Jump to content

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

Τι κάνουμε παίδες; Φαντάζομαι πως όλοι είμαστε καλά. Οπως είδατε έχω άλγη (καφέ) μπορεί να γίνει κάτι πχ. να βάλω κανενα pleco?????

Ευχαριστώ

Φιλικά

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Οπως είδατε έχω άλγη (καφέ) μπορεί να γίνει κάτι πχ. να βάλω κανενα pleco?????

Χρήστο καλησπέρα.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να κάνεις λίγο υπομονή.

Ο σχηματισμός καφέ άλγης στα malawi συμβαίνει 9 στις 10 περιπτώσεις κατά το πρώιμο στάδιο της ωρίμανσης του ενυδρείου. Πόση φωτοπερίοδο έχεις ?? ίσως χρειάζεται λίγο (τμηματικά) αύξηση.

Πάντως δεν θα πρότεινα (παρόλο που σε τρώει από την αρχή :) ) να βάλεις pleco είναι εκτός κλίματος εντελώς, έχει άλλες απαιτήσεις σε νερά, άσε που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ καφέ άλγη.

Οι plecos δεν είναι και από τους καλύτερους algae καταναλωτές έτσι κι αλλιώς.

Μόνο οι synodontis ταιριάζουν στο malawi αλλά (α) μπορείς να βρεις κάποιον που δεν θα γίνει τέρας ; (β) ελάχιστη συμβολή θα έχει -κατά τη γνώμη μου- στην κατανάλωση της άλγης πιο πολύ θα ασχολείται με την κατανάλωση των μικρών που θα γεννάνε με το καλό τα ζευγάρια σου.

Η καφέ άλγη θα υποχωρήσει σιγά σιγά καθώς θα βρίσκει το ενυδρείο την ισρροπία του.

Μην ταίζεις πολύ, βάλε καμια valisneria, java fern και anubia και αν θέλεις κάνε και μία τετραήμερη ΠΛΗΡΗ συσκότιση, αλλά όχι τώρα, έχε λίγο υπομονή, κάνε εβδομαδιάιες αλλαγές νερού 30% και περίμενε να κλείσεις πρώτα εξάμηνο και βάλε. Αν βέβαια δεν έχεις υπομονή προχώρα στη συσκότιση και εννοώ να καλύψεις και όλα τα τζάμια με κάτι ώστε πέρα από το σβήσιμο των φώτων ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΥΤΕ ΑΚΤΙΝΑ μέσα.

Σε μία τουλάχιστον περίπτωση σε μένα η συσκότιση δούλεψε για την καφέ άλγη.

Αυτά προς το παρόν, ίσως κι άλλοι φίλοι να έχουν να συμπληρώσουν κι άλλες ιδέες

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι

Τι κάνουμε παίδες; Φαντάζομαι πως όλοι είμαστε καλά. Οπως είδατε έχω άλγη (καφέ) μπορεί να γίνει κάτι πχ. να βάλω κανενα pleco?????

Ευχαριστώ

Φιλικά

Χρήστος

Υπομονη.Θα κανει τον κυκλο της :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...