Jump to content

Σκούπα βυθού και αλλαγές νερού


Recommended Posts

Πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση Χρήστο!!! :bowdown:

Πιστεύω ότι ένα ενυδρείο με άμμο λειτουργεί πολύ διαφορετικά από ένα ενυδρείο με χαλίκι, όσον αφορά πάντα τα ιζήματα που συσσωρεύονται στο βυθό! Στην πρώτη περίπτωση αυτά παραμένουν στην επιφάνεια και εκτεθειμένα στη ροή και με περισσότερο οξυγόνο, ενώ στην δεύτερη ''χωνεύουν'' βαθιά στο βυθό και χάνουν τα προηγούμενα... Ίσως κάπου συνδέονται αυτά με το γεγονός ότι παρατήρησες πολλαπλή δραστηριότητα στην επιφάνεια των ιζημάτων...Επίσης εαν τα ιζήματα κατακάθονται στην επιφάνεια του υποστρώματος, τότε τα βακτήρια στο ίδιο το υπόστρωμα θα είναι ελάχιστα...

Στο δικό μου ενυδρείο τελευταία που το έχω ''παρατήσει'' λόγω δουλειάς, μπορώ να πω κατά κάποιον περίεργο τρόπο το υπόστρωμα παραμένει πολύ καθαρό, ίσως υπερβολικά καθαρό θα έλεγα... Τις ελάχιστες φορές που έβαλα σκούπα, τράβηξα τη βρωμιά από ψηλά και χωρίς να ανακατέψω την άμμο, στην οποία θεωρώ ότι υπάρχει επίσης πλούσια δραστηριότητα βακτηριδίων...

...

Σε κάποια φάση παρατήρησα ότι τα φυτά που είχα μέσα στο ενυδρείο μεγάλωναν μια χαρά με φάνηκε περίεργο αφού ούτε CO2 έβαζα ούτε λίπασμα έριχνα και αυτά μεγάλωναν συνέχεια, επίσης και τα κυανοβακτρηρίδια είχαν εξαφανιστεί. Μετρώ το Ph και βλέπω ότι είναι 6,4 Kh 4 βάση των φυσικών κανόνων θα έπρεπε να είχα CO2 45mg/lit.

...

Εαν αναφέρεσαι στον γνωστό πίνακα σχέσης pH-kH-CO2, αυτός δεν αναφέρεται σε φυσικές συγκεντρώσεις διοξειδίου...
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η παρατηρήσεις μου αφορούν μόνο την άμμο και το πολύ λεπτό χαλίκι όπου τα ιζήματα δεν μπορούν να εισχωρήσουν βαθειά. Στο χοντρό χαλίκι πιστεύω το φαινόμενο αυτό θα αρχίσει να εμφανίζεται όταν μαζευτούν τόσα πολλά ιζήματα που βουλόσουν όλο το χαλίκι μέχρι εκεί που πάει και αναγκαστικά μετά θα κατακτήσουν την επιφάνεια. Δεν γνωρίζω όμως μια τέτοια μεγάλη ποσότητα ιζημάτων τη μπορεί να προκαλέσει.

Αυτό που λες με την καθαρή άμμο το έχω παρατηρήσει και εγώ και παρατήρησα τα ιζήματα αυτά συνορεύονται σε σημεία με χαμηλή ροή πχ στην ρίζα κάποιου φυτού και όχι σκόρπια όπου να ναι.

Αυτό που αναφέρω με το CO2 45mg/lit. Το αναφέρω για να τονίσω ότι πέρα από το CO2 που παράγουν οι μικροοργανισμοί πρέπει να παράγουν και οσίες άγνωστες σε εμένα που κατεβάζουν και το Ph για αυτό τον λόγο είχα τόσο κατεβασμένο Ph και όχι ότι είχα στην πραγματικότητα 45 CO2.

Είμαι ακόμη σε μελέτη και το μέλλον θα δήξει κάποια πιο σαφή αποτελέσματα ενώ ταυτόχρονα συνεχίζω το ψάξιμο και ρωτάω όποιον χημικό ή βιολόγο γνωρίζω για να μαζέψω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα νεότερα από το πείραμα με τα ιζήματα :wub:

45 μέρες μετά αφότου δεν βάζω σκούπα βυθού και δεν κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο προσθέτω αυτό που εξατμίζεται με καθαρό νερό ΑΟ σας αναφέρω τα πρώτα συμπεράσματα.

