Jump to content

ΑΛΓΗ-co2


zack

Recommended Posts

Καλησπερα έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να βάλω φυτά μέσα στο ενυδρείο μου αλλά ποτέ δεν εχω καταφέρει να τα κρατήσω περισσότερο από 1,5 μήνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παροχή co2 γιατί ενώ αγόρασα χθες μου είπε μια φίλη νοσηλεύτρια ότι είναι καρκινογόνο και έτσι αποφάσισα να το πάω πίσω σήμερα κιόλας. Υπόστρωμα δεν έβαλα από την αρχή και τώρα δεν νομίζω ότι μπορώ να βάλω.

Όσο για την Άλγη είναι μαύρη και έχει πιάσει στο χαλίκι και σε περιοχές πανω σε διακοσμητικό ξύλο. Διάβασα ότι αυτή η άλγη είναι λόγο υπερβολικού ρεύματος στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Σε παρακαλω να μην ανοιγεις πολλες φορες το ίδιο θέμα και μάλιστα σε ασχετες κατηγορίες.

Τωρα κατα τη γνωμη μου κακως πηγες πισω το co2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να βάλω φυτά μέσα στο ενυδρείο μου αλλά ποτέ δεν εχω καταφέρει να τα κρατήσω περισσότερο από 1,5 μήνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παροχή co2 γιατί ενώ αγόρασα χθες μου είπε μια φίλη νοσηλεύτρια ότι είναι καρκινογόνο και έτσι αποφάσισα να το πάω πίσω σήμερα κιόλας. Υπόστρωμα δεν έβαλα από την αρχή και τώρα δεν νομίζω ότι μπορώ να βάλω.

Όσο για την Άλγη είναι μαύρη και έχει πιάσει στο χαλίκι και σε περιοχές πανω σε διακοσμητικό ξύλο. Διάβασα ότι αυτή η άλγη είναι λόγο υπερβολικού ρεύματος στο ενυδρείο

Καλησπέρα "zack" και καλώς όρισες.

Κι εγώ διαφωνώ κατά την γνώμη μου που επέστρεψες το διοξείδιο.Πάντως σίγουρα εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να βάλω φυτά μέσα στο ενυδρείο μου αλλά ποτέ δεν εχω καταφέρει να τα κρατήσω περισσότερο από 1,5 μήνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παροχή co2 γιατί ενώ αγόρασα χθες μου είπε μια φίλη νοσηλεύτρια ότι είναι καρκινογόνο και έτσι αποφάσισα να το πάω πίσω σήμερα κιόλας. Υπόστρωμα δεν έβαλα από την αρχή και τώρα δεν νομίζω ότι μπορώ να βάλω.

Όσο για την Άλγη είναι μαύρη και έχει πιάσει στο χαλίκι και σε περιοχές πανω σε διακοσμητικό ξύλο. Διάβασα ότι αυτή η άλγη είναι λόγο υπερβολικού ρεύματος στο ενυδρείο

CO2 είναι καρκινογόνο;;;;;;;

Αυτό πρώτη φορά το ακούω και μάλιστα από νοσηλεύτρια.

Μήπως κατάλαβες εσύ κάτι λάθος;

Μήπως επιλέγεις φυτά απαιτητικά και δεν μπορείς να τα δώσεις αυτά που θέλουν;

Τη φυτά έβαλες και πιες η συνθήκες στο ενυδρείο σου πόσο το Ph, τη φωτισμό έχεις και τη λίπανση έβαλες αν έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την Άλγη είναι μαύρη και έχει πιάσει στο χαλίκι και σε περιοχές πανω σε διακοσμητικό ξύλο. Διάβασα ότι αυτή η άλγη είναι λόγο υπερβολικού ρεύματος στο ενυδρείο

τι εννοεις υπερβολικο ρευμα??

πρωτη φορα το ακουω :)

δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

χθες μου είπε μια φίλη νοσηλεύτρια ότι είναι καρκινογόνο και έτσι αποφάσισα να το πάω πίσω σήμερα κιόλας.

:blink:

Αν το πιστεύεις πραγματικά αυτό, τότε θα πρέπει να κόψεις όλα τα αεριούχα ποτά.

Για να μην σου πω οτι θα πρέπει να σταματήσεις να αναπνέεις.

:):bowdown::bowdown:

ΥΓ.

Η άλγη σου είναι μαύρη τριχοειδής? κάνει φουντίτσες?

Αν είναι αυτή τότε κατά πάσα πιθανότητα την κληρονόμησες από κάποιο φυτό.

Το co2 ειναι μονόδρομος για την ανάπτυξη των φυτών και για την καταπολέμηση αλγών.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχετε δίκιο και μάλλον έκανα πολύ βιαστική κίνηση με το να πάω πίσω το co2 Σήμερα αγόρασα ως υποκατάστατο το Flourish excel(υγρό) και επίσης προσθέτω Crypto Tetra Plant(ταμπλέτες)

Η άλγη ναι είναι μαύρη με φουντίτσα και είναι επάνω σε μερικές πέτρες κυρίως στο κέντρο του ενυδρείου και πανω στο anubia. Η αλήθεια είναι ότι υπόστρωμα δεν έχω βάλει, είχα βάλει στις αρχές αλλά όταν μετακόμισα σε καινούριο σπίτι δεν έβαλα το ξέρω πως έπρεπε αλλά τώρα μάλλον δεν μπορώ να κάνω τίποτα

Σήμερα πρόσθεσα τo εξής φυτo: Bacoba caroliniana iv,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...