Jump to content

Σκούπα βυθού και αλλαγές νερού


Recommended Posts

χμμ μπιχλα βυθου οτι καλυτερο μπορουμε να προσφερουμε για τα παθογονα στο ενυδρειο μας.γιατι αραγε τα κορυντορας και αλλα βυθοψαρα ειναι επιρρεπη στη βακτηριακες μολυνσεις ..

Το εξηγείς λίγο αυτό? :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο πως παει το πειραμα?

Σε δέκα μέρες από το τελευταίο μου ποστ δεν άλλαξε τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο την προσωπική μικρη μου εμπειρια (ενυδρείο που τρέχει κάτι λιγότερο απο χρονο) η σκούπα βυθού είναι απαραιτητη !!

Εχω ένα Juwel 100 και αλλαζω το νερο ταυτόχρονα με σκούπα βυθού περιπου κάθε 3-4 εβδομάδες. Το τι μπίχλα βγαινει απο το ψιλο-πετραδακι του βυθου δεν λέγεται ...

Αρχικά τους πρωτους 6 μήνες δεν χρησιμοποιούσα σκουπα απλα βγαλε-βαλε νερο αλλα δεν ήμουνα ευχαριστημένος απο το αποτελεσμα καθαριότητας (δεν ειχα κάνει μετρηση πριν - μετα βεβαια) ... και ετσι προχωρησα στην αγορα της σκούπας ...

Link to comment
Share on other sites

φίλε sarevock προς το παρόν δεν έχω κάτι νεότερο. Τα ψάρια όλα ζουν και βασιλεύουν και τα φυτά παραμένουν αυτά που είχα. Σε λίγες μέρες σκοπεύω να αλλάξω λάμπες και τότε θα δώ (αν θα δω) κάποια αλλαγή και θα ενημερώσω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η τιμές στο ενυδρείο είναι σταθερές και δεν έχει νόημα να κάνω συνεχώς μετρήσεις για ΝΟ κτλ. Αν και δεν βαζω σκούπα η βρομια που εχω στο ενυδρείο μου είναι σαν αυτή που εχουν τα ενυδρείο όταν δεν βαλουμε σκούπα για μια δυο εβδομάδες.

φίλε john-john εγώ δεν έχω χαλίκι αλλά άμμο και όπως αναφέρω είναι πείραμα σε ενυδρείο με άμμο, και υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ άμμου και χαλικιού σε ότι αφορά την συσσώρευση ιζημάτων. Δυστυχώς δεν έχω τον χώρο να το πραγματοποιήσω και με χαλίκι.

Αλλά υποθέτω ότι όλα συγκλίνουν ότι αυτά τα ιζήματα έχουν πολύ σταθεροποιητικό ρόλο στο ενυδρείο μας και γενικά στην φύση. Το θέμα το ψάχνω συνέχεια και προσπαθώ να ενημερώνομαι και από βιολόγους.

Μπορεί καθώς τα ψάρια σκαλίζουν το βυθό να σηκώνεται λίγη μπίχλα και να ενοχλεί αισθητικά αλλά βιολογικά δεν προκαλεί κάτι το αρνητικό.

Για λόγους αισθητικής ίσος ναι είναι απαραίτητο να βάζουμε σκούπα βυθού. Για άλλους λόγους δεν θεωρό να είναι απαραίτητο να βάζουμε σκούπα βυθού.

Να επιθυμήσω οι διαβαίνω τον ένατο μήνα χωρίς αλλαγή νερού και σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

9ος μήνας χωρίς αλλαγή νερού; ...πότε θα μας ανεβάσεις φωτογραφίες;

χτες μου εξηγούσε ο φίλος delta ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (καθόλου σκούπα) μπορεί να αναπτυχθούν και απονιτροποιητικά βακτήρια ως τελευταίο στάδιο στην αλυσίδα του Ν.

Από τότε που διάβασα αυτό το άρθρο έκοψα τη σκούπα, μόνο φυλλαράκια μαζεύω με μια τσιμπίδα. Αλλαγές όμως κάνω κανονικά. Ενδιαφέρον έχει το πείραμα..καλή δουλειά, μπράβο. MYTHBUSTERS!!

