Jump to content

Σκούπα βυθού και αλλαγές νερού


Recommended Posts

Εχθές, έκανα αλλαγή νερού και καθαρισμό με σκούπα και ανακάτεψα το βυθό παραπάνω, σήμερα το νερό είναι ολίγον θαμπό (ετερότροφα βακτήρια !). είναι επικίνδυνο σε εξέλιξη του! Πως θα καθαρίσει το νερό!

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι ΟΚ, τζάμι το νεράκι, καθάρισε..!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια πλέον είμαι ης θέσει να καταχωρίσω της απόψεις μου πάνω στο θέμα σκούπα βυθού.

Από τα ποστ σε αυτό το θέμα, σε άλλα θέματα, και σε άλλα ξένα φόρουμ σε συνδυασμό με προσωπικά πειράματα που έκανα από το 2008 κατέληξα στα παρακάτω.

Πρώτα λίγος πρόλογος.

Στην φύση επιτελείτε συνέχεια ένας βιολογικός κύκλος που αποτελείτε από πολλούς κρίκους και πάντοτε υπάρχει μια αρμονική ισορροπία και συνύπαρξη όλων των οργανισμών από βακτήρια έως τα φυτά τα ψάρια και τα ζώα που ζουν γείρω από το περιβάλλον. Στην φύση ακόμη και ένα κουφάρι ενός ζώου στην όχθη του ποταμού παίζει σημαντικό ρόλο, τα διάφορα ιζήματα που δημιουργούνται από αποσυνθέσεις διάφορων ζώων και φυτών είναι αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης και άκρος σημαντικό.

Αδιαμφισβήτητα τα ιζήματα (η μπιχλα λαϊκά) είναι ένας σταθεροποιητικός παράγοντας στο οικοσύστημα του ποταμού και στην επιβίωση όλων των οργανισμών, βακτήρια, πρωτόζωα, έντομα, φυτά, ψάρια.

Η επιστήμη έχει μελετήσει και συνεχίζει να μελετά τα φυτά όσο οι επιστήμονες ερευνητές χρηματοδοτούνται. Δυστυχώς η μελέτη επικεντρώνεται περισσότερο τα φυτά από τα οποία υπάρχει εμπορικό ενδιαφέρων, έτσι ξέρουμε τα πάντα για τα μαρούλια της ντομάτες κτλ ενώ γνωρίζουμε λιγότερα για τα υπόλοιπα φυτά και πολύ λιγότερα για τα υδρόβια φυτά προφανώς λόγο της δυσκολίας τους να τα παρατηρήσουμε στο φυσικό τους περιβάλλον. Τα όσα λίγα γνωρίζουμε για τα υδρόβια φυτά (σε σχέση με τα υπόλοιπα φυτά) προσπαθούμε να τα εφαρμόσουμε και στο ενυδρείο μας ρίχνοντας λιπάσματα κτλ.

Επίσης λόγο της δυσκολίας του ο βιολογικός κύκλος στους τροπικούς ποταμούς δεν έχει ερευνηθεί έως την τελευταία λεπτομέρεια, με απλά λόγια δεν τα ξέρουμε όλα.

Εμείς με της γνώσεις που έχουμε στα φυτά και με της γνώσεις που έχουμε γενικά για τους βιολογικούς κύκλους προσπαθούμε να τους εφαρμόσουμε και στο ενυδρείο μας.

Επίσης λόγο τον ατελή βιολογικό κύκλο που επιτελείτε στο ενυδρείο μας και λόγο το ότι μας λείπουν πολύ κρίκοι από την αλυσίδα, προσπαθούμε με της επεμβάσεις μας να έχουμε ένα σταθερό σύστημα.

Τη γίνεται όμως όταν εμείς προσπαθούμε να μιμηθούμε την φύση στο ενυδρείο μας;

Κατά πόσο μπορούμε να την μιμηθούμε και σε ποιους τομής;

Πρέπει να τα μιμηθούμε όλα ή λόγο το ότι μας λείπουν σημαντική κρίκοι από τον κύκλο πρέπει και εμείς κάποιους κρίκους να του παραβλέψουμε, να τους εξασθενίσουμε ή να τους ενισχύσουμε;

Η απάντηση δεν μπορεί να δοθεί εύκολα και με λίγες λέξης.

