Jump to content

Να κάνω μια ερώτηση?


xxgaitan

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση? Στα δικά μας ποτάμια δεν υπάρχουν φυτά που να μπορούμε να τα φυτέψουμε στα ενυδρεία μας?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα φυτά αυτά είναι ότι είναι συνήθως κρύου νερού οπότε στις θερμοκρασίες που εχουμε εμεις τα τροπικά ενυδρεία ζορίζονται.

Από εκει και πέρα σαφως και υπάρχουν υδρόβια φυτά, αλλά προσωπικά δεν γνωρίζω ποια αντέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λίγα όμως επιβιώνουν στης υψηλές θερμοκρασίες και τα περισσότερα μεγαλώνουν πολύ. Εγώ έχω 3 φυτά από ελληνικά ποτάμια και τα πάνε μια χαρά.

Πάντως την βιοποικιλία του τροπικού μην την ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λίγα όμως επιβιώνουν στης υψηλές θερμοκρασίες και τα περισσότερα μεγαλώνουν πολύ. Εγώ έχω 3 φυτά από ελληνικά ποτάμια και τα πάνε μια χαρά.

Πάντως την βιοποικιλία του τροπικού μην την ψάχνεις.

Χρήστο μήπως μπορείς να ανεβάσεις καμία foto μπας κ βρω τα ιδία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να βρεις τα ίδια απλός ψάχνεις και αν σε αρέσει το βάζεις στο ενυδρείο με ρίσκο και παρατηρείς. Αυτό κάνω και εγώ. Εν πάση περιπτώσει σε στέλνω μερικές φωτογραφίες.

Τα δυο που έχω στο ενυδρείο μου είναι αυτά.

Το το τρίτο είναι αυτό από κάτω

post-2663-1206022607_thumb.jpg

Και τα άλλα είναι διάφορα άλλα φυτά.

post-2663-1206022639_thumb.jpg

post-2663-1206022683_thumb.jpg

post-2663-1206022699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..πολυ καλο..θα ψαξω..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Χρήστο...!!! Όμως να σε ρωτήσω: Τα φυτά που παίρνουμε από ποτάμια δε θέλουν κάποια προεργασία πριν μπουν στο ενυδρείο? Προφανώς κουβαλάνε πάνω τους διάφορους μικροοργανισμούς...

Link to comment
Share on other sites

...απλός ψάχνεις και αν σε αρέσει το βάζεις στο ενυδρείο με ρίσκο και παρατηρείς. Αυτό κάνω και εγώ.

Το αναφέρω ότι υπάρχει ρίσκο, κατά την γνώμη μου όμως πολύ μικρό. Όσες φορές και να έβαλα φυτά (και έβαλα πολλές φορές) δεν υπήρξε πρόβλημα.

Δεν τα έκαμνα καμιά προεργασία πχ μπάνια με χλωρίνες κτλ. το μόνο που έκαμνα ήταν να τα πλύνω προσεκτικά με νερό.

Προσωπικά το έκανα αυτό ευελπιστώντας να εισχωρήσουν στο δικό μου μικρό οικοσύστημα οργανισμοί, πρωτόζωα και βακτηρίδια που θα είναι ωφέλιμα στο ενυδρείο μου.

Στην συγκεκριμένη φάση το ενυδρείο μου με αυτόν τον τρόπο δεν είναι στείρο και πολλές παρατηρήσεις που έκανα από το μικροσκόπιο διαπίστωσα πολλούς μικροοργανισμούς.

Πού ξέρης όμως μπορεί καμιά φορά μαζί με τους ωφέλιμους οργανισμούς να μπει και κάποιος κακός.

Link to comment
Share on other sites

xxgaitan πάνε στον Άρδα με ένα τσουβάλι και γέμισε το με φυτά να 'ρθώ να πάρω...........

Link to comment
Share on other sites

xxgaitan πάνε στον Άρδα με ένα τσουβάλι και γέμισε το με φυτά να 'ρθώ να πάρω...........

:):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...