Jump to content

Προτάσεις για ψάρια και φυτά σε 60λιτρο


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

Έχω ένα ενυδρείο Tetra 60lt το οποίο προς το παρόν έχει δύο χήρες, δύο τιγράκια, έναν κίτρινο γλύφτη και έναν κλόουν. Όταν το ξεκίνησα αγόρασα και ένα αληθινό φυτό, αλλά καθώς δεν ήξερα την τύφλα μου, το έβαλα στο ενυδρείο με το γλαστράκι :) . Εκτός του ότι το φυτό χάλασε μετά από λίγο καιρό, γέμισα και σαλιγκάρια σε απελπιστικό βαθμό, οπότε και αγόρασα τον κλόουν που τα καθάρισε όλα!

Απλά τώρα που άρχισα να μαθαίνω μερικά πράγματα διαπίστωσα ότι η σύνθεση του ενυδρείου μου δεν είναι ότι καλύτερο. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε, ποια ψάρια ταιριάζουν με τις χήρες (μου άρεσαν πολύ σαν ψάρια και θα ήθελα να τις κρατήσω) και είναι και αρκετά ανθεκτικά, για να μπορέσω να τα διατηρήσω; Τα τιγράκια ταιριάζουν; Να αγοράσω κι άλλα για να τα κάνω κοπαδάκι;

Ο κλόουν με τον γλύφτη κάνουν λογικά δουλειά στο ενυδρείο, να παραμείνουν; Να τους αγοράσω παρέα;

Επίσης τι φυτά θα μπορούσα να βάλω σε ένα τέτοιο ενυδρείο; Και πώς τα φυτεύω; Προς το παρόν έχω ένα μικρό στρώμα χαλικιού, που σίγουρα δεν κάνει για να φιλοξενήσει φυτά. Μπορώ να προσθέσω κάποιο άλλο υπόστρωμα σ' αυτή τη φάση ή θα πρέπει να χαλάσω εντελώς το ενυδρείο και να το στρώσω πάλι από την αρχή;

Ρωτάω πολλά, αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου...

Τώρα που άρχισες και διαβάζεις λοιπόν και όπως είπες μαθαίνεις σιγά σιγά να σου πώ και εγώ ότι κάποια από τα ψαράκια σου βασανίζονται στα 60 λίτρα π.χ κλόουν,τιγράκια,χήρες δηλαδή όλα ,αυτά που σου λέω δεν ταιριάζουν μεταξύ τους θέλουν άνεση και χώρο για να μπορούν να κολυμπούν καθός όλα έχουν διαφορετικές ανάγκες το ένα απο το άλλο τώρα άν θες να κρατήσεις της χήρες που λές ότι σου αρέσουν ένα ζευγαράκι και μόνο (οριακά) θα είναι ''καλά''.

Το θέμα δεν είναι να διαλέξεις ψαράκια που να είναι ανθεκτικά και εύκολα στην διατήρηση αλλά να τους παρέχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης

Τώρα αν θές να βάλεις μερικά φυτά στο ενυδρείο σου θα είναι καλό γιατί εκτός απο μία φυσική ομορφιά σου παρέχει και φυσική φίλτρανση αν θέλεις πρόσθεσε λίχο χαλικάκι ωστε να είναι συνολικά στους 3-5 πόντους και απλά τα φυτέυεις (όχι με το γλαστράκι) ,λίγο υγρό λίπασμα και θα είσαι οκ.

Ζητώ συγνώμη άν σε στεναχώρισα αλλά κάλιο γαιδουρόδενε παρά ...

Φιλικά Κώστας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...