Jump to content

Neo Discoenudreio


andrikos

Recommended Posts

:bowdown::bowdown::blink:

Φρόντισε τώρα, πριν σκεφτείς να βάλεις τους πρώτους δίσκους σου, να κάνεις ένα super extra καλό στρώσιμο!!!!

Πόσο καιρό θα πάρει αυτό?Η α/ο και η λάμπα uv πόσο υποχρεωτικές είναι, λαμβάνωντας υπόψη ότι το νερό δικτύου μου είναι gh:7 kh:6 ph:7.5;

Θα πρέπει ν΄αρχίσω με τίποτα cardinal-coridoras;

Πολλές ερωτήσεις....ευχαριστώ πρωκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το "μικρόβιο" των δίσκων μεταδίδεται βλέπω με γοργούς ρυθμούς :) Φίλε andrikos καλώς όρισες στην δισκοκοινωνία μας. Εγώ προτείνω να βάλεις μέσα μόνο ένα checkαρισμένο ζευγάρι δίσκων και ότι υπόλοιπα ψαράκια σκέφτεσαι. Οι τέσσερεις δίσκοι πιστεύω ότι είναι πολλοί. (Ας με συγχωρέσουν αυτοί που το προτείνουν). Όταν μεγαλώσουν θα κουτουλάνε μεταξύ τους. Επίσης προτείνω να μην το πυκνοφυτέψεις το ενυδρείο γιατί θα μειωθεί ο ωφέλιμος χώρος για τα ψάρια. Καλή συνέχεια και πάλι welcome. :bowdown:

Φίλε Giatrope καπού στις σελίδες αυτού του forum κόλησα το δισκομικρόβιο..

Οσο για την πυκνοφύτυση εχω στήλει φωτο...λές να το παράκανα; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες και καλη αρχη..!!απο φυτα εισαι οκ,μονο λιγη java moss στο ξυλο και ολα θα πανε καλα.

Κανε πολυ καλο στρωσιμο ,μετρησεις ,και για την α/ο καλα θα ηταν για να κρατας οξινο το νερακι σου,οσο για την uv οχι ακομα!!αυτα για αρχη και εδω ειμαστε ολοι να τα λεμε!! :)

Link to comment
Share on other sites

ρωτα απο εκει που θα παρεις τους δισκους για αν θα πρεπει να ειναι οξινο το νερο.ξερω φιλο που πηρε απο εισαγωγη γερμανια και βαζει νερο βρυσης!!!!ειναι αναλογος των εκτροφεα και φυσικα και στο ¨¨χαρακτηρᨨτων δισκων!επισης στο μελλων να βαλεις μια 5watt uv θα σε προστατευση απο πολλα εκτος απο μερικες ασθενειες και απο την αλγη,οχι βεβαια ολα τα ειδη της αλγης αλλα σε μεγαλο βαθμο οτι επιπλεει αποστειρωνετε!!καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κώστα αν θυμάμαι καλά εσύ εχεις 4 δισκάκια στο δικό σου 200l;

Πώς τα διατηρείς,τι αλλα ψαράκια έχεις;Πως τα πάνε; :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 απορίες μπορεί να με βοηθησει κανεις;

Ανακεφαλαιώνω:

RIO 180lit / εξωτερικό φίλτρο eheim 2026 proll / λειτουργεί εδώ και 4 ημέρες (τις 2 φυτεμένο)

μόνο με αντιχλώριο

1)Πότε να ρήξω τα βακτήρια;

2)Πότε να βάλω τον θερμοστάτη;

3)Το υλικό γύρο απο τις ρίζες των καινούργιων φυτών, είναι απαγορευτηκό αν μένει έστω και λίγο;

...κάθε αρχή και δύσκολη :)

Link to comment
Share on other sites

το υλικο που λες πρεπει να ειναι σαν ενα βαμβακι που καλυπτει το φυτα στις ριζες.βγαλτο αλλα δεν κανει κακο στο νερο σου,οσο για τους δισκους εκτροφεις ναι μπορεις να τους βαλεις σε νερο λιγοτερο οξινο και ποιο σκλξηρο απο το κανονικο τους.τον θερμαντηρα οσο ποιο νωρις γινετε.τι βακτηρια λες?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν ενα βαμβακι που καλυπτει το φυτα στις ριζες.

