Jump to content

Αντριστροφη Όσμωση Help !!!


sportivo147

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, έχω αγοράσει πρόσφατα ένα σύστημα για ΑΟ της DENNERLE Osmose Professional 190.

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω πώς λειτουργεί και τί πρέπει να κάνω. Δυστηχώς δέν έχει Ελληνικά και τα Αγγλικά που έχει το manual είναι απαράδεκτα. Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει επισημαίνοντάς μου βασικά σημεία που πρέπει να κάνω.... Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

τι θες να ξερεις?πρεπει να εχει 3 σωληνακια.το ενα παει στην βρυση,ενα βγαζει το καθαρο νερο και το τελευταιο βγαζει το "βρωμικο" νερο.αυτα συνηθως ειναι σε χρωματα.αυτο που παει στην βρυση ειναι λογικα το "πρωτο"σωληνακι

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

τι θες να ξερεις?πρεπει να εχει 3 σωληνακια.το ενα παει στην βρυση,ενα βγαζει το καθαρο νερο και το τελευταιο βγαζει το "βρωμικο" νερο.αυτα συνηθως ειναι σε χρωματα.αυτο που παει στην βρυση ειναι λογικα το "πρωτο"σωληνακι

Ok, αλλά έχει και έναν διακόπτη "Flushing Valve" ο οποίος θα πρέπει να είναι ανοικτός ή κλειστός ???

Επίσης στην συσκευασία έχει ένα free sample "Osmose ReMineral+ . Αυτό τι είναι???

Sorry για τις ερωτήσεις, αλλά φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

To Flushing Valve είναι κλειστό για να έχεις παραγωγή! Εφόσον όμως την βάζεις για πρώτη φορά (συνήθως όλες οι οσμωσεις) λένε να "πετάξεις" μερικά λίτρα δηλαδή να αφήσεις τον διακόπτη ανοιχτό να βγαίνει μόνο από την έξοδο του βρώμικου νερού νερό. (αυτό καλό είναι να το κάνεις εφόσον οι σωληνώσεις του σπιτιού σου είναι χαλκός κάθε φορά πριν βάλεις την όσμωση να παράξει νερό καθαρό.)

Το ReMineral είναι άλατα ανασύστασης.

Link to comment
Share on other sites

To Flushing Valve είναι κλειστό για να έχεις παραγωγή! Εφόσον όμως την βάζεις για πρώτη φορά (συνήθως όλες οι οσμωσεις) λένε να "πετάξεις" μερικά λίτρα δηλαδή να αφήσεις τον διακόπτη ανοιχτό να βγαίνει μόνο από την έξοδο του βρώμικου νερού νερό. (αυτό καλό είναι να το κάνεις εφόσον οι σωληνώσεις του σπιτιού σου είναι χαλκός κάθε φορά πριν βάλεις την όσμωση να παράξει νερό καθαρό.)

Το ReMineral είναι άλατα ανασύστασης.

Ευχαριστώ πολύ PascM... Πάντως για να αλλάξω το 30% του νερού του ενυδρίου μου (240lt) θα πρέπει να περιμένω μίσή μέρα. Αργεί πολύ μου φαίνεται.

Τα άλατα ανασύστασης τι ακριβώς είναι? Που χρησιμοποιούνται ?

Και κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω : Όταν κάνω αλλαγή του νερού 30% θα πρέπει να είναι απο την ΑΟ αποκλειστικα? ή να βάζω και νερό απο την βρύση μαζί του ? Αντιχλώριο χρειάζεται να βάλω ??

Link to comment
Share on other sites

Αργεί πιθανόν γιατί είναι μικρή σε σχέση με αυτό που θέλεις!

Αλάτια ανασύστασης ή ποσοστό όσμωσης - βρύσης έχει να κάνει με τον λόγο που χρειάζεσε νερό όσμωσης!

Τι ενυδρείο έχεις (τι ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

Αργεί πιθανόν γιατί είναι μικρή σε σχέση με αυτό που θέλεις!

Αλάτια ανασύστασης ή ποσοστό όσμωσης - βρύσης έχει να κάνει με τον λόγο που χρειάζεσε νερό όσμωσης!

Τι ενυδρείο έχεις (τι ψάρια).

Έχω ένα JUWEL 240LT. Για αρχή έχω μέσα έχω 5 φύτα, 2 χήρες και 1 shilver shark. Στις 2 τελευταίες φορές που έκανα μέτρηση το Ph ήταν στο 8. Το νερό στο σπιτι μου είναι αρκετά σκληρό οπότε μου είπαν η σίγουρη λύση για να έχω χαμηλό ph είναι η AO. Οπότε είπα να την πάρω άν και η τιμή του ήταν λίγο ακριβή.

Απλά προσπαθώ σάν αρχάριος που είμαι να μάθω κάποια πράγματα στην πράξη, γιατί πολλά διαβάζω και μπερδέυομαι.

post-7023-1206235635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την ΑΟ θα μαλακώσεις το νερό σου το ΡΗ για να το κατεβάσεις θα χρειαστείς CO2.

Τι GH έχεις και που θες να το φτάσεις ? Με τα ψάρια που αναφέρεις και σε περίπτωση που έχεις GH στα ύψη θα έβαζα μισό νερό από Α.Ο. και μισό απο βρύση χωρίς άλατα ανασύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Τα άλατα ανασύστασης τί ακριβώς κάνουν? Ψάχνω να βρώ λεπτομέριες αλλά δέν βρίσκω τίποτα.

Στην περίπτωση που βάλω μισό νερό ΑΟ και μισό απο την βρύση να ρίξω αντιχλώριο ή δεν χρειάζεται?

Θα κάνω μια μέτρηση αργότερα σήμερα το βράδυ και θα σου πώ τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το κατάλαβα zorba thx. Θα κάνω μέτρηση το απόγευμα να δώ τί νέρο έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...