Jump to content

Μαλλον μπηκα στην πριζα :)


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους,

Ειχα καιρο να εμφανιστω μιας και η μετακομιση στην Πατρα και το νεο ξεκινημα που προσπαθω να κανω με πιεζει γενικος.

Η σκεψη μου ειναι απλη και αλμυρη. Σκεφτομαι για ενα nano reef, μικρο...περιπου 100 lt. Παραπανω δεν θα μπορεσω γιατι η καλοπαντερμενη και η πεθερα μου θα με πλακωσουνε :bowdown::blink:

Τα ερωτηματα μου πολλα θα ελεγα, αλλα σιγα σιγα αρχιζω και λυνω καποια. Εχω διαβασει πολλα post εδω αλλα και σε ξενα site αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας συμβουλες.Σκεφτομαι λοιπον για ενα nano 100-120 lt.

1) ποιες θα ηταν οι ιδανικοτερες διαστασεις? 50-50-50 (τετραγωνο) και επειδη θα ειναι ιδιοκατασκευη ποια διασταση θα "βολευε" καλυτερα για φωτιστικο.

2) τι εξοπλισμος ειναι απαραιτητος για να λειτουργησει σωστα ενα τετοιο συστημα? πχ λαμπες, ποσες και τι τυπου,

3) διαφορα υλικα? παραδειγμα φιλτρο (ποσο δυνατο), κυκλοφορια νερου, Α/Ο, ραρτακομετρο κ.α.

Ειμαι σιγουρος οτι με την καθοδηγιση σας και τις γνωμες σας αυτο το εγχειρημα (πειτε το καλυτερα ευχη) μπορει να βγει αληθινο καποια μερα :bowdown:

Ισως τελικα καταφερω να σωσω και εγω ενα βραχακι :)

Σας ευχαριστω ολους.

Φιλίκα

Φανης

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Φάνη ..

καλό ξεκίνημα και στη Πάτρα ..

δεν υπάρχουν ιδανικές διαστάσεις .. απλά αποφεύγουμε να τα κάνουμε στενά και ψηλά .. το 50χ50χ50 είναι μια χαρά .. θα βολευτείς με μια metal halide 70 w (η 150 w ) που είναι μια καλή και οικονομική λύση ..

αν θέλεις να βάλεις Τ5 φωτισμό θα πρέπει το ενυδρείο να γίνει παραλληλόγραμμο με μήκος 60 – 70 εκ για να χωρέσει τις μικρές Τ5 των 24 w

για εξοπλισμό

αν μπορείς κάτω από το ενυδρείο ( η αλλού ) βάζεις sump ..

αυτό θα σε νοικοκυρέψει και θα σου δώσει δυνατότητες ..

οι επιλογές εξοπλισμού θα εξαρτηθούν και από αυτό

συσκευή αντίστροφης όσμωσης με di

tds meter

refractometer

ph μετρο

test αμμωνίας , ΝΟ2 , ΝΟ3 , φωσφορικά , KH , CA , MG

πριν προχωρήσεις σε αγορές ..ρώτα λεπτομέρειες ..

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους,

Ειχα καιρο να εμφανιστω μιας και η μετακομιση στην Πατρα και το νεο ξεκινημα που προσπαθω να κανω με πιεζει γενικος.

Η σκεψη μου ειναι απλη και αλμυρη. Σκεφτομαι για ενα nano reef, μικρο...περιπου 100 lt. Παραπανω δεν θα μπορεσω γιατι η καλοπαντερμενη και η πεθερα μου θα με πλακωσουνε :bowdown::blink:

Τα ερωτηματα μου πολλα θα ελεγα, αλλα σιγα σιγα αρχιζω και λυνω καποια. Εχω διαβασει πολλα post εδω αλλα και σε ξενα site αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας συμβουλες.Σκεφτομαι λοιπον για ενα nano 100-120 lt.

1) ποιες θα ηταν οι ιδανικοτερες διαστασεις? 50-50-50 (τετραγωνο) και επειδη θα ειναι ιδιοκατασκευη ποια διασταση θα "βολευε" καλυτερα για φωτιστικο.

2) τι εξοπλισμος ειναι απαραιτητος για να λειτουργησει σωστα ενα τετοιο συστημα? πχ λαμπες, ποσες και τι τυπου,

3) διαφορα υλικα? παραδειγμα φιλτρο (ποσο δυνατο), κυκλοφορια νερου, Α/Ο, ραρτακομετρο κ.α.