Για να μην σας κουράσω αναφέρω μόνο αυτά που άλλαξαν

Όταν έβαζα σκούπα βυθού και έκαμνα αλλαγές είχα ένα ΝΟ3 5 με φυτόμαζα 80%

Τα ιζήματα που μαζευόταν ήταν αρκετά.

Η τωρινή κατάσταση έχει έως εξής:

Το ΝΟ3 έχει μηδενιστή τουλάχιστον δεν μπορούν να το μετρήσουν τα τεστ, η φυτόμαζα παραμένει στο 80%.

Η δημιουργία ιζημάτων έχει μειωθεί κατά 40%. Δεν γνωρίζω την αιτία αυτής της μείωσης ίσος να είναι ένα τυχαίο γεγονός θα δείξει το μέλλον.

Στην τριακοστή μέρα έκαναν την εμφάνιση τους τα κυανοβακτηρίδια και τώρα που σας γράφω αρχίζουν να υποχωρούν χωρίς να κάνω καμιά ενέργεια. Πιστεύω ότι η εμφάνιση τους οφείλεται στο σχεδόν ανύπαρκτο ΝΟ3. Τώρα γιατί μειώνονται δεν γνωρίζω πιστεύω ότι κάνουν τον κύκλο τους και θα εξαφανιστούν τελείως.

Η συνήθεις πράσινη άλγη που πιάνει το μπροστινό τσάμι μειώθηκε δραστικά, για να καταλάβετε πόσο σα αναφέρω ότι πρώτα καθάριζα το τσάμι κάθε εβδομάδα και τώρα το καθαρίζω κάθε 14 μέρες.

Όλα τα ψάρια χαίρουν άκρας υγείας και τα φυτά αναπτύσσονται κανονικά. Από σήμερα σκοπεύω να μειώσω την λίπανση κατά 50%.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα που χρησιμοποιούσα αποκλειστικά υποχαλίκιο φίλτρο με συμβούλευαν να μην βάζω τη σκούπα πολύ βαθιά για να μην καταστρέφω τις αποικίες των βακτηριδίων. Κάτι ανάλογο σε μικρότερο βαθμό θα συμβαίνει και με το βυθό άνευ υποχαλίκιου φίλτρου.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη μου την "αποτοξίνωση" του βυθού την αναλαμβάνουν τα βακτηρίδια, από κει και πέρα αν θέλουμε να καθαρίσουμε το χαλικάκι μπορούμε να το κάνουμε με μέτρο, χωρίς υπερβολές, έτσι και η εμφάνιση θα είναι σύμφωνα με τα γούστα του καθενός αλλά και δεν θα διαταρράσουμε το ήδη περιορισμένο βιοσύστημα του ενυδρίου μας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για σιφώνιασμα του νερού είναι ιδανική.

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιω αυτη (εχω κανει diy παροχη ρευματος απο τροφοδοτικο) για να τραβαει αργα τα χοντρα μονο και να τρυπαω με τη "μυτη" το χαλικι για να "αναπνεει" λιγο. Το χρησιμοποιω μονο στις "ανοιχτες" περιοχες καθως εχω διαβασει οτι εκει που εχει ριζες οξυγονωνεται μεσω αυτων.

Τη χρησιμοποιουσα συχνα (καθε εβδομαδα) αλλα τωρα το τελευταιο μηνα καθολου.

Λεω να αραιωσω και γω το καθαρισμα μια φορα το μηνα, να δω διαφορες.

P3070073_resize.jpg

P3070072_resize.jpg

P3070071_resize.jpg

P3070074_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πέρασαν 76 μέρες χωρίς αλλαγή νερού και χωρίς σκούπα βυθού. Στο ενυδρείο δεν αλαξε τίποτα από της παραμέτρους του νερού και τα ψάρια χαίρουν άκρας υγείας.

Την λίπανση την είχα μειώσει κατά 50% για 15 μέρες και μετά την μείωσαν στο 25%.

Αυτήν την στιγμή άλγη στο μπροστινό τσάμι ουσιαστικά δεν υφίσταται τα φυτά αναπτύσσονται εξαιρετικά.

Τελικά αν η συνθήκες νερού και το CO2 είναι εντάξει τα φυτά χρειάζονται πιο λίγο λίπασμα από όσο φανταζόμαστε. Επίσης αρχίζω να πιστεύω ότι η τροφή που δεν καταναλώνεται παράδειγμα αυτή που είναι πολύ μικρά κομματάκια τα σκαλάρια την αγνοούν, και η χειλικές ενώσεις που επιτελούνται στην άμμο συμβάλουν στην σταθερότητα του συστήματος.