υπάρχει περίπτωση όταν μπούν οι δίσκοι να το φάνε και να...

τι βακτηρια λες?

SafeStart της Tetra

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται έως τώρα το ενυδρείο σου, παραπάνω φυτά μην βάλεις δεν αρμόζει στους δίσκους.

Στα ερωτήματα σου τώρα

Βακτηρίδια μπορείς να βάλεις αμέσως

Και τον θερμοστάτη μπορείς να τον βάλεις αμέσως όχι φουλ στους 29-30 αλλά άνετα στους 26. Σε υψηλές θερμοκρασίες η ενεργητικότητα των βακτηριδίων είναι πιο έντονη και αυτό είναι θετικό.

Στην Τρίτη σου ερώτηση πήρες την απάντηση από των φίλο μας ολυμπιακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση νούμερο 4)όταν ρήξω τα βακτήρια μετά απο πόσο καιρο πρέπει να μπουν ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση νούμερο 4)όταν ρήξω τα βακτήρια μετά απο πόσο καιρο πρέπει να μπουν ψάρια;

Αφου περασουν 5-6 μερες να δουλευει το νερο με το αντιχλωριο ριξε τα βακτηρια. Με τα συγκεκριμενα βακτηρια, μετα απο 24 ωρες βαλε αφοβα τα πρωτα ψαρια. :)

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανει τον λεγομενο κυκλο του αζωτου.στο φορουμ γραφει για στρωσιμο ενυδρειου.ακολουθα τις οδηγιες βημα-βημα και ολα θα πανε καλα.θα πρεπει το ΝΗ3/ΝΗ4 ναειναι 0 καθως και τα ΝΟ2 .ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ γιατι θα εχεις απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΕΧΩ 1 ΖΕΥΓΑΡΙ 15 ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ 1 ΑΝΣΙΣΤΟΥΣ ΕΧΩ ΡΙΖΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΑΝΙΝΕΣ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΕΧΙΝΟΔΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΕΣ.ΕΧΩ 2 ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΙΑ 5WATT UV ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΘΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ 40 ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΜΕ BUFFER ΤΗΣ SEACHEM ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ 6.5 ΠΕΡΙΠΟΥ.ΓΙΑ ΛΙΠΑΝΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΒΑΖΩ ΠΑΛΙ ΚΑΘΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΥΓΡΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ NUTRAFIN CO ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΑΥΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΤΟΥΡΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια γνώμη από έναν αρχάριο: Θα μου άρεζαν μερικές ρίζες ακόμα. Γενικά σε δισκοενυδρεία μου αρέσει να βλέπω πολλή ρίζα... Θυμήζει κάτι από βιότοπο...!!! :) Σκέψου το λίγο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε...

πορωνει :) τον φωτησμο αλλαξε κ βαλλε μια daylight K μια plant colour μοβ βαλε υγρη τυρφη κ εναν δευτερο θερμοστατη στην αλλη ακρη του ενυδρειου καλη αρχη κ σου ευχομαι να σου γενησουν κιολας keep going :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους και χρόνια πολλά!

Επέστρεψα απο 4ήμερη εκδρομή και βρήκα πάνω στην κατάλευκη άμμο του ενυδρείου μου

κάποια καφέ λερώματα..ξέρει κανείς τί μπορεί να είναι;

Επίσης το ξύλο έχει πιάσει μιά ημιδιάφανη βλένη...(ακόμα βρίσκομαι σε διαδηκασία στρωσήματος)

Help :)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μια χαρα.Μεχρι να στρωθει το ενυδρειο θα βλεπεις τετοια δεν πρεπει να σε ανησυχει τιποτα παρα μονο η αμμωνια.Αυτο στο ξυλο ειναι ενας ειδος ακακου μυκητα μονο για αισθητικους λογους αν θες εσυ βγαζεις το ξυλο και το ξεπλενεις με νερο με πιεση ή το βγαζεις με το χερι σου και ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...