Link to comment
Share on other sites

.....Αλλαγές όμως κάνω κανονικά. Ενδιαφέρον έχει το πείραμα..καλή δουλειά, μπράβο. MYTHBUSTERS!!

Και καλα κανεις πιστευω.

Οι αλλαγες θα αραιωσουν οταν στο πουν οι μετρησεις σου.

Και για να στο πουν οι μετρησεις πρεπει να γινεται απονιτροποιηση οπως στο ενυδρειο του Χρηστου.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες (πχ φυτομαζα, ιχθυοφορτιση, ειδος ιχθυοφοτρισης, ειδος φιλτρανσης κλπ) εκτος της καταργησης της σκουπας που παιζουν ρολο στα αποτελεσματα των μετρησεων.

Χρηστο ιχνοστοιχεια συμπληρωνονται?

Μετρησεις εχεις προχειρες?

Τι θα ηθελες να μετρησεις στις παραμετρους και δεν εχεις τη δυνατοτητα?

ΥΓ δεν εχω βαλει σκουπα 6 μηνες και καθαρισμα τζαμιων αλλους 6 (ειναι τζαμι και τα δυο), αλλγες κανω καθε εβδομαδα ομως, λογω ιχθυοφορτισης και λογο αποφυγης πειραματισμου (προς το παρων)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι η έλλειψη ΝΟ3 διότι το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο και σαφώς προσθέτω ιχνοστοιχεία αλλιώς θα επικρατούσε πλήρες ανισορροπία.

Αναλυτικά

προσθήκη ΝΟ3 (15mg/lit.)

πλήρες λίπασμα

σίδερο

κάλιο

CO2

Ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία

περιστασιακά

ασβέστιο (λίγο)

Μαγνήσιο (λίγο)

Τροφή στην είσοδο του φίλτρου.

Και μην ξεχνάμε ότι δεν έχω κοινό φίλτρο αλλά ένα φίλτρο με 26,5 λίτρα υλικό φίλτρανσης. Δηλαδή κοντά στο 10% του συνολικού καθαρού όγκου νερού με ανακύκλωση του νερού 3 φορές την ώρα.

Η μετρήσεις γίνονται: με ζουμιά και ηλεκτρικά μηχανήματα

Ph 6,3

Kh 2

Gh 4

Redox 200

TDS 150

Όταν με το καλώ συμπληρώσω χρόνο τότε θα κάνω σε κάποιο χημείο μια αναλυτική μέτρηση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παντως εγω κανω, δεν κανω αλλαγες εχω 5mg/lt ΝΟ3....

Η τελευταια αλλαγη εγινε επειδη ειχα Kh 2.

Μου ακουγεται 100% λογικο οτι δημιουργουνται απονιτροποιητικα βακτηρια, σαν και αυτα που εχουμε στην φυση..

Και το δικο μου εχει καδο 7lt νομιζω, τεσπα το 2215 με βιολογικο υλικο μονο...

Σε καποια φαση θα κανω μονο για το redox...

Λιπασματα προσθετω καθε βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου για την σκουπα πιστευω ειναι καταρχην οτι καθαριζει τον πατο του ενυδρειου εδω ομως μπαινει το αλλα δηλαδη πρωσοπικα εχω μια της tetra η οποια εχει και ενα στιλ κανουλας για αφξομειομενη ροη το οποιο βοηθαει να μου ανακατεβει λιγο τα χαλικια αλλα περισσοτερο το κανω για να μου μαζευει την πολυ οπως αποκαλειτε (μπιχλα).ετσι πιστευω εχω και καλες τιμες του νερου μου απο βακτιρια και οσα μενου (πιστευω λιγα) απο βακτιρια ειναι και τα πλεον χρησημα.εχω επισης ακουσει οτι και το πλακακι που βαζουν στο πατωμα και παλι χρησιμευει στο να κρατα τα και καλα βακτιρια κατι το οποιο δεν εχω στο δικο μου ενυδρειο.σε γενικες γραμες πιστευω οτι βοηθαει παντος η σκουπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρηστο, καμια νεα παρατηρηση? :rasp:

Σταμάτησα το πείραμα και σύντομα θα ανακοινώσω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασε ένας χρόνος που είχα αρχίσει το πείραμα με το να μην βάζω σκούπα βυθού και να μην κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο να συμπληρώνω αυτό που εξατμίζονταν.