Ξερίζωσα από περιέργεια ένα μικρό εχινοδορο και παρατήρησα ότι έχει στης ρίζες του μπόλικη αποθηκευμένη τροφή σε διάφορους μικρο βολβούς. Άρα δεν πεινούν ακόμη τα φυτά.

post-2663-1211032013_thumb.jpg

Θα συνεχίσω να λιπαίνω με 25% από την συνιστώμενη δόση.

Ένα αρνητικό παρατήρησα που για εμένα όμως στην περίοδο αυτήν είναι θετικό. Επειδή δεν αλλάζω νερό τα ψάρια δεν γενούν άλλο. Μάλλον δεν υπάρχει αυτό το κάτι της που έχει το φρέσκο νερό και διεγείρει τα ψάρια να αναπαραχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βαζω το 1/4 της συνιστομενης εβδομαδιαιας δοσολογιας (seachem excell, iron, potassium, flourish) αλλα με εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30% με προετοιμασμενο με τυρφη (μαλακο και οξυνο).

Εχω περιορισει τον καθαρισμο του βυθου, συγκεκριμενα εχω να βαλω "σκουπα" εναμιση μηνα και απο μια στιγμη και μετα, αντι να μαζευονται περισσοτερες "κουτσουλιες" και σκουπιδακια στο βυθο, αρχισαν να μειωνονται μεχρι το σημειο ή εγω να τα εχω συνηθισει και να μη τα προσεχω :D ή οντως εχουν μειωθει σημαντικα :excl: .

Αλγες ετσι κι αλλιως δεν ειχα ποτε (φτου φτου).

Τιμες νερου τελειες.

Υγεια σε ολα τα ζωντανα.

Φυτα μια χαρα.

Φροντιζω ομως και γω (1-2 φορες την εβδομαδα) να μην μενουν και αιωρουνται ή σκαλωνουν σε διαφορα μερη του ενυδρειου και κορφες φυτων , κομματακια και φυλλαρακια απο τα φυτα μετα απο κλαδεμα ή κομμενα απο μονα τους.

Βαζω την αποχη μπροστα στο ρευμα του νερου και αναταραζω ελαφρα (χαιδευω στην ουσια) με το χερι τις κορφες των φυτων και τις γωνιες να "ξεκολλησουν" τα κομματακια και ετσι μπαινουν μονα τους μεσα στην αποχη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιορισει τον καθαρισμο του βυθου, συγκεκριμενα εχω να βαλω "σκουπα" εναμιση μηνα και απο μια στιγμη και μετα, αντι να μαζευονται περισσοτερες "κουτσουλιες" και σκουπιδακια στο βυθο, αρχισαν να μειωνονται μεχρι το σημειο ή εγω να τα εχω συνηθισει και να μη τα προσεχω :D ή οντως εχουν μειωθει σημαντικα :excl: .

Είχα αναφέρει ότι θα μαζέψω ιζήματα για να κάνω και άλλα πειράματα από τότε που δεν βάζω σκούπα τα ψάχνω με τα κιάλια τα ιζήματα, δεν υπάρχουν δεν ξέρω τη γίνονται και δεν μαζεύονται άλλο. Επίτηδες αν σαπίσει κάποιο φύλο από κάποιο φυτό δεν το μαζεύω αλλά το αφήνω με την ελπίδα να γίνει ίζημα, αλλά μπαααααα. Γενικά η ποσότητα των ιζημάτων είναι πολύ μικρή. Ψάχνω και εγώ να μάθω τη συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα επρεπε να δωσουμε περισσοτερα στοιχεια απο τα ενυδρεια, ρουτινες, τιμες κλπ?

Δεν νομιζω οτι αυτο το "συστημα" θα πετυχαινε σε δισκοενυδρειο πχ που εχει πολλαααα αποβλητα.

Η μονη διαφορα που εχω εγω απο τοτε που σταματησα τη σκουπα, ειναι οτι εβαλα ενα κοπαδι corydoras μεσα.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το αναφερω.

Υπενθυμιζω το ενυδρειο μου τρεχει απο 24/11/07 και ειναι κοινωνικο φυτεμενο.

150 λιτρα νερο (rio180) με εξωτερικο φιλτρο μονο (eheim 2026)

Υπενθυμιζω εισης οτι μετα τον πρωτο μηνα ενω μεχρι τοτε αυξανονταν οι ρυποι στο βυθο, αρχισαν ν μειωνονται μονοι τους και τωρα στους 2 μηνες κοντα χωρις σκουπα ειναι πεντακαθαρος.

