Jump to content

Παρουσίαση


Recommended Posts

Μετά από αρκετό ψάξιμο, προετοιμασία και δοκιμές, θέλω να σας παρουσιάσω και εγώ το μίνι θαλασσινό μου.

Το ενυδρείο είναι Juwel 120. (120 λίτρα.)

To sump είναι 50 λίτρα, ιδιοκατασκευή, τοποθετημένο στο πίσω μέρος με DIY ψύξη. Εκεί φιλοξενείται και το skimmer. H επικοινωνία με το ενυδρείο γίνεται με PVC σωλήνα Φ 40 (Συγκοινωνούντα δοχεία).

Αραγωνίτης 20 κιλά (10 ζωντανός).

Ζωντανός βράχος 9 κιλά.

Αντλίες, εκτός του skimmer, μία 1000L επιστροφής από το sump, μία 700L στην επιφάνεια και μια 300L πίσω από το βράχο.

Δουλεύει έτσι εδώ και μία εβδομάδα, χωρίς φώτα, τα οποία δεν σκοπεύω να ανάψω πριν περάσουν 6 μήνες (ελπίζω να αντέξω). Μόνο καμιά γαρίδα και κανένα απλό ψαράκι μπορεί να βάλω σε 2 μήνες για τον βράχο.

Σκοπεύω να βάλω 3-4 ψάρια με σχετικά μικρές απαιτήσεις και πολλά κοράλλια.

Περιμένω τις εντυπώσεις και τη γνώμη σας.

Καλή αρχή.

post-2319-1206105168_thumb.jpg post-2319-1206105193_thumb.jpg post-2319-1206105222_thumb.jpg post-2319-1206105255_thumb.jpg post-2319-1206105289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει γιατί φαίνεται ότι έχεις κάνει μελετημένη δουλειά.

Με μια πρώτη ματιά μου φαίνεται ότι χρειάζεσαι λίγο βράχο παραπάνω. Τα κιλά είναι το ένα θέμα αλλά δεν είναι μοναδικό κριτήριο, μετράει επίσης και ο όγκος που καταλαμβάνουν. Μπορεί ας πούμε να πάρεις 3 κομμάτια βράχο πανβαρο και να είναι 9 κιλά, άρα μη κοιτάς μόνο το βάρος. Επίσης πρόσεξε λίγο τη κυκλοφορία σου γύρω από το βράχο έτσι όπως το έχεις τοποθετήσει στο τζάμι.

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, με σημασιά στη λεπτομέρεια!!! :bowdown:

Αναφέρεις στο avatar σου πως έχεις ένα ζευγάρι δίσκους και σκοπεύεις να μετατρέψεις το 200lit σε θαλασσινό;

Εγώ τώρα στήνω ένα δισκοενυδρείο...κοίτα συμπτωση!

τους πουλάς; :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και μελετημένο, δείχνει το ενυδρείο σου. Το ίδιο και η ιδιοκατασκευή του sump.

Πιστεύω και εγώ πως θα χρειαστείς περισσότερο βράχο, ώστε εκτός από περισσότερη βιολογία να έχεις και περισσότερες θέσεις για κοράλλια.

Όσον αφορά την κυκλοφορία του νερού, δεν μπορώ να την αντιληφθώ. Το μόνο που διακρίνω, είναι η απουσία κυκλοφορητών. Ίσως χρειαστείς κάποια προσθήκη. Μην σου διαφεύγει, η σωστή κυκλοφορία του νερού, είναι από τα βασικότερα στοιχεία επιτυχίας ενός φυσικού συστήματος, μαζί με τη σωστή τοποθέτηση των ζωντανών βιολογικών υλικών και το φωτισμό.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown:
Link to comment
Share on other sites

μπράβο φίλε ..

εφευρετικότατος !!

από το λεπτό άσπρο λάστιχο που κάνει σπιράλ … περνάει ψυκτικό υγρό ?

όταν λες συγκοινωνούντα δοχεία .. πως το κάνεις ? με ανάποδο U ?

καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο, προετοιμασία και δοκιμές, θέλω να σας παρουσιάσω και εγώ το μίνι θαλασσινό μου.

Το ενυδρείο είναι Juwel 120. (120 λίτρα.)

To sump είναι 50 λίτρα, ιδιοκατασκευή, τοποθετημένο στο πίσω μέρος με DIY ψύξη. Εκεί φιλοξενείται και το skimmer. H επικοινωνία με το ενυδρείο γίνεται με PVC σωλήνα Φ 40 (Συγκοινωνούντα δοχεία).

Αραγωνίτης 20 κιλά (10 ζωντανός).

Ζωντανός βράχος 9 κιλά.

Αντλίες, εκτός του skimmer, μία 1000L επιστροφής από το sump, μία 700L στην επιφάνεια και μια 300L πίσω από το βράχο.

