Jump to content

Neo Discoenudreio


andrikos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λιγο δύσκολο το βλέπω αντρικο.

Εγώ λόγο αυτου του κυνηγιτου έχασα μερικά δισκάκια περυσι.

Μόλις προχθες εκανα αλλη μια προσπάθεια αγοράζοντας 3 μικρούλια μουρλια, γιατι τους 2 μεγάλους τους μετεφερα για αναπαραγωγή και είχε μεινει ένας μικρούλης μόνος.

Μόλις έβαλα όμως τα 3 καινούρια μέσα στο ενυδρείο αμέσος έπιασε δουλειά και τα πήρε στο κυνηγιτό θέλοντας να δείξει ποιος είναι ο παλιός!!!

Αναγκάστηκα να το βγάλω και να το μεταφέρω και αυτό στη γεννίστρα μέχρι οι καινούριοι κάτοικοι να πάρουν λίγο τα πάνω τους και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

λιγη υπομονη τωρα παιζεται ζητημα κυριαρχιας.Μπορεις να βαλεις και αλλους μηπως (οχι σιγουρα) ασχοληθει και με τα υπολοιπα και δεν τον κυνηγαει σε σημειο τετοιο που να μην τρωει.Να τον παρακολουθεις στενα μηπως και εμφανισει καποια ασθενεια τουλαχιστον τον πρωτο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω ακόμη 2 ίσως αλλάξει κάτι;

:excl::D:excl:

Κατι θα αλλαξει!

Θα μεγαλωσει το κοπαδι και θα αποκατασταθουν οι ισοπρροπιες! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα βαλε φωτο και το απογευμα μπες στο msn να τα πουμε

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

Μπήκαν απο εχτες ακομη 2 δισκάκια 1 red blue turquoise & 1 smila

ΟΙ ΙΕΡΑΡΧΊΕΣ ΆΛΛΑΞΑΝ

Ο turquoise εγινε ο μεγάλος νταής και τραμπουκίζει τους υπόλοιπους..

Ο cobult blue ηρέμησε..

Όλοι τρώνε, άλος πολύ άλλοι ότι προλάβουν, μόνο ο φοβισμένος red dragon μένει στην δίαιτα..

ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Καποτε θα φαει και αυτος μην ανησυχεις.Εγω μια φορα που εβλεπα ενα καφε δισκο που ειχα να χτυπαει ολους τους αλλους τον εβγαλα εξω με την αποχη απο το ενυδρειο μπας και τον ταρακουνησω λιγακι.Αλλα τιποτα.μετα απο καιρο σταματησε μονος του.Οποτε τα αφησα ολα στην φυση.Οποτε υπομονη και το ενυδρειο σου θα βρει εναν αρχοντα και δεν θα χτυπιουντε και ολοι θα τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

[/b]ΟΛΑ ΚΑΛΑ

Μέσα σε μιά μέρα η τάξη αποκαταστάθηκε!

Το κοπάδι ενσωματώθηκε πλήρως και όλοι τρώνε μανιωδώς!

Να και αν δεν με πιστέυετε

post-6858-1211408419_thumb.jpg

post-6858-1211408445_thumb.jpg

post-6858-1211408468_thumb.jpg

post-6858-1211408493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφοι δισκοι.τελος καλο ολα καλα λοιπον.αντε να σου μεγαλωσουν και να δεις και γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα αλλο σχόλιο;

Τόσο αγώνα έκανα 3 μήνες τώρα.Ενα μπράβο μια συμβουλή, κάτι ρε παιδιαααααα

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock::rasp:

Πανεμορφα τα ψαρια σου να σου ζησουν! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλα παιδια δεν εχετε δει τιποτα.Μου εστειλε video στο email μου απο το ενυδρειο του.Οτι και να πω ειναι λιγο.Εγω δεν θα πω τοσο μπραβο για το ενυδρειο του αλλα για την υπομονη αλλα και παλι λιγο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ανδρέα, σου πήρε 7 σελίδες δημοσίευσης με αμφιβολίες και πολύ πετάλι :buttrock: αλλά τα στιγμιότυπα που βλέπω δικαιώνουν τον ιδρώτα σου.

Μπράβο, ωραίο setup χωρίς υπερβολές, με ωραία κατανομή φυτών και ξύλων. :buttrock:

Κακάσχημα τα ψάρια σου (φτου φτου) :bowdown:

Υ.Γ. Όταν μπορέσεις ανέβασε και καμια πανοραμική φωτό.

Έχω μια αμυδρή αίσθηση ότι ο φωτισμός είναι λίγο έντονος για τον βιότοπο αλλά επιφυλάσομαι να εκφέρω γνώμη όταν το δώ όλο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές πανοραμικές...

Απο λάμπες έχω αφήσει τις δικές του, μπροστά high light DAY 45w και πίσω NATURE

post-6858-1211655734_thumb.jpg

post-6858-1211655781_thumb.jpg

post-6858-1211655818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει πολύ αυτή η Minimal προσέγγιση. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, μπράβο και πάλι. :bowdown:

Η πρότασή μου για φωτισμό αφορά μόνον αν θες να πλησιάσεις περισσότερο τον βιότοπο,

αλλοιώς οι Vallisneria που μεγαλώνουν στην επιφάνεια θα δίνουν σκιά αν ενοχλεί το πολύ φως τα ψάρια σου.