Ακομα και απο σαπια φυτα στο βυθο (που αυτα τα δεν τα μαζευω, μονο οτι φρεσκα επιπλεουν και οσα δω και προλαβω)

Και η εισοδος του φιλτρου που μαζευε γυρω της φυλλα και σκουπιδα τωρα εχει ελλαχιστα.

Θυμηθηκα τωρα και αναφερω οτι εβλεπα τις "κουτσουλιες" να εχουν μαζευτει γυρω απο τις ριζες των φυτων μεχρι καποια στιγμη, αλλα μετα "εξαφανιστηκαν" σχεδον ολες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα ενυδρείο με πολλά φυτά και με βυθό την άμμο. Και η παρατηρήσεις αφορούν αυτό το ενυδρείο. Πιθανόν σε ενυδρεία με διαφορετική δομή πχ χαλίκι ή λίγα φυτά κτλ. να είναι τα πράγματα διαφορετικά.

Αυτό είναι ένα καθαρά χομπιστηκό πείραμα και για να έχει τουλάχιστον ένα επιστημονικό υπόβαθρο θα πρέπει να επαναληφτεί αρκετές φορές σε παρόμοιο ενυδρείο και να συγκριθούν μετά τα αποτελέσματα.

Αυτήν την στιγμή εδώ και 45 μέρες τρέχω και ένα δεύτερο παρόμοιο ενυδρείο. Η μοναδική διαφορά είναι τα λίτρα και ή πολύ λίγη ιχθείοφόρτηση. Και αυτό παρουσιάζει ακριβός τα ίδια ‘’συμπτώματα’’

Τώρα που καλοκαιριάζει θα στήσω έξω στο μπαλκόνι και άλλα τρία παρόμοια ενυδρεία και πιστεύω για τον φθινόπωρο να έχω ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πουθενα κανει παρουσιαση του εν λογω ενυδρειου να δουμε τις συνθηκες?

Τα αλλα που θα στησεις στο μπαλκονι θα τα χτυπαει ηλιακο φως? Με τη ζεστη τι θα κανεις?

Που ζεις, λονδινο? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

114 μέρες χωρίς σκούπα βυθού και αλλαγή νερού. Δεν υπαρχή το παραμικρό πρόβλημα.

Το δεύτερο ενυδρείο που έστησα και τρέχει εδώ και 82 μέρες και αυτό δεν έχει προβλήματα.

Συνεχίζω την μειωμένη λίπανση και παρατήρησα ότι τα φυτά μεγαλώνουν λίγο πιο αργά από ότι όταν έβαζα πιο πολύ λίπασμα αλλά η ανάπτυξη τους είναι πιο άρτια πιο όμορφα σε σχήμα με μικρές αποστάσεις των μίσχων.

Στην επόμενη φάση θα μειώσω κατά πολύ την φυτόμαζα διότι τα φυτά ανατήχθηκαν υπερβολικά

post-2663-1214301022_thumb.jpg

και για να δώ της επιπτώσεις στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

...

Ένα αρνητικό παρατήρησα που για εμένα όμως στην περίοδο αυτήν είναι θετικό. Επειδή δεν αλλάζω νερό τα ψάρια δεν γενούν άλλο. Μάλλον δεν υπάρχει αυτό το κάτι της που έχει το φρέσκο νερό και διεγείρει τα ψάρια να αναπαραχθούν.

Έχει αναφερθεί πολλές φορές περίπτωση αναπαραγωγής ψαριών σε ''παρατημένο'' από ρουτίνα συντήρησης ενυδρείο, οπότε (υποθέτωντας πάντα) δεν μπορεί να είναι κανόνας... Το συνδιάζω και με το δικό μου παρατημένο ενυδρείο εδώ και περίπου 1,5 μήνα και τώρα έχω αυγά!

Μηπως θα επρεπε να δωσουμε περισσοτερα στοιχεια απο τα ενυδρεια, ρουτινες, τιμες κλπ?

Δεν νομιζω οτι αυτο το "συστημα" θα πετυχαινε σε δισκοενυδρειο πχ που εχει πολλαααα αποβλητα.

...

Στο δικό μου δισκοενυδρείο, το οποίο δεν έχει ούτε μια ρίζα από φυτά (pH:4,45) και θεωρείται λίγο ''φορτωμένο'' δουλεύει το σύστημα μια χαρά, τουλάχιστον από άποψη αισθητικής και μετρήσεων...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

114 μέρες χωρίς σκούπα βυθού και αλλαγή νερού. Δεν υπαρχή το παραμικρό πρόβλημα.