Δουλεύει έτσι εδώ και μία εβδομάδα, χωρίς φώτα, τα οποία δεν σκοπεύω να ανάψω πριν περάσουν 6 μήνες (ελπίζω να αντέξω). Μόνο καμιά γαρίδα και κανένα απλό ψαράκι μπορεί να βάλω σε 2 μήνες για τον βράχο.

Σκοπεύω να βάλω 3-4 ψάρια με σχετικά μικρές απαιτήσεις και πολλά κοράλλια.

Περιμένω τις εντυπώσεις και τη γνώμη σας.

Καλή αρχή.

post-2319-1206105168_thumb.jpg post-2319-1206105193_thumb.jpg post-2319-1206105222_thumb.jpg post-2319-1206105255_thumb.jpg post-2319-1206105289_thumb.jpg

Λιτο και ομορφο.Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Με μια πρώτη ματιά μου φαίνεται ότι χρειάζεσαι λίγο βράχο παραπάνω. Τα κιλά είναι το ένα θέμα αλλά δεν είναι μοναδικό κριτήριο, μετράει επίσης και ο όγκος που καταλαμβάνουν. Μπορεί ας πούμε να πάρεις 3 κομμάτια βράχο πανβαρο και να είναι 9 κιλά, άρα μη κοιτάς μόνο το βάρος. Επίσης πρόσεξε λίγο τη κυκλοφορία σου γύρω από το βράχο έτσι όπως το έχεις τοποθετήσει στο τζάμι.

Μπορώ να βάλω λίγο αργότερα κι άλλο βράχο ή πρέπει όλο μαζί? Είναι και ακριβός ο άτιμος.

Υπάρχει κυκλοφορητής πίσω από το βράχο.

Όσον αφορά την κυκλοφορία του νερού, δεν μπορώ να την αντιληφθώ. Το μόνο που διακρίνω, είναι η απουσία κυκλοφορητών. Ίσως χρειαστείς κάποια προσθήκη. Μην σου διαφεύγει, η σωστή κυκλοφορία του νερού, είναι από τα βασικότερα στοιχεία επιτυχίας ενός φυσικού συστήματος, μαζί με τη σωστή τοποθέτηση των ζωντανών βιολογικών υλικών και το φωτισμό.

Υπάρχουν 3 κυκλοφορητές.

Ένα για επιστροφή από το sump1000άρι, ένα κοντά στην επιφάνεια 700άρι και ένα πίσω από το βράχο 300άρι.

Χρειάζονται κι άλλοι? Πόσοι? Τι δυναμικότητας και που τοποθετούνται για να υπάρχει σωστή κυκλοφορία του νερού?

από το λεπτό άσπρο λάστιχο που κάνει σπιράλ … περνάει ψυκτικό υγρό ?

όταν λες συγκοινωνούντα δοχεία .. πως το κάνεις ? με ανάποδο U ?

Από το λεπτό άσπρο πλαστικό σωληνάκι θα περνάει κρύο νερό (ακόμα ψάχνομαι).

Συγκοινωνούντα δοχεία με ανάποδο U. Το άσπρο PVC πάνω αριστερά.

Επίσης υπάρχει το θέμα του φωτισμού με το οποίο θα ασχοληθώ αργότερα με κάποια ιδιοκατασκευή στο καπάκι.

Καλή σας μέρα και αλμυρή.

Link to comment
Share on other sites

Συγκοινωνούντα δοχεία με ανάποδο U. Το άσπρο PVC πάνω αριστερά.

.

δοκίμασε το σύστημα σου για την περίπτωση διακοπής ρεύματος :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Μπορώ να βάλω λίγο αργότερα κι άλλο βράχο ή πρέπει όλο μαζί? Είναι και ακριβός ο άτιμος.

Υπάρχει κυκλοφορητής πίσω από το βράχο.

Φυσικά και μπορείς και αργότερα απλά αν έχεις βάλει ζωντανά υπάρχει κίνδυνος να χρειάζεται πάλι στρώσιμο και να σου ανεβάσει αμμωνία και νιτρίτη στο σύστημα σου. Οπότε καλό είναι να τον βάζεις όλο μαζί να ξεμπερδεύεις.

Η κυκλοφορία δεν είναι μόνο θέμα ποσότητας αλλά και ποιότητας, γενικά υπολόγιζε μία κυκλοφορία 20Χ - 30Χ τον όγκο του συστήματος σου και αππό εκεί και πέρα να μην υπάρχουν νεκρές ζώνες . Πολύ καλά κάνεις που ένας κυκλοφορητής βαράει προς την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

και προσπαθα να μην στελενεις τους αλλους δυο κυκλοφορητες πανω ακριβος στο μερος που θα βαλεις κοραλια,προσπαθα να εχεις ποιο "ανοιχτη" ροη παρα κλειστη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...