Jump to content

ερημιτης Vs Turbo Snail!!!!!


kostas disc

Recommended Posts

καλημερα μιας και η αλγη μαζευτηκε μπολικη ειπα να βαλω 2 turbo snail μεσα στο ενυδρειο εχω 1 ερημιτη μονο....το απογευμα χτες τους πηρα εκανα καλη προσαρμογη και μολης τοποθετηθηκαν σε βραχο εμφανιστηκε οερημιτης και ανεβηκε σε εναν απο τους δυο..το πρωι η εικονα ηταν η εξης το ενα σαλιγγαρι κοβει βολτες και το αλλο ειναι κατω απο τον ερημιτη :) μαλλων ελαβε τελος δεν το εχω πειραξει και συνεχεια ο ερημιτης ειναι απο πανω λες και προσπαθει να μπει μεσα...τι μπορει να συμβαινει...

post-1660-1206009849_thumb.jpg

post-1660-1206009877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν το σαλιγκάρι ψόφησε, είναι πιθανό ο ερημίτης να το τρώει. Αναφέρομαι στην πρώτη φωτογραφία.

Δοκίμασες να γυρίσεις το σαλιγκάρι στην κανονική του θέση?

Στη δεύτερη φωτογραφία, ο ερημίτης "ξεψειρίζει" το κέλυφος από παράσιτα και άλγη.

Link to comment
Share on other sites

o.k καταλαβαινω να ψοφησε και να το εφαγε αλλα ειναι σαρκοφαγα οι ερημιτες?το αλλο κινδυνευει? προς το παρων εδω και ωρες καθετε και ασχολειτε με το καβουκι απο το σαλιγκαρι που εχασα..

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτα δεν αλλαζουν το κελυφος τους σε αλλα που ειναι αδεια?μετακομιση δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ερημιτες μεγαλωσουν και δεν υπαρχουν αδεια κελυφη στο ενυδρειο τοτε ειναι πολυ πιθανο να σκοτωσουν σαλιγκαρι για να του παρουν... συμβαινει συχνα δυστηχως... ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ακουσει και εγω οτι αλαζουν καβουκι αλλα αν επιτεθει και στο αλλο μου σαλιγκαρι θα το στειλω σε αλλο ενυδρειο να αλλαζει καβουκια.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ TURBO SNAIL ΤΟ ΚΟΥΝΗΣΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΩΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΡΟς ΤΑ ΕΞΩ ΤΟΝ ΕΡΗΜΙΤΗ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΧΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΚΙ 4 ΛΙΤΡΩΝ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΤΟ ΣΑΛΙΓΓΑΡΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ?Ο ΕΡΗΜΙΤΗς ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΧΘΕς ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΛΕΙΑ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να βρεις αδεια καβουκια να ριξεις μεσα (μεγαλυτερα απο το δικο του) και δεν το θελεις τοτε να το δωσεις καπου...δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις καποιον να το θελει!!

Αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι ΔΕΝ φταει το ζωντανο!! Μεγαλωνει και δεν χωραει στο καβουκι του αρα πρεπει να βρει ενα αλλο... στην φυση βρισκει, στο ενυδρειο σου??

Link to comment
Share on other sites

Οι ερημίτες είναι παμφάγοι. Ορισμένα είδη είναι κατ' εξοχήν αλγοβόροι, αλλά ταυτόχρονα τρώνε οργανικά υπολείμματα, όπως περίσσεια τροφής, και νεκρούς οργανισμούς.

Πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος ερημίτης, δεν είναι ικανός να σκοτώσει το σαλιγκάρι. Πιθανά όμως να το πεθάνει όταν το παρενοχλεί συνέχεια, προσπαθώντας να του πάρει το σπίτι.

Αν αποφάσισες τελικά να τον αποχωριστείς, στο ενυδρείο μου υπάρχει άφθονος χώρος, για να τον φιλοξενήσω.

Link to comment
Share on other sites

Νικο σημερα πρωι πρωι τον χαρισα σε ενα φιλο μιας και μενει διπλα μου!!!ευχαριστω για το ενδιαφερων σου και να προσθεσω οτι απο τοτε που τον εβγαλα τα turbo snail ειναι συνεχως επι του εργου τους κολημενα στο μπροστινο τζαμι

:bowdown: η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε ο ερημιτης μα φαινετε δεν προεβλεψα σωστα να εχω ριξει αδεια καβουκια στο ενυδρειο....πιο ειδος ειναι πιο αλγοβορο?επισης τα σαλιγκαρια ποια αλγη καθαριζουν??? :)

Link to comment
Share on other sites

Πωω φιλε μου και σκεφτομουν και εγω να βαλω μεσα σνειλ μα τωρα :)

θα φροντισω να φτιαξω την κυκλοφορια και ισως να αλλαξω λαμπες

Link to comment
Share on other sites

οσο και να φτιαξεις λαμπες κυκλοφορια κτλπ νομιζω ειναι απαραιτητα τα αλγοβορα οπως ειναι και τα snail.

:)

Link to comment
Share on other sites

...πιο ειδος ειναι πιο αλγοβορο?επισης τα σαλιγκαρια ποια αλγη καθαριζουν??? :)

Τα είδη που βλέπουμε στα καταστήματα, είναι συνήθως αλγοβόρα. Όπως ανέφερα και πιο πάνω όλοι οι ερημίτες είναι παμφάγοι, αλλά κάποια είδη είναι περισσότερο αλγοβόρα.

Κάποια είδη όμως είναι και δολοφόνοι. Αυτοί ξεχωρίζουν εύκολα από το μέγεθος των δαγκάνων τους, που είναι σχετικά μεγάλες και ισχυρές. Σε αυτήν την κατηγορία δεν ανήκει βέβαια ο πρώην ερημίτης σου.

Με μερικά καβούκια, σίγουρα θα έκανες δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδη που βλέπουμε στα καταστήματα, είναι συνήθως αλγοβόρα. Όπως ανέφερα και πιο πάνω όλοι οι ερημίτες είναι παμφάγοι, αλλά κάποια είδη είναι περισσότερο αλγοβόρα.

Κάποια είδη όμως είναι και δολοφόνοι. Αυτοί ξεχωρίζουν εύκολα από το μέγεθος των δαγκάνων τους, που είναι σχετικά μεγάλες και ισχυρές. Σε αυτήν την κατηγορία δεν ανήκει βέβαια ο πρώην ερημίτης σου.

Με μερικά καβούκια, σίγουρα θα έκανες δουλειά.

:)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο ερημιτης εψαχνε για καβουκι!!!!μετα απο μερες που περασανε το snail που βλεπατε στην φωτο να ειναι απο κατω τωρα "εργαζετε" ανελιπεστατα!!!το μαθημα εγινε παθημα συμπερασμᨨριξτε και κανα καβουκι μεσα" σας ευχαριστω για της πληροφοριες που μου δωσατε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...