Το δεύτερο ενυδρείο που έστησα και τρέχει εδώ και 82 μέρες και αυτό δεν έχει προβλήματα.

Φιλε Χρηστο παρα πολυ ενδιαφεροντα οσα λες και οι υπολοιποι πιο πανω :)

αλλα... εδω γεννιεται η απορια του αρχαριου:

Αφου ολα πηγαινουν ρολοι και αφηνουμε την φυση να κανει τους κυκλους της γιατι τοτε σε εμας τους αρχαριους οι περισσοτεροι προτεινεται αλλαγες νερου καθε εβδομαδα?

Πραγματικα θα με ενδιεφερε η γνωμη σου οπως και των αλλων χομπιστων! :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου ολα πηγαινουν ρολοι και αφηνουμε την φυση να κανει τους κυκλους της γιατι τοτε σε εμας τους αρχαριους οι περισσοτεροι προτεινεται αλλαγες νερου καθε εβδομαδα?

Πρώτον, όπως είπες, είμαιστε αρχάριοι :) . Ένα τόσο άριστα στημένο σύστημα που να μην χρειάζεται αλλαγή νερού και καθαρισμό, να ανακυκλώνεται μόνο του δηλαδή, είναι αποτέλεσμα πολλών πειρασματισμών, διαβάσματος, και φυσικά απαιτεί ΠΟΛΛΗ εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Μηως τελικα η υπερφροντιδα αναταρασει τις ισορροπιες μεσα σε ενα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Το όλο εγχείρημα βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο και υπό παρακολούθηση των ψαριών των φυτών και των μετρήσεων.

Στους αρχάριους λογικό είναι να προτείνουμε την περπατημένη οδό που μας προσφέρει σιγουριά και ασφάλια.

Λίγα λόγια για το πείραμα που συνεχίζεται

Προς το παρών τα ψάρια μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα αλλά τα φυτά, Κάποια είδη εξαφανίστηκαν ενώ κάποια άλλα γιγαντώθηκαν. Παράδειγμα σε πρότη φάση εξαφανίστηκε η Java moss, κατόπιν παρότρυνσης του Lasal πρόσθεσα ασβέστιο και μαγνήσιο αλλά τίποτα. Μετά ξανά αύξησα την λίπανση, πρόσθεσα επιπλέων ότι είναι δυνατόν να προστεθεί αλλά τίποτα. Σειρά μετά πείρε η Eusteralis spec. όπου και αυτή εξαφανίστηκε και τέλος ακλούθησε το Microsorum pteropus Windelov και το Hemianthus micranthemoides. Ενώ οι Echinodorus όλοι έχουν γιγαντωθεί και αναπτύσσονται τέλια.

Βάση λοιπόν της λογικής 3 είναι η αιτίες εξαφάνισης των φυτών μου.

Ίσος να λείπει κάποιο συστατικό άγνωστο προς το παρόν σε εμένα

Ίσος να συμβαίνει κάτι που απλά δεν γνωρίζω.

Και τέλος που κατά την γνώμη μου είναι το ποιο πιθανό να οφείλετε στην αλληλοπάθεια.

Για όσους δεν ξέρουν τη είναι η αλληλοπάθεια αναφέρω λίγα λόγια.

Αλληλοπάθεια είναι ένα είδος αυτοπροστασίας των φυτών με διαφορές χημικές ουσίες που εκβάλουν τα φυτά από της ρίζες τους

Είχα διαβάσει πολλά για αυτή την ιδιότητα των φυτών και το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει.

Στα φυτά της ξηράς το φαινόμενο αυτό είναι πιο έντονο και παρατηρείτε πάρα πολλές φορές. Στα υδρόβια φυτά παρατηρείτε λιγότερο λόγου το ότι το νερό απομακρύνει της ουσίες που προκαλούν την αλληλοπάθεια.

Στο ενυδρείο υπάρχου βάσιμες υποψίες ότι υπάρχει αλλά έχει μελετηθεί λίγο.

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο δεν είναι δυνατόν να εμφανιστή το φαινόμενο αυτό διότι κάνουμε συχνές αλλαγές νερού.