Τα αποτελέσματα τα διατύπωσα κατά καιρούς στο φόρουμ. Σε γενικές γραμμές και συνοπτικά τα αναφέρω.

Αλγης εμφανιστήκαν και έφυγαν χωρίς να κάνω καμιά αλλαγή στης συνθήκες που επικρατούσαν, το ίδιο συνέβη και με το κυανοβακτήριο που και αυτό ήρθε και μια μέρα αποφάσισε να φύγει.

Κάποια φυτά τα οποία τα ανέφερα σε προηγούμενα ποστ χάθηκαν χωρείς να καταλάβω το γιατί, και προσωπικά μη γνωρίζοντας κάτι παραπάνω το απέδωσα στην αλληλοπάθεια. Στα υπόλοιπα φυτά η αναπτύξει μπορώ να πω ότι ήταν πολλή έντονη μάλιστα ο εχινόδορος μπλεχερι έφτασε να έχει φύλα 70 εκατοστά.

Όλο αυτό το διάστημα η παράμετροι του νερού δεν άλλαξαν καθόλου πλην ενός, του Redox. Αυτό το ερμήνευσα σαν σημάδι ότι κάποια ή κάποιες ουσίες συνορεύτηκαν στο ενυδρείο μου και άλλαξε το οξειδοαναγωγικό καθεστώς.

Προς το τέλος του πειράματος και χωρίς εμφανή κάποια σημάδια μέσα σε μια εβδομάδα ψόφησαν όλα τα κορυντόρας (10) δεν έκανα θεραπεία γιατί δεν ήθελα να αλλάξει κάτι στο πείραμα μου. Αφίσα την φύση να λειτουργήσει όπως αυτή νόμιζε. Τα άλλα ψάρια (πλέκο, σκαλάρια, και SAE) δεν έπαθαν τίποτα ούτε κατά το διάστημα που ψοφούσαν τα κόρη έδηξαν κάποια σημάδια. Δεν γνωρίζω αν ο χαμός των κόρυ οφείλονταν στην μη αλλαγή νερού, ή στο οτι δεν εβαζα σκούπα, ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός.

Από ιζήματα δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα καθόλου απλός όλα ήταν κριμένα κοντά στης ρίζες των μεγάλων φυτών και δεν φαίνονταν καθόλου.

Διέκοψα το πείραμα για τρις λόγους

1. κουράστικα ήθελα και εγώ να κάνω κάποια αλλαγή στο ενυδρείο μου

2. έβγαλα τα συμπεράσματα που ήθελα να βγάλω και δεν ξέρω αν είχε νόημα να το συνεχίσω.

3. ήρθε ο καιρός που έπρεπε να αλλάξω λάμπες.

Προσωπικά συμπεράσματα

Θεωρώ ότι για να μην κάνουμε καθόλου αλλαγές νερού χρειαζόμαστε τα ανάλογα φίλτρα και πολλαααα λίτρα σε νερό. Όσο ποιο πολλά λίτρα έχουμε τόσο μπορούμε να αραιώνουμε της αλλαγές νερού. Στα δικά μου λίτρα περίπου 300 καθαρά θεωρώ ότι μια φορά τον μήνα μια αλλαγή της τάξεως του 20% είναι επαρκής. Μιλάμε πάντα για φυτεμένο ενυδρείο.

Σκούπα βυθού σκοπεύω να συνεχίζω να μην βάζω.

Εν μέρει δηλαδή το πείραμα συνεχίζεται :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Χρήστο μαζεύουμε καλό υλικό και πολύ χρήσιμο! :unsure:

Υπάρχει περίπτωση τα cory να τα πείραξε η bga, μήπως έφαγαν διαλυμένα κομμάτια?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τα cory να τα πείραξε η bga, μήπως έφαγαν διαλυμένα κομμάτια?