Άλλο η θεωρία παρμένη από την φύση και άλλο η πράξει στα ενυδρεία μας.

Δυστυχώς τα ενυδρεία δεν έχουν ερευνηθεί διεξοδικά από επιστήμονες ώστε να έχουμε κάποια κατοχυρωμένα επιστημονικά αποτελέσματα. Η όλοι μας εμπειρία βασίζεται σε ανθρώπους που έκαναν ιδιωτικά πειράματα, λίγους επιστήμονες, από την συλλογή πληροφοριών από τότε που υπάρχει το χόμπι, και έρευνες που έγιναν κατά εντολή των εταιριών για την αποτελεσματικότητα των διαφόρων σκευασμάτων τους.

Τα δικά μου αποτελέσματα λοιπόν δεν βασίζονται σε κάποια επιστημονική έρευνα αλλά όπως προανέφερα είναι μια μίξη από την προσωπική μου έρευνα και εμπειρία, από διάβασμα στο διαδίκτυο από σε άλλα ξένα φόρουμ.

Επειδή σας κούρασα τώρα και δεν έχω και χρόνο θα αναφερθώ στα αποτελέσματα σε άλλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία δεν έχω χρόνο για να γράψω αναλυτικά φιρμάνια :) για αυτό συνοπτικά αναφέρω σε συνέχεια του παραπάνω ποστ.

Ότι ο σωστός συνδυασμός αλλαγής νερού και σκούπα βυθού είναι ο βασικός παράγοντας για ένα υγιείς και σταθερό ατελές οικοσύστημα, όπως είναι τα ενυδρεία μας.

Η θεωρεία που γνωρίζουμε από την φύση και όλα περί ιζημάτων και DOC και τα συναφή δεν έχουν εφαρμογή στο ενυδρείο μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να κάμνουμε κάθε τρις και λίγο αλλαγές νερού και σε κάθε αλλαγή νερού να βάζουμε εξονυχιστική σκούπα βυθού. Ούτε να προβούμε στα άλλα άκρα της συστηματικής αμέλειας αλλαγής νερού και την σχεδόν πλήρες κατάργηση της σκούπας βυθού.

Μετά από μελέτες και πρακτικές εφαρμογές παρατήρησα τα εξής και αφορούν μόνο ενυδρεία που είναι φυτεμένα.

Αλλαγές νερού κάθε 10-14. Γιατι αναφέρω έδώ

Σκούπα βυθού μόνο όταν αυξηθούν τα ιζήματα σημαντικά και γίνονται πολύ εμφανή στο μάτι.

Η σκούπα βυθού θα πρέπει να είναι όσο το δυνατών γίνεται επιφανειακή όχι να βουτάμε την σκούπα μέσα στο χαλίκι και να καθαρίζουμε τα πρώτα εκατοστά του χαλικιού. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούμε με τον καιρό έναν ώριμο βυθό όπου επιτελούνται διάφορες περίπλοκες διαδικασίες που σταθεροποιούν το σύστημα μας. Η ξαφνική διατάραξη αυτού του συστήματος- πχ αν βάλουμε ξαφνικά σκούπα βυθού και στα πρώτα εκατοστά του βυθού- μόνο αρνητικά αποτελέσματα έχει σε βαθμό που να χάσουμε ακόμη και ψάρια και για ένα χρονικό διάστημα θα έχουμε ασταθές ενυδρείο.

Αν τώρα λόγο τακτικής σκούπας βοηθού και στα πρώτα εκατοστά του βυθού δεν αφήσουμε να δημιουργηθούν η συνθήκες που αναφέρω ποιο πάνω τότε το ενυδρείο μας θα είναι συνέχεια επιρρεπείς σε ασθένειες και ασταθείς συνθήκες νερού πάντοτε σε σχέση με την ελαφριά σκούπα βυθού.

