση στο ενυδρειο?ph,kh,n κ.τ.λ.??

Τιμες ακόμα δέν έχω μετρήσει αφού καλά καλά δεν έχω ρήξει τα βακτήρια...

εδω και 3 μέρες δουλεύει μόνο με το αντιχλώριο

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown::bowdown:

Φρόντισε τώρα, πριν σκεφτείς να βάλεις τους πρώτους δίσκους σου, να κάνεις ένα super extra καλό στρώσιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown::bowdown:

Φρόντισε τώρα, πριν σκεφτείς να βάλεις τους πρώτους δίσκους σου, να κάνεις ένα super extra καλό στρώσιμο!!!!

αχ! 1,5 μηνα εκανα να βαλω τους δισκους μου μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το "μικρόβιο" των δίσκων μεταδίδεται βλέπω με γοργούς ρυθμούς :) Φίλε andrikos καλώς όρισες στην δισκοκοινωνία μας. Εγώ προτείνω να βάλεις μέσα μόνο ένα checkαρισμένο ζευγάρι δίσκων και ότι υπόλοιπα ψαράκια σκέφτεσαι. Οι τέσσερεις δίσκοι πιστεύω ότι είναι πολλοί. (Ας με συγχωρέσουν αυτοί που το προτείνουν). Όταν μεγαλώσουν θα κουτουλάνε μεταξύ τους. Επίσης προτείνω να μην το πυκνοφυτέψεις το ενυδρείο γιατί θα μειωθεί ο ωφέλιμος χώρος για τα ψάρια. Καλή συνέχεια και πάλι welcome. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον πετρο αν μπορεις βαλε 1 ζευγαρι,εγω για να πετυχω ζευγαρι ταλαιπωρηθηκα αγοραζοντας εξτρα ενυδρειο δισκους 7!!!βρες ζευγαρι και θα με θυμηθεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...