Όχι τα κόρυ έφυγαν από τον κόσμο αυτό μετά την εποχή τον Κυανοβακτίριων. :unsure:

Ίσως ο Σταμάτης να ξέρει κάτι παραπάνω αυτός ασχολείται με της ασθένειες εγώ στης αρρώστιες είμαι σκάρπας. Είναι ο μόνος τομέας που δεν με κάνει κέφι να μάθω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή του redox ποια ήταν???

Συγγνώμη έκανα λάθος δυο παράμετροι άλλαξαν και εγώ τα μπέρδεψα λιγάκι;

1. Αλαξε το Redox και από 250 έπεσε στα 200

2. Αλαξε το TDS και από 180 ανέβηκε 250 χωρίς να αλλάξει το Ph, Kh, Gh

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα κόρυ έφυγαν από τον κόσμο αυτό μετά την εποχή τον Κυανοβακτίριων. :unsure:

Ίσως ο Σταμάτης να ξέρει κάτι παραπάνω αυτός ασχολείται με της ασθένειες εγώ στης αρρώστιες είμαι σκάρπας. Είναι ο μόνος τομέας που δεν με κάνει κέφι να μάθω κάτι παραπάνω.

Μας λείπουν πολλά στοιχεία για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα .

Σε αυτη τη περίπτωση εγω θα έβγαζα απο το ενυδρείο κάποια Cory και θα τα έβαζα αλλού για θεραπεία .

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή του redox ποια ήταν???

να ενα θεμα για συζητηση.εγω προσωπικα μετρητη redox δεν εχω χρησσιμοποιησει.καλο ειναι να δουμε την σημασια του στα ενυδρεια γλυκου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή του redox ποια ήταν???

Redox??????????? Πειτε μου και μενα τι ειναι γιατι δεν ξερω.Ευχαριστω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Redox??????????? Πειτε μου και μενα τι ειναι γιατι δεν ξερω.Ευχαριστω :unsure:

REDOX ή ORP ή Eh ή Ελληνικά οξειδοαναγωγικό καθεστώς ή Οξειδοαναγωγικό δυναµικό

Από της μετρήσεις του Redox μπορούμε να συμπεράνουμε την ποιότητα νερού που έχουμε.

Όσο πιο υψηλό είναι τόσο ποιο καθαρό είναι το νερό μας από οργανικά απόβλητα και ταυτόχρονα εμπλουτισμένο με οξυγόνο.

Όσο ποιο χαμηλό είναι τόσο ποιο φορτωμένο είναι με οργανικά απόβλητα και ταυτόχρονα όχι τόσο εμπλουτισμένο με οξηγόνο.

Με απλά λόγια

Υψηλό Redox = καθαρό νερό από οργανικά απόβλητα και πλούσιο σε οξυγόνο

Χαμιλό Redox = φορτωμένο νερό με οργανικά απόβλητα και όχι πλούσιο σε οξυγόνο.

Το Redox μπορεί να πέσει αν δεν οξυγονώνεται επαρκώς το ενυδρείο μας ή αν έχουμε έντονα φαινόμενα αποσύνθεσης, πχ ψόφια ψάρια, σάπια φύλα, ή τροφή σε αποσύνθεση κοκ. Αυτές η διαδικασίες φορτώνουν το νερό μας με οργανικά απόβλητα και αυτά με την σηρά τους κατεβάζουν το Redox.

Είναι χρήσιμο εργαλείο αλλά όχι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια.

Δεν μπορει δλδ να μην υπαρχουν οργανικα καταλοιπα αλλα ταυτοχρονα το νερο να μην ειναι πλουσιο σε οξυγονο? ή και το αντιθετο.

Αυτα πανε πακετο? οργανικα και οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω όποιος διαθέτει να κάνει κάποια τεστ σε διάφορα νερά σε οξυγόνο και redox, να δούμε κατά πόσο σχετίζονται γιατί δεν νομίζω οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει πάντα, π.χ αν έχουμε πολλά οργανικά και πολύ έντονη ανατάραξη, το οξυγόνο θα αυξηθεί αλλά όχι και το redox.

Βέβαια κατά πόσο το οξυγόνο είναι διαθέσιμο στους οργανισμούς όσο διαφοροποιείται το redox είναι πάλι ένα θέμα.

Σκέψεις πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...