Επειδή οι διαστάσεις των high-light της Juwel δεν προσφέρουν πολλές επιλογές, μπορείς να αλλάξεις την Day με μία δεύτερη Natur ώστε να γίνει πιο ζεστό το φως.

Επίσης δεν είδα στην δημοσίευση αν χρησιμοποιείς τύρφη η οποία θα σου προσφέρει ένα χρωματισμό στο νερό πιο κοντά στα μαύρα νερά του βιότοπου. Υπάρχει και σε υγρή μορφή σαν έκκριμα (λίγο ασύμφορο οικονομικά) και σε στερεά που θα πρέπει να βάλεις στο φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει πολύ αυτή η Minimal προσέγγιση. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, μπράβο και πάλι. :bowdown:

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Τέτοιες γνώμες είναι πάντα σεβαστές!

Η πρότασή μου για φωτισμό αφορά μόνον αν θες να πλησιάσεις περισσότερο τον βιότοπο,

αλλοιώς οι Vallisneria που μεγαλώνουν στην επιφάνεια θα δίνουν σκιά αν ενοχλεί το πολύ φως τα ψάρια σου.

Επειδή οι διαστάσεις των high-light της Juwel δεν προσφέρουν πολλές επιλογές, μπορείς να αλλάξεις την Day με μία δεύτερη Natur ώστε να γίνει πιο ζεστό το φως.

Θα το λάβω υπόψην μου στην πρώτη αλλαγή

Επίσης δεν είδα στην δημοσίευση αν χρησιμοποιείς τύρφη η οποία θα σου προσφέρει ένα χρωματισμό στο νερό πιο κοντά στα μαύρα νερά του βιότοπου. Υπάρχει και σε υγρή μορφή σαν έκκριμα (λίγο ασύμφορο οικονομικά) και σε στερεά που θα πρέπει να βάλεις στο φίλτρο σου.

Όσο για την τύρφη, είχα βάλει στην αρχή στο φίλτρο και την έβγαλα τώρα που κάνω αλλαγές απο Α/Ο.

Να την ξαναβάλω μόνιμα ή κατεβάζει πολύ τπ PH;Αν ναί βγάζω τον υαλβάμβακα και μπαίνει στη θέση του;

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει το ενυδρειο σου και εχει πολυ χωρο να κολυμπανε οι δισκοι .ωραιο setup.μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την τύρφη, είχα βάλει στην αρχή στο φίλτρο και την έβγαλα τώρα που κάνω αλλαγές απο Α/Ο.

Να την ξαναβάλω μόνιμα ή κατεβάζει πολύ τπ PH;Αν ναί βγάζω τον υαλβάμβακα και μπαίνει στη θέση του;

Η τύρφη ρίχνει την KH και κατά συνέπεια το PH αλλά όχι δραματικά.

Βάζεις όλο το νερό από Α/Ο και μετά ιχνοστοιχεία ή ανακατέβεις βρύσης με Α/Ο ?

Μπορείς να δοκιμάσεις τις αναλογίες όταν προετοιμάζεις το νερό, με κάποιο μικρό φίλτρο γεμάτο με τύρφη.

'Αφησέ το 1-2 μέρες να δείς πόσο θα επιρεάσει τις παραμέτρους και βάζεις αντίστοιχα στο κανονικό φίλτρο.

Τον υαλοβάμβακα τον χρειάζεσαι να σου κάνει φιλτράρισμα των μικροσωματιδίων.

Αν έχεις ακολουθήσει τις οδηγίες της Eheim στο γέμισμα με υλικά στο φίλτρο σου, μπορείς να βγάλεις λίγο EfiMech (1/2 Lt) από το κάτω κάνιστρο και να βάλεις ένα σακούλι με τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια!

μπραβο ! :bowdown: να τους χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα αυτο το video πριν το youtube.Ημουν απο τους τυχερους.Ας ειναι καλα το msn.

Τι σιγουρο ειναι οτι με τετοια φροντιδα που εχουν οι δισκοι του Αντρεα θα ειναι πολυ χαρουμενοι.Μιλαμε για ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα αυτο το video πριν το youtube.Ημουν απο τους τυχερους.Ας ειναι καλα το msn.

Τι σιγουρο ειναι οτι με τετοια φροντιδα που εχουν οι δισκοι του Αντρεα θα ειναι πολυ χαρουμενοι.Μιλαμε για ποιοτητα

Γειά σου ρε Νίκο με τα ωραία σου! :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιά είναι η γνώμη σας για τις τελευταίες τιμές;

Μήπως πρέπει να ανεβάσω gh-kh?

Απο ph καλά ειμαι;

post-6858-1212934002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το KH στην τελευταια μετρηση θελει λιγο ανεβασμα.χρηση μαγειρικης σοδας για να ανεβει στο 4-5.κατα τα αλλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...