Σε ένα ενυδρείο όμως που δεν κάνουμε ποτέ αλλαγές νερού η ουσίες που εκβάλουν τα φυτά συνορεύοντα όλο και περισσότερο έως ότου μια χ΄ ουσία φτάσει σε μια συγκέντρωση y΄. Η συγκέντρωση αυτή δρα ανασταλτικά στην ανάπτυξη κάποιον φυτών με αποτέλεσμα την σταδιακή τους εξαφάνιση.

Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση για αυτήν την εξαφάνιση των φυτών μου.

Link to comment
Share on other sites

Επανελαβε σε παρακαλω λιτρα (διαστασεις) ψαρια φυτα και φιλτρανση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω όμως Χρήστο οτι τα φυτά με πλούσιο ριζικό σύστημα επωφελούνται εις βάρον των φυτών που τρέφονται από τα φύλλα, αυτό είναι λογικότατο να συμβαίνει στο συγκεκριμένο πείραμα αφού το διάλειμμα έχει επιβαρυνθεί αρνητικά ενώ το υπόστρωμα θετικά...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι εδώ στην τελευταία φωτογραφία

Λίτρα καθαρά ~275 (είναι το trigon 350)

Ph 6,3

Kh 2

Gh 4

Λίπανση:

προσθήκη ΝΟ3 (15mg/lit.)

πλήρες λίπασμα

σίδερο

κάλιο

CO2

Ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία

περιστασιακά

ασβέστιο (λίγο)

Μαγνήσιο (λίγο)

Τροφή

Ψάρια σταθερά 6 ενήλικα μεγάλα σκαλάρια (20-27 εκατοστά ύψος)

Περιστασιακά φιλοξενεί ανά μήνα περίπου καμιά 30 μικρά σκαλάρια.

φυτά

Με κόκκινο τα φυτά που εξαφανίστηκαν

Με πράσινο δεν πάνε καλά

1. Anubias Nana

2. Cabomba caroliniana

3. Cryptocoryne balansae

4. Cryptocoryne parva

5. Cryptocoryne wendtii brown

6. Echinodorus Dschungelstar Nr. 1

7. Echinodorus Dschungelstar Nr. 5

8. Echinodorus bleheri

9. Echinodorus parva Tropica

10. Echinodorus tenellus

11. Eusteralis spec.

12. Hemianthus micranthemoides

13.Hydrotriche hottoniiflora

14. Hygrophila polysperma SUNSET

15. Java Moos

16. Mayaca fluviatilis sp.

17. Microsorum pteropus Windelov

18. Nymphaea lotus var. rubra

19. Ludwigia repens

20. Saururus cernuus

20. Spiranthes cernua

21. Sagittaria subulata

Φίλτρα 3 JBL 500 λειτουργούν μόνο η δυο κυκλοφορητές το τρίτο χρησιμοποιείτε μόνο με υλικά φίλτρανσης χωρίς κυκλοφορητή (είναι συνδεμένο με ένα φίλτρο)

Πραγματική και όχι ονομαστική ανακύκλωση του νερού 3 φορές την ώρα.

Σύνολο 26,5 λίτρα υλικό φίλτρανσης. Δηλαδή κοντά στο 10% του συνολικού καθαρού όγκου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω όμως Χρήστο οτι τα φυτά με πλούσιο ριζικό σύστημα επωφελούνται εις βάρον των φυτών που τρέφονται από τα φύλλα, αυτό είναι λογικότατο να συμβαίνει στο συγκεκριμένο πείραμα αφού το διάλειμμα έχει επιβαρυνθεί αρνητικά ενώ το υπόστρωμα θετικά...

Μπορεί να είναι και αυτό Γιώργο :) πείραμα είναι και θα δήξει πως θα εξελιχθεί.

Όσο δεν κινδυνεύει η υγεία των ψαριών θα το τραβήξω όσο πάει. Που ξέρης στο τέλος μπορεί να μείνω μόνο με ένα φυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

χμμ μπιχλα βυθου οτι καλυτερο μπορουμε να προσφερουμε για τα παθογονα στο ενυδρειο μας.γιατι αραγε τα κορυντορας και αλλα βυθοψαρα ειναι επιρρεπη στη βακτηριακες μολυνσεις ..

Έγινε επεξεργασία - smernaros
Link to comment
Share on other sites

χμμ μπιχλα βυθου οτι καλυτερο μπορουμε να προσφερουμε για τα παθογονα στο ενυδρειο μας.γιατι αραγε τα κορυντορας και αλλα βυθοψαρα ειναι επιρρεπη στη βακτηριακες μολυνσεις ..

Δεν το κατάλαβα αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...