Όποιος θέλει να μάθει ποιο αναλυτικά ας ρωτήσει όποιος διαφωνεί να το αναφέρει ξέρα, αλλά θα προτιμούσα αν διαφωνεί να διαφωνήσει εμπεριστατώμενα και όχι αόριστα χωρίς αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου, από την εμπειρία σου.

Εγώ, μετά από 2 χρόνια κατοχής ενυδρείου, πρώτη φορά έκανα "ανισόροπη" ανατάραξη του βυθού, με την σκούπα και το αποτέλεσμα, θολώ νερό

(ετερότροφα βακτήρια) και ανέβασμα αμμωνίας !

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ και με αυτό τον τρόπο συντηρώ όλα μου τα ενυδρεία όμως θα ήθελα να τονίσω ότι αυτή οι χρόνοι που αναφέρεις κυμαίνονται πάντα ανάλογα με την ιχθυοφωρτηση του κάθε ενυδρείου!

Εγώ για παράδειγμα στα χρυσόψαρα που είναι πολύ ρυπαρά ψάρια κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδας σε συνδυασμό πάντα με σκούπα βυθού και αλλαγή υαλοβάμβακα στα φίλτρα μου!

Αν αφήσω αυτές τις ρουτίνες για μια εβδομάδα ακόμα τότε βλέπεις ότι το σύστημα βαρυγκωμάει!

Αν κάποιος διατηρεί ψάρια που δεν επιβαρύνουν τόσο το νερό τότε κάλλιστα μπορεί να το κάνει ανά δυο εβδομάδες!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Της αλλαγές νερού μπορείς να της προσδιορίσεις έστω και στο περίπου χρονικά, την σκούπα βυθού όμως αν παρατήρησες δεν αναφέρω χρονικά περιθώρια γιατί αυτά εξαρτώνται πάντοτε από το ενυδρείο που το κάθε ένα είναι μοναδικό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πολυ ενδιαφερον θεμα...θα ηθελα να προσθεσω και εγω καποιες γνωσεις οχι απο μεγαλη εμπειρια σε ενυδρεια αλλα λογο γνωσεων και εργασιας σε θεματα επεξεργασιας υδατος...

πρωτον το ενυδρειο ειναι παραφυσην και οχι φυσικο περιβαλον για να ζουν τα ψαρια,αρα ειναι δυσκολο να ζηταμε απο την φυση να κανει σωστα την δουλεια της οταν τις συνηθικες της διαμορφωνει καποιος ανθρωπος.

τι θελω να πω...οταν η φυση φτιαχνει τις λιμνες (γιατι τα ενυδρεια μονο με λιμνη μπορεις να τα συγκρινεις και οχι με ποταμους) διαμορφωνει την ζωη μεσα στην λιμνη συμφωνα με τις συνθηκες που υπαρχουν (δεν εχουν ολες οι λιμνες τα ιδια φυτα ουτε τα ιδια ψαρια ουτε καν τα ιδια βακτιρια και οργανισμους) αρα διαμορφωνετε ενα ολοκληρωμενο συστημα που επιζουν μονο οι οργανισμοι και τα φυτα που ειναι ανεκτικα σε αυτες.....τα αλλα απλα δεν επιζουν.

και το βασικοτερο η φυση εχει καποιους απαραβατους κανονες,πληθυσμος, οριμανση και κλιμα.......τι θελω να πω

πλυθισμος=σε καθε λιμνη ζουν οσοι οργανισμοι μπορει να τρεφει και να συντηρει....ουτε περισοτεροι (οπως γινετε συνηθως στα ενυδρεια) ουτε λιγοτεροι που ουσιαστικα θα φερουν συρικνωση (κατι σαν την οικονομια μας) και πιθανον ανισοροπια στο συστημα με οτι αυτο επιφερει.(οι αλλοι οραγνισμοι η ψαρια θα γεννηθουν... απλα δεν επιζουν)

