Jump to content

Υπόστρωμα


xxgaitan

Recommended Posts

Λοιπόν παιδια αποφάσισα να φυτέψω το ενυδρείο μου, έβαλα λιπών Vallisneria americana (gigantea) και Anubias barteri var. nana. το θέμα είναι ότι όταν είχα προτοστισει το ενυδρείο δεν είχα προνοήσει να βάλω υποστρωμα κ έχω μονό άμμο..

Τι γίνετε τώρα? :)

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετες βυθου

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετες βυθου

Λίγο πιο συγκεκριμένα? πιας εταιρίας ? κάθε πότε θα βάζω? Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά αγχώθηκα λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε τώρα? :bowdown:

Τίποτα της φυτεύεις και κοιτάζεις πως μεγαλώνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι.. Τα φυτα σου ειναι ευκολα. Η ανουμπια το μονο που χρειαζεται ειναι λιγο υγρο λιπασματακι καθε εβδομαδα. Η βαλισνερια μολις προσαρμοστει στις συνθηκες του ενυδρειου σου θα αρχισει να πεταει δρομεις με νεα φυτα συνεχως. Προαιρετικα λοιπον αν θες να την βοηθησεις βαζεις μια ταμπλετα βαθια στο χαλικι κοντα στις ριζες της. Εγω χρησιμοποιω tetra plant και ειμαι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί αυτή η μανία να ξοδεύεστε, μερικές φορές το χόμπι μας είναι πιο απλό από όσο το κάνουμε σκεφτείτε τη θα γίνει αν βάλω σε κάθε φυτό ταμπλέτα λίπανσηςστο παρακάτω ενυδρείο.

post-2663-1206115410_thumb.jpg

Εγώ με τσούρμο από φυτά δεν βάζω τίποτα και πάνε μια χαρά. Τώρα αν επαναπαύεστε στο Placebo Effect αυτό είναι άλλο θέμα. :)

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μπορείς να μου πεις εσύ τι κάνεις ακριβώς κ το συντηρείς έτσι? :) γιατί βλέπω ότι έχεις κ συ άμμο..CO2 έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω CO2 και ρίχνω λίπανση μόνο στην στήλη σε καθημερινή βάση λίγο όμως, τίποτε άλλο.

Παιδιά βασικός κανόνας για να έχουμε ένα επιτυχημένο ενυδρείο με φυτά είναι να προσαρμόσουμε την λίπανση, το φωτισμό, και το CO2 στα φυτά. Εμείς συνήθως κάνουμε το αντίθετο. Το κάθε φυτό έχει διαφορετικές ανάγκες στα τρία παραπάνω δεν μπορούμε να βγάλουμε έναν χρυσό κανόνα που να ισχύει για όλα τα ενυδρεία.

Ο πειραματισμός και η προσεκτική παρατήρηση του ενυδρείου μας θα μας προδώσει πόσο φώς θέλουμε, πόσο λίπανση, και πόσο CO2. Παρατηρούμε την ανάπτυξη των φυτών και πράττουμε τα ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, πόσο φωτισμό (watt/L) έχεις αν επιτρέπεται?

Αααα...και μια χαζή ερώτηση που θέλω να κάνω εδώ και καιρό και μου 'δωσες την ευκαιρία: Σ' ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με χαλίκι (εσύ έχεις άμμο αλλά εν πάση περιπτώση) πώς καθαρίζουμε το βυθό, δεδομένου ότι δε χωράει η σκούπα βυθού? :)

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, πόσο φωτισμό (watt/L) έχεις αν επιτρέπεται?

Ο όρος watt/lit. είναι λίγο απαρχαιωμένος και ίσχυε όταν όλες η λάμπες είχαν πάνω κάτω τα ίδια lumen, τώρα που στην αγορά υπάρχουν πολλές λάμπες με διαφορετικά lumen δεν μπορούμε να τον δώσουμε βάση. Εν πάση περιπτώσει έτσι για την περιέργεια σου έχω 118 watt σε 300 καθαρά λίτρα νερό δηλαδή 0,4 watt/lit. συν τους ανακλαστήρες.

Αααα...και μια χαζή ερώτηση που θέλω να κάνω εδώ και καιρό και μου 'δωσες την ευκαιρία: Σ' ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με χαλίκι (εσύ έχεις άμμο αλλά εν πάση περιπτώση) πώς καθαρίζουμε το βυθό, δεδομένου ότι δε χωράει η σκούπα βυθού? :)

Δύσκολα συνήθως στα σημεία που τα φυτά είναι πολύ πυκνά δεν μπορείς να βάλεις. Άσε που τελευταία αρχίζω να αμφισβητώ την ωφελιμότητα της σκούπας βυθού. Το μόνο που προσφέρει είναι ένα αισθητικό ωραίο αποτέλεσμα, αλλά ξεφεύγουμε πολύ και αυτό είναι ένα άλλο θέμα που ίσως θα έπρεπε να συζητηθεί από την βάση του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...