Ειμαι σιγουρος οτι με την καθοδηγιση σας και τις γνωμες σας αυτο το εγχειρημα (πειτε το καλυτερα ευχη) μπορει να βγει αληθινο καποια μερα :bowdown:

Ισως τελικα καταφερω να σωσω και εγω ενα βραχακι :)

Σας ευχαριστω ολους.

Φιλίκα

Φανης

Σιγα σιγα κι εγω για την πριζα ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Φάνη έλαβες την απάντηση στο πμ σου ?

την απαντηση σου την ελαβα και σε ευχαριστω.

την κουβεντα που ειχαμε για τις metal halide λαμπες.........ρωτησα 2 μαγαζια στην Πατρα και με κοιταγανε καπως! Τελικα δεν καταφερα να βγαλω ακρη.....

Για να κανω κατι ομως πρεπει να ξεπερασω καποια τεχνικα προβληματα (γυναικα-πεθερα!!!) :bowdown::bowdown: . Βεβαια πιστευα οτι θα μου βγει αρκετα φτηνοτερο :)

Συνεχιζω το διαβασμα ομως και οτι αποφασισω θα γινει με πολυ αργα βηματα. Ομολογω οτι στο παρα πεντε δεν πηρα το Red Sea Max.

Σκεφτhκα για 60-45 ή 50-50 (θα με βοηθησει ενας τζαμας φιλος) με DIY επιπλο με χωρο απο κατω για sump).

Βεβαια εχω ακομα παρα πολλα να κοιταξω και να ψαξω και μπερδευομαι ολο και πιο πολυ......(υψος sump/χωρισματα/τρυπες/overflow/εξοπλισμος κ.α.)

Το μελλον θα δειξει.....

Link to comment
Share on other sites

χαι κιουι θα τους ζητήσεις ( HQI ) για να καταλάβουν τι θέλεις .. πρόσεξε το τύπο του ντουί όπως είπαμε πριν αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

χαι κιουι θα τους ζητήσεις ( HQI ) για να καταλάβουν τι θέλεις .. πρόσεξε το τύπο του ντουί όπως είπαμε πριν αγοράσεις

Αν δεν καταληξω σε ενυδρειο-επιπλο-sump δεν προκειτε να κανω τιποτα απο θεμα φωτισμου (εκτος και σου περισσευει τιποτα :) )

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου περισσεύει αλλά θέλει μεγάλο ενυδρείο για να χωρέσει .. :)

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

κάτι μου περισσεύει αλλά θέλει μεγάλο ενυδρείο για να χωρέσει .. :)

να υποθεσω οτι δεν μπαινει στο πλυσιμο εε? :bowdown::bowdown::blink:

(εχεις pm)

Link to comment
Share on other sites

Φάνη στην πρίζα είσαι αλλά το ρεύμα δεν σε χτύπησε ακόμη καλά φαίνετε. :) Την επόμενη φορά που θα περάσεις από το μαγαζί πέρνα με μεγαλύτερο αμάξι για να χωράει το red sea. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φάνη στην πρίζα είσαι αλλά το ρεύμα δεν σε χτύπησε ακόμη καλά φαίνετε. :) Την επόμενη φορά που θα περάσεις από το μαγαζί πέρνα με μεγαλύτερο αμάξι για να χωράει το red sea. :bowdown:

Δεν μου πηγαινε η καρδια να αφησω την γυναικα... (λες να την εδενα στον κοτσαδορο?????) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να την έστελνες σε κανένα κομμωτήριο η σε κανένα χομο σεντερ.

Σε τέτοια μέρη δεν πάμε με της γυναίκες παίρνουμε το πορτοφόλι και πάμε μόνης μας.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι στο τέλος θέλουν θαλασσινό ενυδρείο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Να την έστελνες σε κανένα κομμωτήριο η σε κανένα χομο σεντερ.

Σε τέτοια μέρη δεν πάμε με της γυναίκες παίρνουμε το πορτοφόλι και πάμε μόνης μας.

ο χρυσος κανονας τις ημερας

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες και απο εμενα μπριζομενε!!!!

Να προτεινω και εγώ?

Ενα κυβο, με sump απο κατω, HQI και βλέπουμε...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες και απο εμενα μπριζομενε!!!!

Να προτεινω και εγώ?

Ενα κυβο, με sump απο κατω, HQI και βλέπουμε...

Καλή συνέχεια

Να σου πω την αληθεια κατι τετοιο σκεφτομαι... 50x50x50 (για HQI) ή 60x45x50 (για HQI και 2 Τ5) με sump. Τα ιδια συζηταγαμε με τον Τασο. Βεβαια δεν ειναι κατι οριστικο ουτε εχω αποφασισει τι τελικα θα κανω.....

Το μελλον θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...