οριμανση=για να ερθει η ισοροπια σε ενα οικοσυστημα απαιτουντε πολλα χρονια...ισως δεν φανταζομαστε και εμεις ποσα. αρα αν θελαμε να εχουμε ενα σταθερο ενυδρειο ισως επρεπε να το στηναμε εμεις με φυτα και μικρο οργανισμους και τα εγγονια μας να βαλουν μεσα ψαρακια...(δυστυχως ο ανθρωπος τα θελει ολα γρηγορα.δεν σεβομαστε πολλους κανονες)

κλιμα=ειναι οι εξωτερικες συνθηκες που επικρατουν και φυσικα μεταβαλοντε αρμωνικα περνοντας στοιχια και απο την λιμνη (εξατμιση υδατος)μεχρι να ισοροπισουν και να διμηουργηθει γυρο απο την λιμνη το μικρο κλιμα της και το οικοσυστημα με ζωα, φυτα κ.α εκτος λιμνης που ομως πολυ συχνα θα εξαρτουντε η θα αποροφουντε απο αυτην.

Με λιγα λογια θελω να πω πως για να φτιαξει κανεις ενα τετειο ενυδρειο πρεπει απλα να ειναι ¨¨¨¨θεος¨¨¨¨ δηλαδη να ειχει τοσες γνωσεις τοση υπομονη και τοση εμπειρια που να βαλει στο ενυδρειο του ποσοτητα απο συγκεκριμενα φυτα,ψαρια,πετρες,ξυλα, χαλικια...κ.α οση αυτο απαιτει.....να διαμορφωνει εποχες χειμωνα καλοκαιρι (γιατι η μεταβολη της θερμοκρασιας επιφερει μεταβολες στον πλυθισμο των βακτιριδιων και μικρο οργανοσμνων και προσοπικα πιστευω οτι ετσι διατηρει την ισοροπια της η φυση,καθως αλωτε αυξανει καποιους μικρο οργανισμους και αλωτε αυξανει τους ανταγωνιστες τους ωστε να υπαρχει ενας συνεχες πολεμος χωρις νικητη)

Μαλλον κουραστικατε γι'αυτο θα κλεισω λεγοντας οτι οταν ενα ενυδρειο το στηνει ο ανθρωπος ειναι υποχρεωμενος και να το συντηρει....προσωπικη μου γνωμη ειναι να περνουμε παραδειγματα απο την φυση και προσπαθουμε να τα μεταφερουμε στο ενυδρειο.

Πχ ΒΡΟΧΗ δηλαδη προσθηκη νερου απαλαγμενο απο οργανισμους αν προσθεσουμε και την αποροφυση νερου που κανει το χωμα γυρο απο την λιμνη ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ αλλαγη νερου.

ο κυματισμος και η οξογονωση επιτυχανετε με το φιλτρο.

αρα μας μενει ο καθαρισμος βυθου...σιγουρα οι λιμνες δεν εχουν σκουπες βυθου εχουν ομως καποιος οργανισμους...και οχι μονο μιρκο οργανισμους που κανουν αυτη την δουλεια π.χ σκουλικια και αλλα εντομα που τρωνε τις ακαθαρσιες σε μεγαλυτερες ποσοτητες απο τα βακτηριδια.(και ειναι ουσιαστικα μια σκουπα βυθου)

Υ.Σ θα ηθελα να προσθεσω και την αποψη μου για τον σωστο καθαρισμο του βυθου.

προσωπικα κανω επιφανιακο καθαρισμο με αργες κινησεις (συμαντικο ωστε να μην συκωνετε η "μπιχλα" που ειναι ευκολο διαλυτη και με την αναταραχη της εχουμε γρηγορη παραγωγη αμωνιας που το φιλτρο μας θα αργισει να καταναλωσει) σε ποσοστο 20-25% του βυθου καθε φορα (το καθε ποσες μερες εξαρτατε απο το καθε ενυδρειο παντως οχι συχνα και χωρις πραγματικο λογο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...